Ακουστική μελέτη χώρου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχεις δίκιο. Στη θέση σου φαντάζομαι την ίδια απορία θα είχα. Υπενθυμίζω όμως την εσωτερική σκάλα στο κέντρο σχεδόν του χώρου. Γι'αυτό επιβάλλεται φωτο.


Στην περίπτωση λοιπών της παρουσίας προβληματικών ζωνών και με την υπόθεση ότι ο ακροατής βρίσκεται σε μια τέτοια και δεν μπορεί να αλλάξει τις θέσεις ακρόασης και ηχείων η λύση είναι η αντιστάθμιση μόνο ή εναλλακτικά η κατάλληλη τοποθέτηση ενισχυτών ή και παγίδων?
Ξέχνα την αντιστάθμιση-ισοστάθμιση...Σε τέτοιες περιπτώσεις θα σου φάει όλο το δυναμικό εύρος και από τις ανώτερες οκτάβες τζάμπα.Χρειάζονται συμπληρωματικές πηγές ωφέλιμης ενέργειας για τις πρώτες οκτάβες μαζί με κατάλληλη εγκατάσταση για δορυφόρους sub και θέση ακρόασης.Κάτι τέτοιο δεν γίνεται σκέτα με το αυτί.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Έχεις δίκιο. Στη θέση σου φαντάζομαι την ίδια απορία θα είχα. Υπενθυμίζω όμως την εσωτερική σκάλα στο κέντρο σχεδόν του χώρου. Γι'αυτό επιβάλλεται φωτο.


Στην περίπτωση λοιπών της παρουσίας προβληματικών ζωνών και με την υπόθεση ότι ο ακροατής βρίσκεται σε μια τέτοια και δεν μπορεί να αλλάξει τις θέσεις ακρόασης και ηχείων η λύση είναι η αντιστάθμιση μόνο ή εναλλακτικά η κατάλληλη τοποθέτηση ενισχυτών ή και παγίδων?
Απόψη μου είναι ότι το θέμα πρέπει να αντιμετωπιστει συνολικά και η καλύτερη λύση για να μην χάνεις χρόνο ίσως και χρήμα από εσφαλμένες επιλογές είναι να απευθυνθείς σε καποιον ειδικό.
Οπως ήδη έγραψα σε ένα σαλόνι θεωρώ πολύ φυσιολογικο ο ακροατής να έχει μια απόσταση από τα ηχεία της τάξεως των 2,5 - 3,0μ. Επίσης είναι θετικό ότι έχεις μεγαλούτσικο χώρο ακρόασης που σου δίνει την δυνατότητα με κατάλληλη ηχητική φροντίδα να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Το πρόβλημα σου τωρα είναι ότι δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία για να παίξεις μπάλα. Χρειάζεσαι περισσότερες πηγές χαμηλών συχνοτήτων για να πάρεις επαρκές μπάσο που να το ευχαριστιεσαι. Θα μπορούσες να πάρεις δύο μεγάλα ηχεία και να συμβιβαστεις ως ένα σημείο αλλά το ζητούμενο είναι να πάρεις τον καλύτερο δυνατό ήχο χωρίς να ξοδέψεις πολλά λεφτά. Η λογική λέει να προμηθευτείς σαμπς που και θα σου δώσουν αυτό που σου λείπει αλλά και θα σε γλυτώσουν από έξτρα χρήματα για μπασοπαγιδες κτλπ. Το πώς θα ενσωματώσεις τα σαμπς είναι καλή ερώτηση, πάλι πρέπει να αποκτήσεις τα κατάλληλα εργαλεία κτλπ.
Καλύτερα να πας κατευθείαν σε καποιον να του εξηγήσεις και να αντιμετωπίσει το θέμα συνολικά
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να απευθυνθείς σε καποιον ειδικό
Αφορμη παιρνω, χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις
(ψηνω και γιαχνερα πρωτη φορα και ειμαι ανχωμενος),
ατοπο μου φαινεται στο χομπι να παρατιθεται συνεχως - ολο και πιο συχνα εσχατως - η προτροπη για επαγγελματιες.
Ειπαμε χομπι , μας αρεσει το ντραβαλο - η ταλαιπωρια βρε αδερφε ! , ειναι μερος τσι απολαυσης !
:drinks:
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αφορμη παιρνω, χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις
(ψηνω και γιαχνερα πρωτη φορα και ειμαι ανχωμενος),
ατοπο μου φαινεται στο χομπι να παρατιθεται συνεχως - ολο και πιο συχνα εσχατως - η προτροπη για επαγγελματιες.
Ειπαμε χομπι , μας αρεσει το ντραβαλο - η ταλαιπωρια βρε αδερφε ! , ειναι μερος τσι απολαυσης !
:drinks:
...και με τον ειδικό, πάλι χόμπι είναι!!!

