Αγορά home cinema

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Καλημέρα στην ομάδα! Νέος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας για μια αγορά που πρόκειται να κάνω. Εντελώς ερασιτεχνικά είχα ένα home cinema της Sony λίγο Frankenstein αλλά για την χρήση που το ήθελα (ταινίες) ήταν ικανοποιητικό. Δυστυχώς με τις πλημμύρες στην Θεσσαλία το πήρε το ρέμα αλλά επειδή έχω το μικρόβιο θέλω να ξανά φτιάξω ένα οικονομικό να κάνω τη δουλειά μου! Το budget είναι περίπου στα 1500 ευρώ και αυτά που εντόπισα εγώ σαν καλές επιλογές είναι:
Μαζί με αγορά ενός subwoofer

Μαζί με αγορά ενισχυτή

θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το τι να προτιμήσω η ενδεχομένως κάποια αντίστοιχη πρόταση σε αυτά τα λεφτά! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Στο budget που δίνεις εγω θα κοίταγα σε μεταχειρισμένα (εννοείται καλή κατάσταση ή αν γίνεται και με υπόλοιπο εγγύησης) έτσι ώστε να πάρεις πιο "ηχεία" και πιο βαρβάτο σύνολο γενικά.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Στο budget που δίνεις εγω θα κοίταγα σε μεταχειρισμένα (εννοείται καλή κατάσταση ή αν γίνεται και με υπόλοιπο εγγύησης) έτσι ώστε να πάρεις πιο "ηχεία" και πιο βαρβάτο σύνολο γενικά.

το σκέφτηκα και αυτό αλλά είναι πολύ δύσκολο και να βρω κάτι που ταιριάζει στα χρήματα που δίνω και να είναι καλό και να είναι και κοντά για να το δοκιμάσω… αν ήθελα πχ ένα sub μόνο θα πήγαινα σίγουρα σε αυτή τη κατεύθυνση!
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Υπόψιν το δωμάτιο που θα μπουν είναι περίπου 22τ.μ.
Το πιο σημαντικο ειναι να μας πεις ακριβως τις διαστασεις του δωματιου και αν εχεις την δυνατοτητα να τοποθετησεις τα ηχεια και τα sub οπως οριζουν οι προδιαγραφες.
Δηλαδη τα κυρια ηχεια απολυτα συμμετρικα στον χωρο, με την τηλεοραση στο κεντρο, το κεντρικο ηχειο ακριβως απο κατω (η πανω) και τα surround δεξια και αριστερα η πισω απο την θεση ακροασης/θεασης σε ισες αποστασεις.

Ιδανικα θα βοηθουσαν πολυ και 2-3 φωτογραφιες του χωρου.
αν ήθελα πχ ένα sub
Home cinema χωρις sub ειναι σαν hamburger χωρις μπιφτεκι. Και σε αντιθεση με τα hamburger που μπορεις καλλιστα να τα παρεις με ενα μπιφτεκι, στο home cinema σχεδον παντα θες δυο subwoofer (αλλα ας το αφησουμε αυτο για αργοτερα)
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Το πιο σημαντικο ειναι να μας πεις ακριβως τις διαστασεις του δωματιου και αν εχεις την δυνατοτητα να τοποθετησεις τα ηχεια και τα sub οπως οριζουν οι προδιαγραφες.
Δηλαδη τα κυρια ηχεια απολυτα συμμετρικα στον χωρο, με την τηλεοραση στο κεντρο, το κεντρικο ηχειο ακριβως απο κατω (η πανω) και τα surround δεξια και αριστερα η πισω απο την θεση ακροασης/θεασης σε ισες αποστασεις.

Ιδανικα θα βοηθουσαν πολυ και 2-3 φωτογραφιες του χωρου.

