Αγορα βινυλιων εκτος Ευρωπης, μεσω Discogs


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ρε παιδιά θέλω και εγώ αυτό το μαγικο pm!!
Nα το πάμε τραινάκι ο ένας να το στέλνει στον άλλον!
Σκέψου....σκέψου.. εύκολο είναι!;)
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Δεν προλαβαίνω! Τρεχχωωω! Περα απ την πλάκα...τι να σκεφτώ βρε φίλε μου?
Δεν έχω καμμιά σχέση με τελωνεία.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Τα έξοδα εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ είναι σταθερά στα 15 Ευρώ. Μετά υπολογίζεται ο ΦΠΑ στην συνολική τιμή, αξία+μεταφορικά. Για ακριβές αγορές ίσως αξίζει. Για φτηνές λίγο πάνω από τα 20 Ευρώ, το πληρώνεις διπλό!
Γιάννης
Υ.Γ. Για στείλτε PM να δω αν μου διφεύγει κάτι...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν προλαβαίνω! Τρεχχωωω! Περα απ την πλάκα...τι να σκεφτώ βρε φίλε μου?
Δεν έχω καμμιά σχέση με τελωνεία.
Είναι απλό, πρόσεξε: πας εκεί, βρίσκεις τον τελώνη και με ύφος του λες: ακούω μόνο βινύλια, έχω και ακριβό πικάπ, γ' αυτό δως μου το πακέτο να φύγω! Και μετά......εντάξει!!!!!:D:D
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Τον Φ.Π.Α είναι το θέμα πως τον γλιτώνεις.... εδώ κολλάει το περίφημο pm!! :)
[DOUBLEPOST=1553259430][/DOUBLEPOST]Aμα ειναι δικό μας το παιδί αλλάζει το θέμα.. .χαχα
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
αγόρασα πριν 3-4 χρόνια, 2 (επιστημονικά) βιβλία που βρήκα προσφορά στις ΗΠΑ, γύρω στα 150 $,
επειδή δεν είχα χώρο (βάρος δηλ.) στις αποσκευές να τα φέρω,
είπα να μου τα στείλουν ταχυδρομικά, αφού το κόστος ήταν μικρό,

σκέφτηκα, πόσο θα πάει ; τα βιβλία έχουν ΦΠΑ 6% (??) και ΔΕΝ έχουν δασμούς,

υπολόγιζα όμως χωρίς τον ξενοδόχο

και παρότι πήγα ο ίδιος στο Βενιζέλος για τον εκτελωνισμό και έχασα κάνα 3ωρο -4ωρο συνολικά,

έδωσα καμμιά 100στή ευρώ επιπλέον (όσο θυμάμαι),

δηλαδή ΦΠΑ (ήταν πολύ λίγο), κάτι δικαιώματα υπέρ τελωνειακών , κάτι αποθήκευτρα και δε θυμάμαι τι άλλο,
αν δεν πήγαινα ήταν τουλάχιστον ακόμη ένα 50άρικο αμοιβή εκτελεωνιστή και δεν ξέρω τι άλλο

και αν υπήρχαν και δασμοί, το κόστος άνετα θα τριπλασιαζότανε
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
αγόρασα πριν 3-4 χρόνια, 2 (επιστημονικά) βιβλία που βρήκα προσφορά στις ΗΠΑ, γύρω στα 150 $,
επειδή δεν είχα χώρο (βάρος δηλ.) στις αποσκευές να τα φέρω,
είπα να μου τα στείλουν ταχυδρομικά, αφού το κόστος ήταν μικρό,

σκέφτηκα, πόσο θα πάει ; τα βιβλία έχουν ΦΠΑ 6% (??) και ΔΕΝ έχουν δασμούς,

υπολόγιζα όμως χωρίς τον ξενοδόχο

και παρότι πήγα ο ίδιος στο Βενιζέλος για τον εκτελωνισμό και έχασα κάνα 3ωρο -4ωρο συνολικά,

έδωσα καμμιά 100στή ευρώ επιπλέον (όσο θυμάμαι),

δηλαδή ΦΠΑ (ήταν πολύ λίγο), κάτι δικαιώματα υπέρ τελωνειακών , κάτι αποθήκευτρα και δε θυμάμαι τι άλλο,
αν δεν πήγαινα ήταν τουλάχιστον ακόμη ένα 50άρικο αμοιβή εκτελεωνιστή και δεν ξέρω τι άλλο

