Αγορά starter πικάπ

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Μα εννοείται ότι τα γνωρίζω αυτά. Αν κάποιος διαθέτει 1000 ευρώ και θέλει αμάξι,ξέρει ότι δε θα πάρει και ότι καλύτερο. Τι να του πούμε? Να πάρει παπι? 😜 αφού θέλει αμάξι. Τέλος πάντων. Ξέρω ότι δεν θα πάρω και κάτι τρελό Αλλά δε θα είναι και ότι χειρότερο. Θα την κάνει τη δουλειά
Συμφωνώ, με εξαίρεση το τί θεωρείται αυτοκίνητο και τί παπί. ;)
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ρε παιδια ολα οκ με τα αυλα αλλα στο τελος της μερας με τι μενεις;...με εναν λογσμο spotify,tidal και τιποτε αλλο.... Δε σου μενει παρακαταθηκη τπτ. Και οκ περι ορεξεως αλλα εμενα μου μοιαζει τραγικο.
Συνδρομητικη υπηρεσια για μουσικη εχω και γω και απλα ειναι το εφαλτηριο για να μαθω πραγματα και να επεκτεινω την δισκοθηκη μου.

Επισης και πικαπ εχω αλλα οντως η ιεροτελεστια αρχιζει και με βαραινει απο το να ακουω καθημερινα...αλλα δε το μετανιωνω. Σιγουρα ομως δεν ειναι για καθε μερα.

Επισης φιλτατη να ξερεις οτι οι καινουριοι δισκοι ειναι και πανακριβοι και ακουγονται χειροτερα απο spotify. Περι ορεξεως και παλι απλα στο λεω να ξερεις αν και υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις. Να υπολογιζεις σε μεταχειρισμενους κυριως οι οποιοι επισης εχουν παρει την ανω βολτα στις τιμες αδικαιολογητα αλλα αν ειναι παλιας κοπης απο 70'ς 80'ς με το ζορι και 90'ς ακουγονται αρκετα καλα αρκει να μην εχουν πανω τους την μανα τους και τον πατερα τους απο σκονη.

Κλεινοντας παρε αυτο που λες, προερχεται απο αξιολογη φιρμα και κανε την καυλα σου. Για να χεις μπεις ηδη εδω και να ρωτας σημαινει οτι την ψαχνεις αρα εισαι σε καλο δρομο.

Υ.γ. Και ναι εχω δυο τρεις δισκους που ακουγονται καλυτερα απο σιντι! Το λενε τα αυτια μου! Χαχαχαχ για να δυναμιτισω λιγο την ατμοσφαιρα! Εχω βεβαια και αλλους δυο τρεις οπου οπως ειπα το spotify παιζει καλυτερα....
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Νομιζω συμφωνουμε ολοι οτι στον ηχο υπαρχει παντα κατι καλυτερο, κατι διαφορετικο και φυσικα δεν υπαρχει οροφη τιμης. Αρα τα κριτιρια δεν μπορει να ειναι ποτε απολυτα σαν να συγκρινουμε 2 αθλητες που τρεχουν κατασταρι. Τοτε αφαιρουμε απο την μουσικη τον συναισθηματικο παραγοντα και μενουμε στην φυσικη. Στην φυσικη υπαρχουν κανονες μετρησεις ασπρο μαυρο.
Για εμενα και μονο για εμενα οταν βαζω εναν δισκο στο πικαπ ειναι κατι που μου αρεσει μαζι με ολα τα προβληματα και τις ατελειες. Δεν λεω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να ακουσεις μουσικη ουτε ο ποιο βολικος ή εξυπνος. Αν δεν υπαρχει αυτο το συναισθημα καλυτερα καποιος να μην ασχοληθει. Σε καθε περιπτωση ας απολαυστε την μουσικη εστω και αν ειναι απο ραδιο (imagine θεσσαλονικη!!!)
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ρε παιδια ολα οκ με τα αυλα αλλα στο τελος της μερας με τι μενεις;...με εναν λογσμο spotify,tidal και τιποτε αλλο.... Δε σου μενει παρακαταθηκη τπτ. Και οκ περι ορεξεως αλλα εμενα μου μοιαζει τραγικο.
Συνδρομητικη υπηρεσια για μουσικη εχω και γω και απλα ειναι το εφαλτηριο για να μαθω πραγματα και να επεκτεινω την δισκοθηκη μου.