Home cinema χωρις sub ειναι σαν hamburger χωρις μπιφτεκι. Και σε αντιθεση με τα hamburger που μπορεις καλλιστα να τα παρεις με ενα μπιφτεκι, στο home cinema σχεδον παντα θες δυο subwoofer (αλλα ας το αφησουμε αυτο για αργοτερα)

εννοειται θα υπάρχει sub απλά απάντησα στον φίλο πιο πάνω που μου είπε να κάνω τις αγορές σε μεταχειρισμένα προϊόντα! Φωτό από το χώρο θα βγάλω σύντομα που θα βρω χρόνο 😉
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
εννοειται θα υπάρχει sub απλά απάντησα στον φίλο πιο πάνω που μου είπε να κάνω τις αγορές σε μεταχειρισμένα προϊόντα! Φωτό από το χώρο θα βγάλω σύντομα που θα βρω χρόνο 😉
Τα υπόλοιπα πες μας και άσε τις φωτογραφίες για το τελος
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Τα υπόλοιπα πες μας και άσε τις φωτογραφίες για το τελος

ναι υπάρχει δυνατότητα να μπούνε συμμετρικά και ακριβώς όπως πρέπει, τα surround θα μπουν δεξιά αριστερά από τη θέση ακρόασης και η απόσταση από την τηλεόραση είναι ακριβως 2,5 μέτρα!
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
ναι υπάρχει δυνατότητα να μπούνε συμμετρικά και ακριβώς όπως πρέπει, τα surround θα μπουν δεξιά αριστερά από τη θέση ακρόασης και η απόσταση από την τηλεόραση είναι ακριβως 2,5 μέτρα!
Δεν ειπες διαστασεις δωματιου αλλα απο τη στιγμη που μπορεις να εχεις σωστη και συμμετρικη τοποθετηση των ηχειων μπορω να προχωρησω παρακατω.
Κατ αρχην να βγαλουμε εκτος τα ηχεια της Taga Harmony για τα οποια δεν υπαρχουν πουθενα μετρησεις και σοβαρα review και επειδη σε αυτο το budget ελαχιστα ηχεια ειναι αξιοπρεπη, θα ηταν κατα τη γνωμη μου μεγαλο ρισκο. Μπορει να ειναι ΟΚ, μπορει οχι.
Για ηχεια της Polk εχουν γινει αρκετα και αξιοπιστα review και σε γενικες γραμμες ειναι μια αξιοπρεπης επιλογη στην χαμηλη κατηγορια τιμης, με τσιμπημενα πριμα, αλλα καλη ισορροπια απο εκει και κατω. Επισης εχουν ενα αρκετα καλο για τα λεφτα του subwoofer 12" με 340€
Ωστοσο για ενα χωρο 22τμ που εχει την δυνατοτητα για σωστη τοποθετηση και για αποσταση ακροασης 2.2-2.5μ αξιζει να πας σε λιγο καλυτερα ηχεια αλλα για να γινει αυτο και να παραμεινεις εντος budget, θα πρεπει να κοιταξεις και στα μεταχειρισμενα.
Η γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για ενισχυτη πανω κατω 4ετιας, με 600-700€ και να χτισεις το συστημα απο σιγα σιγα με καλυτερα κομματια.