και αν υπήρχαν και δασμοί, το κόστος άνετα θα τριπλασιαζότανε
..τι να πω.. Δε θα ξεχάσω το παθημά μου, ένας διπλος δίσκος 73€, μου στοίχισε συνολικά 200, παρά κάτι!
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Ερώτηση : Aπό το Ισραήλ μου έχουν στείλει το δέμα απο τις 19/3 (sent to Greece) ,από τότε δεν έχω κανένα νέο σχετικά με το που βρίσκεται αν έχει φθάσει κλπ. Είναι normal αυτή η καθυστέρηση? Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναπάρει πότε κάτι από εκεί και μου φαίνεται αρκετή η καθυστερήση.Τι κάνω περιμένω? Απευθύνομαι κάπου αν δω ότι δεν έχω νέα και τις επόμενες ημέρες? Το έχουν στείλει με Ιsrael post και ΕΛΤΑ...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Ερώτηση : Aπό το Ισραήλ μου έχουν στείλει το δέμα απο τις 19/3 (sent to Greece) ,από τότε δεν έχω κανένα νέο σχετικά με το που βρίσκεται αν έχει φθάσει κλπ. Είναι normal αυτή η καθυστέρηση? Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναπάρει πότε κάτι από εκεί και μου φαίνεται αρκετή η καθυστερήση.Τι κάνω περιμένω? Απευθύνομαι κάπου αν δω ότι δεν έχω νέα και τις επόμενες ημέρες? Το έχουν στείλει με Ιsrael post και ΕΛΤΑ...

-

Κάνε λίγο υπομονή φίλε μου ......έρχεται !
-

-
 

Μηνύματα
414
Reaction score
249
Από Ισραήλ περνάει τελωνείο και τους τελευταίους 2-3 μήνες η κατάσταση είναι απελπιστική. Για ένα πακετάκι 4€ κόστους από Κίνα, μέχρι να περάσει τελωνείο, το δέμα είχε 1 μήνα στην αναμονή ("Αναμονή παρουσίασης σε τελωνείο"). Δεν ξέρω αν από Ισραήλ τα περνούν στο τελωνείο ταχύτερα, πάντως θα συνιστούσα αρκετή υπομονή. Ελπίζω να έχεις και tracking number ώστε να μπορείς να το παρακολουθήσεις.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Έχω tracking number αυτό που μου λέει είναι απο τις 19/3 "sent to Greece" από εκεί και πέρα τίποτα...

2019-03-19 00:00

Sent to Greece

2019-03-07 00:00
Herzelia B, Herzelia, Received for mailing and was forwarded for processing
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
Έχω tracking number αυτό που μου λέει είναι απο τις 19/3 "sent to Greece" από εκεί και πέρα τίποτα...

2019-03-19 00:00

Sent to Greece

2019-03-07 00:00
Herzelia B, Herzelia, Received for mailing and was forwarded for processing
Καλημερα,
Βάλε το tracking number στο site της gls https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking και δες άμα σου βγάλει κάτι.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Έχω tracking number αυτό που μου λέει είναι απο τις 19/3 "sent to Greece" από εκεί και πέρα τίποτα...

2019-03-19 00:00

Sent to Greece

2019-03-07 00:00
Herzelia B, Herzelia, Received for mailing and was forwarded for processing
Έχω tracking number αυτό που μου λέει είναι απο τις 19/3 "sent to Greece" από εκεί και πέρα τίποτα...

2019-03-19 00:00

Sent to Greece

2019-03-07 00:00
Herzelia B, Herzelia, Received for mailing and was forwarded for processing


Με τη μανια τους να ψαχνουν τα παντα μη τους ξεφυγει κατι και χασουν οι γερμανοι κανα διευρω συσσωρεύονται χιλιαδες αποστολες. Σε λιγο καιρο θα γινει αδυνατη η προωθηση δεματων από τον χαμο, θα αρχισουν οι απώλειες δεματων, και τα λαθη.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Καλημερα,
Βάλε το tracking number στο site της gls https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking και δες άμα σου βγάλει κάτι.
Ok το αποτέλεσμα ειναι το εξής: Unfortunately there are no results.
Please check your entry.
It is also possible, that your parcel has not reached us yet. Please try again later.

