Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εγώ πιστεύω πως στηριζόμενος στο όνομα του δεν έδωσε το χρόνο-κόστος για να εξελίξει το συγκεκριμένο ηχείο.

Γενικά μια μικρή μείωση της στάθμης (2 db περίπου) στη μεσαία περιοχή, εκεί που όπως λες έχει υψηλή ευαισθησία το αυτί μας, πολλές φορές οδηγεί σε καλόηχο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το χώρο που θα τοποθετηθεί το ηχείο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Μία μείωση στην μεσαία περιοχή είναι κλασικό τέχνασμα που κάνει το ηχείο να ακούγεται πιο "ωραίο" σε ανθρώπους που δεν έχουν καμμία σχέση με το hi-fi και θέλουν να ακούνε τσικ-τσικ, μπουμ-μπουμ.

Εχεις προσέξει πώς ρυθμίζουν το equalizer στα αυτοκίνητα αυτοί που νομίζουν ότι έχουν πολύ ψαγμένο ζντέρεο; U τέρμα πρίμα +12dB, τέρμα μπάσα +12dB, κομμένες τελείως οι μεσαίες -12dB.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα δύο db που ανέφερα δεν έχουν καμία σχέση με τέτοιες καταστάσεις.
Δεν είναι καν ακουστή αυτή η μείωση από τη μέγιστη στάθμη.

Όταν ένα ηχείο έχει διαφοροποίηση από τη στάθμη του, συν ή πλην, ένα db θεωρείται άριστο.
Ακόμα και διαφορά δεξιού-αριστερού ηχείου της τάξης του 1 db, σε κάποια σημεία του φάσματος, θεωρείται αποδεχτή.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Τα δύο db που ανέφερα δεν έχουν καμία σχέση με τέτοιες καταστάσεις.
Δεν είναι καν ακουστή αυτή η μείωση από τη μέγιστη στάθμη.

Όταν ένα ηχείο έχει διαφοροποίηση από τη στάθμη του, συν ή πλην, ένα db θεωρείται άριστο.
Ακόμα και διαφορά δεξιού-αριστερού ηχείου της τάξης του 1 db, σε κάποια σημεία του φάσματος, θεωρείται αποδεχτή.
Ναι σωστά. Ετσι είναι έχεις δίκιο.

Εγώ απλώς είπα ότι αν είναι συνειδητή η γούβα στην απόκριση συχνότητας στις μεσαίες συχνότητες γίνεται για αυτούς τους λόγους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Μία μείωση στην μεσαία περιοχή είναι κλασικό τέχνασμα που κάνει το ηχείο να ακούγεται πιο "ωραίο" σε ανθρώπους που δεν έχουν καμμία σχέση με το hi-fi και θέλουν να ακούνε τσικ-τσικ, μπουμ-μπουμ.
Σωστός ο ειρμός σου, αλλά λάθος το κοινό-στόχος.

Για πληροφόρησή σου, σε ενημερώνω πως διάφοροι ULTRA HI-END-άδες δεν ήθελαν να πιστέψουν πτώσεις απόκρισης της τάξης των >18db σε διάφορα συχνοτικά σημεία, όταν έβαλα μικρόφωνο στη θέση ακρόασης κι έκανα μια μέτρηση με ροζ θόρυβο...

ούτε μια ροζ λάμπα απ'έξω απ΄την εξώπορτα δε τους σώζει δαύτους....:143::143::143:

Πέραν την πλάκας πάντως, κούρμπες στην απόκριση της τάξης των 12db είναι δεδομένες σχεδόν σε όλους τους συνήθεις χώρους ακρόασης των χαλιεντάδων (κοινώς στα πλουμιστά κυριλέ σαλόνια τους...)
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Σωστός ο ειρμός σου, αλλά λάθος το κοινό-στόχος.