Επισης και πικαπ εχω αλλα οντως η ιεροτελεστια αρχιζει και με βαραινει απο το να ακουω καθημερινα...αλλα δε το μετανιωνω. Σιγουρα ομως δεν ειναι για καθε μερα.

Επισης φιλτατη να ξερεις οτι οι καινουριοι δισκοι ειναι και πανακριβοι και ακουγονται χειροτερα απο spotify. Περι ορεξεως και παλι απλα στο λεω να ξερεις αν και υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις. Να υπολογιζεις σε μεταχειρισμενους κυριως οι οποιοι επισης εχουν παρει την ανω βολτα στις τιμες αδικαιολογητα αλλα αν ειναι παλιας κοπης απο 70'ς 80'ς με το ζορι και 90'ς ακουγονται αρκετα καλα αρκει να μην εχουν πανω τους την μανα τους και τον πατερα τους απο σκονη.

Κλεινοντας παρε αυτο που λες, προερχεται απο αξιολογη φιρμα και κανε την καυλα σου. Για να χεις μπεις ηδη εδω και να ρωτας σημαινει οτι την ψαχνεις αρα εισαι σε καλο δρομο.

Υ.γ. Και ναι εχω δυο τρεις δισκους που ακουγονται καλυτερα απο σιντι! Το λενε τα αυτια μου! Χαχαχαχ για να δυναμιτισω λιγο την ατμοσφαιρα! Εχω βεβαια και αλλους δυο τρεις οπου οπως ειπα το spotify παιζει καλυτερα....
Στο τέλος της ημέρας μένεις με τη μουσική που γουστάρεις και ένα σύστημα που μπορεί να παίξει σαφώς καλύτερα. Φυσικά και δεν έχεις τον δίσκο στη συλλογή σου, δεν διαφωνώ, αλλά εκεί μιλάμε για συλλογή και όχι για απόλαυση της μουσικής. Το ίδιο ισχύει και για την ιεροτελεστία της τοποθέτησης του δίσκου στο πλατό, της βελόνας στο αυλάκι και πάει λέγοντας. Κάποιοι μάλιστα τη βρίσκουν και με το χαρακτηριστικό χρατς χρουτς του βινυλίου ( σημειωτέον ότι κάποιος που σέβεται τον εαυτό του ως βινυλιόφιλο, πρέπει να βρει λύση και για τον σωστό καθαρισμό των δίσκων,ε? Πρόσθετο κόστος ). Απλά έθεσα τη παράμετρο του τί μπορεί να πάρει κάποιος με τα ίδια χρήματα ( hardware & software ). Αφού γνωρίζει ότι το βινυλιακό σύστημα δεν θα παίξει τόσο καλά όσο το ψηφιακό, ότι θα αναγκαστεί να ψαχτεί με μεταχειρισμένους δίσκους προκειμένου να κυνηγήσει τον αναλογικό ήχο ( όσο μπορεί να τον ακούσει ) καθώς μετά απο κάποιο σημείο τα μάστερ γίνονται ψηφιακά και ότι το κόστος απόκτησης των δίσκων είναι αρκετά μεγάλο, τότε μιλάμε για ένα αποφασισμένο άτομο που ξέρει τα ( όποια ) υπέρ και τα κατά, άρα... με τις ευλογίες μου! :)

Y.Γ. Μη παραβλέπουμε τα άυλα υπό μορφή FLAC & DSD.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Φιλε αστροναυτη οι 9 στους 10 για να μη γενικευω και πω 10 στους 10 δεν ασχολουνται τοσο πολυ. Θελουν απλα να ακουνε την μουσικη τους.
Οσο το δυνατον καλυτερα. Τι ειναι το καλυτερο για τον καθενα ειναι πολυ σχετικο.

Αλλον καλυπτουν τα ηχεια της τηλεορασης, αλλον μια ηχομπαρα κοκ.

