Αγορά home cinema

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Δεν ειναι 5.1.4 οπως το sony. Tι σοι immersive θα ειναι αυτο? Βαλε καποιο που να εχει και atmos ηχεια.
Επισης, τa teufel, οντας Γερμανικα Customer direct χωρις παρουσια στην Ελλαδα μου ειναι αγνωστη ποσοστητα. Υπαρχει καποιο review με μετρησεις?
Αν εχουν τονισμενα μπασα και πριμα, σε αυτον τον χωρο απλα δεν θα ακουγονται μια που τα L/R θα πρεπει να τοποθετηθουν κολλητα στον τοιχο και με τους γυμνους τοιχους τα πριμα θα κανουν παρτυ καραμπολας. Επισης το κεντρικο ηχειο ειναι κλασσικο MTM με τα γνωστα προβληματα κατευθυντικοτητας που θα περιοριζουν την σωστη ακροαση σε ενα ατομο που θα πρεπει να μην κουναει το κεφαλι. Αν υπαρχει review που να δειχνει την οριζοντια αποκριση τουλαχιστον +/- 15 μοιρες και να μην εχει βυθιση στη συχνοτητα κρος τοτε ΟΚ
Ωραία... περίπου, όλα αυτά.
Αλλά τα Sony έχουν σωστή απόκριση on & off axis ? Αυτά είναι γνωστή ποσότητα; Ούτε τα Sony είναι μετρημένα, και δεν νομίζω πως θα βγουν και Genelec αν τα μετρήσει κάποιος... στην καλύτερη να είναι αντίστοιχα με τα Sonos Era 300...

Υπάρχουν και μια χαρά (πολύ καλά) MTM... δεν είναι πανάκεια ότι το MTM είναι κακό (ναι, ένα κανονικό, κάθετο ηχείο αντίστοιχου επιπέδου θα είναι καλύτερο "by design" (στον οριζόντιο άξονα έστω), αλλά μην τα κάνουμε όλα ίσωμα (ούτε τα Sony έχουν καλό κεντρικό.... ποιό; α, ναι, την TV αν είναι Sony, αλλιώς Phantom center... για απόσταση 3+ μέτρα από τα 2 ηχειάκια FR + FL... all perfect huh ? :D
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Αυτό πως σου φαίνεται @SpZach ?
Με αυτή την διάταξη
Τα οροφής λίγο πιο μπροστά απ τον καναπέ
Screenshot_20240131_220337_com.google.android.youtube.jpg

Ετσι θα έχει κανονικό σύστημα όχι το γιαλαντζι με τα φαντομ:biggrin:

Για μετρήσεις μόνον μην μου λες, θες με 2000 πολυκαναλο με ηχεία χάρακα, σε παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται ότι ζεις και συ
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτό πως σου φαίνεται?
Εσυ που ξερεις Γερμανικα, αυτο τι λεει? μου αρεσει που ειναι ομοαξονικο αλλα ειναι δικοπο μαχαιρι, τα περισσοτερα ομοαξονικα ενω στη θεωρια υπερτερουν, πασχουν στην υλοποιηση.
Και αυτο θα ηθελα να μαθω τι ρολο παιζει
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αν εχουν τονισμενα μπασα και πριμα, σε αυτον τον χωρο απλα δεν θα ακουγονται μια που τα L/R θα πρεπει να τοποθετηθουν κολλητα στον τοιχο και με τους γυμνους τοιχους τα πριμα θα κανουν παρτυ καραμπολας. Επισης το κεντρικο ηχειο ειναι κλασσικο MTM με τα γνωστα προβληματα κατευθυντικοτητας που θα περιοριζουν την σωστη ακροαση σε ενα ατομο που θα πρεπει να μην κουναει το κεφαλι.
Ρε σείς θα τρελαθώ με τα Sony και αυτά που λέτε .
Καλά δεν σας έβαλα εδώ το βίντεο με τις μετρήσεις των Sony ;
Δηλαδή μετά από αυτά που είδατε με τα presets της πλάκας και αυτές τις αποκρίσεις μιλάτε για τονισμένα πρίμα και μπάσα κανονικών ηχείων και κανονικών avr ;
Δηλαδή είναι καλύτερο σε ένα χώρο να παίζουν 4 ηχεία που μετράνε έτσι , που φοράνε 4 ηχειάκια καπέλο χωρίς την δυνατότητα eq , παίζοντας μόνο με presets και μετρήσεις αποστάσεων ; Χωρίς κεντρικό και χωρίς υπό γουφερ ; Αυτό το πράγμα σκέτο γουφερ είναι , υπό δεν είναι .