Με τα 1500 ευρω, μπορεις για αρχη να παρεις τον ενισχυτη, ενα sub και ενα ζευγαρι ηχεια και να προσθεσεις σιγα σιγα ενα sub ακομα και αλλα τρια ηχεια.
Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι τα τρια εμπρος ηχεια να ειναι ειτε ολοιδια, ειτε της ιδιας σειρας και να εχουν την ιδια αποδοση και χροια.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος, η καλυτερη επιλογη σε σχετικα λογικο κοστος ειναι 3 Kali IN8 εμπρος, και Kali LP8 η LP6 για surround.
Ο λογος που προτεινα τα IN8 σαν πρωτη επιλογη ειναι γιατι ειναι ομοαξονικα που σημαινει ομοιομορφη αποκριση σε μεγαλο ευρος τοσο στον οριζοντιο οσο και στον καθετο αξονα πραγμα που σημαινει οτι μπορει να τοποθετηθει τοσο ορθιο (για τα L/R) οσο και ξαπλωτο (για το κεντρικο ηχειο) κατι που δεν μπορει να γινει με ηχεια με την κλασσικη διαταξη γουφερ-τουιτερ. Επισης διαθετουν γουφερ 8 ιντσων που ειναι η διασταση που προτεινεται για αποσταση ακροασης 2.5μ.
Αν μπορεις να τοποθετησεις και τα τρια εμπρος ηχεια ορθια, τοτε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου ακομα και με τα αρκετα φτηνοτερα LP8 η LP6 η τα ακομα φτηνοτερα M-Audio BX8 D3 που στα 162€ ειναι ισως η πιο VFM επιλογη σε ηχεια που υπαρχει αυτη τη στιγμη (υπηρχαν και αλλες δυο επιλογες αλλα αυτη τη στιγμη εχουν εξαντληθει και δεν ειναι διαθεσιμες στην αγορα).
Αν αποφασισεις να παρεις κατι αλλο, να θυμασαι οτι για τα 2.2-2.5μετρα αποσταση ακροασης σε καμια περιπτωση δεν θα βαλεις ηχεια με μικροτερα απο 6.5" γουφερ.
Για τα surround, μπορεις να βαλεις ηχεια με 6.5" γουφερ αν η αποσταση απο τη θεση ακροασης δεν ειναι μεγαλυτερη απο 2.3μ περιπου.
Επειδη ολα τα ηχεια που σου προτεινα ειναι ενεργα, αυτο σημαινε οτι το μονο που θες απο τον ενισχυτη ειναι να εχει εξοδους Pre-out για ολα τα καναλια, και δεν σε νοιαζει η ισχυς του.
Για subwoofer, θα χρειαστεις 2Χ10" η 2X12" ως ελαχιστο. Στα μεταχειρισμενα θα βρεις αξιολογες επιλογες απο περιπου 250-400ευρω και πολυ καλες επιλογες απο 500-600 και πανω.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
82
Αν το θες μόνο για ταινίες και ο χώρος σου δεν είναι τεράστιος, εγώ θα κοιτούσα και τη λύση Sonos με Beam (G2) ή Ark, Sub και για πίσω δύο One SL ή IKEA Symfonisk Bookshelf αν θέλεις ακόμα πιο μπάτζετ. Αγόρασα μία Beam και σε δωμάτιο 28 τμ για ταινίες με έχει εκπλήξει ευχάριστα...