Απο τα λεγομενα της Νικολετας συμπερανα οτι απλα θελει να ακουσει και οχι να κατσει να κανει συγκριτικο οποτε και θεωρω οτι πρεπει να προχωρησει. Αλλωστε με τα ηχεια που κοιταει οτι και να παρει ευχαριστημενη θα ειναι. Δε το λεω υποτιμητικα ετσι...απλως ουτως η αλλως οι οποιες διαφορες με τετοιο σεταπ αμβλυνονται ειτε εξαλειφονται πληρως οποτε θεωρω οτι θα ναι ευτυχισμενη.

Οσον αφορα το καθαρισμα ειναι μεγαλο πραγμα και θες μονο πλυντηριο δισκων για σωστη δουλεια. Αλλα οκ μιλαει για 15 20 δισκους...αν ειναι σε καλη κατασταση τοτε οκ. Αν ειναι σε κατασταση αποσυνθεσης τοτε δεν ειναι οκ! Απλα θελει προσοχη στο τι αγοραζουμε. Η μακα σε εναν δισκο δε θελει εμπειρια. Φαινεται... Τωρα το χρατς χρουτς ειναι λογικο σχεδον οταν ακους απο πικαπ και πιστευω οτι εχει γινει κατανοητο.

Εγω φιλε μου μαζευω και ιδεολογικα περαν της συλλογης που ειλικρινα χεστηκα. Αλλα ειναι αλλη κουβεντα και ξεφευγουμε τελειως. Παντως δεν ειμαι συλλογακιας το ξεκαθαριζω. Απλα θελω οτι μ αρεσει και μπορω να το αγοραζω να το εχω στα χερια μου. Καποιος καλλιτεχνης εκανε εναν κοπο για να φταιξει κατι. Οι περισσοτερες μπαντες που ακουω προσεχουν ακομα και τις λεπτομερειες του packaging. Αρκετες τουλαχιστον. Τοσο απλα και ρομαντικα και οφ τοπικ ομως.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
νεο θεμα : κριτηρια ενασχολησης με βινυλιο 2020 + 🐒

-Μπορει να εξεταστει σαν μεσο.
-μπορει να εξεταστει ηχητικα.
-μπορει να εξεταστει ψυχολογικα-ατομικα-κοινωνικα .
-οικονομικα
και ολα μαζι. :coffee: 🐒
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Φιλε αστροναυτη οι 9 στους 10 για να μη γενικευω και πω 10 στους 10 δεν ασχολουνται τοσο πολυ. Θελουν απλα να ακουνε την μουσικη τους.
Οσο το δυνατον καλυτερα. Τι ειναι το καλυτερο για τον καθενα ειναι πολυ σχετικο.

Αλλον καλυπτουν τα ηχεια της τηλεορασης, αλλον μια ηχομπαρα κοκ.

Απο τα λεγομενα της Νικολετας συμπερανα οτι απλα θελει να ακουσει και οχι να κατσει να κανει συγκριτικο οποτε και θεωρω οτι πρεπει να προχωρησει. Αλλωστε με τα ηχεια που κοιταει οτι και να παρει ευχαριστημενη θα ειναι. Δε το λεω υποτιμητικα ετσι...απλως ουτως η αλλως οι οποιες διαφορες με τετοιο σεταπ αμβλυνονται ειτε εξαλειφονται πληρως οποτε θεωρω οτι θα ναι ευτυχισμενη.

Οσον αφορα το καθαρισμα ειναι μεγαλο πραγμα και θες μονο πλυντηριο δισκων για σωστη δουλεια. Αλλα οκ μιλαει για 15 20 δισκους...αν ειναι σε καλη κατασταση τοτε οκ. Αν ειναι σε κατασταση αποσυνθεσης τοτε δεν ειναι οκ! Απλα θελει προσοχη στο τι αγοραζουμε. Η μακα σε εναν δισκο δε θελει εμπειρια. Φαινεται... Τωρα το χρατς χρουτς ειναι λογικο σχεδον οταν ακους απο πικαπ και πιστευω οτι εχει γινει κατανοητο.