 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ωραία... περίπου, όλα αυτά.
Αλλά τα Sony έχουν σωστή απόκριση on & off axis ? Αυτά είναι γνωστή ποσότητα; Ούτε τα Sony είναι μετρημένα, και δεν νομίζω πως θα βγουν και Genelec αν τα μετρήσει κάποιος... στην καλύτερη να είναι αντίστοιχα με τα Sonos Era 300...

Υπάρχουν και μια χαρά (πολύ καλά) MTM... δεν είναι πανάκεια ότι το MTM είναι κακό (ναι, ένα κανονικό, κάθετο ηχείο αντίστοιχου επιπέδου θα είναι καλύτερο "by design" (στον οριζόντιο άξονα έστω), αλλά μην τα κάνουμε όλα ίσωμα (ούτε τα Sony έχουν καλό κεντρικό.... ποιό; α, ναι, την TV αν είναι Sony, αλλιώς Phantom center... για απόσταση 3+ μέτρα από τα 2 ηχειάκια FR + FL... all perfect huh ? :D
Δεν ζητησα μετρησεις για να δω αν ειναι καλυτερα απο τα sony αλλα για να δω αν κανουν για τον συγκεκριμενο χωρο και την συγκεκριμενη τοποθετηση. Αν εχουν πχ ενα bump στα μπασα, με την τοποθετηση στον τοιχο θα μπουμαρουν, τα πριμα δεν γλυτωνουν ετσι κι αλλιως την καραμπολα.
Τα sony δεν εχουν σωστη τονικοτητα αλλα εχουν σωστη αισθηση στο immersive.
Η αποκριση τους ειναι παρομοια με των Sonos. Δεν συζηταμε για κεντρικο στο sony, ειναι εκτος θεματος (εχεις την ταση να βγαινεις συνεχεια εκτος θεματος) ο νηματοθετης ουτε εχει συμβατη τηλεοραση ουτε το βλεπω πιθανο να παρει. Το κεντρικο θα ειναι το στανταρ phantom που εχει προβλεψει ο κατασκευαστης και που συμφωνα με ολα τα review τα καταφερνει παρα πoλυ καλα χαρη στο 360 Spatial mapping.
Σαφως και υπαρχουν κεντρικα MTM που εχουν αξιοπρεπη οριζοντια διασπορα, αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτα που μπορει να αγορασει ο νηματοθετης. Και δεν ειναι λυση να κανει phantom το κεντρικο ηχειο σε κοινο συστημα γιατι δεν εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το phantom του sony.
Ρε σείς θα τρελαθώ με τα Sony και αυτά που λέτε .
Καλά δεν σας έβαλα εδώ το βίντεο με τις μετρήσεις των Sony ;
Δηλαδή μετά από αυτά που είδατε με τα presets της πλάκας και αυτές τις αποκρίσεις μιλάτε για τονισμένα πρίμα και μπάσα κανονικών ηχείων και κανονικών avr ;
Δηλαδή είναι καλύτερο σε ένα χώρο να παίζουν 4 ηχεία που μετράνε έτσι , που φοράνε 4 ηχειάκια καπέλο χωρίς την δυνατότητα eq , παίζοντας μόνο με presets και μετρήσεις αποστάσεων ; Χωρίς κεντρικό και χωρίς υπό γουφερ ; Αυτό το πράγμα σκέτο γουφερ είναι , υπό δεν είναι .

