Αγορα τηλεορασης panasonic Plasma

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Τίποτα δεν είναι μόνιμο .
Και δεν το συζητώ ότι η ποιότητα κατασκευής όσο πάει και χειρότερη γίνεται.
Είδα σε φίλο την 77 oled
Όπως και 65αρα
Νομίζεις ότι αν φυσήξεις θα φύγει από την βάση
Νομιζω υπερβαλλεις. Φυσικα γινονται λεπτοτερες και ελαφρυτερες, δεν υπαρχει κανενα θεμα.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ξεκάθαρα η επιλογή είναι oled. Όπως είπαν όμως και οι υπόλοιποι το burn in ειναι ενα θέμα στο κατα ποσο θα το βλέπεις και θα συχτηριζεις. Μόνο αν τη δεις από κοντά και δεν φαίνεται(δε σε ενοχλει).
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Δυστυχώς έτσι είναι, όταν υπάρχει burn-in στην εικόνα, το μάτι μας πάντα πάει εκεί και δεν μας αφήνει να ησυχάσουμε, όσο απειροελάχιστο και να είναι. Εμείς που το ξέρουμε βέβαια, οι υπόλοιποι μας κοροϊδεύουνε.
Έχω μια LG 60PB5600 του 2015, η τελευταία plasma όλων των κατασκευαστών. Την είχα δώσει του γιού μου για περίπου 3 χρόνια. Πριν αρκετούς μήνες χάλασε ξαφνικά και σταμάτησε να παίζει. Νεκρή εντελώς. Την πήρα πίσω τον Οκτώβριο, την άνοιξα και μετά από αρκετό ψάξιμο την επισκεύασα και παίζει απροβλημάτιστα έκτοτε. Όμως, ο γιός μου τη γύρισε με ένα αχνό burn-in του starHD πάνω αριστερά, και αρκετά μικρά αχνά παραθυράκια κάτω, από τα Windows - την είχε σαν monitor. Δοκίμασα για πολλές ώρες "ξέπλυμα οθόνης" με διάφορα ειδικά βίντεο, είτε χρωματιστά εναλλασόμενα τετραγωνάκια, είτε ασπρόμαυρο θόρυβο, χωρίς αποτέλεσμα. Πάνω που το αποδέχθηκα, αρχίσανε να βλέπουνε NOVA cinema στο καθιστικό μιας και είναι η μοναδική τηλεόρασή μας, και παρόλο που φοβόμενος και άλλου καψίματος φωσφόρων κατέβασα αρκετά panel light και contrast, προστέθηκαν νέα παράσημα. Ένα κυκλάκι πάνω αριστερά, αυτό που έχουν βάλει τα #@&*κανάλια για το όριο ηλικίας, και δεξιά ένα αχνό novachristmasHD μαζί με ένα κλαδάκι χριστουγεννιάτικου δέντρου για να μου θυμίζει τις χαρούμενες γιορτινές μέρες.
Το θέμα είναι ότι παρόλο που οι plasma έχουν άκρως φυσική εικόνα σε σκοτεινό ελεγχόμενο χώρο και αν και "μόλις" 1080p η εικόνα σε blu-ray είναι απόλαυση, ΔΕΝ ενδείκνεινται για τηλεοπτικά κανάλια. Προσωπικά με απογοήτευσε το συγκεκριμένο θέμα του burn-in και έχω κουραστεί να νταντεύω τη τηλεόραση, να την έχω στο zoom άμα βλέπουν οι γυναίκες του σπιτιού και να πετάγομαι κάθε λίγο και λιγάκι να τσεκάρω πως βλέπουν και μην έχουν πειράξει την εικόνα.

Στον φίλο που σκέφτεται την 65 Panasonic θα του έλεγα ότι είναι δίκοπο μαχαίρι. Πρόκειται για μια από τις καλύτερες plasma που έχουν κατασκευαστεί, αλλά αν τη θέλει ΜΟΝΟ για ταινίες και δεν ενοχλείται από το burn-in που έχει, καλώς, αν όμως θα παίζει και τηλεοπτικά ας το ξανασκεφθεί γιατί είναι πρόβλημα. Ακόμη, πρόκειται για μια τηλεόραση 6ετίας (την είδα την αγγελία) που αν έπαιζε με τα ρυθμιστικά ψηλά, θα υπάρχει γήρανση των ηλεκτρονικών με ότι αυτό συνεπάγεται, άρα εμπεριέχει ρίσκο.