Τα προβλήματα στον ήχο χρειάζονται χρήματα για να επιλυθούν και οι καιροί διδάσκουν ότι παίρνεις το βέλτιστο (αποτέλεσμα, χρόνο, χρήμα) μόνο με την συνδρομή του ειδικού!

:drinks:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αφορμη παιρνω, χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις
(ψηνω και γιαχνερα πρωτη φορα και ειμαι ανχωμενος),
ατοπο μου φαινεται στο χομπι να παρατιθεται συνεχως - ολο και πιο συχνα εσχατως - η προτροπη για επαγγελματιες.
Ειπαμε χομπι , μας αρεσει το ντραβαλο - η ταλαιπωρια βρε αδερφε ! , ειναι μερος τσι απολαυσης !
:drinks:
Δεν θα διαφωνήσω, εάν το δει κανείς ως χομπυ τότε θα πρέπει να ιδρώσει την φανέλα. Ο ειδικός θα σου δώσει την λύση χωρίς να κοπιασεις. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που δεν θέλει να απευθυνθεί σε έναν ειδικό αλλά ταυτόχρονα δεν θέλει να ιδρώσει και την φανέλα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αφορμη παιρνω, χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις
(ψηνω και γιαχνερα πρωτη φορα και ειμαι ανχωμενος),
ατοπο μου φαινεται στο χομπι να παρατιθεται συνεχως - ολο και πιο συχνα εσχατως - η προτροπη για επαγγελματιες.
Ειπαμε χομπι , μας αρεσει το ντραβαλο - η ταλαιπωρια βρε αδερφε ! , ειναι μερος τσι απολαυσης !
:drinks:
Η συστηματική ενασχόληση σ'έναν τομέα εμπεριέχει το στοιχείο της καταπόνησης με την έννοια του κοπιάσματος που θα οδηγήσει σε χειροπιαστό αποτέλεσμα με ανάλογο αντίκρυσμα.Από την άλλη μεριά ενδέχεται να εκπέσει σε μια κατάσταση μαζοχισμού όπου ο εμπλεκόμενος χρήστης τείνει ν'απολαμβάνει απλώς την ταλαιπώρια με...σιροπιαστό αποτέλεσμα,πείθοντας εαυτόν ότι τα κάνει όλα για το ΄΄ταξίδι΄΄.

Η δεύτερη περίπτωση θα χρειαζόταν ακόμα περισσότερο συνδρομή ειδικού,έστω και αν δεν το αναγνώριζε,αφού συνήθως όσοι τη βιώνουν τείνουν να θεωρούν ότι οι ίδιοι είναι οι πλέον...΄΄ειδικοί΄΄ πάνω σε αυτήν (με νοοτροπία του τύπου ΄΄ακούω και παίρνω πάντα αυτό που αρέσει περισσότερο σ'εμένα και δεν με απασχολούν τα δεδομένα...΄΄)
...και με τον ειδικό, πάλι χόμπι είναι!!!

Τα προβλήματα στον ήχο χρειάζονται χρήματα για να επιλυθούν και οι καιροί διδάσκουν ότι παίρνεις το βέλτιστο (αποτέλεσμα, χρόνο, χρήμα) μόνο με την συνδρομή του ειδικού!

:drinks:
Ακόμα πιο ριψοκίνδυνο εφόσον δεν θα ακολουθούσες τις συμβουλές του.Μακάριοι όσοι μπορούν να έχουν ένα χειροπιαστό αντίκρυσμα σε όσα τους αρέσουν με το λιγότερο δυνατό χρόνο και χρήμα. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Σε απόσταση 2,7 μέτρων, ένα πεντάιντσο μεγάφωνο δεν είναι γούφερ.-
Σωστά.
Είναι εξαιρετικό μιντ.
Λείπουν τα γουφερ και λείπουν τα σαμπ.