Και τα sonos καπως ετσι μετρανε αλλα σε ολους αρεσουν.
Επιπλεον, αυτες οι μετρησεις ειναι nearfield και πολυ αμφιβαλω αν εχουν καποια χρησιμοτητα απο τη στιγμη που για το τελικο αποτελεσμα που παιρνει ο ακροατης συνδραμουν ολα τα ηχεια μαζι με δικο τους αλγοριθμο που δεν γνωριζουμε τι ακριβως κανει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επειδη βαρεθηκα την ανουσια αντιπαραθεση sony vs separates, αλλα κυριως γιατι ο νηματοθετης προτιμα τα ξεχωριστα κομματια ετσι κι αλλιως, θα κανω μια προταση σε πακετο ενισχυτη-ηχειων διαθεσιμων στην Ελληνικη αγορα που πιστευω θα εχει καλο αποτελεσμα με χαμηλο σχετικα κοστος.
Ενισχυτης μεταχειρισμενος 600-700ευρω 9.2 με σκοπο το συστημα να γινει σιγα σιγα 5.2.4
Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας Yamaha στα 600 ευρω και ενας λιγο νεοτερος στα 720 που ειναι λογικες τιμες για αυτους τους ενισχυτες. Υπαρχουν και αλλοι αλλα πιστευω οτι πρεπει να κατεβει η τιμη τους για να θεωρουνται καλη αγορα.
Ηχεια, μετα απο μελετη των διαθεσιμων επιλογων και με στοχο την αγορα οσο το δυνατον ηχειων με ομοιογενη αποδοση στα επιμερους κομματια κατεληξα στο σετ που ειχε προταθει απο τον νηματοθετη απο την αρχη, με επιπλεον προσθηκη Subwoofer και ηχειων Atmos, τα οποια ειναι τα Polk XT60 για L/R με 6.5" γουφερ και αποκριση που τους επιτρεπει να τοποθετηθουν κοντα στον πισω τοιχο, κεντρικο Polk ΧΤ30 το οποιο δυστυχως δεν καταφερνει να ξεπερασει τα προβληματα των κεντρικων με διαταξη ΜΤΜ αλλα σε αυτην την κατηγορια τιμης δεν υπαρχει κανενα που να το καταφερνει αυτο οποτε ειναι ενας αναγκαστικος συμβιβασμος, Surround, Polk XT15, Subwoofer Polk XT12., και Atmos, Polk XT90.
To συνολο των ηχειων με δυο subwoofer και δυο ζευγη Atmos, βγαινει περιπου 2000ευρω αλλα μπορουν να αγοραστουν πρωτα τα 5 κατω και το ενα sub και να προστεθουν τα Atmos και το δευτερο Sub σε δευτερο χρονο.
Το αρχικο κοστος για τα 5 ηχεια τον ενισχυτη και ενα Sub ειναι γυρω στα 1800€
Το συνολο για πληρες immersive 5.2.4 θα βγει στα 2600 και τηρουμενων των αναλογιων θα ειναι μια χαρα. Το μονο που θα του σταθει εμποδιο στο να ακουγεται πολυ καλα, ειναι η ακουστικη του χωρου που για να βελτιωθει θα χρειαστει λιγη δουλεια. Αν ο νηματοθετης θελει κατι καλυτερο, τοτε το μονο που εχει να κανει ειναι να επενδυσει τα επιπλεον χρηματα σε ηχητικη φροντιδα του χωρου και αν το παρει και λιγο πιο σοβαρα, ενα minidsp για την ισοσταθμιση των subwoofer.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Επειδη βαρεθηκα την ανουσια αντιπαραθεση sony vs separates, αλλα κυριως γιατι ο νηματοθετης προτιμα τα ξεχωριστα κομματια ετσι κι αλλιως, θα κανω μια προταση σε πακετο ενισχυτη-ηχειων διαθεσιμων στην Ελληνικη αγορα που πιστευω θα εχει καλο αποτελεσμα με χαμηλο σχετικα κοστος.
Ενισχυτης μεταχειρισμενος 600-700ευρω 9.2 με σκοπο το συστημα να γινει σιγα σιγα 5.2.4
Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας Yamaha στα 600 ευρω και ενας λιγο νεοτερος στα 720 που ειναι λογικες τιμες για αυτους τους ενισχυτες. Υπαρχουν και αλλοι αλλα πιστευω οτι πρεπει να κατεβει η τιμη τους για να θεωρουνται καλη αγορα.
Ηχεια, μετα απο μελετη των διαθεσιμων επιλογων και με στοχο την αγορα οσο το δυνατον ηχειων με ομοιογενη αποδοση στα επιμερους κομματια κατεληξα στο σετ που ειχε προταθει απο τον νηματοθετη απο την αρχη, με επιπλεον προσθηκη Subwoofer και ηχειων Atmos, τα οποια ειναι τα Polk XT60 για L/R με 6.5" γουφερ και αποκριση που τους επιτρεπει να τοποθετηθουν κοντα στον πισω τοιχο, κεντρικο Polk ΧΤ30 το οποιο δυστυχως δεν καταφερνει να ξεπερασει τα προβληματα των κεντρικων με διαταξη ΜΤΜ αλλα σε αυτην την κατηγορια τιμης δεν υπαρχει κανενα που να το καταφερνει αυτο οποτε ειναι ενας αναγκαστικος συμβιβασμος, Surround, Polk XT15, Subwoofer Polk XT12., και Atmos, Polk XT90.
To συνολο των ηχειων με δυο subwoofer και δυο ζευγη Atmos, βγαινει περιπου 2000ευρω αλλα μπορουν να αγοραστουν πρωτα τα 5 κατω και το ενα sub και να προστεθουν τα Atmos και το δευτερο Sub σε δευτερο χρονο.
Το αρχικο κοστος για τα 5 ηχεια τον ενισχυτη και ενα Sub ειναι γυρω στα 1800€
Το συνολο για πληρες immersive 5.2.4 θα βγει στα 2600 και τηρουμενων των αναλογιων θα ειναι μια χαρα. Το μονο που θα του σταθει εμποδιο στο να ακουγεται πολυ καλα, ειναι η ακουστικη του χωρου που για να βελτιωθει θα χρειαστει λιγη δουλεια. Αν ο νηματοθετης θελει κατι καλυτερο, τοτε το μονο που εχει να κανει ειναι να επενδυσει τα επιπλεον χρηματα σε ηχητικη φροντιδα του χωρου και αν το παρει και λιγο πιο σοβαρα, ενα minidsp για την ισοσταθμιση των subwoofer.