H Sonos πουλάει το σετάκι με πιο καλά πίσω ηχεία στα 1796, μπορείς να το δοκιμάσεις 3 μήνες και να το επιστρέψεις αν δεν σου αρέσει

Premium Immersive Set with Beam, Sub, & Era 100 | Sonos
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Δεν ειπες διαστασεις δωματιου αλλα απο τη στιγμη που μπορεις να εχεις σωστη και συμμετρικη τοποθετηση των ηχειων μπορω να προχωρησω παρακατω.
Κατ αρχην να βγαλουμε εκτος τα ηχεια της Taga Harmony για τα οποια δεν υπαρχουν πουθενα μετρησεις και σοβαρα review και επειδη σε αυτο το budget ελαχιστα ηχεια ειναι αξιοπρεπη, θα ηταν κατα τη γνωμη μου μεγαλο ρισκο. Μπορει να ειναι ΟΚ, μπορει οχι.
Για ηχεια της Polk εχουν γινει αρκετα και αξιοπιστα review και σε γενικες γραμμες ειναι μια αξιοπρεπης επιλογη στην χαμηλη κατηγορια τιμης, με τσιμπημενα πριμα, αλλα καλη ισορροπια απο εκει και κατω. Επισης εχουν ενα αρκετα καλο για τα λεφτα του subwoofer 12" με 340€
Ωστοσο για ενα χωρο 22τμ που εχει την δυνατοτητα για σωστη τοποθετηση και για αποσταση ακροασης 2.2-2.5μ αξιζει να πας σε λιγο καλυτερα ηχεια αλλα για να γινει αυτο και να παραμεινεις εντος budget, θα πρεπει να κοιταξεις και στα μεταχειρισμενα.
Η γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για ενισχυτη πανω κατω 4ετιας, με 600-700€ και να χτισεις το συστημα απο σιγα σιγα με καλυτερα κομματια.
Με τα 1500 ευρω, μπορεις για αρχη να παρεις τον ενισχυτη, ενα sub και ενα ζευγαρι ηχεια και να προσθεσεις σιγα σιγα ενα sub ακομα και αλλα τρια ηχεια.
Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι τα τρια εμπρος ηχεια να ειναι ειτε ολοιδια, ειτε της ιδιας σειρας και να εχουν την ιδια αποδοση και χροια.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος, η καλυτερη επιλογη σε σχετικα λογικο κοστος ειναι 3 Kali IN8 εμπρος, και Kali LP8 η LP6 για surround.
Ο λογος που προτεινα τα IN8 σαν πρωτη επιλογη ειναι γιατι ειναι ομοαξονικα που σημαινει ομοιομορφη αποκριση σε μεγαλο ευρος τοσο στον οριζοντιο οσο και στον καθετο αξονα πραγμα που σημαινει οτι μπορει να τοποθετηθει τοσο ορθιο (για τα L/R) οσο και ξαπλωτο (για το κεντρικο ηχειο) κατι που δεν μπορει να γινει με ηχεια με την κλασσικη διαταξη γουφερ-τουιτερ. Επισης διαθετουν γουφερ 8 ιντσων που ειναι η διασταση που προτεινεται για αποσταση ακροασης 2.5μ.
Αν μπορεις να τοποθετησεις και τα τρια εμπρος ηχεια ορθια, τοτε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου ακομα και με τα αρκετα φτηνοτερα LP8 η LP6 η τα ακομα φτηνοτερα M-Audio BX8 D3 που στα 162€ ειναι ισως η πιο VFM επιλογη σε ηχεια που υπαρχει αυτη τη στιγμη (υπηρχαν και αλλες δυο επιλογες αλλα αυτη τη στιγμη εχουν εξαντληθει και δεν ειναι διαθεσιμες στην αγορα).
Αν αποφασισεις να παρεις κατι αλλο, να θυμασαι οτι για τα 2.2-2.5μετρα αποσταση ακροασης σε καμια περιπτωση δεν θα βαλεις ηχεια με μικροτερα απο 6.5" γουφερ.
Για τα surround, μπορεις να βαλεις ηχεια με 6.5" γουφερ αν η αποσταση απο τη θεση ακροασης δεν ειναι μεγαλυτερη απο 2.3μ περιπου.
Επειδη ολα τα ηχεια που σου προτεινα ειναι ενεργα, αυτο σημαινε οτι το μονο που θες απο τον ενισχυτη ειναι να εχει εξοδους Pre-out για ολα τα καναλια, και δεν σε νοιαζει η ισχυς του.
Για subwoofer, θα χρειαστεις 2Χ10" η 2X12" ως ελαχιστο. Στα μεταχειρισμενα θα βρεις αξιολογες επιλογες απο περιπου 250-400ευρω και πολυ καλες επιλογες απο 500-600 και πανω.

