Αγορά νέου PC.


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.597
Αρα να τους ρωτήσω τι μάρκα είναι όλα τα components;
Μη ρωτάς τίποτε. Έχει 3 χρόνια εγγύηση. Πάρτο. Αλλά πάρε και μια καλή οθόνη. Θα βάλεις που θα βάλεις δόσεις, πάρε και μια καλή οθόνη, το ξαναλέω. Αυτή εδώ είναι πλήρης και έχει εξαιρετική χρωματική γκάμα για τα χρήματά της.
Επίσης, δώσε κάτι παραπάνω και ζήτησε να σου βάλουν windows 10 pro χωρίς ενεργοποίηση. Μετά, ενεργοποίησέ τα μόνος σου με ένα κλειδί από εδώ.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Μη ρωτάς τίποτε. Έχει 3 χρόνια εγγύηση. Πάρτο. Αλλά πάρε και μια καλή οθόνη. Θα βάλεις που θα βάλεις δόσεις, πάρε και μια καλή οθόνη, το ξαναλέω. Αυτή εδώ είναι πλήρης και έχει εξαιρετική χρωματική γκάμα για τα χρήματά της.
Επίσης, δώσε κάτι παραπάνω και ζήτησε να σου βάλουν windows 10 pro χωρίς ενεργοποίηση. Μετά, ενεργοποίησέ τα μόνος σου με ένα κλειδί από εδώ.
Ωραία αυτά που γράφεις και σ ευχαριστώ αλλά αυτά να τα κάνω δεν το ξέρω, το λειτουργικό χωρίς ενεργοποίηση δεν στοιχίζει; Και με drivers τι συμβαίνει;
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Στα 500 ευρω εαν θελεις υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις κανοντας μια συνθεση με πιο διαλεγμενα και επωνυμα πραγματα απο αυτα που "πασαρουν" στα ετοιμα builds.Συνηθως βαζουν πολυ φθηνες μητρικες και αχρηστα τροφοδοτικα και noname μνημες.
Σου εφτιαξα μια συνθεση απο e-shop οπου μεταφορικα και συναρμολογηση ειναι δωρεαν.
Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αγορασεις ενα κλειδακι με 5-7 ευρω και να εγκαταστησεις τα windows (3 λεπτα δουλεια)
Στα ιδια χρηματα λοιπον με του cosmodata βγαινει να παρεις pc με την 12η γενια της intel.

Screenshot 2022-03-13 at 11-11-30 Καλάθι αγορών E-shop.gr.png
 


gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Η χρήση που προορίζεται είναι καθαρά οικιακή, οι συνήθεις εργασίες μου και εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι κατέβασμα με το qBittorent όπου κυριολεκτικά μου γονατίζει τον υπολογιστή αφού έτσι και πάω να κάνω κάτι άλλο (π.χ. μεταφορά αρχείων απ τον υπολογιστή σε εξωτερικό σκληρό, θέαση ταινίας με το vlc, ακόμα και σερφάρισμα) δεν αποκρίνεται,
Από τα δύο πισί που έχω σπίτι, το "παλιό" έχει επεξεργαστή core2duo (!!), και όσα περιγράφεις πως ζητάς τα κάνει πετώντας, και ΠΟΛΥ περισσότερα. Μεταξύ των οποίων βέβαια και qBittorrent ταυτόχρονα με πολλά άλλα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ωστόσο έχει 8 γίγα μνήμης και SSD. Συνεπώς αν κάνεις ό,τι σου είπε ο αβγδ στο #5, θα δεις φως.

Αφού τελικά θα πάρεις νέο έτσι κι αλλιώς, κάνε τα παραπάνω και το πισί θα εξυπηρετήσει τη γυναίκα σου και την κόρη σου για χρόνια.
 