Εγω φιλε μου μαζευω και ιδεολογικα περαν της συλλογης που ειλικρινα χεστηκα. Αλλα ειναι αλλη κουβεντα και ξεφευγουμε τελειως. Παντως δεν ειμαι συλλογακιας το ξεκαθαριζω. Απλα θελω οτι μ αρεσει και μπορω να το αγοραζω να το εχω στα χερια μου. Καποιος καλλιτεχνης εκανε εναν κοπο για να φταιξει κατι. Οι περισσοτερες μπαντες που ακουω προσεχουν ακομα και τις λεπτομερειες του packaging. Αρκετες τουλαχιστον. Τοσο απλα και ρομαντικα και οφ τοπικ ομως.
Eίναι απο ζήτημα της οπτικής γωνίας που θα το δει ο καθένας. Κάποιος θεωρεί ότι σέβεται τον καλλιτέχνη αγοράζοντας το φυσικό προϊόν, εκτιμώντας τη δουλειά που έχει γίνει στο εξώφυλλο για παράδειγμα. Άλλος εκτιμά τη δουλειά που έχει γίνει απο πλευράς καλλιτέχνη και μαστερά στην ηχογράφηση και προσπαθεί να ακούσει όσο το δυνατόν περισσότερα απο τα δρώμενα, όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες, με όσο το δυνατόν πιο καθαρό ήχο, πιο ποιοτική και λεπτομερή αναπαραγωγή. Φυσικά και δεν σκοπεύει να αγοράσει το super duper high end ηχείο, αλλά απο την άλλη, θα επιβαρύνει τη κατάσταση με θόρυβο ανάγνωσης, σφάλματα ανάγνωσης, ανάδραση και ποιος ξέρει τί άλλο. Απο συναισθηματικής άποψης μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή ( αναλογιζόμενοι το budget ), αλλά απο ακουστικής άποψης, δεν είναι και η καλύτερη, ειδικά - όπως προανέφερα - αν υπολογιστεί το συνολικό κόστος του εγχειρήματος ( software & hardware ). Αν σε αυτό το συνολικό budget προσθέσουμε και το κόστος των ηχείων, μακροπρόθεσμα καταλήγουμε σε ένα budget ικανό για δυνατές συγκινήσεις απο πλευράς απόδοσης.
Το βινύλιο ήταν κορυφή στην εποχή του, τότε που ο ανταγωνισμός ήταν οι κασέτες. Στη σημερινή εποχή, έχει πάρει τη θέση της κασέτας, πάντα με γνώμονα την ηχητική πιστότητα. Την εποχή εκείνη δηλαδή, ήταν μονόδρομος αν κάποιος ήθελε να ακούσει όσο το δυνατόν καλύτερα και δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν χτίσει μια ογκοδέστατη συλλογή στο πέρασμα του χρόνου, άρα με κάποιο τρόπο πρέπει να την ακούσουν ( αυτοί ήδη έχουν ψηθεί και γνωρίζουν τί πρέπει να αγοράσουν ). Στη σημερινή εποχή όμως, πραγματικά αμφιβάλω γαι το εάν ο συναισθηματικός παράγων είναι αρκετός ώστε να διατεθεί ένα τόσο μεγάλο ποσό, ποσό που αντιστοιχεί σε ένα αρκετά καλύτερο σετάπ ηχείων και πηγής ( αν μιλάμε για ενεργά ηχεία ), που θα αποδόσει σαφώς καλύτερα το μουσικό πρόγραμμα με μοναδικό drawback το ότι δεν έχει ο ακροατής τη συλλογή των βινυλίων.
Όσο για το πλυντήριο δίσκων, δεν το βλέπω έτσι. Απο τη στιγμή που κάποιος ξεκινάει συλλογή δίσκων, οφείλει να βρει λύση ως προς τη συντήρησή τους. Είτε έχει 10 δίσκους, είτε έχει 1000. Διαφορετικά, επιβαρύνει την ήδη βεβαρυμένη κατάσταση ως προς την αναπαραγωγή του μέσου, μη ξεχνάμε ότι δεν συζητάμε για ένα ποιοτικό πικάπ, οπότε εξ'ορισμού πάει περίπατο η πιστότητα αλλά και επιβαρύνεται επιπλέον το βινύλιο.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Φιλε αστροναυτη οι 9 στους 10 για να μη γενικευω και πω 10 στους 10 δεν ασχολουνται τοσο πολυ. Θελουν απλα να ακουνε την μουσικη τους.
Οσο το δυνατον καλυτερα. Τι ειναι το καλυτερο για τον καθενα ειναι πολυ σχετικο.

