Αγορά προτζέκτορα στα 1000 ευρώ

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Λογικότερη λύση φαντάζει λοιπόν μια οθόνη 120 ιντσών.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Λογικότερη λύση φαντάζει λοιπόν μια οθόνη 120 ιντσών.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
To "λοιπόν" που λες το κάνει να φαίνεται σαν να προκύπτει αυτό το συμπέρασμα από αυτά που έγραψα.
Ενώ εγώ είπα ξεκάθαρα πως οι 120 ίντσες είναι πολλές για τα 3 μέτρα απόσταση. :)

Από εκεί και πέρα, προφανώς είσαι ελεύθερος να αξιολογήσεις όλα όσα σου λέμε και να επιλέξεις αυτό που πιστεύεις εσύ πως είναι το καλύτερο για σένα!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Οι 120" είναι μια χαρά, ειδικά σε προβολή ταινιών με λόγο πλευρών 2,40:1.

Πάντως ο @symos έχει απόλυτο δίκιο όταν λέει:
Έχε υπόψιν όμως τα εξής:
α) Αν προβάλεις μικρότερη διαγώνιο από όσο είναι η οθόνη, θα χάσεις τα μαύρα περιθώρια που έχει γύρω γύρω η οθόνη ώστε να βελτιώνει την αντίθεση. Εσύ δηλαδή θα προβάλεις εντός του λευκού της οθόνης και γύρω γύρω θα περισσεύει λευκό.
Τα νεότερα standards δείχνουν αυτό:


Σύμφωνα με την 20th Cenrury Fox, η ιδανική απόσταση θέασης για οθόνη πλάτους 265cm (120") είναι τα 3,20 μέτρα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Οι 120" είναι μια χαρά, ειδικά σε προβολή ταινιών με λόγο πλευρών 2,40:1.

Τα νεότερα standards δείχνουν αυτό:


Σύμφωνα με την 20th Cenrury Fox, η ιδανική απόσταση θέασης για οθόνη πλάτους 265cm (120") είναι τα 3,20 μέτρα.
Πολύ χρήσιμο διάγραμμα!

Βέβαια πλέον δεν είναι λίγες οι φορές που θα κάτσεις να δεις τηλεοπτικές παραγωγές (λέγε με Netflix, HBO κλπ.) στον προτζέκτορα, ελάχιστες εκ των οποίων είναι γυρισμένες σε τόσο μεγάλο aspect ratio. Πολλές είναι σε 2:1 και κάποιες (π.χ. Game of Thrones) ακόμα και σε 16:9.

Δεν ξέρω εκεί λοιπόν αν θα ήταν κουραστικό, δεδομένου του αρκετά μεγαλύτερου ύψους της εικόνας, εφόσον ήδη είσαι πιο κοντά από το ιδανικό, ακόμα και για 2,40:1.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Επειδή παίζει πολύ netflix γενικά ποια είναι η ασφαλέστερη επιλογή οθόνης?

Η 16:9?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ανακεφαλαιώνοντας και έχοντας μετρήσει καλύτερα τις αποστάσεις

Ο προτζέκτορας θα τοποθετηθεί στα 4-4,20 μέτρα και η θέση θέασης θα είναι από τα 3-3,50 μέτρα.

Κυρίως θα βλέπουμε ταινίες,σειρές (περισσότερο netflix) και ποδόσφαιρο.

Θεωρείται ότι ο epson 5650 μαζί με μία οθόνη προβολής στις 120 ίντσες είναι οκ??
 




symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Υπαρχει τροπος επιβεβαιωσης των πραγματικων ωρων χρησης;
Δυστυχώς όχι, αφού τις ώρες τις κάνεις reset manually ανά πάσα στιγμή (τουλάχιστον στον δικό μου που είναι παλιότερος, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα νέα μοντέλα αλλά δεν νομίζω).

Όμως ακόμα κι αν υποθέσουμε πως θα είσαι άτυχος και θα χρειαστεί να αλλάξεις λάμπα αμέσως, δεν είναι πολύ ακριβές, γύρω στα 100€ απ'ότι βλέπω. Οπότε και πάλι γλιτώνεις αρκετά χρήματα (εφόσον σου κάνει και η οθόνη βέβαια, αλλιώς όχι) και έχεις καινούργια λάμπα. Τώρα αν είσαι πολύ άτυχος και πάθει κάτι (μη επιδιορθώσιμο) ο προτζέκτορας, εκεί ναι, θα είναι μεγάλο πρόβλημα. Αλλά αυτό το ρίσκο υπάρχει πάντα, σε όλα τα μεταχειρισμένα πράγματα εκτός εγγύησης.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία σχέση με την αγγελία. Απλά έτυχε να τη δω και να είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο που επέλεξε ο φίλος, γι'αυτό και την πόσταρα.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Εγώ πρέπει να αναγκαστικά να πάρω καινούριο γιατί θα κοπεί τιμολόγιο.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Η πραγματικότητα με τους προβολεις, οπως εγω την αντιλαμβανομαι τουλαχιστον ειναι οτι απο 3 μετρα χρειαζεσαι 100 ιντσες το πολυ. Και οι περισσοτεροι dlp εχουν θεμα υπερβολικου φωτος για τις ιντσες αυτες ενω απο epson τα πραγματικα καλα μοντελα ειναι ο αρκετα ακριβος 9400 και ο 7400 λου επισης τσιμπαει σε σχεση με το budget σου.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Αν δεν βιάζεσαι, (δεν ξερω αν έχει ήδη κυκλοφορήσει,), προτίμησε τον νεο Epson 7100


Θα είναι καλύτερος του 5650 και επιπλέον έχει και ενσωματωμένα ηχεία που θα σε βολέψουν σε χρήση έξω απ το σαλόνι.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πολύ καλή περίπτωση!!!