Last edited:

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Κάνουν δόσεις στο eshop;
Nαι βεβαια κανουν,αλλα υπαρχουν και αλλα καταστηματα που κανουν και συναρμολογηση και δοσεις,εγω απλα ενα παραδειγμα σου δειχνω,εδω υπαρχει ενα καλό τα 500 ευρω ειναι 500 δεν εχεις ουτε μεταφορικα ουτε κοστος συναρμολογησης.
Τα windows πλεον ειναι δωρεαν μπορεις που λεει ο λογος να τα αφησεις και χωρις ενεργοποιηση,ειλικρινα μολις τα εγκαταστησεις και τα ενεργοποιησεις θα γελας με το ποσο ευκολο ηταν τελικα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.597
Ωραία αυτά που γράφεις και σ ευχαριστώ αλλά αυτά να τα κάνω δεν το ξέρω, το λειτουργικό χωρίς ενεργοποίηση δεν στοιχίζει;
Όχι. Θα τους πληρώσεις απλώς τον κόπο να το εγκαταστήσουν.
Και με drivers τι συμβαίνει;
Ό,τι πρέπει να συμβεί. Θα κατέβουν όλοι και θα εγκατασταθούν μέσω του windows update, είτε τα ενεργοποιήσεις, είτε όχι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.597
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σκεφτόμουν τον υπάρχον να τον αφήσω για τη σύζυγο και την κόρη να έχουν pc μιας κι ο γιος έχει ήδη τούμπανο gaming δικό του, γι αυτό δεν θέλω ν ασχοληθώ με τον υπάρχον, μ ένα φορμάτ ν αδειάσει και απ τις εφαρμογές που έχω βάλει εγώ θα τους είναι μια χαρά.
Ούτε γι' αστείο μην το λες αυτό. PC με 64άρια windows, 4GB ram και μηχανικό δίσκο, δεν είναι PC. Γάγγραινα είναι. Αργός θάνατος. Πάρε αυτό το πράγμα από το eshop, βγάλε τις παλιές μνήμες και βάλτο στη θέση τους.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Εαν θελεις να κρατησει 2-3 χρονια ακομα το παλιο,κανε μια υπερβαση και βαλε στις δοσεις ενα σετακι μνημες
Κι εναν ssd

Εγκαθιστας 10αρια και εισαι οκ.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Μου φαίνεται η λύση με έναν ssd και μία 8άρα μνήμη πιο οικονομική και πρακτική, έβαλα και στο λάπτοπ ssd και πάει σφαίρα, με το multitasking όμως που συχνά έχω τι γίνεται; Ο 3220 με δύο πυρήνες τον βλέπω να μου κάνει όλη τη ζημιά.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Να σου ελεγα να αλλαξεις επεξεργαστη δεν ξερω τελικα εαν ειναι συμφερον να ριξεις χρηματα σε αυτη την πλατφορμα και με αυτη τη μητρικη,που μπορει ανα πασα ωρα και στιγμη να σε αφησει.
Ενας i5 3570 η ενας i7 2600 θα ηταν ιδανικος (40-50 ευρω) αλλα θα φτασεις συνολο πανω απο 100ρικο μαζι με μνημη,ssd,επεξεργαστη.
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Μου φαίνεται η λύση με έναν ssd και μία 8άρα μνήμη πιο οικονομική και πρακτική, έβαλα και στο λάπτοπ ssd και πάει σφαίρα, με το multitasking όμως που συχνά έχω τι γίνεται; Ο 3220 με δύο πυρήνες τον βλέπω να μου κάνει όλη τη ζημιά.
Ο επεξεργαστής σου έχει δύο πυρήνες και 4 threads. Για τη χρήση που περιγράφεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ επαρκής.

Δες εδώ σύγκριση του δικού μου επεξεργαστή με το δικό σου. Μας ενδιαφέρουν οι δύο τελευταίες γραμμές του πρώτου πίνακα. Τονίζω ξανά, ο δικός μου για χρήση browsing/email/office/video-playback/torrents/spotify και μερικά πιο εξειδικευμένα, και όλα αυτά ταυτόχρονα, είναι απόλυτα επαρκής. Να φανταστείς, έχω από τον Δεκέμβριο αγοράσει νέο, και δεν έχω κάνει τη μετάβαση ακόμη. δεν αισθάνομαι καμιά πίεση... Από το παλιό γράφω τώρα....


Αν βάλεις SSD και 8 γίγα, θα εκπλαγείς με τη διαφορά, σε βαθμό που μπορεί να αναβάλεις την αγορά του νέου.