Για τηλεόραση που θα παίζει τα πάντα, μια καλή 65άρα LED των 1000-1300 ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή (του γιού μου του πήρα την 65άρα SONY XH9077 και έχει τρελλαθεί αλλά η χρήση της είναι κυρίως games και ταινίες). Για αποκλειστική θέαση ΜΟΝΟ ταινιών τότε μια OLED είναι η μοναδική επιλογή. Ή ένας προβολέας. Όσον αφορά μεταχειρισμένη 65 VT60 plasma, προσωπικά θα την αγόραζα στα 500 ευρώ χωρίς δεύτερη σκέψη ΑΝ δεν είχε καθόλου burn-in και ΑΝ την έβαζα στο dedicated home cinema μιας και από την εμπειρία μου με τη δική μου plasma, η εικόνα τους είναι εξαιρετικά φυσική με άριστα χρώματα και πρακτικά άπειρη γωνία θέασης. Ακόμη και σε σύγκριση με τη SONY XH9077, η LG έχει φυσικότερη εικόνα και ας μην είναι 4Κ. Αλλά ποτέ ξανά plasma / OLED για γενική χρήση.



Εχω καταληξει στην πλασμα και περιμενω το παλικαρι να βρουμε τροπο αποστολης .
Απο burn in ειναι καλη απο καψιμο και μαυρο θα το δω απο κοντα
εχω την ιδια οπως προειπα στις 55 και ξερω να την προσεχω να μη σου πω οτι την εκανα καλυτερη αποτι την παρελαβα :) .
lcd αν μαθεις με πλασμα ειναι λιγο δυσκολο να την ανεχτεις
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Τότε καλορίζικη! Από ότι κατάλαβα και την 55 μεταχειρισμένη είχες πάρει;
Συμφωνώ απόλυτα για τις LCD. Όπως έγραψα η 4K SONY 65XH9077 είναι εντυπωσιακή αλλά προσωπικά δεν ανταλλάζω τη φυσικότητα που έχει η εικόνα της LG plasma (που δεν είναι και καμιά φοβερή plasma)

Ξανά καλορίζικη, περιμένουμε εντυπώσεις και βεβαίως πολλές φωτογραφίες (την είδα στην αγγελία, πολύ ωραία τηλεόραση!)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Καποιες απο τις panasonic των μεγαλων σειρων ειχαν θεμα με υπερθερμανση της κεντρικης πλακετας τους ,και καιγοντουσαν οι επεξεργαστες τους.Απο την στιγμη που θα τον "ζορισεις"παιζοντας και 3d ,θα σου ελεγα να σκεφτεις πολυ καλα,και αν τελικα την αγορασεις πρωτα απο ολα να την πας για ενα καθαρισμα εσωτερικα για να την βοηθησεις να λειτουργει σωστα και οσο το δυνατον σε ποιο καλες θερμοκρασιες,αλλιως γιατι δεν πας για εναν προτζεκτορα 3d; περιπου στα ιδια χρηματα θα εισαι αλλα με περισσοτερες ιντσες.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
γιατι με την τηλεοραση εχω με ενα σμπαρο 2 τριγωνια : )
Κοιταξε με το μεταχειρισμενο παιζει το ρισκο παντα , ειπαμε να βλεπω 3d αλλα οχι και καθε μερα : )
γενικα ειπα να παρω το μεγιστο σε ιντσες για το χωρο μου για ταινιες αφου δεν μπορω να παω σε oled 65
Δεν εχω τροπο για μονιμη εγκατασταση προτζεκτορα και βαριεμε πλεον τα περα δωθε οπως εκανα ελευθερος
Τότε καλορίζικη! Από ότι κατάλαβα και την 55 μεταχειρισμένη είχες πάρει;
Συμφωνώ απόλυτα για τις LCD. Όπως έγραψα η 4K SONY 65XH9077 είναι εντυπωσιακή αλλά προσωπικά δεν ανταλλάζω τη φυσικότητα που έχει η εικόνα της LG plasma (που δεν είναι και καμιά φοβερή plasma)

Ξανά καλορίζικη, περιμένουμε εντυπώσεις και βεβαίως πολλές φωτογραφίες (την είδα στην αγγελία, πολύ ωραία τηλεόραση!)
Ακομα παλευουμε με το παλικαρι να βρουμε τροπο μεταφορας :) γιατι δεν χωραει ουτε σε μενα ουτε σε αυτον στα ΙΧ
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
παρελαβα την 65αρα plasma επιτελους σημερα , ειναι κακο ? :p
ερωτηση κρισεως . Μπορω να αντιγραψω τις επιλογες απο το καλιμπραρισμα της 55αρας μου ?
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Επίσης να ρωτήσω πως διαγράφω το λογαριασμό στο you tube μην μπαίνει ο επόμενος στο δικό μου λογαριασμό...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
παρελαβα την 65αρα plasma επιτελους σημερα , ειναι κακο ? :p
ερωτηση κρισεως . Μπορω να αντιγραψω τις επιλογες απο το καλιμπραρισμα της 55αρας μου ?
Δεν είναι βέλτιστος τρόπος δράσης αυτός...Ακόμα και από την ίδια γραμμή παραγωγής να προερχόταν το πάνελ,πάλι θα ήθελε κανονικά δικό του αφιερωμένο καλιμπράρισμα.Όχι μόνο λόγω ανοχών,αλλά ακόμα περισσότερο στη δική σου περίπτωση λόγω διαφορετικών συνθηκών χρήσης και απορρύθμισης με την πάροδο του χρόνου αφού είναι μεταχειρισμένο.
 