Για πληροφόρησή σου, σε ενημερώνω πως διάφοροι ULTRA HI-END-άδες δεν ήθελαν να πιστέψουν πτώσεις απόκρισης της τάξης των >18db σε διάφορα συχνοτικά σημεία, όταν έβαλα μικρόφωνο στη θέση ακρόασης κι έκανα μια μέτρηση με ροζ θόρυβο...

ούτε μια ροζ λάμπα απ'έξω απ΄την εξώπορτα δε τους σώζει δαύτους....:143::143::143:

Πέραν την πλάκας πάντως, κούρμπες στην απόκριση της τάξης των 12db είναι δεδομένες σχεδόν σε όλους τους συνήθεις χώρους ακρόασης των χαλιεντάδων (κοινώς στα πλουμιστά κυριλέ σαλόνια τους...)
Ναι άλλο όμως είναι να ξεκινάς από μία επίπεδη απόκριση συχνότητος και να την "στραβώνει" ο χώρος και άλλο να ξεκινάς από μία ήδη στραβή και να την παίρνει ο διάολος...
Είναι αυτό που λέει ο σοφός λαός μας: "Ητανε στραβό το κλίμα τό 'φαγε κι ο γάϊδαρος..." :131:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Ναι άλλο όμως είναι να ξεκινάς από μία επίπεδη απόκριση συχνότητος και να την "στραβώνει" ο χώρος και άλλο να ξεκινάς από μία ήδη στραβή και να την παίρνει ο διάολος...
Μα τον Τουτάτη!!! Τα ρέστα μου! :114:
 

Μηνύματα
151
Reaction score
47
Αυτήν την απόκριση συχνότητας ηχείου πώς θα την κρίνατε? Είναι αποδεκτή ή απαράδεκτη?



Βέβαια δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η μέτρηση, αργότερα θα σας δώσω το λινκ και οι γνωρίζοντες θα κρίνουν (και θα μας πουν).

Εντιτ: η μωβ γραμή είναι on axis και οι κόκκινη-μπλε γραμμές είναι off axis 45 και 60 μοίρες αντίστοιχα
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Και εγω εχω 2 κακασχημα μπαουλακια στο καθιστικο ,ASpectrum TLs3 10+ ετων(δαπεδου) ,αντικειμενικα και αφηνοντας εξω το WAF δεν ειναι και οτι καλυτερο αισθητικα για ενα καθιστικο ,αισθητικα καλυτερα ηχεια βρηκα ακουστικα οχι( βασει του μπατζετ μου ετσι) ακουσα Dali concept ,Klipsch ,Kef ,Wharfedale .
Τελικα απογοητευτικα και στην προσπαθεια να τα κανω ομορφοτερα αποφασισα να τα βαψω :107: τελειωσα το ενα χθες μου πηρε 1 βδομαδα προετοιμασια (μα ειναι δυνατον ηχειο απο κοντρα πλακε θαλασσης;) ξεκινω το δευτερο αυριο θα ανεβασω φωτο πως το λετε εσεις εδω ; as soon as they are ready
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Και εγω εχω 2 κακασχημα μπαουλακια στο καθιστικο ,ASpectrum TLs3 10+ ετων(δαπεδου) ,αντικειμενικα και αφηνοντας εξω το WAF δεν ειναι και οτι καλυτερο αισθητικα για ενα καθιστικο ,αισθητικα καλυτερα ηχεια βρηκα ακουστικα οχι
Και ούτε και θα βρεις...

Για βάλε φωτογραφίες.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

κοιτα καπως ετσι ρυθμιζω το εκουαλαϊζερ στο αυτοκινητο :119:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Αυτήν την απόκριση συχνότητας ηχείου πώς θα την κρίνατε? Είναι αποδεκτή ή απαράδεκτη?



Βέβαια δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η μέτρηση, αργότερα θα σας δώσω το λινκ και οι γνωρίζοντες θα κρίνουν (και θα μας πουν).

