Αλλαγή ενισχυτή απο AV σε Stereo

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Τι μου θύμησες φίλε Sαnsui AU-33 ήταν ο πρώτος μου ενισχυτής 2Χ50 watt rms πριν 30 χρόνια, καλούτσικος για την κατηγορία του αλλά μόλις τον άλλαξα σε Onkyo A-807 2Χ80 rms άλλος ήχος, είναι θέμα τι ψάχνεις και πόσο διαθέτεις.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το μονο προβλημα ειναι τα χρηματα που διαθετεις. Η μονη περιπτωση να βρεις κατι αξιολογο σε αυτα τα χρηματα ειναι σε βιντατζ μηχανηματα που η τιμη τους εχει πεσει πολυ λογο ηλικιας.
Θα χρειαστει ελεγχος βεβαια απο καποιον τεχνικο, και ενδεχομενως αλλαγη καποιων ηλεκτρολυτικων πυκνωτων.
Τα παντα φτιαχνονται, και μπορει ενας παλιος ενισχυτης να γινει σαν καινουργιος με μικρο σχετικα κοστος.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Σοβαρα μιλάς;
και εμεις αυτον εχουμε.ton ασημενιο ..παιζει ακομα απο το 80...

Τι μου θύμησες φίλε Sαnsui AU-33 ήταν ο πρώτος μου ενισχυτής 2Χ50 watt rms πριν 30 χρόνια, καλούτσικος για την κατηγορία του αλλά μόλις τον άλλαξα σε Onkyo A-807 2Χ80 rms άλλος ήχος, είναι θέμα τι ψάχνεις και πόσο διαθέτεις.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απ οτι καταλαβαίνω οι περισσοτεροι λετε οτι δεν θα δω σημαντικη διαφορα

Απλα το σκεφτομαι επειδη βλεπω καλες κριτικες για ενισχυτες οπως nad 320 η τον 355 η καποιους cambridge audio που ειναι στο budget αυτο, γιατι πολλοι γραφετε οτι ειναι πολυ καλυτερος ο ηχος απο εναν κλασικο δικαναλο σε σχεση με εναν AV
Φαντασου οτι χαζευω και κατι sansui γιατι με ενα τετοιο συστημα μεγαλωσα στ πατρικο μου!!!
O καινούργιος 100άρης πιθανό να είναι μια καλή επιλογή, αλλά είναι υπερδιπλάσιος του ορίου σου στην τιμή.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Eπειδη είχα στο προγραμμα κα μια αγορα πηγης, aν την αναβαλλω για εναν πολυ καλο ενισχυτη μεταχειρισμενο που θα αξιζει μουσικα πολυ παραπανω και να διπλασιασω το budget μεχρι 400 περιπου τι θα προτεινατε;

O καινούργιος 100άρης πιθανό να είναι μια καλή επιλογή, αλλά είναι υπερδιπλάσιος του ορίου σου στην τιμή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
δεν ξέρω τι ακριβώς παραπάνω ζητάς με τον όρο ''ποιότητα''
αλλά ένας καλόε τρόπος να ελαφρύνεις τον ενισχυτή και τα ηχεία είναι να βάλεις sub

σε τι απόσταση ακούς? με τι στάθμες και πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?

ακόμα και 2 τέτοια να πάρεις θα ακούσεις εντελώς διαφορετικά
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Eπειδη είχα στο προγραμμα κα μια αγορα πηγης, aν την αναβαλλω για εναν πολυ καλο ενισχυτη μεταχειρισμενο που θα αξιζει μουσικα πολυ παραπανω και να διπλασιασω το budget μεχρι 400 περιπου τι θα προτεινατε;
Οι Εγγλεζοι λενε crap in, crap out.
Ειναι πολυ σημαντικο η πηγη να ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να αγορασεις.
Στο τελος - τελος, ο ενισχυτης θα κληθει να ενισχυσει αυτο που λαμβανει απο την πηγη.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Τα ηχεια δεν τα ξερω, αλλα στα σπεκς βλεπω
SENSITIVITY 96dB @ 2.83 volts/1 meter NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms compatible.
Δε τα λες και δυσκολα ηχεια.
Η ευαισθησία των ηχείων στα σπεκς είναι πολύ παραπλανητική, διότι είναι ένας μέσος όρος του εύρους της αντίστασης του στο συχνοτικό φάσμα. Τα Klipsch, σε γενικές γραμμές, έχουν πολύ μικρή αντίσταση καθώς κατεβαίνει η συχνότητα που καλούνται να παίξουν και γι αυτόν το λόγο βλέπεις να προτείνουν πολλά watt στα Klipsch. Μικρή αντίσταση καταπίνει Watts για κολατσιό, κι ας έχει υψηλή ευαισθησία στα 1000Hz...

