Αγορά tv Sony AF 8 Oled 65".

Μηνύματα
428
Reaction score
379
...θα μ' ακούει; άσε να το δούμε. Πέρα απ' τη πλάκα, τέτοια φτηνοκατασκευή δεν έχω ξαναδεί. Έχω ένα κάρο τηλ/ρια, αυτό είναι το χειρότερο όλων, δεν έχεις καμία αίσθηση ότι πιέζεις πλήκτρο, τελείως ασαφές. Δε ξέρω και αν είναι και φωτιζομενο, αμφιβάλω. Θα το δω σε λίγο, όταν φορτιστούν οι μπαταρίες.
Εμ Νίκο μου,ήθελές να πάρεις την TV της προσφοράς.Αφού είχε και χειριστήριο μέσα πάλι καλά να λές.
Δεν μου είπες τηλεόραση είχε μέσα ή μόνο προσπέκτους;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Θέλω να πιστεύω ότι η εικόνα θα με ανταμείψει. Νομίζω ναι.

Αύριο θα τοποθετηθεί στον τοίχο, και λίαν συντόμως θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
ε καλα υπαρχει και ο γιατρος για τα θεματα εικονας (Μανωλης Κ) αν και πιστευω πως δεν θα το χρειαστεις μιας και η SONY τουλαχιστον στις ακριβες σειρες τα εργοστασιακα settings της ειναι πολυ καλα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
καλοριζικη και καλοθεατη!
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε big Mac!
βαλε τα 4k videos στο yutube θα σου πεσουν τα σαγονια..!
Για τεστ θα χρησιμοποιήσω κάποια Demo video των δορυφόρων Hotbird και Astra, έχουν αρκετά, όπως και μερικά UHD Free to air κανάλια. Στις 42°, ο Tούρκος δείχνει μερικές φορές και ποδόσφαιρο σε UHD.

.
 





Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Παιδιά γνωρίζει κάποιος πως ορίζουμε τα lnb, ώστε να λάβει σήμα ο ενσωματωμένος δορυφορικός δέκτης της της tv;

Έχω συνδέσει σωστά το καλώδιο, βρίσκω τις ρυθμίσεις, αλλά δε μου δίνει επιλογή για ορισμό των lnb στο DiSEqc, με αποτέλεσμα να μη βλέπει καθόλου σήμα από τη δορυφορική κεραία, εν αντιθέσει με τον εξωτερικό δορυφορικό δεκτη vu+ που παίζει κανονικά..
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Παιδιά γνωρίζει κάποιος πως ορίζουμε τα lnb, ώστε να λάβει σήμα ο ενσωματωμένος δορυφορικός δέκτης της της tv;

Έχω συνδέσει σωστά το καλώδιο, βρίσκω τις ρυθμίσεις, αλλά δε μου δίνει επιλογή για ορισμό των lnb στο DiSEqc, με αποτέλεσμα να μη βλέπει καθόλου σήμα από τη δορυφορική κεραία, εν αντιθέσει με τον εξωτερικό δορυφορικό δεκτη vu+ που παίζει κανονικά..

Select Settings → Channel Setup → Digital Setup → Satellite Set-up → Digital Satellite Tuning.

https://www.sony.co.uk/electronics/...-oled-tvs-android-/kd-65af8/articles/00115269





και επαναλαμβανεις τα βηματα για καθε δορυφορο που θελεις να κανεις ληψη
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Select Settings → Channel Setup → Digital Setup → Satellite Set-up → Digital Satellite Tuning.

https://www.sony.co.uk/electronics/...-oled-tvs-android-/kd-65af8/articles/00115269





και επαναλαμβανεις τα βηματα για καθε δορυφορο που θελεις να κανεις ληψη
bigmac ακριβώς εκεί κολάω. Έχω επάνω 4 lnb (19,2 - 13° - 16°- 42°), αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω δορυφόρο, βλέπει μόνο τον hotbird, και κατεβάζει αυτόν. Αλλά και πάλι όχι όλα τα ελεύθερα, περίπου 180, ενώ ορίζω κανονικά τα lnb που στοχεύουν τον κάθε δορυφόρο.

Έχει και δεύτερο tuner, το main, θα δοκιμάσω την κάθοδο κεραίας και σ' αυτό. Ίσως να οφείλεται στο ότι δε χρησιμοποιώ το κύριο tuner...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
bigmac ακριβώς εκεί κολάω. Έχω επάνω 4 lnb (19,2 - 13° - 16°- 42°), αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω δορυφόρο, βλέπει μόνο τον hotbird, και κατεβάζει αυτόν. Αλλά και πάλι όχι όλα τα ελεύθερα, περίπου 180, ενώ ορίζω κανονικά τα lnb που στοχεύουν τον κάθε δορυφόρο.

Έχει και δεύτερο tuner, το main, θα δοκιμάσω την κάθοδο κεραίας και σ' αυτό. Ίσως να οφείλεται στο ότι δε χρησιμοποιώ το κύριο tuner...
πρεπει να το βαλεις στο main
upload_2018-12-30_18-10-39.png


https://helpguide.sony.net/tv/faep1/v1/en/08-04_10.html
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..σ' ευχαριστώ πολύ. Το είδα, το λέει και στις οδηγίες. Μόνο που το διαπίστωσα λίγο αργά, τώρα είναι πολύ δύσκολο να βιδωθει δεύτερο καλώδιο και να δώσω σήμα από την εξοδο του δορυφορικού δέκτη, επειδή η tv είναι ήδη στον τοίχο. Να ξεβιδωθεί το υπαρχον, και να τοποθετηθεί στη διπλανή υποδοχή, ούτε λογος. Αλλα με κάποιο τρόπο όμως πρέπει να γίνει..
 





Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
..όντως έχουν πιο εύκολη τοποθέτηση, αλλά δεν κάνουν, οι δέκτες δέχονται μόνο το παρακατω:

View attachment 114300
Οχι βρε Νικο, τα ιδιο χρησιμοποιω και εγω απο το να βιδωνω - ξεβιδωνω πισω απο τον δεκτη εχω παρει αυτο και το εχω προσαρμωσει στον δεκτη



και μια φωτο απο το δικο μου



 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οχι βρε Νικο, τα ιδιο χρησιμοποιω και εγω απο το να βιδωνω - ξεβιδωνω πισω απο τον δεκτη εχω παρει αυτο και το εχω προσαρμωσει στον δεκτη



και μια φωτο απο το δικο μου



Kατάλαβα, κατάλαβα. Δεν ξέρω ομως εάν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο με τα tuner της tv, τη στιγμή που το δεύτερο 10ήμερο του Ιανουαρίου θα έλθει ο παρακάτω δεκτης: http://vuplus.com/sub/sub0116.php.

HDMI, έχω δύο, 2,1 της Belden, οπότε δε χρειάζομαι κάτι άλλο...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
γιατι δεν κοιτας τον DUO 4k και αυτος εχεις 2x common interface slot, 1x smart card reader οπως ο ultimo και παρνει και 2 Tuner αντι για 3 που παιρνει ο umtimo και ειναι και ποιο δυνατος απο τον ultimo;)


εαν καταληξεις στον ultimo κοιτα να εχει τα νεα tuner DVB-S2X
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top