Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το κύκλωμα διαχωρισμού των ηχείων σου:
concept-6-2-dali.jpg

H Bennic είναι Κινέζικη εταιρία κατασκευής υλικών. Τα υλικά του ηχείου σου είναι τα φθηνότερα στη γκάμα της. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Και μόνο που θα βάλεις έναν αξιοπρεπή πυκνωτή στην θέση του 6,8, που δίνει στο tweeter, θα είναι σαν να έβαλες δυο κλάσης καλύτερη μονάδα.

Από εκεί και πέρα ο ενισχυτής σου είναι αρκετά μικρής ισχύος για τα ηχεία σου. Ένας συνδυασμός ξεχωριστής βαθμίδας για τις χαμηλές συχνότητες (subwoofer), που θα έκανε κατά πολύ ευκολότερη τη ζωή του ενισχυτή και του ηχείου, συν ένας αξιοπρεπής, χωρίς ακρότητες, ενισχυτής με 100-120 watts, θα μεταμόρφωνε τον ήχο σου προς το καλύτερο.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Σε ενταση ειμαι μια χαρα..με φτανει κ περισευει ..πραγματικα ειναι μια χαρα κ το μπασο ειναι σουπερ που εχω ηδη..
Για αναβαθμιση στην ποιοτητα,καθαροτητα λεω μηπως και...
Στα χαμηλα ειμαι πολυ καλα δε χρειαζομαι παραπανω,σε ενταση ναι μεν ακουω πολυ δυνατα κ μια χαρα αλλα οχι κ με τις ωρες...
Οποτε μπασα κ ενταση ειμαι κομπλε..
Για καποια ποιοτητα που μπορει να χανω κ να υπαρχει λεω...
Ο μυθος audio απο Θεσ/κη με ειχε πει καποτε,η μουσικη ειναι stereo ,ασε τα sub, κ το πιστευω, 2 ηχεια δαπεδου ειναι αρκετα
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
αφού είναι ίδιας κατηγορίας τιμής, λίγο-πολύ εφάμιλλα θα είναι...
Μένοντας σε αυτό το budget δεν αλλάζεις κλάση.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο μυθος audio απο Θεσ/κη με ειχε πει καποτε,η μουσικη ειναι stereo ,ασε τα sub, κ το πιστευω, 2 ηχεια δαπεδου ειναι αρκετα
Ωραίο πράμα να βρίσκεις αναπάντεχα ευκαιρίες να γελάς χωρίς καν να μπεις στο "Εδώ γελάμε".
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε ενταση ειμαι μια χαρα..με φτανει κ περισευει ..πραγματικα ειναι μια χαρα κ το μπασο ειναι σουπερ που εχω ηδη..
Για αναβαθμιση στην ποιοτητα,καθαροτητα λεω μηπως και...
Στα χαμηλα ειμαι πολυ καλα δε χρειαζομαι παραπανω,σε ενταση ναι μεν ακουω πολυ δυνατα κ μια χαρα αλλα οχι κ με τις ωρες...
Οποτε μπασα κ ενταση ειμαι κομπλε..
Για καποια ποιοτητα που μπορει να χανω κ να υπαρχει λεω...
Ο μυθος audio απο Θεσ/κη με ειχε πει καποτε,η μουσικη ειναι stereo ,ασε τα sub, κ το πιστευω, 2 ηχεια δαπεδου ειναι αρκετα
Πως μπορεί να είναι σούπερ το μπάσο, όταν αναγκάζεσαι να δίνεις loudness, δεν το καταλαβαίνω. Σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις τη τοποθέτηση των ηχείων, πρώτα θα φτιάξεις το ισόπλευρο τρίγωνο με τις σωστές αποστάσεις και μετά θα αποφασίσεις τί θέλεις παραπάνω.
Σχετικά με τον έμπορο που αναφέρεις, δεν μπορώ παρά να γελάσω. Τραγικός και άσχετος με το αντικείμενο. Αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα ψώνιζα τίποτα απο αυτόν, ούτε κατ'επέκταση θα εμπιστευόμουν τη γνώμη του σε οτιδήποτε.
Είτε σου λέει μπούρδες για να σου πουλήσει ( άρα, δόλιος τρόπος προώθησης εμπορευμάτων ), είτε πραγματικά δεν ξέρει. Και στις δύο περιπτώσεις, η γνώμη του σου είναι άχρηστη και πολύ πιθανό να σε οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια.
Και για να καταλάβεις πόσο λάθος στα λέει, βρες κάποιον με μικρόφωνο, να έρθει να σου μετρήσει τί κάνει το σύστημα στον χώρο σου και θα καταλάβεις πόσο μπούρδας είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε ενταση ειμαι μια χαρα..με φτανει κ περισευει ..πραγματικα ειναι μια χαρα κ το μπασο ειναι σουπερ που εχω ηδη..
Για αναβαθμιση στην ποιοτητα,καθαροτητα λεω μηπως και...
Στα χαμηλα ειμαι πολυ καλα δε χρειαζομαι παραπανω,σε ενταση ναι μεν ακουω πολυ δυνατα κ μια χαρα αλλα οχι κ με τις ωρες...
Οποτε μπασα κ ενταση ειμαι κομπλε..
Για καποια ποιοτητα που μπορει να χανω κ να υπαρχει λεω...
Ο μυθος audio απο Θεσ/κη με ειχε πει καποτε,η μουσικη ειναι stereo ,ασε τα sub, κ το πιστευω, 2 ηχεια δαπεδου ειναι αρκετα
Όλα τα ανωτέρω είναι λάθος. Όλα όμως.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Σε ενταση ειμαι μια χαρα..με φτανει κ περισευει ..πραγματικα ειναι μια χαρα κ το μπασο ειναι σουπερ που εχω ηδη..
Για αναβαθμιση στην ποιοτητα,καθαροτητα λεω μηπως και...
Στα χαμηλα ειμαι πολυ καλα δε χρειαζομαι παραπανω,σε ενταση ναι μεν ακουω πολυ δυνατα κ μια χαρα αλλα οχι κ με τις ωρες...
Οποτε μπασα κ ενταση ειμαι κομπλε..
.......
Αφού ακούς δυνατά και σου κάηκε tweeter, δεν είσαι ΟΚ με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο πιο δυνατός ενισχυτής που σου προτείνουν πολλοί φίλοι θα επηρεάσει θετικά την ποιότητα του ήχου που θα λαμβάνεις, πιο δυνατός ενισχυτής = καλύτερος έλεγχος στις μεμβράνες των μεγαφώνων = καθαρότερος ήχος, σαφήνεια, σφιχτό μπάσο και ατάκα που αυτήν την στιγμή ο ενισχυτής σου δε μπορεί να σου προσφέρει.
Πιστεύω ότι κάνοντας πρώτα τις μικροαλλαγές που σου πρότεινε ο Πέτρος στους πυκνωτές των κροσόβερ και αγοράζοντας στην συνέχεια έναν άλλο ενισχυτή που να μπορεί να οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία σου θα δεις άμεσα μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου αφού βέβαια τηρήσεις και το ισόπλευρο τρίγωνο στην θέση ακρόασης.
Αφού ακούς δυνατά και σου κάηκε tweeter, δεν είσαι ΟΚ με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Του κάηκε tweeter??? το έχασα αυτό, μάλλον το προσπέρασα χωρίς να το δω, καμμένο tweeter σημαίνει έντονο clipping λόγω ανεπάρκειας ισχύος.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Στο θέμα του καμμένου tweeter μας τα έχει μπερδέψει λίγο ο φίλος, δεν είναι δυνατον να μας λέει πως δουλεύει τον ενισχυτή έως το πολύ στο 40%, αλλά έκαψε tweeter, ο ενισχυτής δεν κλιπάρει στο 40%.

