Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

το οποιον?
το οποίον είναι φλαταδούρα (+- 0,1db) σε στάθμη 115db με ροζ θόρυβο σε όλο το ακουστό φασμα (20Hz-20KHz).
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Και δε μου λετε, αν πετυχουμε τη Flat αποκριση εχουμε και σωστη σκηνη ανεξαρτητου χωρου?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Και δε μου λετε, αν πετυχουμε τη Flat αποκριση εχουμε και σωστη σκηνη ανεξαρτητου χωρου?
πες μου εσύ από τι εξαρτάται αυτό που λες "σκηνή", ή έσω από τι νομίζεις ή θεωρείς πως εξαρτάται, και πιστεύω πως μόνος σου θα απαντήσεις στο ερώτημά σου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Και δε μου λετε, αν πετυχουμε τη Flat αποκριση εχουμε και σωστη σκηνη ανεξαρτητου χωρου?
Όχι.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
υπαρχει ηδη με εξαιρετικα αποτελεσματα στην ταπεινη μορφη του sacd!
λινκ
Ω ναι το είχα ξεχάσει και ήθελα να αγοράσω ένα τέτοιο δισκάκι!

Το κακό είναι ότι για να έχεις και το πραγματικά σωστό αποτέλεσμα πρέπει τα τρια μπροστινά ηχεία να είναι ίδια, με ίδια προενισχυση και ενισχυτές.

Η λύση μικρό κεντρικό με sub καθώς και δορυφόροι small νομίζω ότι έιναι και ο λόγος που δεν ακούγεται καλά το SACD στο 95% των συστημάτων.

Καποιοι σχολαστικοί και πορωμένοι οπαδοί της πολυκαναλης μουσικής που ξέρω από το Club B&W στο HTGuide, μεταξύ αυτόν και o Kal Robinson από το Stereophile, τηρούν ευλαβικά τον κανόνα της μιας πεντάδας ομοίων ηχείων και μιλάμε για surround.

Σε περίπτωση πεντακάναλου ή επτακάναλου front stage φαντάζομαι ότι η παν-ομοιότητα των ηχείων θα είναι ακόμη πιο σημαντική τόσο ώστε να είναι προτιμότερη μια πεντάδα καλών bookshelf + 2 subs (ή 3-4), αντί δύο καλών towers και 4-5 bookshelf.

Εν πάσι περιτπώσι δεν έχω ακούσει τετοιο σύστημα οποότε κι εγώ υποθέσεις βάση υπάρχόντων στοιχίων κάνω. Το μόνο που ξέρω από πρώτο χέρι είναι ότι όταν έβαλα full towers για surround ειδικά στη μουσική (Divertimenti 7.1 BD) η διαφορά ήταν αισθητή.

Προτείνω τα ηχεία να είναι δηλωμένα όλα full range στον receiver με το double bass off (αν έχει) και cross όπου σταματάει το fullrange ηχείο σας στα χαμηλά όπου μετά αναλαμβάνει το sub. Π.χ. 40Ηz, 30Hz, 25HZ
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Και μια διόρθωση στο "Εν πάσι περιτπώσι" γιατί το σκότωσα! Το σωστό είναι Εν πάση περιπτώσει! :133:

Αφήστε αυτό το edit ελεύθερο τελως πάντων!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Συμφωνώ...Ορίστε ξανά μιά...ατράνταχτη απόδειξη του πώς ακούμε:612:
[reliops=Understand ?][youtube]NHAgooboQpA[/youtube][/reliops]
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και δε μου λετε, αν πετυχουμε τη Flat αποκριση εχουμε και σωστη σκηνη ανεξαρτητου χωρου?
Μια επίπεδη απόκριση στις 0 μοίρες δεν σημαίνει τίποτα όσο αφορά την εικόνα.
Συνήθως το ηχείο τοποθετείται με κλίση ως προς τον οριζόντιο άξονα και εκεί πρέπει να δούμε πως συμπεριφέρεται.

Η εικόνα έχει να κάνει με τις λεπτομέρειες που φτάνουν στο μεγάφωνο αλλά και τη φάση του συνόλου μας.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Αυτό συζητείται σε πειραματικό στάδιο, αλλά πρωτίστως χρειάζεται πολύ χώρο για να αποθηκευθεί, χώρια τα ηχεία. Ενδεχομένως να μη χωράει ούτε σε blue ray. Υπομονή.
Απο ποιους συζητειται τουτο δω ρε Κωστα;;;

Και γιατι να χρειαζετε πολυς χωρος;;;

Αρκει η ηχογραφηση να γινει σε group.

