Αγορά νέου PC.

K

kimon

Guest
Aς γίνω σαφέστερος: ο υπολογιστής χρησιμοποιείται κυρίως για περιήγηση στο Δίκτυο και για κάποια ιντερνετικά παιχνίδια χωρίς απαιτήσεις, οπότε πάω για μια βασική (και οικονομική) σύνθεση των εξαρτημάτων που ανέφερα.
Από ό,τι βλέπω, οι επεξεργαστές έρχονται και με ενσωματωμένα γραφικά. Όπως είπα, έχω μια φτηνή , αλλά επαρκή, RX550. Τα ενσωματωμένα γραφικά την ξεπερνούν, ή να προτιμήσω φθηνότερα τσιπ χωρίς γραφικά;
 



Μηνύματα
793
Reaction score
440
Αυτά είναι για νέο φθηνό αλλά δεν είμαι τόσο γνώστης για να σου απαντήσω.
Ίσως κάποιος πιο σχετικός μας πει.
 




K

kimon

Guest
Υπερβολικά στα χρήματα;
Το ποσόν δεν είναι μεγάλο αντικειμενικά (βγαίνει κάπου στα 330 με 16 γιγα ) , ίσωϛ οι επιδόσειϛ ειναι overkill για την χρήση, οπότε μπορεί να έχει νόημα κάποια περικοπή... δεν ξέρω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Ρε παιδί μου, ok, πες ότι κάνεις μια περικοπή. Πόσα να κόψεις; Άντε ένα πενηντάρι - αλλιώς θα καταλήξεις να πάρεις ψοφίμι. Και; Αξίζει δηλαδή να πας από τους έξι πυρήνες στους δύο; Αν αυτό το βρίσκεις λογικό, πάρε έναν G7400 και αυτό εδώ το board. Φαντάσου ότι ο G7400 είναι το ίδιο γρήγορος με τον i7-4770, δηλαδή δεν είναι ψόφιος. Αλλά αξίζει την οικονομία; Εν συγκρίσει προς τον ryzen 5500, η διαφορά στην ταχύτητα είναι πολύ μεγάλη για να τσιγγουνευτείς ένα 50άρι, χώρια που δεν ξέρεις πόσο θα βαρύνουν μεθαύριο τα windows 11, χώρια οι συγχρονισμοί των browser. Τέσπα, εγώ λέω να πάρεις αυτό το πακέτο με τον 5500 που έχεις υπ' όψιν. Ακόμη καλύτερα, να πάρεις τον 5600G που τα γραφικά του είναι το ίδιο γρήγορα με την RX-550 και να παροπλίσεις την τελευταία, να μην καίει τζάμπα ρεύμα.

Αν το τροφοδοτικό είναι της ίδια ηλικίας με τον i3-540, πρέπει να το αντικαταστήσεις κι αυτό. Εντάξει, βγήκε παλλικάρι, αλλά έχουν περάσει και 12 χρόνια πια...
 

TGD

Μηνύματα
7.157
Reaction score
7.192
Ο Κώστας έχει δίκιο. Έχω τρομάξει από το πόσα πολλά threads ανοίγει ο Firefox πλέον. Άμα ζητήσεις 5-6 καρτέλες ταυτόχρονα, το μηχάνημα διστάζει. Πάρε τον Ryzen.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top