Last edited:

Μηνύματα
579
Reaction score
63
το εχω υποψιν μου αυτο που λες και σιγουρα εχεις δικιο αλλα στην αναγκη το εκανα χθες και δεν ειναι και ασχημα αλλα σιγουρα οχι το βελτιστο . η 65αρα ειναι αλλη τηλεοραση απο την 55αρα το διαπιστωνω καθε στιγμη .
τυχερος ο πρωτος ιδιοκτητης που θα ειχε και καλυτερο μαυρο
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
παρελαβα την 65αρα plasma επιτελους σημερα , ειναι κακο ? :p
ερωτηση κρισεως . Μπορω να αντιγραψω τις επιλογες απο το καλιμπραρισμα της 55αρας μου ?
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κάνεις τα πράγματα χειρότερα, αν απλά αντιγράψεις τα πάντα. Θα σου πρότεινα να κάνεις τα ακόλουθα:

1) σημειώνεις τις ρυθμίσεις ιδιοτήτων που θα βρεις στα μενού (πχ "Προεπιλογές εικόνας: True cinema, Θερμοκρασία χρώματος: Θερμό" κλπ).

2) κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

3) επανεισάγεις τις ρυθμίσεις που σημείωσες στο πρώτο βήμα. Αυτές θα φέρουν την τηλεόραση κοντά σε αυτό που έχεις συνηθίσει και συνεργάζεται καλύτερα με το χώρο και τις πηγές σου.

4) χρησιμοποιώντας patterns, ρυθμίζεις φωτεινότητα, αντίθεση και χρώμα (αν διαθέτεις μπλε φίλτρο).

Αυτά είναι αρκετά για να έχεις ποιοτική εικόνα στην τηλεόρασή σου.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
η διαφορα εως το βημα 3 ποια ειναι απο αυτο που εκανα εγω πειραζοντας το proffesional 1 επιλογη
και απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις εβαλα εγω της 55αρας τις ρυθμισεις στο αντιστοιχο προφιλ .
Ο τυπος την ειχε στο νορμαλ σε xaμηλη φωτεινοτητα απο τις 3 επιλογες και ambient sensor .
τις professional επιλογες τις εβγαλα εγω στο μενου με ειδικη επιλογη
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κάνεις τα πράγματα χειρότερα, αν απλά αντιγράψεις τα πάντα. Θα σου πρότεινα να κάνεις τα ακόλουθα:

1) σημειώνεις τις ρυθμίσεις ιδιοτήτων που θα βρεις στα μενού (πχ "Προεπιλογές εικόνας: True cinema, Θερμοκρασία χρώματος: Θερμό" κλπ).

2) κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

3) επανεισάγεις τις ρυθμίσεις που σημείωσες στο πρώτο βήμα. Αυτές θα φέρουν την τηλεόραση κοντά σε αυτό που έχεις συνηθίσει και συνεργάζεται καλύτερα με το χώρο και τις πηγές σου.

4) χρησιμοποιώντας patterns, ρυθμίζεις φωτεινότητα, αντίθεση και χρώμα (αν διαθέτεις μπλε φίλτρο).

Αυτά είναι αρκετά για να έχεις ποιοτική εικόνα στην τηλεόρασή σου.
οποτε λες οτι αν επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις την τηλεοραση θα κανει ενος ειδους reset ?
οποτε θα παιρνω και καλυτερο μαυρο για παραδειγμα ?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Την επαναφορά θα την κάνεις για να διαγράψεις τυχόν προβληματικές ρυθμίσεις που μπορεί να είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος της τηλεόρασης.

Το μαύρο θα το ρυθμίσεις με τη Φωτεινότητα και το αντίστοιχο πάτερν:



Ο στόχος σου είναι να είναι να έχεις οριακά ορατή τη μπάρα του video level 17 και εντελώς αόρατη αυτή του 16 που είναι το μαύρο αναφοράς.
Τη ρύθμιση θα την κάνεις σε απόλυτα σκοτεινό χώρο. Δοκίμασέ το, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Στη συγκεκριμένη τηλεόραση μπορείς επίσης να αλλάξεις τη ρύθμιση του Γάμμα σε 2,4 ειδικά αν παρακολουθείς με λίγο φως στο χώρο.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Την επαναφορά θα την κάνεις για να διαγράψεις τυχόν προβληματικές ρυθμίσεις που μπορεί να είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος της τηλεόρασης.