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, ήταν εμπεριστατωμένη και με βοήθησε αρκετά! Θα ήθελα περισσότερο για το αισθητικό κομμάτι να αποφύγω τα αυτοενισχυομενα ηχεία γιατί μοιάζουν με ηχεία στούντιο και ας χάσω σε ποιότητα ακουστικά! Θα με ενδιέφεραν και μεταχειρισμένες επιλογές αλλά η δεν υπάρχουν πολλές η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω σωστά στο forum. Μια ακόμα επιλογή που έχω είναι τα συγκεκριμένα https://ican.gr/product/magnat-home-cinema-5-1-s-line-2-black-σετ/ αν και με την αγορά ενισχυτή θα ξεφύγω αρκετά… επίσης στα surround ηχεία η απόσταση ακρόασης θα είναι λιγότερο από 1,5 μέτρο!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, ήταν εμπεριστατωμένη και με βοήθησε αρκετά! Θα ήθελα περισσότερο για το αισθητικό κομμάτι να αποφύγω τα αυτοενισχυομενα ηχεία γιατί μοιάζουν με ηχεία στούντιο και ας χάσω σε ποιότητα ακουστικά! Θα με ενδιέφεραν και μεταχειρισμένες επιλογές αλλά η δεν υπάρχουν πολλές η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω σωστά στο forum. Μια ακόμα επιλογή που έχω είναι τα συγκεκριμένα https://ican.gr/product/magnat-home-cinema-5-1-s-line-2-black-σετ/ αν και με την αγορά ενισχυτή θα ξεφύγω αρκετά… επίσης στα surround ηχεία η απόσταση ακρόασης θα είναι λιγότερο από 1,5 μέτρο!
Δυστυχως οι λυσεις αυτες εχουν τοσο σημαντικα προβληματα ανομοιογενειας με τα μεγαλα δαπεδου και το μικρο οριζοντιο κεντρικο που προσωπικα δεν μπορω να τις προτεινω. Οταν δεν μπορεις να εχεις μια παρα πολυ καλη και ομοιομορφη τριαδα ηχειων εμπρος τοτε ειναι προτιμοτερο να πας σε λυση τυπου Sony HT-A9 + SW5 η Samsung HW-Q990C, η την πιο δημοφιλη λυση Sonos Arc + ERA300 + Sub αν και αυτη τη στιγμη το σεταπ της Sonos δεν εχει την καλυτερη ομοιομορφια γιατι η Arc υπολοιπεται αρκετα των ERA300. Προσωπικα θα επαιρνα Sonos οταν θα εβγαινε ο αντικαταστατης της Arc η ακομα καλυτερα καποιο συστημα που να σου δινει την δυνατοτητα να χρησημοποιησεις 5 ERA300. Ειμαι βεβαιος οτι αρκετοι χρηστες Sonos θα διαφωνησουν μαζι μου και θα πουν οτι η Arc ειναι μια χαρα αλλα εμενα δεν με εχει πεισει αρκετα, κατα τη γνωμη μου η ομοιογενεια ειναι πιο σημαντικη απο τις επιμερους επιδοσεις των ηχειων.

Σε παθητικα και ομορφα σεταπ, δεν εχω κατι οικονομικο να προτεινω γιατι ολα τα οικονομικα σεταπ εχουν απαραδεκτα εως μετρια (στην καλυτερη περιπτωση) κεντρικα ηχεια που χαλανε το συνολο. Ποσο το χαλανε? Πολυ. Τοσο πολυ που οι καλες ηχομπαρες παιζουν καλυτερα συνολικα.
Τα μοναδικα παθητικα ηχεια που γνωριζω, εντος budget, με τουλαχιστον 6.5" γουφερ και την δυνατοτητα να τοποθετηθουν και οριζοντια (για το κεντρικο ηχειο) ειναι αυτα. Μπορεις να παρεις 3 ζευγαρια και να τα χρησημοποιησεις ως L/C/R + Surround + 1 μονό suround back. Οι περισσοτεροι ενισχυτες υποστηριζουν μια τετοια διαταξη. Εναλλακτικα για χαμηλοτερο κοστος μπορεις να παρεις δυο ζευγη τετοια, για L/C/R + μονό Surround back και να παρεις ενα οικονομικο ζευγαρι ηχεια για surround με 200-250€
Ειναι αρκετα καλα ηχεια, ανω του μεσου ορου, με BMR μοναδα μεσουψηλων με πολυ ευρεια διασπορα και ομοιογενη κατευθυντικοτητα που τα κανει πολυ ιδιεταιρα σε σχεση με τα περισσοτερα ηχεια της αγορας μια που δεν απαιτειται να καθεσαι σε ενα συγκεκριμενο σημειο για να ακουσεις καλα και δεν ειναι και ιδιεταιρα απαιτητικα στην τοποθετηση. Υστερουν λιγακι στα χαμηλα και μεσοχαμηλα και θα πρεπει να βασιστεις στα subwoofer για καλο μπασο αλλα subwoofer θα βαλεις ετσι κι αλλιως οποτε πιστευω θα εισαι καλυμενος.

