Αδέσποτος φίλος


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Μιχάλη, κουκλάρα η μπουμπού σου! :442:
Κάτι της έστειλα που νομίζω θα της ταιριάξει πάρα πολύ!
(άντε, και σε σένα έστειλα κάτι για να μη ζηλέψεις! :107:)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.620
Reaction score
30.934
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Μπουμπού? Χαϊεντού θα πρέπει να τη βαφτίσεις.
 



Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Αστερι αστερι Μιχαλη!!! Λουκρητια ψηφιστηκε τελος!!!!! Παντως αν σε βολεευει αντι για cat5 ή cat6 εχω καλωδιο hdmi 2.5 μετρα θα κλειδωνει σιγουρα καλυτερα !!! :) :) :)

Nα τη χαιρεσαι Μιχαλη κ σιγα σιγα με κοκκαλα μη καλοσυνηθισει κ ορμαει μετα στο μπαρμπεκιου με τη μια!!!
 


Μηνύματα
29
Reaction score
2
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Μπράβο Μιχάλη για την κίνηση σου να την κρατήσεις.
Μια παρατήρηση μόνο, απέφευγε τα κόκαλα εντελώς ιδικά τα μαγειρεμένα (ή δίνε κανένα μεγάλο ώστε να μην μπορέσει να το φάει).
Η ξηρά για κουτάβι της είναι αρκετά, απλός σαν ράτσα είναι πολύ λαίμαργα και θα φάει όσο και αν βάλεις :) . Και όπος σου είπαν πιο πάνω Drontal και αντιπαρασιτικό λουράκι για αρχή και μια βόλτα απο τον γιατρό.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Μα αφού τρελαίνεται για κόκαλα.
Να της τα στερήσω;
Τα σκυλιά δεν τρώνε κόκαλα από τη φύση τους;
Τόσο κακό είναι; Ή απλώς επειδή είναι μικρή ακόμη;
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Γιατί να μην τρώει κόκκαλα ? τι θα πάθει?
Ισα ισα που ελαφρώς βρασμένα είναι πιο υγειινά. Ωμα είναι επικύνδυνα.
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Τα κόκαλα σπάνε και τα κομματάκια τους γίνονται σαν καρφιά μέσα στο στομάχι. Τα ζώα τα τρώνε από τη φύση τους, αλλά όχι μαγειρεμένα. Μαγειρεμένα σπάνε πιο εύκολα κι έχουν πιο "ξερές" άκρες που τραυματίζουν περισσότερο.

Βέβαια, όποιος από μας δεν έχει δώσει ποτέ κοκαλάκι σε σκύλο που ξερογλείφεται να σηκώσει το χέρι του (δεν βλέπω χεράκια!). θέλει μέτρο όμως, προσοχή στο μέγεθος, ποτέ κόκαλα από κοτόπουλο, και όχι πέταγμα στον αέρα να το πιάσει, ιδιαίτερα αν είναι μικρό κοκαλο, γιατί θα το δαγκώσει απότομα και μπορεί να σπάσει κανένα κομματι και να το καταπιεί ανεξέλεγκτα. Τα κόκαλα μόνο στο πιατάκι ή, αν είμαστε έξω, στο έδαφος, να τα πάρει μόνο του.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.793
Μία-δύο φορές το χρόνο, τους δίνω αρνάκι με κόκκαλα, και κάθομαι από πάνω μέχρι να τα φάνε.
 

Μηνύματα
2.459
Reaction score
1.724
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

έχω 2 τσομπανόσκυλα ελληνικά. Η θυληκιά σωστός φύλακας, ο αρσενικός αμπλαούμπλας!

Τόσο αμπντάλικο ζώο δε πρέπει να έχει ξαναυπάρξει! (είναι γλύκας όμως!)

Μια κυριακή πρωϊ πάω να τα ταϊσω με περισσεύματα από κρεατικά της προηγούμενης.

Είχα μια σακούλα με κρέατα μέσα στα οποία είχα και 2 σουβλάκια (καλαμάκια για τους αθηναίους).

Ο μπαγλαμάς μου όρμηξε και μου πήρε τη σακούλα και μαντέψτε: από όλη τη σακούλα τσίμπησε το ένα σουβλάκι (ή καλαμάκι) και το έφαγε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΑΚΙ!

Πάγωσα, ήταν κυριακή πρωϊ παίρνω τον κτηνίατρό μου τηλέφωνο και έρχεται στο καπάκι.

Παιδιά, δε κατάλαβε τίποτα ο μπαγλαμάς!
Κάτσαμε ένα δύωρο μπας και προκύψει τίποτα αργότερα αλλά ευτυχώς όλα καλά!

:111:
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Και γω δυο καυκάσου που εχω , τους δίνω κόκκαλα απο μπριζόλες , κλπ, οχι αρνί η κοτόπουλο γιατί γίνονται μυτερά. Και ο κτηνίατρος και ο εκτροφέας , μου έχουν πει κόκκαλα μεγάλα , μπορούν να φάνε άνετα.Οχι ωμά.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Αδέσποτος φίλος.

Και γω δυο καυκάσου που εχω , τους δίνω κόκκαλα απο μπριζόλες , κλπ, οχι αρνί η κοτόπουλο γιατί γίνονται μυτερά...
Τι κόκκαλα να τους δώσεις τους Καυκάσιους... αυτοί μπορούν να κάνουν μια μπουκιά το ζώο ολόκληρο, οπότε τα κόκκαλα θα είναι με επένδυση :138:

(τι ράτσα όμως... από τις πιο όμορφες που υπάρχουν! κρίμα που ο τεράστιος όγκος τους τα κάνει απαγορευτικά για τον περισσότερο κόσμο...)
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.686
Μηνύματα
2.869.940
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top