Δεν περιγράφω άλλο! :biggrin:
 

Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
SSD και RAM μπόλικη όσο παίρνει η mobo βάλε στο παλιό και θα είσαι οκ.

Σε μερικά χρόνια παίρνεις άλλο.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Μου φαίνεται η λύση με έναν ssd και μία 8άρα μνήμη πιο οικονομική και πρακτική, έβαλα και στο λάπτοπ ssd και πάει σφαίρα, με το multitasking όμως που συχνά έχω τι γίνεται; Ο 3220 με δύο πυρήνες τον βλέπω να μου κάνει όλη τη ζημιά.
Μια χαρά θα είσαι..
Από την άλλη (τσίγκλισμα και κουβέντα να γίνεται) δεν είναι τόσο πολύ ένας καινούργιος και πιο δυνατός επεξεργαστής, που θα κάνει την όποια διαφορά.
Οι καινούργιες mobo με υποστήριξη nvme ssd δεν είναι πράμα που το προσπερνάς ανάλαφρα και αβάδιστα.
Π.χ στον υπολογιστή μου, 3 γενιές ssd ,ένας μηχανικός δίσκος και ένα σύγχρονο usb stick
Πολλαπλά τα συμπεράσματα
Στικάκι πατάει κάτω τους παλιούς σκληρούς
Nvme ssd δεν έχουν καμία σχέση με τους sata και την διαφορά τους την καταλαβαίνεις σε καθημερινή χρήση



SSD BENCH.jpg
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Εκ πείρας μιλώντας, ο υπάρχων υπολογιστής σου είναι μια χαρά για τις απλές εργασίες που κάνεις. Ένας ssd χρειάζεται και τουλάχιστον άλλα 4 gb ram. Μην ξοδευτείς για γρήγορο ssd, οποιοσδήποτε φθηνός σου κάνει.
Η συνεργάτιδα μου χρησιμοποιεί καθημερινά φορητό υπολογιστή με i5 3ης γενιάς (8 GB Ram / ssd 240 gb) σε συνδυασμό με win 7 64 bit και είναι μια χαρά για όλες τις καθημερινές εργασίες.
 

K

kimon

Guest
Eίπα να μην ανοίξω νέο θέμα, γιατί θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι παρόμοιο.
Φοβάμαι ότι η μητρική ΄(1156, άτιμη ΙΝΤΕΛ) πνέει τα λοίσθια και θα μου βγάλει εκτός τον δίαυλο PCI εντελώς (ο χ16 είναι ήδη εκτός). Από το πρωί βγάζει ξαφνικά πράσινη οθόνη και όταν τον ξανανοίγω(αφού έχει δουλέψει αρκετά) δίνει εικόνα με την τρίτη-τέταρτη επανεκκίνηση. Θα ήθελα σύσταση για μητρική, επεξεργαστή, και μνήμη. Η υπάρχουσα γραφικών είναι μια rx550. Α, και για μια ευκρινή και μεγαλύτερη από την 23" που έχω τώρα οθόνη. Χρήση γενική και ελαφρά παιχνίδια.
Mille merci!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.961
Reaction score
20.479
Θα ήθελα σύσταση για μητρική, επεξεργαστή, και μνήμη. Η υπάρχουσα γραφικών είναι μια rx550. Α, και για μια ευκρινή και μεγαλύτερη από την 23" που έχω τώρα οθόνη. Χρήση γενική και ελαφρά παιχνίδια.
Mille merci!
Προϋπολογισμός;
 


K

kimon

Guest
(Πάρε κι ένα δίσκο της προκοπής)...
Πήραμε, πήραμε! (Αν ο Samsung 870 θεωρείται τέτοιος)
Ίιχ!
Ωχ!
Ωχώχ!
Γκαπ!
Χμ!
Προϋπολογισμός;
Χαμηλός!
Ας πούμε τρία κατοστάρικα, όξω η οθόνη!

Δυστυχώς τα προτεινόμενα από τον monsieur Coyias ακούστηκαν σαν τα σήμαντρα του πεπρωμένου!
Βεβαίως τον ευχαριστούμε, αλλά...
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top