Εντιτ: η μωβ γραμή είναι on axis και οι κόκκινη-μπλε γραμμές είναι off axis 45 και 60 μοίρες αντίστοιχα
+-3db από 40Hz έως 20 KHz είναι αυτή η απόκριση, μια χαρά είναι, αρκεί στο χώρο που θα μπει να έρχεται στα "ίσια" της. Αν δεν έρχεται, ρίξε ένα behringer ultracurve pro να έρθει!

Σχεδιαστικά πάντως δείχνει να έχει ένα "θέμα" στους 2 χιλιόκυκλους κι ένα μικρότερο στους 500 κύκλους. Αλλά αυτά διορθώνονται εύκολα.

Η αντιφατική συμπεριφορά στα πρίμα (πάνω από 3 χιλιόκυκλους) στις μετρήσεις εντός και εκτός άξονα, μαρτυρεί ή πρόβλημα μετρητικού ή κόρνα.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Αυτήν την απόκριση συχνότητας ηχείου πώς θα την κρίνατε? Είναι αποδεκτή ή απαράδεκτη?



Βέβαια δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η μέτρηση, αργότερα θα σας δώσω το λινκ και οι γνωρίζοντες θα κρίνουν (και θα μας πουν).

Εντιτ: η μωβ γραμή είναι on axis και οι κόκκινη-μπλε γραμμές είναι off axis 45 και 60 μοίρες αντίστοιχα
H απόκριση επί του άξονα είναι εν πολλοίς αποδεκτή, μιας και κυμαίνεται σε εύρος 6dB ( ±3dB), από 83 έως 89dB, αλλά:

1. Η βύθιση στο σημείο κρος θα μπορούσε να είναι πιο απαλή, ή...
2. το "κοκοράκι" του γούφερ στα 500Hz θα μπορούσε να έχει χαλιναγωγηθεί, ώστε να είναι πιο συναφές προς τη στάθμη στο σημείο κρος.
3. Η πτώση στα 6ΚHz είναι πρόβλημα.

Ψυχανεμίζομαι πως το ηχείο έχει γούφερ με τουήτερ ταινίας, και ο κατασκευαστής του έφερε το κρος σε αυτήν την κατάσταση με το "αυτί". Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες οπότε ας το πάρει το ποτάμι να μάθουμε ποιό ηχείο είναι αυτό...
 

Μηνύματα
151
Reaction score
47
Ευχαριστώ αυτούς που απάντησαν.
Το ηχείο είναι το B&W 683
Δεν έχει ούτε κόρνα ούτε ταινία.

Η πηγή της μέτρησης είναι αυτή.

Η αλήθεια είναι οτι με προβλημάτησαν κι εμένα τα όρη και οι κοιλάδες, αλλά είχα την ευκαιρία να τα ακούσω δις, υπό άριστες συνθήκες, και ενθουσιάστηκα από τον ήχο τους, οπότε δρομολόγησα την αγορά τους. Μεγάλη εμπειρία από ηχοσυστήματα δεν έχω, αλλά έχω ακούσει μπόλικη μουσική γενικότερα (και ζωντανές ακροάσεις, να μην ξεχνιόμαστε).
Είμαι βέβαιος οτι δεν θ'ακούσω σπίτι μου αυτά που άκουσα στο demo, αλλά τα δείγματα γραφής με ενθουσίασαν και νομίζω οτι έιναι ό,τι καλύτερο (για τα δικά μου αυτιά) συγκριτικά με άλλα που κατάφερα να ακούσω στην ίδια κατηγορία πάνω-κάτω. Αφού ασχοληθώ με την σωστή οδήγησή τους, μετά βλέπουμε πώς θα "παίζει" το σύστημα ηχεία-χώρος.
Το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσον είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις του περιοδικού. Εντύπωση μου προκαλεί σχετικά με την μέτρηση η ασυμφωνία της βουτιάς στα 6Khz στα αποτελέσματα οn-off axis (όπως προειπώθηκε από τον Κωσταυτιά), αλλά και στο κατακόρυφο επίπεδο η τεράστια διαφορά της καμπύλης 15μοίρες πάνω και κάτω από τον άξονα.
Βέβαια, διευκρινίζω οτι ερμηνεύω τα αποτελέσματα με τις λίγες γνώσεις που έχω, γι'αυτό άλλωστε ζήτησα την συνδρομή των "ειδικών".