Αν παλι εισαι διατεθημενος να χρησημοποιησεις bookshelf ηχειο ορθιο για κεντρικο (αγοραζοντας 3 ζευγη ιδιων ηχειων) τοτε μπορω να σου προτεινω κι αλλα ηχεια.
Πχ αυτα,
η αυτα που ειναι και πιο οικονομικα.
Να τονισω βεβαια οτι αυτα τα ηχεια σε αντιθεση με τα Aeromax 2 δεν τοποθετουνται οριζοντια.
Το ηχειο που περισσευει οπως ειπα και πιο πανω μπορει να χρησημοποιηθει ως μονό surround back.
Για μεταχειρισμενα προτεινω να κοιτας μονο για ενισχυτη και sub εκτος αν πετυχεις καποιο απο τα ηχεια που προτεινα συμπεριλαμβανομενων των Sonos & Sony HT-A9 αφου πρωτα εχεις καταληξει οτι σου κανουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ενας λογος που δεν προτεινω να ψαχνεις ηχεια στα μεταχειρισμενα ειναι γιατι πολυ δυσκολα θα βρεις αυτο που ψαχνεις οταν το θες. Π.χ. αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα κεντρικο ηχειο Focal Aria CC900 το οποιο ειναι αξιοπρεπεστατο (αν και δεν συμπαθω τα MTM κεντρικα λογω της περιορισμενης οριζοντιας διασπορας) αλλα χρειαζεται ενα ζευγαρι Aria 906 για να γινει σωστη τριαδα οποτε τι να κανεις? Να παρεις το ηχειο και μετα να περιμενεις ποτε θα βρεθει μεταχειρισμενο 906? η να παρεις τα 906 καινουρια με 1000ευρω και να γλυτωσεις μονο τα 200 ευρω απο το κεντρικο? Κι αν ειχες παρει καποια απο τα 906 που εχουν πουληθει κατα καιρους (450-500ευρω πανω κατω το ζευγος) και ηθελες ενα CC900 για να κλεισει η 3αδα, ποσο καιρο θα ησουν διατεθημενος να περιμενεις? 6μηνες? 1 χρονο? 2 χρονια? αγνωστο το ποτε και το αν θα βρεθει αυτο που ψαχνεις οταν ψαχνεις κατι πολυ συγκεκριμενο. Και με την βασικη τριαδα θα πρεπει να εισαι πολυ συγκεκριμενος.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Ενας λογος που δεν προτεινω να ψαχνεις ηχεια στα μεταχειρισμενα ειναι γιατι πολυ δυσκολα θα βρεις αυτο που ψαχνεις οταν το θες. Π.χ. αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα κεντρικο ηχειο Focal Aria CC900 το οποιο ειναι αξιοπρεπεστατο (αν και δεν συμπαθω τα MTM κεντρικα λογω της περιορισμενης οριζοντιας διασπορας) αλλα χρειαζεται ενα ζευγαρι Aria 906 για να γινει σωστη τριαδα οποτε τι να κανεις? Να παρεις το ηχειο και μετα να περιμενεις ποτε θα βρεθει μεταχειρισμενο 906? η να παρεις τα 906 καινουρια με 1000ευρω και να γλυτωσεις μονο τα 200 ευρω απο το κεντρικο? Κι αν ειχες παρει καποια απο τα 906 που εχουν πουληθει κατα καιρους (450-500ευρω πανω κατω το ζευγος) και ηθελες ενα CC900 για να κλεισει η 3αδα, ποσο καιρο θα ησουν διατεθημενος να περιμενεις? 6μηνες? 1 χρονο? 2 χρονια? αγνωστο το ποτε και το αν θα βρεθει αυτο που ψαχνεις οταν ψαχνεις κατι πολυ συγκεκριμενο. Και με την βασικη τριαδα θα πρεπει να εισαι πολυ συγκεκριμενος.