Πάλι καλά να λες που δε παίζει με τουιτερ σκέτα και να ψάχνει που πήγε το μπασο οεο.

Τουλάχιστον, έχει μιντ.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Η επίσκεψη ενός επαγγελματία του χώρου, έχει δυο δρόμους.

1ος Απλά να σου πει που πάσχεις απλά για να σου λυθεί η απορία.

2ος. Να είσαι διατεθημένος να ακολουθήσεις όλα αυτά που θα σου πει για τις οποίες βελτιώσει είτε στον τομέα μηχανημάτων ή βελτιωτικών ακουστικής ή αλλαγή διαρυθμισης ( η παντόφλα καραδοκεί ), οπότε πρέπει και η τσέπη να είναι γεμάτη.

Υ.Γ. Στον δεύτερο γάμο τα πράγματα είναι πιο εύκολα εκτός και αν είσαι σώγαμπρος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Αγαπητέ navou, sorry για το brutal, μα δεν έχεις ούτε γουφερ ούτε σαμπ.
Δε γίνεται να έχεις μπάσο.

Για αυτή την απόσταση ακρόασης σε τέτοιο χώρο και χωρίς σαμπ, θες ηχεία με 12" γουφερ ξεχνώντας εντελώς την 1η οκτάβα, αν βάλεις σαμπ τότε αρκούν ηχεία με 8" γουφερ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
+ έχεις και μια σκάλα όπου φεύγουν όλα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
μας αρεσει το ντραβαλο - η ταλαιπωρια βρε αδερφε ! , ειναι μερος τσι απολαυσης !
Πως το λεν αυτό, πως το λεν...;;;
Θα το βρω....
Τώρα ξύπνησα...





























Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τα ακούν όλα σωστά και όπως τους αρέσει, δεν έχουν γνώση, χρόνο, διάθεση. Το μόνο που θέλουν είναι όταν πατήσουν το Play να φτάνει το χαμόγελο από το ένα EAR μέχρι το άλλο. :drinks:
 
Last edited:


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Αγαπητέ navou, sorry για το brutal, μα δεν έχεις ούτε γουφερ ούτε σαμπ.
Δε γίνεται να έχεις μπάσο.

Για αυτή την απόσταση ακρόασης σε τέτοιο χώρο και χωρίς σαμπ, θες ηχεία με 12" γουφερ ξεχνώντας εντελώς την 1η οκτάβα, αν βάλεις σαμπ τότε αρκούν ηχεία με 8" γουφερ.
Μα δεν θα επιμείνω για το αντίθετο. Είμαι δεκτικός σε προτάσεις, γι' αυτό και μπαίνω στη διαδικασία να ζητήσω βοήθεια. Η πρώτη μου ένσταση σχετίζεται με την επιθυμια, έστω μη ρεαλιστική, να μην μπω σε μεγάλα έξοδα, που θα συνεπαγόταν ένα, πόσο μάλλον μια διαδα υπογουφερ, και πολύ περισσότερο νέων ηχείων, η δεύτερη με το κατά πόσο ένα μεγάλο ηχείο μπορεί να αποδώσει εναν συχνοτικα ομοιογενή λοβό ακτινοβολίας σε τόσο μικρή απόσταση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Μα δεν θα επιμείνω για το αντίθετο. Είμαι δεκτικός σε προτάσεις, γι' αυτό και μπαίνω στη διαδικασία να ζητήσω βοήθεια. Η πρώτη μου ένσταση σχετίζεται με την επιθυμια, έστω μη ρεαλιστική, να μην μπω σε μεγάλα έξοδα, που θα συνεπαγόταν ένα, πόσο μάλλον μια διαδα υπογουφερ, και πολύ περισσότερο νέων ηχείων
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό.