Nα αρχίσω να ανησυχώ? τι μπορώ να κάνω?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Η Ελληνική ξεφτύλα σε όλο της το μεγαλείο! ΟΛΑ τα δέματα από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε από το κέντρο διαλογής στο Αεροδρόμιο ή στο Ρουφ. Φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό με τις χιλιάδες αποστολές που πρέπει να τις "δει" ανθρώπινο μάτι υπαλλήλου. Το κέντρο εξηπηρέτησης των ΕΛΤΑ απαντάει αλλά προς το παρόν μιλάει γαι ένα μήνα (!) καθυστέρηση τουλάχιστο λόγω τελωνειακού ελέγχου. Το δέμα είναι στην Ελλάδα αλλά περιμένει...Φανταστείται σε λίγους μήνες πόσο θα πάει αυτή η καθυστέρηση. Βέβαια είναι καλή μπίζνα τα 15 Ευρώ έξοδα εκτελονισμού για κάθε δέμα ανεξαρτήτου κόστους. Μετά πάει το ΦΠΑ και να η η κλοπή! Αντί να βρούνε τους καρχαρίες, ψαρεύουνε μαρίδες...
Γιάννης
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Καλημέρα. Η Ελληνική ξεφτύλα σε όλο της το μεγαλείο! ΟΛΑ τα δέματα από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε από το κέντρο διαλογής στο Αεροδρόμιο ή στο Ρουφ. Φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό με τις χιλιάδες αποστολές που πρέπει να τις "δει" ανθρώπινο μάτι υπαλλήλου. Το κέντρο εξηπηρέτησης των ΕΛΤΑ απαντάει αλλά προς το παρόν μιλάει γαι ένα μήνα (!) καθυστέρηση τουλάχιστο λόγω τελωνειακού ελέγχου. Το δέμα είναι στην Ελλάδα αλλά περιμένει...Φανταστείται σε λίγους μήνες πόσο θα πάει αυτή η καθυστέρηση. Βέβαια είναι καλή μπίζνα τα 15 Ευρώ έξοδα εκτελονισμού για κάθε δέμα ανεξαρτήτου κόστους. Μετά πάει το ΦΠΑ και να η η κλοπή! Αντί να βρούνε τους καρχαρίες, ψαρεύουνε μαρίδες...
Γιάννης
Δυστυχώς Γιάννη έτσι ήταν είναι και θα είναι το Ελληνικό κράτος, τους καρχαρίες δεν τους αγγίζει καμία κυβέρνηση αφού αυτοί είναι οι σπόνσορες/χρηματοδότες όλων των κομμάτων, π.χ δες υποψηφιότητα Κόκκαλη, αλλά ας μη χαλάσουμε το νήμα του παιδιού με πολιτικές συζητήσεις.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Καλημέρα. Η Ελληνική ξεφτύλα σε όλο της το μεγαλείο! ΟΛΑ τα δέματα από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε από το κέντρο διαλογής στο Αεροδρόμιο ή στο Ρουφ. Φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό με τις χιλιάδες αποστολές που πρέπει να τις "δει" ανθρώπινο μάτι υπαλλήλου. Το κέντρο εξηπηρέτησης των ΕΛΤΑ απαντάει αλλά προς το παρόν μιλάει γαι ένα μήνα (!) καθυστέρηση τουλάχιστο λόγω τελωνειακού ελέγχου. Το δέμα είναι στην Ελλάδα αλλά περιμένει...Φανταστείται σε λίγους μήνες πόσο θα πάει αυτή η καθυστέρηση. Βέβαια είναι καλή μπίζνα τα 15 Ευρώ έξοδα εκτελονισμού για κάθε δέμα ανεξαρτήτου κόστους. Μετά πάει το ΦΠΑ και να η η κλοπή! Αντί να βρούνε τους καρχαρίες, ψαρεύουνε μαρίδες...
Γιάννης
Ok καταλαβα, τωρα τι κανω περιμενω λιγο ακομα,(ποσο δηλαδη? κανα μηνα?) και παιρνω τηλεφωνο καπου? Παω καπου (Ρουφ,Αεροδρόμιο) και επειδή είμαι και ολιγον νευρικός βουταω καποιον απ το λαιμο?
Για πειτε ρε παλληκάρια. Ας αρχισουμε με ενα τηλεφωνο που παιρνω ?
Σορρυ που σας τα πρηζω αλλα θελω να ξερω τι με περιμενει...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Δεν μίλησα κοματικά γιατί άλλο πολιτικά και άλλο κοματικά. Πολιτικά είμαστε χάλια και περιλαμβάνει όλους και εμάς. Έχουμε και πρόβλημα σαν λαός. Πατάμε σε δύο βάρκες, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα, που ανήκουμε, στην Δύση ή στην Ανατολή... Αυτά και τέλος.
Γιάννης
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Ok καταλαβα, τωρα τι κανω περιμενω λιγο ακομα,(ποσο δηλαδη? κανα μηνα?) και παιρνω τηλεφωνο καπου? Παω καπου (Ρουφ,Αεροδρόμιο) και επειδή είμαι και ολιγον νευρικός βουταω καποιον απ το λαιμο?
Για πειτε ρε παλληκάρια. Ας αρχισουμε με ενα τηλεφωνο που παιρνω ?
Σορρυ που σας τα πρηζω αλλα θελω να ξερω τι με περιμενει...
Έχεις Tracking number; Σε ποιόν μεταφορέα; Αν είναι ΕΛΤΑ παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρωτάς με τον αριθμό αποστολής που βρίσκεται το πακέτο. Αν είναι με άλλον (οι Άγγλοι συνεργάζοναται με couriers) πρέπει να ζητήσεις λεπτομέρειες από τον αποστολέα. Τώρα τελευταία έχουν φανεί εταιρίες που απλά εμπορεύονται υπηρεσίες μεταφοράς (κάτι σαν τους εναλακτικούς πάροχους ενέργειας ή τις εταιρίες που κλείνουν αεροπορικά εισιτήρια) και χρησιμοποιούν τις μεγάλες του είδους, UPS, TNT, DHL, Fedex κλπ.
Γιάννης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.193
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top