Το μαύρο θα το ρυθμίσεις με τη Φωτεινότητα και το αντίστοιχο πάτερν:



Ο στόχος σου είναι να είναι να έχεις οριακά ορατή τη μπάρα του video level 17 και εντελώς αόρατη αυτή του 16 που είναι το μαύρο αναφοράς.
Τη ρύθμιση θα την κάνεις σε απόλυτα σκοτεινό χώρο. Δοκίμασέ το, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Στη συγκεκριμένη τηλεόραση μπορείς επίσης να αλλάξεις τη ρύθμιση του Γάμμα σε 2,4 ειδικά αν παρακολουθείς με λίγο φως στο χώρο.
Δεν ειναι δυσκολο αυτο που λες με την καρτα , θα το δοκιμασω
Την ειχες ποτε τη συγκεκριμενη τηλεοραση και ξερεις η απο γενικη πειρα μιλας ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @amp928 καλές προβολές,
για ρίξε μια ματιά σε αυτές τις ρυθμίσεις αν θα σου αρέσει η εικόνα ......

 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Καλησπέρα @amp928 καλές προβολές,
για ρίξε μια ματιά σε αυτές τις ρυθμίσεις αν θα σου αρέσει η εικόνα ......

εχω βαλει απο αυτο που ανηρτησες την επιλογη για το 3d και ειναι εργαλειο ...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δεν ειναι δυσκολο αυτο που λες με την καρτα , θα το δοκιμασω
Την ειχες ποτε τη συγκεκριμενη τηλεοραση και ξερεις η απο γενικη πειρα μιλας ?
Έχω ένα παραπλήσιο μοντέλο.
Στις plasma είναι εύκολο να ρυθμιστεί το μαύρο, γιατί τα πολύ χαμηλά video levels δείχνουν σαν παράσιτα που αναβοσβήνουν. Πήγαινε πολύ κοντά στην οθόνη, με σβηστά φώτα και κοιτώντας ευθεία, γιατί αυτή η σειρά της Panasonic έχει πολωτικό φίλτρο στον κατακόρυφο άξονα και σκοτεινιάζει όταν την κοιτάς από ψηλά.
Αντίθετα, στις περισσότερες LCD βρίσκω πιο εύκολο να ρυθμίζω το μαύρο κοιτώντας υπό γωνία (από δεξιά ή αριστερά): με τον τρόπο αυτό, το ελάττωμα της στενής γωνίας θέασης καθίσταται χρήσιμο στο να γίνει αντιληπτή η τρεμοπαίζουσα μπάρα του VL 17.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Να πω και λιγα λογια για την καινουρια τηλεοραση ξεκινοντας απο τα
αρνητικα .
Το πανελ ειναι εμφανως πιο ταλαιπωρημενο απο το δικο μου δηλαδη εχει μεγαλυτερη ανομοιογενεια στα ασπρα και στα μαυρα εχει στην πανω δεξια μερια ενα σαν ξεθωριασμα οταν παιζει μαυρο σημα και το βλεπεις σε πληρως σκοτεινο δωματιο . Και γενικα εχω την αισθηση οτι το μαυρο και το contrast δεν ειναι σαν της δικης μου ( ενωω της πρωην : ) )
Γενικα η 55αρα που δινω ειναι φορες καλυτερη σε αυτο τον τομεα αλλα ειναι εκτος απο τις λιγοτερες ωρες και που την προσεχα στη φωτεινοτητα κτλπ .
Εχει καποια burn in που δεν τα ξεχωριζεις ιδιαιτερα, ακομα και σε pattern , δεν με ενοχλουν σχεδον καθολου στη θεαση ευτυχως .
Κανει ενα απο τα ανεμιστιρακια ενα πιο εντονο απο της πρωην συριχτο θορυβο.
Εβαλα την ηλεκτρικη να ρουφηξει και στη θεση απο τα ανεμιστηρακια με κλειστη τηλεοραση, δεν πιστευω να φταιει αυτο ομως ....ε ?


Παμε στα θετικα .
ειχα διαβασει οτι το 1080 το βλεπεις απο τις 65 ιντσες και τωρα το καταλαβαινω .
η μεγιστη φωτεινοτητα δειχνει να ειναι περιεργως μεγαλυτερη απο της δικης μου .
οι λεπτομερειες ειναι πιο εμφανεις . βοηθαει σιγουρα και οτι εβλεπα στην 55αρα απο τα 3,5-4 μετρα ...αλλα εχει την αποσταση το πιξελ να αναδειχτει .
Η κινηση ειναι καλυτερη και απιστευτα smooth οπως και το scaling στα τηλεοπτικα.

Γενικα αν δεν παρουσιασει καποιο προβλημα σιγουρα "ζηλευω " τον πρωτο ιδιοκτητη γιατι ειναι τηλεορασαρα αλλα και γω ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα μου .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top