Μπορεις να εχεις μια αριστη ηχογραφηση σε 8 groups. Δηλαδη 8 καναλια. Σιγα το χωρο που χρειαζετε.

Πως θα τα παιξεις ομως;;;

Ποιο μηχανημα θα αναλαβει να κανει τη μειξη;;; Για φαντασου να βγαινουν 8 καναλια, σε 8 διαφορετικα ηχεια, χωρις να ειναι μειξαρισμενα. Μια πανδεσια.

Αυτο αλλωστε μπορει να το κανει καποιος, ηχογραφοντας σε ενα πολυκαναλο dat της Taskam και μετα να συνδεσει τη εξοδο απο καθε καναλι σε διαφορετικους προ/τελικους για νατου φυγει η καψα.

Αν του φυγει και το κεφαλι..................ειναι αλλη υποθεση.:126:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Συζητείται τουλάχιστον στο πλαίσιο της AES, αλλά και από τους μεγάλους κατασκευαστές, καθένας από τους οποίους βέβαια, λέω τώρα, κοιτάζει να περιχαρακώσει τη δουλειά του εις βάρος των άλλων, με αποτέλεσμα να μη γίνεται τίποτα το εφαρμόσιμο. (Υπάρχει και η χλιαρή υποδοχή του κόσμου στο Blue Ray, καθώς το DVD Video παίζει μια χαρά).

Πάντως, όσον αφορά το χώρο, παράδειγμα: 9η Συμφωνία του Μπετόβεν.

75 λεπτά x 60 x 22 κανάλια x 24bit x 96000 = 28GiB
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Συζητείται τουλάχιστον στο πλαίσιο της AES, αλλά και από τους μεγάλους κατασκευαστές, καθένας από τους οποίους βέβαια, λέω τώρα, κοιτάζει να περιχαρακώσει τη δουλειά του εις βάρος των άλλων, με αποτέλεσμα να μη γίνεται τίποτα το εφαρμόσιμο. (Υπάρχει και η χλιαρή υποδοχή του κόσμου στο Blue Ray, καθώς το DVD Video παίζει μια χαρά).

Πάντως, όσον αφορά το χώρο, παράδειγμα: 9η Συμφωνία του Μπετόβεν.

75 λεπτά x 60 x 22 κανάλια x 24bit x 96000 = 28GiB
Μιλας ομως για 22 καναλια.

Εστω λοιπον οτι μπορουμε να τα αποθηκευσουμε.

Ας μου πει καποιος εκ των τεραστιων κατασκευαστων, πως θα τα παιξουμε.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Πάντως, όσον αφορά το χώρο, παράδειγμα: 9η Συμφωνία του Μπετόβεν.

75 λεπτά x 60 x 22 κανάλια x 24bit x 96000 = 28GiB
Εδω ειναι μια πολυκαναλη ηχογραφηση την οποια ακουμε καθε καναλι χωριστα;;;

Για καντο μου πιο λιανα αυτο. Δεν το καταλαβα. :110:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Όχι, τελικό down mix με 22 κανάλια.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Όχι, τελικό down mix με 22 κανάλια.
Συγνωμη αλλα και παλι δεν καταλαβα.

Ενα τελικο down mix εχει δυο καναλια.

Εαν εχει παραπανω (οσον αφορα την μουσικη), παυει να ειναι down mix.

Εκτος βεβαια, αν ειναι μειξαρισμενο για 5.1 ή 7.1.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Τα 22 κανάλια δυστυχώς μόνο σε στούντιο τα βλέπω αλλά και με 8-10 δουλειά θα γινόταν ενώ ίσως με ένα νέο φορμά και διάφορα flags να μπορούσαν και οι AV να τα παίξουν για αρχή.

Κάποιος π.χ. που ξοδεύει 30,40,50,000 Ευρώ σε ηχεία 7.1 θα μπορούσε αν του τη βαρέσει να τα γυρνάει και να ακούει και το Μπετόβεν όπως πρέπει που και που.

Και αν πας και σε επαγγελματικά με 40-50,000 χιλιάδες κάνεις μαγικά μιας και δεν πληρώνεις λούστρα και καπλαμάδες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.316
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top