Το ότι έχει μονίμως πατημένο το loudness όντως προδίδει πως υπάρχει ξεκάθαρη ανεπάρκεια μπάσου.

Αλλά ενώ όλοι του λέμε για σαμπ αυτός δεν θέλει οπότε..... ας βρει το μύθο του στη Θεσσαλονίκη....
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Με 1000 ευρώ που διαθέτεις, αν ψάξεις με υπομονή τις αγγελίες, θα βρεις πολλές καλές περιπτώσεις είτε σε σαμπ είτε σε ενισχυτή.
Πιστεύω και εγώ ότι θα πρέπει να κρατήσεις τα ηχεία, και να κινηθείς προς ένα καλύτερο ενισχυτή με sub out, ώστε να έχεις τη δυνατότητα να το προσθέσεις στην επόμενη ανάγκη αναβάθμισης.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πάρε ενισχυτή με sub out
Aπορία...
Οι ενισχυτές stereo με sub out συνήθως δεν έχουν Bass management εκτός αν πας σε κάτι πολύ ακριβό.
Δηλ ούτε ισοστάθμιση ,ούτε μπορείς να δηλώσεις τα ηχεία μικρά η μεγάλα ούτε καν την συχνότητα αποκοπής
π.χ ο Yamaha s501
Πως διαχειρίζονται το sub αυτοί οι ενισχυτές ;
 