Έστειλα ήδη email στην epson για να μου πουν αν έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά!

Ευχαριστώ!
Post automatically merged:

Πολύ καλή περίπτωση!!!

Έστειλα ήδη email στην epson για να μου πουν αν έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά!

Ευχαριστώ!
Βέβαια μόλις είδα στο skroutz ότι ξεκινάει από τα 1720€ που σημαίνει ότι είναι εκτός budget... :(
Post automatically merged:

Αυτός εδώ


σε σχέση με τον 5650;;;
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Μια χαρά. Πάρε μόνο οθόνη 16:9.
Κάλιο αργά παρά ποτέ και επιτέλους αύριο παραλαμβάνω τον epson 5650.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την οθόνη.

Σκέφτομαι να πάρω αυτή https://www.ergo-tel.gr/product_inf...M1MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι το ύψος της είναι 1,5μ. Με τη βάση και λίγο μαύρο από πάνω φαντάζομαι συνολικά θα είναι γύρω στο 1,8μ από το ταβάνι.

Δεν θα είναι ψηλά?Θα είναι οκ λέτε?
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Τι ύψος έχει ο χώρος σου; Γενικά δεν προτείνεται το κάτω μέρος της οθόνης να ξεκινάει πάνω από 90cm από το δάπεδο. Ιδανικά 60-70cm

Εμένα πάντως με προβληματίζει η πολύ χαμηλή τιμή της οθόνης..
120", ηλεκτρική με 90€ ; :eek:
Μάλλον μετά από λίγο καιρό θα την πετάξεις ;)
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Τι ύψος έχει ο χώρος σου; Γενικά δεν προτείνεται το κάτω μέρος της οθόνης να ξεκινάει πάνω από 90cm από το δάπεδο. Ιδανικά 60-70cm

Εμένα πάντως με προβληματίζει η πολύ χαμηλή τιμή της οθόνης..
120", ηλεκτρική με 90€ ; :eek:
Μάλλον μετά από λίγο καιρό θα την πετάξεις ;)
2,8μ

Οριακά είμαι γιατί δεν ξέρω και ακριβώς το ύψος της.

Γιατί θεωρείς ότι μετά από λίγο καιρό θα την πετάξω;
Τι παθαίνουν οι οθόνες ;

Έχεις καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
2,8μ είναι το ύψος του σαλονιού.

Και όσο το σκέφτομαι εγκαταλείπω την ιδέα της ηλεκτροκίνητης για να μην μπλέξω με έξτρα καλώδια,μπριζες κτλ

Ιδανική σε διαστάσεις για τον χώρο μου είναι αυτή https://www.videophot.gr/index.php?...E1NzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Έχουμε καμία γνώμη γι αυτήν;Είναι οκ;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
2,8μ

Οριακά είμαι γιατί δεν ξέρω και ακριβώς το ύψος της.

Γιατί θεωρείς ότι μετά από λίγο καιρό θα την πετάξω;
Τι παθαίνουν οι οθόνες ;

Έχεις καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστω
Η οθόνη προβολής παίζει και αυτή σημαντικό ρόλο στην προβολή, μην την υποτιμάς.
Ηλεκτρική οθόνη με 90€ πιθανόν το πανί θα είναι χάλια και θα γεμίσει ζάρες πολύ σύντομα. Άσε που δεν νομίζω το μοτέρ να αντέξει πολύ.

2,8μ είναι το ύψος του σαλονιού.

Και όσο το σκέφτομαι εγκαταλείπω την ιδέα της ηλεκτροκίνητης για να μην μπλέξω με έξτρα καλώδια,μπριζες κτλ

Ιδανική σε διαστάσεις για τον χώρο μου είναι αυτή https://www.videophot.gr/index.php?...E1NzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Έχουμε καμία γνώμη γι αυτήν;Είναι οκ;

Από την άλλη οι χειροκίνητες κάνουν ζάρες πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από τις ηλεκτρικες. Από ότι κατάλαβα δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά οπότε σε χειροκίνητη θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτή.


ή αυτή (καλύτερη αλλά σε μικρότερες ίντσες):

https://www.compusoundlabs.gr/product/lumene-plazza-ii-240-c-χειροκίνητη-169/?skr_prm=WyI5ZGM1MzEwNC1kYzA4LTQxMzAtYjUyOC01ZWMzYThhMGMwNGUiLDE1Nzg4NDEwNTc2ODQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Μπορείς να βάλεις σταθερή; Είναι η καλύτερη λύση

Τι budget έχεις;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top