Αγορα βινυλιων εκτος Ευρωπης, μεσω Discogs

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Εχω tracking number από Israel Post ,του στυλ RRΧΧΧΧΧΧΧΧΧIL

Στην αναζήτηση με το 17track βγαζει:
Καθ' Οδόν
Ισραήλ Israel Post
Ελλάδα ELTA
2019-03-19 00:00 Sent to Greece
Στα ΕΛΤΑ πρέπει να πάρω?
[DOUBLEPOST=1553870105][/DOUBLEPOST]Εχω tracking number από Israel Post ,του στυλ RRΧΧΧΧΧΧΧΧΧIL

Στην αναζήτηση με το 17track βγαζει:
Καθ' Οδόν
Ισραήλ Israel Post
Ελλάδα ELTA
2019-03-19 00:00 Sent to Greece
Στα ΕΛΤΑ πρέπει να πάρω?

Eπισης εκει που γραφει ΕΛΤΑ βγαζει ενα ερωτηματικο και σε επεξηγηση σου λεει:


Δε βρέθηκε

Ο αριθμός σας δεν βρέθηκε αυτή τη στιγμή. Μπορεί να μην είναι στο σύστημα του μεταφορέα ακόμα. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά αργότερα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους:

  1. Το είδος αυτό δεν έχει ακόμη γίνει δεκτό από τον αερομεταφορέα.
  2. Το αντικείμενο δεν έχει ακόμη καταχωρηθεί στο σύστημα του μεταφορέα.
  3. Ο αριθμός παρακολούθησης είναι εσφαλμένος ή δεν είναι έγκυρος.
  4. Το στοιχείο αυτό ταχυδρομήθηκε πριν από πολύ καιρό, δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμες πληροφορίες.
Σε γενικές γραμμές, μετά την αποστολή του πακέτου στα πλοία, θα πρέπει να υποβάλλονται σε επεξεργασία από τον μεταφορέα, τότε θα σαρώσει και θα εισάγει τις πληροφορίες εντοπισμού. Μπορεί να υπάρχει μια καθυστέρηση μεταξύ αυτών των γεγονότων σάρωσης και διαθεσιμότητα παρακολούθησης στο σύστημά τους. Συνήθως χρειάζονται μερικές μέρες για επεξεργασία, ως εκ τούτου, οι πληροφορίες εντοπισμού μπορεί να μην εμφανίζονται στο διαδίκτυο αμέσως, παρακαλούμε να προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε ξανά αργότερα
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Καλημέρα. Η Ελληνική ξεφτύλα σε όλο της το μεγαλείο! ΟΛΑ τα δέματα από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε από το κέντρο διαλογής στο Αεροδρόμιο ή στο Ρουφ. Φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό με τις χιλιάδες αποστολές που πρέπει να τις "δει" ανθρώπινο μάτι υπαλλήλου. Το κέντρο εξηπηρέτησης των ΕΛΤΑ απαντάει αλλά προς το παρόν μιλάει γαι ένα μήνα (!) καθυστέρηση τουλάχιστο λόγω τελωνειακού ελέγχου. Το δέμα είναι στην Ελλάδα αλλά περιμένει...Φανταστείται σε λίγους μήνες πόσο θα πάει αυτή η καθυστέρηση. Βέβαια είναι καλή μπίζνα τα 15 Ευρώ έξοδα εκτελονισμού για κάθε δέμα ανεξαρτήτου κόστους. Μετά πάει το ΦΠΑ και να η η κλοπή! Αντί να βρούνε τους καρχαρίες, ψαρεύουνε μαρίδες...
Γιάννης
"... τα 15 Ευρώ έξοδα εκτελωνισμού x με τις χιλιάδες αποστολές ..." = πολλά έσοδα για το ταχυδρομείο... Βλέπεις, η "μαρίδα" δεν έχει "δόντια" να δαγκώσει οπότε θα πληρώσει... Ο "καρχαρίας" έχει "δόντια", δεν τα βάζεις εύκολα μαζί του, "κτυπούν" το εύκολο "θήραμα"
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Πάρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και ζήτα λεπτομέρειες με το tracking number που έχεις να σου πουν που βρίσκεται τώρα. Μετά περίμενε...
Τα έχω πάρει και εγώ, περιμένω τρία δεματάκια του 10ρικου και έχουν κολλήσει εδώ και 20 μέρες στο τελωνείο. Είναι ξεφτίλα (συγνώμη που χρησιμοποιώ αυτή την λέξη αλλά ντρέπομαι να πω κάτι πιο βαρύ...) να κάνει ένα δέμα 15-20 μέρες να έλθει από την Κίνα ή την Αμερική (από εκεί έρχεται σε 10-15 μέρες) και να καθυστερεί ένα μήνα στην Ελλάδα!