Κατάλαβα τι εννοείς… στην περίπτωση των magnat επειδή είναι μεγαλύτερο το κεντρικό θεωρώ ότι δεν θα υστερεί σε κάτι από τα αλλα δυο γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά δυνατό και σε ταινία δεν θα χρειαστεί να πιεστεί τόσο! Για τον λόγο αυτό και για να σε βοηθήσω (ελπίζω) λίγο περισσότερο παραθέτω και φωτογραφίες του χώρου, στον οποίο το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα μπει και η γωνία του καναπέ! Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!
Υπόψιν είναι τραβηγμένες με τον ευρυγώνιο!
 

Attachments


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κατάλαβα τι εννοείς… στην περίπτωση των magnat επειδή είναι μεγαλύτερο το κεντρικό θεωρώ ότι δεν θα υστερεί σε κάτι από τα αλλα δυο γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά δυνατό και σε ταινία δεν θα χρειαστεί να πιεστεί τόσο! Για τον λόγο αυτό και για να σε βοηθήσω (ελπίζω) λίγο περισσότερο παραθέτω και φωτογραφίες του χώρου, στον οποίο το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα μπει και η γωνία του καναπέ! Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!
Υπόψιν είναι τραβηγμένες με τον ευρυγώνιο!
Οι φωτογραφίες είναι πολύ κατατοπιστικες και επιβεβαιωνουν αυτο που φοβομουν. Γι αυτό τον λογο ζητάω τις διαστάσεις του χώρου και φωτογραφίες. Για να αποφεύγω τις λάθος προτάσεις όταν ο χώρος είναι ακατάλληλος.
Με τον χώρο να είναι πλέον φανερό ότι δεν είναι αυτο που υπολόγιζα, σου προτείνω να ξεχάσεις τα ξεχωριστά ηχεία και ενισχυτές και να επιλεξεις μια απο τις παρακατω λυσεις ξεκινωντας απο την πιο οικονομικη:
1) Την ηχομπαρα Samsung Q990C που είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα με κόστος κάτω από 1000 ευρω.
Έχει βγει ήδη ο αντικαταστατης της, η Q990D. Αν μπορείς να περιμένεις να κυκλοφόρησαν reviews να δούμε τι άλλαξε, περίμενε, διαφορετικά η 990C είναι ήδη μια άριστη αγορά σε ηχομπαρα.

2) 2 Sonos ERA300 και 1 Sub με την προοπτική να προσθέσεις στο μέλλον την επόμενη ηχομπαρα της Sonos και να αποφύγεις την Arc που δεν είναι αντάξια των Era. Το σύνολο θα κοστίσει 1600 ευρώ τώρα + το κόστος της ηχομπαρας στο μέλλον (υπολογίζω ότι θα βγει αντικαταστατης της Arc εντός του 2024)
Συνολικά θα είναι η ακριβότερη λύση και πιθανότατα η καλυτερη αν η επόμενη μπάρα της Sonos είναι αντάξια των Era300

3) Sony HT-A9 + SW-5 στα 2260 ευρώ.
Το ακριβότερο απο τα 3 αλλά αυτή τη στιγμή το καλύτερο.
Αν μπορείς να δώσεις κατευθείαν τα 2260 ευρώ προτίμησε αυτό το σύστημα.
Εναλλακτικά περίμενε λίγο γιατί υπάρχει περίπτωση η Sony να βγάλει σύντομα αντικαταστατη και να το πάει ένα σκαλί πιο πάνω.

Και τα τρία, σε αυτόν τον άδειο μακροστενο χώρο με το ηχοσυστημα τοποθετημένο στην μεγάλη πλευρα και τον καναπε-θεση ακρόασης κολλητά στον απέναντι τοιχο, θα παίξουν πολύ καλύτερα από το οποιοδήποτε σύστημα με ξεχωριστά ηχεία δαπέδου, οριζόντιο κεντρικό και surrounds κολλητά στον τοιχο.
Για να παίξει εκεί τέτοιο σύστημα θα χρειαστεί να χώσεις πολύ χρήμα και να αλλάξεις και την διαρρύθμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ξεκινα να βλεπεις reviews για να αποφασισεις μονος σου ποιο απο τα τρια ειναι καταλληλοτερο για εσενα.
Εδω δυο πολυ καλα video που καλυπτουν και τα τρια (ελπιζω να καταλαβαινεις Αγγλικα)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Ξεκινα να βλεπεις reviews για να αποφασισεις μονος σου ποιο απο τα τρια ειναι καταλληλοτερο για εσενα.
Εδω δυο πολυ καλα video που καλυπτουν και τα τρια (ελπιζω να καταλαβαινεις Αγγλικα)