Κάνε μετρήσεις στη θέση ακρόασης, και σε περιμετρικές θέσεις, ανέβασέ τες και βλέπουμε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
η δεύτερη με το κατά πόσο ένα μεγάλο ηχείο μπορεί να αποδώσει εναν συχνοτικα ομοιογενή λοβό ακτινοβολίας σε τόσο μικρή απόσταση
Δεν ισχύει αυτό.
Μια χαρά μπορεί.
Δεν εξαρτάται από το μέγεθος των μεγαφώνων, αλλά από την απόσταση μεταξύ τους, κι εκεί μηδενίζει το κοντέρ στα ομοαξονικά.
Πρόσεξα πως το είχες ξαναπεί:
η απόσταση ακρόασης είναι περιορισμένη, δεν ξέρω αν θα είχε νόημα μεγαλύτερης διαμέτρου γουφερ
Ναι, θα είχε.
Να μη φέρω παραδείγματα, δε χρειάζεται.

Ωστόσο, όπως ήδη είπες, αυτό που θεωρείς "επάρκεια" μπάσου, το βρίσκεις σε κόμβους, προφανώς έτυχε η θέση ακρόασης σε κοιλία, τα γνωστά δρώμενα από τα αγαπημένα μας τοιχωματικά όρια.

Δηλαδή:
Η προτροπή μου για μεγαλύτερο γουφερ στο ηχείο σου, δεν έχει στόχο την εξάλειψη του προβλήματος "επάρκειας" που αναφέρεις, αλλά την πραγματική επάρκεια στην 3η οκτάβα, το οποίο δεν έχουν τα ηχεία σου για χρήση ως δορυφοράκια.

Δηλαδή, για να κλείσω την κουβέντα, εφόσον θες αυτές να είναι οι θέσεις ηχείων και θέσης ακρόασης, δεν υπάρχει καμία άλλη λύση από τη χρήση πολλαπλών σάμπ. Καμία.

Ωστόσο, ακόμα κι αν πας και πάρεις 4 σαμπ, και πάλι μπορεί να έχεις πρόβλημα στην τρίτη οκταβα, γι'αυτόν τον λόγο χρειάζονται οι μετρήσεις, να δω εκεί τι γίνεται. Για τις πρώτες δύο οκτάβες, δε χρειάζεται καμία μέτρηση, είναι απλοί κανόνες της φυσικής, δεν τίθεται θέμα, κανένα ηχείο με 5-αρι κι 6,5-αρι "μιντγουφερ" δεν μπορεί να καλύψει τίποτα μέσα στο φάσμα των σαμπ, θα είναι ανεπαρκές στις πρώτες 2 οκτάβες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Ρίξε μια ματιά τι έχει η κοπέλα, και ξαναμιλαμε.



Όπως βλέπεις, δεν έχει αίσθηση έλλειψης στο μπάσο.

Βεβαίως, θα μπορούσε να βελτιωθεί με σαμπ, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Στη δική σου περίπτωση θες σαμπ για τη δεύτερη οκταβα, ώστε να φτάσεις το χωρίς σαμπ ήχο της κοπελιάς. Μετά, και οι δυό σας, θέλετε σαμπ για το κάτω μέρος της πρώτης οκταβας.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
πάντως τα έχεις πολύ toe in....

άνοιξε τα προς τα έξω και άλλο, φέρτα πιο κοντά μεταξύ τους και τραβά τα από τους πίσω τοίχους όσο σε πέρνει. Ξεκινά από 40ποντους ως 1μ. Στην περίπτωση σου εγώ θα τα έβαζα να κοιτούν ευθεία και θα δοκίμαζα ως 10μοιρες το πολύ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
πάντως τα έχεις πολύ toe in....

άνοιξε τα προς τα έξω και άλλο, φέρτα πιο κοντά μεταξύ τους και τραβά τα από τους πίσω τοίχους όσο σε πέρνει. Ξεκινά από 40ποντους ως 1μ. Στην περίπτωση σου εγώ θα τα έβαζα να κοιτούν ευθεία και θα δοκίμαζα ως 10μοιρες το πολύ.
Πρέπει να δεις τις βασικές οδηγίες τοποθέτησης ηχείων σε σχέση με τον πίσω από αυτά τοίχο, από Genelec & Neumann.

Διότι αυτά που γράφεις, είναι αντίθετα με όσα λένε αυτές οι μεγάλες φίρμες..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top