Δηλώνω αγανακτισμένος!!!
Γιάννης
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Επικοινωνησα με ΕΛΤΑ,δεν μπορουν να εντοπισουν το δεμα μου ! Λενε ότι οι δικοι μας είναι οκ σε όλα αλλά οι ισραηλινοι λεει δεν δινουν στοιχεια και συνεργαζονται ...με λιγα λογια δεν ξερουν που ειναι το δεμα εδω του ΕΛΤΑ! Μου λεει περιμενε...
Βασικα αρχιζω να "φορτωνω"...θα επικοινωνησω με τον αποστολέα...τι διαλο...
[DOUBLEPOST=1554191709][/DOUBLEPOST]Επικοινωνησα με ΕΛΤΑ,δεν μπορουν να εντοπισουν το δεμα μου ! Λενε ότι οι δικοι μας είναι οκ σε όλα αλλά οι ισραηλινοι λεει δεν δινουν στοιχεια και συνεργαζονται ...με λιγα λογια δεν ξερουν που ειναι το δεμα εδω του ΕΛΤΑ! Μου λεει περιμενε...
Βασικα αρχιζω να "φορτωνω"...θα επικοινωνησω με τον αποστολέα...τι διαλο...
Βασικα τα εριξε ολα στους Ισραηλιτες. Ελα ομως που απο κει εφυγε κανονικα το δεμα συμφωνα με το tracking.
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Άρα δεν το δείχνει να έχει αφηχθεί στην Ελλάδα. Τότε δεν μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα από τον ΕΛΤΑ... Μόνο να περιμένεις ή να ζητήσεις refund από τον αποστολέα (αν σε καλύπτει η πλατφόρμα που ψώνισες, πχ. Ebay) λόγω μεγάλης καθυστέρησης ή χαμένου πακέτου. Δεν παίζει ρόλο αν το δείχνει σε μεταφορά, μπορεί να χαθεί οπουδήποτε στην διαδρομή, ειδικά αν περνάει από κέντρο διαλογής στην Ανατολική Ευρώπη. Πόσες μέρες έχει που έχει σταλεί; Πόσες μέρες max δηλώνει ο αποστολέας στην σελίδα του για μεταφορά σε χώρα της Ευρώπης; Αν έχει ξεπεραστεί αυτό το όριο μπορείς να στοιχειοθετήσεις παράπονο. Έχεις εγγύηση αγορών (πχ. μέσω PayPal);
Γιάννης
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Eνημερώνω το φόρουμ για την εξέλιξη του θέματος. Τελικά παρέλαβα το δέμα και δεν πλήρωσα τελωνείο .Ολά καλά λοιπόν. Κόστος 19 περίπου ευρώ με τα μεταφορικά πήγε 31 .Άρα μάλλον δεν υπολογίζουν κ τα μεταφορικά στο ποσό ή πέσαμε σε μουσικόφιλο τελώνη γιατί έγραφε με μεγάλα γράμματα πάνω VYNIL RECORD . :dance2:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Eνημερώνω το φόρουμ για την εξέλιξη του θέματος. Τελικά παρέλαβα το δέμα και δεν πλήρωσα τελωνείο .Ολά καλά λοιπόν. Κόστος 19 περίπου ευρώ με τα μεταφορικά πήγε 31 .Άρα μάλλον δεν υπολογίζουν κ τα μεταφορικά στο ποσό ή πέσαμε σε μουσικόφιλο τελώνη γιατί έγραφε με μεγάλα γράμματα πάνω VYNIL RECORD . :dance2:
Πάλι καλά. Εγώ περιμένω δύο αντικείμενα από την Αμερική, έφτασαν σε δύο ημέρες, (FedEx), και πριν εκτελωνιστούν, και παρ' ότι ευκρινώς αναφερόταν στο δέμα ότι τα έξοδα μεταφοράς και εκτελωνισμού στην Ελλαδα βαρύνουν τον αποστολέα, δέχθηκα τηλεφώνημα ότι πρέπει να τους καταθέσω 460€ συνολικά για να προχωρήσουν. Σε παρατήρησή μου για τα παραπάνω, ή απάντησή ήταν: αααα...έχετε δίκιο....ναι..ναι...το λεει. Θα το ξαναδώ και θα σας ενημερώσω. Πράγματι, μετά από λίγες ημέρες μου εστάλη mail που μου γνώριζε ότι δεν οφείλω τίποτε.

Ρωτώ: εάν επέδειχνα αφέλεια και πλήρωνα, πιστεύει κανείς ότι θα το "έβλεπαν" και θα μου επέστρεφαν τα χρήματα? Τι λέτε...