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά και ας με στεναχώρησες 😂 με βλέπω να πηγαίνω στην επιλογή του να το χτίσω σιγά σιγά και ας το ολοκληρώσω το καλοκαίρι… θα ξεκινήσω μάλλον με ενισχυτή και τους δυο πύργους και βλέπουμε!
Για τα soundbar είμαι λίγο δύσπιστος ακόμα αν και είμαι σίγουρος ότι για να τα προτείνεις κάτι θα ξέρεις!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά και ας με στεναχώρησες 😂 με βλέπω να πηγαίνω στην επιλογή του να το χτίσω σιγά σιγά και ας το ολοκληρώσω το καλοκαίρι… θα ξεκινήσω μάλλον με ενισχυτή και τους δυο πύργους και βλέπουμε!
Για τα soundbar είμαι λίγο δύσπιστος ακόμα αν και είμαι σίγουρος ότι για να τα προτείνεις κάτι θα ξέρεις!
Θα σου το εξηγήσω. Έχεις ένα άδειο χώρο περίπου 3Χ7μ Χ3μ ύψος και τοποθέτηση στο χώρο ασύμμετρα με τοιχο από την αριστερή πλευρά, τεράστιο κενό από τα δεξια και θέση ακρόασης κολλητά στον τοιχο. Συνταγή καταστροφής.
Λυπάμαι που σε στεναχωρω αλλά χρειάζονται τόσες επεμβάσεις και αλλαγές για να ακουστεί έστω και λίγο ικανοποιητικα με κοινά σεταπ ηχείων ενισχυτη που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο.
Τα συστήματα που σου προτεινα έχουν πολύ εξελιγμένη τεχνολογία με αυτόματη ισοστάθμιση σχεδιασμένα να δουλεύουν σε τέτοιους χώρους.
Για να πετύχεις κάτι αντίστοιχο με ξεχωριστά κομμάτια θες ενισχυτή με Dirac η Arc δηλαδή 1500ευρω και πάνω μόνο για τον ενισχυτή.

Αν κάνεις το λάθος να πας σε ξεχωριστά κομμάτια μην κάνεις το ακόμα πιο τραγικό λάθος να βάλεις ηχεία δαπέδου. Τα περισσότερα θέλουν 1 μέτρο απόσταση από τον πίσω τοιχο για να μην μπουμαρουν και με τη θέση ακρόασης κολλητά στον πίσω τοιχο, θα μπουμαρουν ακόμα περισσότερο.
Δεν ξέρω αν το έχεις συνηδητοποιησει αλλά τα δεδομένα έχουν αλλάξει 180μοιρες.

Καλύτερα από όλα να ξέρεις θα παίξει το σύστημα της Sony. Είναι ακριβό αλλά θα κάνει πολύ καλή δουλειά. Ούτε στα ονειρα σου δεν θα πετύχεις κάτι καλύτερο με ξεχωριστά κομμάτια σε αυτά τα λεφτά ( η και με πολυ περισσοτερα)
Η ηχομπαρα της Samsung θέλει άλλο έπιπλο για να δουλέψει (θέλει να έχει εντελως ελευθερο χωρο δεξια, αριστερά και πανω, και να μην είναι χωμενη μέσα σε επιπλο) και η Sonos εκτος του οτι θελει κι αυτη ελευθερο χωρο γυρω απο την μπαρα, ιδανικά θέλει και τα πίσω ηχεία λίγο πιο πίσω από τον ακροατή.
Το σύστημα της Sony είναι το πιο ανεκτικό σε τοποθέτηση και μπορείς να το βάλεις όπως είσαι χωρίς αλλαγές στο χώρο.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.378
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top