όσο εσείς μαλώνατε για τα Sonos και τα Sony 😂 έκανα την έρευνα μου και είδα ότι σε αυτό το εύρος τιμής το συγκεκριμένο σετ είναι το καλυτερο που μπορώ να πάρω! Το άκουσα και από κοντά, μου άρεσε και το παρήγγειλα ήδη απλά αντί να πάρω μεταχειρισμένο ενισχυτή που προτείνεις πήρα τον Yamaha τον rxv-6a που είναι 7.2. Έχει δυνατότητα atmos αλλά δεν πιστεύω ότι θα μπω στη διαδικασία αυτή… επίσης για όποιον ενδεχομένως να ενδιαφέρεται τα πηρα όλα στα 1.700! Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
θα προτεινα jbl lsr310s sub και 5 ηχεια ενεργα lsr (308 τα 3 μπροστινα) , συνδεση με υπολογιστη, και του χρονου φουντουνια... ε ενισχυτη ηθελα να πω
Για 5.1 με ενεργά, όπως το προτείνεις είναι εντελώς μα εντελώς άχρηστος. Άσε που με πέντε 308 κάνεις πολύ καλό και οικονομικό πολυκάναλο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
όσο εσείς μαλώνατε για τα Sonos και τα Sony 😂 έκανα την έρευνα μου και είδα ότι σε αυτό το εύρος τιμής το συγκεκριμένο σετ είναι το καλυτερο που μπορώ να πάρω! Το άκουσα και από κοντά, μου άρεσε και το παρήγγειλα ήδη απλά αντί να πάρω μεταχειρισμένο ενισχυτή που προτείνεις πήρα τον Yamaha τον rxv-6a που είναι 7.2. Έχει δυνατότητα atmos αλλά δεν πιστεύω ότι θα μπω στη διαδικασία αυτή… επίσης για όποιον ενδεχομένως να ενδιαφέρεται τα πηρα όλα στα 1.700! Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
Καλορίζικα και καλοακουστα.
1700 ειναι παρα πολυ καλη τιμή αν μιλάμε για όλο το σετ 5.1 + RX V6A
Όταν τα στήσεις γράψε εδώ τις εντυπώσεις σου.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δεν έχω διαβάσει το νήμα και αφού έγινε αγορά δε θα το κάνω.
Εκτός αν έχει τίποτα πικάντικο μέσα, να μου πείτε.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Να εχεις υποψην οτι μετα που θα τρεξεις το καλιμπραρισμα με το YPAO θα χρειαστει να βαλεις χερι και να δυναμωσεις την ενταση του Subwoofer γιατι παντα το καλιμπραρισμα προσπαθει να κανει την αποκριση φλατ, κατι που δεν το θες στην πραξη γιατι θα ακουγεται αμπασο. Συνηθως χρειαζεται καπου μεταξυ +6 και +10db.
Έχει δυνατότητα atmos αλλά δεν πιστεύω ότι θα μπω στη διαδικασία αυτή…
Το κοστος για να το κανεις Atmos ειναι μολις 200 ευρω. Δεν σου λεω να το κανεις αμεσα αλλα να το κανεις. Ακομα κι αν ειναι με ανακλαση με τα Ατμος ηχεια πανω στα L/R θα ειναι καλυτερα απο οτι χωρις (το καλυτερο βεβαια ειναι να μπουν ταβανι). Κανε το και δεν θα το μετανοιωσεις.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
11
Να εχεις υποψην οτι μετα που θα τρεξεις το καλιμπραρισμα με το YPAO θα χρειαστει να βαλεις χερι και να δυναμωσεις την ενταση του Subwoofer γιατι παντα το καλιμπραρισμα προσπαθει να κανει την αποκριση φλατ, κατι που δεν το θες στην πραξη γιατι θα ακουγεται αμπασο. Συνηθως χρειαζεται καπου μεταξυ +6 και +10db.
Το κοστος για να το κανεις Atmos ειναι μολις 200 ευρω. Δεν σου λεω να το κανεις αμεσα αλλα να το κανεις. Ακομα κι αν ειναι με ανακλαση με τα Ατμος ηχεια πανω στα L/R θα ειναι καλυτερα απο οτι χωρις (το καλυτερο βεβαια ειναι να μπουν ταβανι). Κανε το και δεν θα το μετανοιωσεις.