Αλλον καλυπτουν τα ηχεια της τηλεορασης, αλλον μια ηχομπαρα κοκ.

Απο τα λεγομενα της Νικολετας συμπερανα οτι απλα θελει να ακουσει και οχι να κατσει να κανει συγκριτικο οποτε και θεωρω οτι πρεπει να προχωρησει. Αλλωστε με τα ηχεια που κοιταει οτι και να παρει ευχαριστημενη θα ειναι. Δε το λεω υποτιμητικα ετσι...απλως ουτως η αλλως οι οποιες διαφορες με τετοιο σεταπ αμβλυνονται ειτε εξαλειφονται πληρως οποτε θεωρω οτι θα ναι ευτυχισμενη.

Οσον αφορα το καθαρισμα ειναι μεγαλο πραγμα και θες μονο πλυντηριο δισκων για σωστη δουλεια. Αλλα οκ μιλαει για 15 20 δισκους...αν ειναι σε καλη κατασταση τοτε οκ. Αν ειναι σε κατασταση αποσυνθεσης τοτε δεν ειναι οκ! Απλα θελει προσοχη στο τι αγοραζουμε. Η μακα σε εναν δισκο δε θελει εμπειρια. Φαινεται... Τωρα το χρατς χρουτς ειναι λογικο σχεδον οταν ακους απο πικαπ και πιστευω οτι εχει γινει κατανοητο.