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τη συχνότητα αποκοπής (τη συχνότητα από την οποία αναλαμβάνει το σαμπ) την ρυθμίζεις από το σαμπ. Αλλά ως εκεί. Εκτός αν είναι ακριβό σαμπ με πρόσθετες ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τη συχνότητα αποκοπής (τη συχνότητα από την οποία αναλαμβάνει το σαμπ) την ρυθμίζεις από το σαμπ. Αλλά ως εκεί. Εκτός αν είναι ακριβό σαμπ με πρόσθετες ρυθμίσεις.
Για να γίνει αυτό δεν χρειάζεται να συνδεθούν με sub που διαθέτει high input level ;
Και αν όντως ισχύει το παραπάνω ,οι stereo ενισχυτές που διαφημίζονται ότι διαθέτουν sub out δεν είναι καθαρα ένα μούφα future ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ναι ρωτάω τι δίνει στο sub o ενισχυτής;
Απο ποια συχνότητα και κάτω στέλνει στο sub;
Στις περιπτώσεις που ρωτάς, τις πολύ πολύ φτηνές, δυστυχώς δίνει full range, και στo sub και στα ηχεία.
Στο sub το κόβεις απο τα ρυθμιστικά του. Στα ηχεία....βλέπεις που παίζει καλύτερα μετά τις ρυθμίσεις/μετρήσεις. Ισως κλέψεις και λίγο απο το κουμπί bass. Ολα γίνονται, και όσο καλύτερα τα features τόσο περισσότερες δυνατότητες έχουμε.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Στις περιπτώσεις που ρωτάς, τις πολύ πολύ φτηνές, δυστυχώς δίνει full range, και στo sub και στα ηχεία.
Στο sub το κόβεις απο τα ρυθμιστικά του. Στα ηχεία....βλέπεις που παίζει καλύτερα μετά τις ρυθμίσεις/μετρήσεις. Ισως κλέψεις και λίγο απο το κουμπί bass. Ολα γίνονται, και όσο καλύτερα τα features τόσο περισσότερες δυνατότητες έχουμε.
Ναι κατάλαβα thanks
Δηλαδή σε δικάναλο σύστημα με παλαιού τύπου ενισχυτές η τέλος πάντων αυτών που δεν διαθέτουν αξιοπρεπές Bass management ,καλύτερα να μην μπλέξεις με sub γιατί θα γίνουν όλα τουρλουμπούκι .
Καλύτερα 2 καλά full range ηχεία να κάνουν παιχνίδι τα ενσωματωμένα crossovers τους.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ο μυθος audio απο Θεσ/κη με ειχε πει καποτε,η μουσικη ειναι stereo ,ασε τα sub, κ το πιστευω, 2 ηχεια δαπεδου ειναι αρκετα
υπάρχει ακόμα το μαγαζί?
 
  • Haha
Reactions: PMC

Μηνύματα
224
Reaction score
210
τεσπα... o mythosaudio απο Θεσσαλονικη μου το ειχε πει προ 10ετιας αυτο, οταν ηταν ακομα καλαμαρια για οσους ξερουν.. δεν ειχε σκοπο να με πουλησει τιποτα μιας που με τα 1000 ευρω που διεθετα τοτε ουτε καλωδιο δε μπορουσα να παρω απο εκει...απλα οταν πηγα στο χορο του του ειχα πει τι προτεινει στα 1000 ενισχυτη συν 2.1 ηχεια.
Ε , μου ειχε πει πως σκεφτομαι λαθος εξαρχης,η μουσικη ειναι στερεο,θες 2 ηχεια δαπεδου,το sub το χαλαει το γλυκο ποιοτικα.
Τοτε υπεθεσα,αφου ημουν σε ενα χωρο με κατι λαμπατους ενισχυτες κ κατι ηχεια τερατα που τα εδινε 14000 ευρω θυμαμαι,οτι ο ανθρωπος κατι θα ξερει κ σου λεει τωρα τι να τον πω,που παω δλδ με 1000 ευρω.
Ενταξει δεν τον εχω σα μεντορα κ λοιπα,αλλα τοτε εβλεπα που ειχε παρει μερος σε εκθεσεις Μοναχο κτλ ε κ λεω κατι παραπανω ξερει.. Προ10ετιας..
τα tweeter τα ειχα καψει προ 4ετιας οταν το ανοιξα παρα πολυ κ τα αντικατεστησα την επομενη, ολοι εχουμε καψει tweeter νομιζω εστω κ μια φορα!
οτι τον ενισχυτη τον δουλευω μαξ στο 40% του volume του ειναι οταν το βαζω δυνατα δλδ, με ενταση που την εχω για κανα 10 λεπτο αμα γουσταρω πολυ πχ.. δεν ακουω δυνατα συνηθως...
το loundness το εχω συνεχεια πατημενο οχι επειδη μαναγκαζει καποιος,ελεος, μαρεσει αυτο που ακουω..
Για να συνοψησουμε το θεμα, το σκεπτικο μου ειναι μπας κ αμα πουλησω τα ηχεια κανενα 500 ,συμπληρωνοντας αλλα 200 πχ επερνα κατι καλυτερο..
Τωρα αν δε τα δωσω, με αυτα τα 200 ποιο sub μπορω να παρω κ ας ειναι μεταχειρησμενο??
Αυτη θα ειναι μια κινηση που θα γινει απτον επομενο μηνα μιας που ουτε τα 200 υπαρχουν προς το παρων..
Κ αν παρω sub, η συνδεση πως γινεται?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top