Θα σας πω εννοείται εντυπώσεις μετά το στήσιμο αν και στο δικό μου το αυτί που δεν έχω εμπειρία πιστεύω θα μου φαίνεται τέλειο! Οτιδήποτε δεν μου πάει καλά θα ρωτήσω πάλι συμβουλές 😉 αυτό ότι γίνεται τόσο απλά atmos πχ δεν το ήξερα… θα επανέλθω σύντομα οποτε! Καληνύχτα!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Θα σας πω εννοείται εντυπώσεις μετά το στήσιμο αν και στο δικό μου το αυτί που δεν έχω εμπειρία πιστεύω θα μου φαίνεται τέλειο! Οτιδήποτε δεν μου πάει καλά θα ρωτήσω πάλι συμβουλές 😉 αυτό ότι γίνεται τόσο απλά atmos πχ δεν το ήξερα… θα επανέλθω σύντομα οποτε! Καληνύχτα!
Αν ο λόγος που δεν ήθελες Ατμός ήταν η πολυπλοκοτητα (σιγά την πολυπλοκοτητα αλλά ΟΚ) μπορείς κάλλιστα να βάλεις τα Ατμός ηχεία πάνω στα L/R (έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και ταιριάζουν γάντι γι αυτό το λογο) και να ξεκινήσεις έτσι.
Είναι ο εύκολος τρόπος και πιστεύω στην δική σου περίπτωση θα λειτουργησει ειδικα αν το ταβανι ειναι χαμηλοτερο απο 3 μετρα.
Ούτε καλώδια και βάσεις στα ταβάνια ούτε μετρήσεις για γωνίες. Τα τοποθετείς, τα συνδέεις και τέλος.
Αργότερα, όταν το βαρεθείς και αποφασίσεις να το βελτιώσεις, μπορείς να μελετήσεις την γωνία με τη θέση ακρόασης και να βρεις που πρέπει να μπουν στο ταβάνι. Θα έχει λίγο κόπο για να κάνεις τρύπες για τις βάσεις και να περάσεις κανάλια για τα καλώδια αλλά θα είναι καλύτερα από ότι με ανακλαση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.386
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top