Μήπως μπορεί να βρει κανείς άλλη μέτρηση του εν λόγω ηχείου? Εγώ προσωπικά δεν τα κατάφερα.
Γενικά ένα θέμα που υπάρχει είναι οτι δεν πολυκυκλοφορούν μετρήσεις ηχείων, οπότε θα μπορούσα να έχω περισσότερο αντικειμενική άποψη για τα υποψήφια προς αγορά ηχεία. Ίσως είναι κάτι που δεν συμφέρει γενικότερα.
 

Μηνύματα
151
Reaction score
47
Άλλη μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής: βρήκα το ηχείο υπερβολικά ξεκούραστο. Δλδ μετά από 2 ώρες ακρόασης όχι μόνο δεν κουράστηκα, αλλά αν με άφηνες να περάσω όλα μου τα CD θα το'κανα. Δε νομίζω οτι μου συνέβη πουθενά αλλού αυτό. Βέβαια έπαιξαν και το ρόλο τους οι καλές συνθήκες ακρόασης (χώρος-ανθρώπινο δυναμικό), αλλά και πάλι το αυτί μου εθίστηκε στον ήχο, όσο περνούσε η ώρα ήθελε κι άλλο. Μήπως αυτό έχει να κάνει με τις δυο βουτιές στα 2 και 6KHz? Έτσι γίνεται λιγότερο hifi και περισσότερο ευχάριστο στο αυτί?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Re: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

(...)
Το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσον είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις του περιοδικού. Εντύπωση μου προκαλεί σχετικά με την μέτρηση η ασυμφωνία της βουτιάς στα 6Khz στα αποτελέσματα οn-off axis (όπως προειπώθηκε από τον Κωσταυτιά), αλλά και στο κατακόρυφο επίπεδο η τεράστια διαφορά της καμπύλης 15μοίρες πάνω και κάτω από τον άξονα.
... πόσο μάλλον όταν ο κατασκευαστής ανακοινώνει απόκλιση 2dB στην οριζόντια διασπορά, σε τόξο ±30 μοίρες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Η αλήθεια είναι οτι με προβλημάτησαν κι εμένα τα όρη και οι κοιλάδες
μπα, με +-3db, σιγά "τα όρη και τις κοιλάδες".... θα προβληματιστείς πολύ περισσότερο αν κάνεις μέτρηση στο χώρο σου, όπου όντως θα έχεις όρη και κοιλάδες, με αναμενόμενες αποκλίσεις της τάξης των 12db και μεγαλύτερες....

οι ισχυρισμοί του κατασκευαστή είναι ορθοί.
(38Hz - 22kHz ±3dB on reference axis.)

το πιθανότερο είναι το εν λόγω περιοδικό να έχει κάποια "μικροθέματα" με τα μετρητικά του, αν και ουσιαστικά επαληθεύει τους ισχυρισμούς του κατασκευαστή.

η επόμενη μέτρηση στον κατακόρυφο άξονα δείχνει πάντως πως στις 15 μοίρες πάνω από το επίπεδο του τουίτερ τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα και ως δια μαγείας εξαφανίζεται η βύθιση στους 2 χιλιόκυκλους (κόκκινη γραμμή)



ενώ κάτω από το επίπεδο του τουίτερ τα πράγματα είναι άθλια.

Συμπέρασμα: στις 5-10 μοίρες πάνω από το επίπεδο του τουίτερ θα έχεις την καλύτερη δυνατή ακροαση. Παραμένει μόνο το μικρό θέμα στους 500-κάτι κύκλους, που φυσικά λύνεται με ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

Οριστε γιατι φωναζει η γυναικα μου



 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.427
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top