Ρητορικό το ερώτημα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Όχι βέβαια, μετά την απομάκρινση από το ταμείο, κανένα λάθος δεν αναγνωρίζεται...
Γιάννης
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Όχι βέβαια, μετά την απομάκρινση από το ταμείο, κανένα λάθος δεν αναγνωρίζεται...
Γιάννης
Ακριβώς έτσι. Δικαιούμαι να υποθέσω ότι ενήργησαν με δόλο? Δηλαδή να έπαιρναν τα ποσά από την εταιρία αποστολής, ως όφειλαν, αλλά και από μένα; Θα τους αδικούσα εαν ελεγα κατι τετοιο;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Δεν νομίζω ότι ενήργησαν με δόλο, απλά με ασχετοσύνη και βιασύνη! Όπως είπα και παραπάνω, τους τελευταίους μήνες έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες δέματα προς έλεγχο που είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθούν ένα προς ένα. Στην βιασύνη τους και στην πίεση του χρόνου τα μεγάλα ποσά τα περνάνε με την διαδικασία του "ζήτα" και ότι γίνει. Η στην τύχη! Εγώ παράλαβα ένα μικρό δεματάκι με αξία 65 Δολάρια και πέρασε ελεύθερο. Τύχη; Μπορεί. Λογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε πει παραπάνω έπρεπε να χρεωθεί.
Τι να πω...
Γιάννης
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν νομίζω ότι ενήργησαν με δόλο, απλά με ασχετοσύνη και βιασύνη! Όπως είπα και παραπάνω, τους τελευταίους μήνες έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες δέματα προς έλεγχο που είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθούν ένα προς ένα. Στην βιασύνη τους και στην πίεση του χρόνου τα μεγάλα ποσά τα περνάνε με την διαδικασία του "ζήτα" και ότι γίνει. Η στην τύχη! Εγώ παράλαβα ένα μικρό δεματάκι με αξία 65 Δολάρια και πέρασε ελεύθερο. Τύχη; Μπορεί. Λογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε πει παραπάνω έπρεπε να χρεωθεί.
Τι να πω...
Γιάννης
Γιάννη πιθανόν να ήταν έτσι εάν η Κα που μου τηλεφώνησε ήταν τελωνειακός υπάλληλος. Δεν ήταν όμως, ήταν υπάλληλος (ή συνεργαζόμενη), με τη FedEx, ή όποια εκτελούσε χρέη εκτελωνισμού αγαθών που εξυπηρετεί η συγκεκριμένη μεταφορική εταιρία. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις.

Σε κάθε περίπτωση, ότι και αν συνέβει, θα γινόταν αυτό σε κάποια άλλη χώρα;
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τότε το πιθανότερο είναι να ήταν άσχετη...
Mπορεί. Μόνο που η ασχετοσύνη της θα μπορούσε να μου κοστίσει 500 €, παρά κάτι!!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ε, δεν θα έσκαγες 500 Ευρώ έτσι, χωρίς τουλάχιστο να ρωτήσεις...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ε, δεν θα έσκαγες 500 Ευρώ έτσι, χωρίς τουλάχιστο να ρωτήσεις...
Θα μπορούσε κάποιος, εν τη αφελεία του να θεωρήσει ότι ο πωλητής δεν τήρησε την υπόσχεσή του, και να τα πληρώσει. Τι διάολο, με το δάκτυλο στη σκανδάλη πρέπει να είμαστε, ώστε να γίνει σωστά μια δουλειά? Τι να πω...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
... εκτος θεματως ερωτηση, αλλα κοντινη/σχετικη το paypall ή visa λειτουργει κανονικα ετσι ? μονο εγω εχω προ-βλημα ?
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Πάλι καλά. Εγώ περιμένω δύο αντικείμενα από την Αμερική, έφτασαν σε δύο ημέρες, (FedEx), και πριν εκτελωνιστούν, και παρ' ότι ευκρινώς αναφερόταν στο δέμα ότι τα έξοδα μεταφοράς και εκτελωνισμού στην Ελλαδα βαρύνουν τον αποστολέα, δέχθηκα τηλεφώνημα ότι πρέπει να τους καταθέσω 460€ συνολικά για να προχωρήσουν. Σε παρατήρησή μου για τα παραπάνω, ή απάντησή ήταν: αααα...έχετε δίκιο....ναι..ναι...το λεει. Θα το ξαναδώ και θα σας ενημερώσω. Πράγματι, μετά από λίγες ημέρες μου εστάλη mail που μου γνώριζε ότι δεν οφείλω τίποτε.

Ρωτώ: εάν επέδειχνα αφέλεια και πλήρωνα, πιστεύει κανείς ότι θα το "έβλεπαν" και θα μου επέστρεφαν τα χρήματα? Τι λέτε...

Ρητορικό το ερώτημα.
Eξοργιστικό,δεν πείθομαι ότι είναι από άγνοια ,κάποιος μπορεί να έκανε την πατάτα κ να πλήρωνε .Μετα άντε να βγάλεις άκρη .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.732
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top