Εγω φιλε μου μαζευω και ιδεολογικα περαν της συλλογης που ειλικρινα χεστηκα. Αλλα ειναι αλλη κουβεντα και ξεφευγουμε τελειως. Παντως δεν ειμαι συλλογακιας το ξεκαθαριζω. Απλα θελω οτι μ αρεσει και μπορω να το αγοραζω να το εχω στα χερια μου. Καποιος καλλιτεχνης εκανε εναν κοπο για να φταιξει κατι. Οι περισσοτερες μπαντες που ακουω προσεχουν ακομα και τις λεπτομερειες του packaging. Αρκετες τουλαχιστον. Τοσο απλα και ρομαντικα και οφ τοπικ ομως.
Toolman ειδικα με αυτο το τελευταιο συμφωνω και εγω δεν μου αρεσουν τα άυλα πραγματα αλλα σιγουρα δεν ειναι υποχρεωτικο να συμφωνουμε ολοι. Αυτοι τη στιγμη παιζει Johny Cash το American 3, δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως εγινε το mastering ουτε εχω το καλυτερο συστημα αλλα αυτο που ακουω το γουσταρω
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Επισης φιλτατη να ξερεις οτι οι καινουριοι δισκοι ειναι και πανακριβοι και ακουγονται χειροτερα απο spotify.
Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Toolman ειδικα με αυτο το τελευταιο συμφωνω και εγω δεν μου αρεσουν τα άυλα πραγματα αλλα σιγουρα δεν ειναι υποχρεωτικο να συμφωνουμε ολοι. Αυτοι τη στιγμη παιζει Johny Cash το American 3, δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως εγινε το mastering ουτε εχω το καλυτερο συστημα αλλα αυτο που ακουω το γουσταρω
Ξέρεις όμως τί λένε: εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Και ειδικά όταν έρχεται στο ίδιο κόστος, δεν είναι να το παίρνουμε αψήφιστα.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Στη σημερινή εποχή όμως, πραγματικά αμφιβάλω γαι το εάν ο συναισθηματικός παράγων είναι αρκετός ώστε να διατεθεί ένα τόσο μεγάλο ποσό
Αυτό μπορεί να το κρίνει μόνο ο φορέας του συναισθηματικού παράγοντα και του εν λόγω ποσού. Κάθε άλλη κρίση θεωρείται υποκειμενική.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
-> ο αρχικος στοκος/βαση για μενα ειναι καμμια 3-4-5 χιλιαδες αλμπουμ παντως .. (για το κοστος σε χρονο,χρημα, και σχετικες θυσιες, και για να παρεις και φολες αλμπουμ..χαχαχα...) 🐒
και το γιουτιουμπ μια χαρα ειναι :)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλό είναι να αφήσουμε το thread να μιλήσει για την φίλη μας και μόνο. Ας αγοράσει αυτό που θέλει και να δούμε εντυπώσεις. Την ανάλυση για το πιο είναι καλύτερο ας το ανοίξουμε σε άλλο thread και πιστεύω ότι θα φτάσει 3ψηφιο νούμερο σε απαντήσεις. Εγώ έχω πάντως ενδιαφέρον να δω.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Εχω δει απο πολλα reviews οτι κανενα ανεκπαιδευτο αυτι δεν θα βαλει πχ το lp120x της audio technica συνδεδεμένο με τίμιο ηχείο και θα ξενερώσει με αυτό που ακούει. Και btw σε αυτο το μηχάνημα έχω καταλήξει.
Έκανες καλή επιλογή για τα χρήματα που διαθέτεις.
Καλές ακροάσεις
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αυτό μπορεί να το κρίνει μόνο ο φορέας του συναισθηματικού παράγοντα και του εν λόγω ποσού. Κάθε άλλη κρίση θεωρείται υποκειμενική.
Εξάρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν πας με βάση το συναίσθημα, ναι, ο αγοραστής είναι ο τελικός κριτής και αυτός που θα πάρει την απόφαση, άρα οι απόψεις όλων μας περιττεύουν. Αν όμως το κοιτάξει κάποιος σαν value for money και τί είναι το πραγματικά καλό ( αφήνοντας στην άκρη τους συναισθηματισμούς, με εξαίρεση το συναίσθημα της ηχητικής απόλαυσης ), τότε υπάρχουν μόνο αντικειμενικά κριτήρια. Τί παίζει καλύτερα για το διαθέσιμο budget.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Καλό είναι να αφήσουμε το thread να μιλήσει για την φίλη μας και μόνο. Ας αγοράσει αυτό που θέλει και να δούμε εντυπώσεις. Την ανάλυση για το πιο είναι καλύτερο ας το ανοίξουμε σε άλλο thread και πιστεύω ότι θα φτάσει 3ψηφιο νούμερο σε απαντήσεις.
Θα δεχθώ την ύπαρξη τέτοιου νήματος μόνο αν προηγηθεί και αναλυθεί ενδελεχώς και με αδιάσειστα επιχειρήματα σχετικό νήμα για την υπεροχή του παστίτσιου έναντι του μουσακά.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλό είναι να αφήσουμε το thread να μιλήσει για την φίλη μας και μόνο. Ας αγοράσει αυτό που θέλει και να δούμε εντυπώσεις. Την ανάλυση για το πιο είναι καλύτερο ας το ανοίξουμε σε άλλο thread και πιστεύω ότι θα φτάσει 3ψηφιο νούμερο σε απαντήσεις. Εγώ έχω πάντως ενδιαφέρον να δω.
Δεκτόν!
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Εξάρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν πας με βάση το συναίσθημα, ναι, ο αγοραστής είναι ο τελικός κριτής και αυτός που θα πάρει την απόφαση, άρα οι απόψεις όλων μας περιττεύουν. Αν όμως το κοιτάξει κάποιος σαν value for money και τί είναι το πραγματικά καλό ( αφήνοντας στην άκρη τους συναισθηματισμούς, με εξαίρεση το συναίσθημα της ηχητικής απόλαυσης ), τότε υπάρχουν μόνο αντικειμενικά κριτήρια. Τί παίζει καλύτερα για το διαθέσιμο budget.
Μόνο που η νηματοθέτρια δεν άνοιξε θέμα με τίτλο "προτείνετέ μου vfm πηγή", αλλά "αγορά starter πικάπ". Σκέφτεσαι να άνοιγες θέμα που θα ρωτούσες ποιας χρονιάς mx5 να αγοράσεις, και να σου απαντούσαν να προτιμήσεις στα ίδια λεφτά ένα clio; Και τα δύο θα σε πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β, ενδεχομένως μάλιστα με το clio να ταξιδέψεις ατσαλάκωτος, όμως, βρε αδερφέ, miata θες, για αυτό ρωτάς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top