Αγορά starter πικάπ




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Το βινύλιο ήταν κορυφή στην εποχή του, τότε που ο ανταγωνισμός ήταν οι κασέτες. Στη σημερινή εποχή, έχει πάρει τη θέση της κασέτας, πάντα με γνώμονα την ηχητική πιστότητα.
Νικο δεν ειναι ετσι, αν σου βαλω βινυλιο αμεση κοπη θα πεις το δεσποτη Παναγιωτη ολα τα αλλα ειναι για τον πκαβαλα και ασ λεει οτι θελει το μεγαλο αυτι, ιεραρχικα ερχεται μετα το SACD
Tριτα και καταιδρωμενα σποτιφια οκουβουζια κλπ κλπ
Βεβαιως τα νεα βινυλια ειναι για τον ΓΤΠΚ πολυ σωστα λεει εδω το μεγαλοαυτι
Δια τον απλουστατο λογο γιατι ειναι ψηφιακα και ΟΧΙ αναλογικα εδω παλι μπορει να λεει οτι θελει το
μεγαλο αυτι η πραγματικοτητα δεν αλλαζει :drinks: ;)
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
ξεχασα το μαγνητοφωνο ανοιχτης ταινιας και αν ειναι κανεις αντιριξιας μπορουμε να γραψουμε
ζωντανα και ψηφιακα και αναλογικα να δουμε ποσα απιδια περνει ο σακκος
ολα μα ολα τα ψηφιακα μετα απο 20 χρονια θα λεμε οτι κατι κανουν αν ειμαστε στον υπεροχο πλανητη
 



Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Επί του θέματος, στα χαμηλά κοστολογια είναι πάγια τακτική μου να προτείνω ένα μεταχειρισμένο μκ2, με λίγη υπομονή πάντα βρίσκεται κάποιο μέχρι και στα 200€, και είναι και φετίχ πικαπάρα.
@costas EAR μου αρέσεις όταν είσαι ρεαλιστής.

Μόνο που η δεσποινίς θέλει ολόκληρο πικάπ, με το σασί του, με το πλατό του, με τα καλωδιάκια του, με την κεφαλή του, και όχι μόνο το βραχίονα :D
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Το μαγνητόφωνο ανοικτής ταινίας αγαπητέ Χρήστο , σε ηχητική ποιότητα είναι σαφώς πάνω από το βινύλιο ώς Μαστερ που ήταν . Οι επιδόσεις της μπομπίνας εξ ορισμού είναι πάνω από το βινύλιο. Νομοτελειακά που λέμε.
Γι αυτό και από τα master tapes, μετά έφιαχναν τις μήτρες για τα βινύλια.
Αντίστοιχο σε ψηφιακή εκδοχή είνει το DAT. Με καλύτερα χαρακτηριστικά λιγότερο θόρυβο , γενικά καλύτερο και πιο οικονομικό.
Τα sacd όσο καλά και να είναι δεν ήταν ποτέ master.
Σαν μέσο έχει πολλές δυνατότητες , αλλά δεν προχώρησε όσο θα έπρεπε , λόγω της βλαμμένης νοοτροπίας της εφευρέτριας sony.
Αυτό που το αντικατέστησε , μέχρι ενός σημείου επάξια είναι το BLUE RAY AUDIO.
Αλλά και αυτό με κάποιους περιορισμούς λόγω παραγωγικών- οικονομικών περιορισμών.
@costas EAR μου αρέσεις όταν είσαι ρεαλιστής.

Μόνο που η δεσποινίς θέλει ολόκληρο πικάπ, με το σασί του, με το πλατό του, με τα καλωδιάκια του, με την κεφαλή του, και όχι μόνο το βραχίονα :D
Γιατί ? το μκ2 τι είναι ?
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116

House Of Marley Stir It Up


€189.99

Kαλή αγορά σε τέτοια τιμή !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
@costas EAR μου αρέσεις όταν είσαι ρεαλιστής.

Μόνο που η δεσποινίς θέλει ολόκληρο πικάπ, με το σασί του, με το πλατό του, με τα καλωδιάκια του, με την κεφαλή του, και όχι μόνο το βραχίονα :D
Μόνο κεφαλή δεν είχε το δικό μου μκ5 και το αγόρασα 230€.

Έχω δει αγγελίες εδώ με μκ2 από 200€, είτε με κάποια μεταχειρισμένη κεφαλή, είτε χωρίς κεφαλη.

Ευχαριστώ..
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Νικο δεν ειναι ετσι, αν σου βαλω βινυλιο αμεση κοπη θα πεις το δεσποτη Παναγιωτη ολα τα αλλα ειναι για τον πκαβαλα και ασ λεει οτι θελει το μεγαλο αυτι, ιεραρχικα ερχεται μετα το SACD
Tριτα και καταιδρωμενα σποτιφια οκουβουζια κλπ κλπ
Βεβαιως τα νεα βινυλια ειναι για τον ΓΤΠΚ πολυ σωστα λεει εδω το μεγαλοαυτι
Δια τον απλουστατο λογο γιατι ειναι ψηφιακα και ΟΧΙ αναλογικα εδω παλι μπορει να λεει οτι θελει το
μεγαλο αυτι η πραγματικοτητα δεν αλλαζει :drinks: ;)
Δεν με αφήνετε να αγιάσω! Για βάλτε όλοι το εν λόγω πικάπ με τα εν λόγω ενεργά ηχεία κόντρα σε ένα σετάπ dac και ενεργών του χιλιάρικου, να δούμε ποιο θα παίξει καλύτερα. Άντε, επειδή σήμερα κοιμήθηκα σχετικά καλά, δέχομαι να μην υπολογίσουμε τα οφέλη της ισοστάθμισης. :p
(1000€ = πικάπ, ενεργά ηχεία και μερικοί δίσκοι βινυλίου, άντε επειδή όπως είπα κοιμήθηκα καλά, να βάλω 50 δίσκους βινυλίου απο discoggs αν και όλοι γνωρίζουμε ότι με 8€ τον δίσκο, δεν παίρνουμε και τίποτα σημαντικό εκεί πέρα, ας είναι! ).
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top