Μη σκας, όλοι έτσι την πατάνε.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ναι δυστυχώς οι εγγλέζοι είναι μόνο λόγια.

Το rf15 από ότι το βλέπω δεν είναι και πολύ εύκολο φορτίο.
Δεν ξέρω αν αυτοί που αναφέρεις θα μπορούν να το οδηγήσουν σαφώς καλύτερα από τον yamaha που έχεις.
Οταν λες για budget 400e, που περίπου το βλέπεις να κινείσαι? Εννοώ καινούριο ή μτχ?
Κατά τα άλλα ότι είπε ο daharis 666, και θα τα βρείς τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Για μεταχειρισμενο. Σε καινουργιο δεν νομιζω οτι αξιζει να κανω κινηση

Ναι δυστυχώς οι εγγλέζοι είναι μόνο λόγια.

Το rf15 από ότι το βλέπω δεν είναι και πολύ εύκολο φορτίο.
Δεν ξέρω αν αυτοί που αναφέρεις θα μπορούν να το οδηγήσουν σαφώς καλύτερα από τον yamaha που έχεις.
Οταν λες για budget 400e, που περίπου το βλέπεις να κινείσαι? Εννοώ καινούριο ή μτχ?
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Η ευαισθησία των ηχείων στα σπεκς είναι πολύ παραπλανητική, διότι είναι ένας μέσος όρος του εύρους της αντίστασης του στο συχνοτικό φάσμα. Τα Klipsch, σε γενικές γραμμές, έχουν πολύ μικρή αντίσταση καθώς κατεβαίνει η συχνότητα που καλούνται να παίξουν και γι αυτόν το λόγο βλέπεις να προτείνουν πολλά watt στα Klipsch. Μικρή αντίσταση καταπίνει Watts για κολατσιό, κι ας έχει υψηλή ευαισθησία στα 1000Hz...

Μη σκας, όλοι έτσι την πατάνε.
Μωρε δεν σκαω, αν εχει τιποτα βυθισεις στα 2-3 ωμ ας πουμε, σιγουρα δεν ειναι ευκολο φορτιο.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Για μεταχειρισμενο. Σε καινουργιο δεν νομιζω οτι αξιζει να κανω κινηση
Ψάξου λίγο μόνος σου και πες μας τι καλοβλέπεις. Είναι σημαντικό να σου αρέσει το μηχάνημα που θα πάρεις.
Ολο και κάποιο θα έχεις στα υπ"όψην από παλιά.
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Τι να το κάνεις το καλό σήμα , όταν καλείται να το ενιχύσει αναιμικός 2χ40/8 οδηγώντας klipsch που κατεβαίνουν στα 3,2 ohms.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Τι να το κάνεις το καλό σήμα , όταν καλείται να το ενιχύσει αναιμικός 2χ40/8 οδηγώντας klipsch που κατεβαίνουν στα 3,2 ohms.
καμια αντιρρηση. Τι να τον κανεις ομως και τον σουπερ ντουπερ ενισχυτη οταν καλειται να ενισχυσει mp3 απο πηγη του κατοσταρικου. Ολα αρχιζουν απο το σημα.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το σημαντικότερο είναι τα ηχεία γιατί αυτά ακούς.
Τα ηχεια θα αναπαραγουν αυτο που λαμβανουν απο τα υπολοιπα κομματια της αλυσιδας
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ωχ ναι ρε. NORDOST VALHALLA , Η Ιθάκη των απανταχού χαιεντάδων.
Τα ηχεια θα αναπαραγουν αυτο που λαμβανουν απο τα υπολοιπα κομματια της αλυσιδας
Είσαι πολύ απόλυτος και δεν κάνει.
Τα ηχεία αναπαράγουν ότι μπορούν από το σήμα που δέχονται στην είσοδό τους.
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top