Αλλαγή ενισχυτή απο AV σε Stereo


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ωχ ναι ρε. NORDOST VALHALLA , Η Ιθάκη των απανταχού χαιεντάδων.


Είσαι πολύ απόλυτος και δεν κάνει.
Τα ηχεία αναπαράγουν ότι μπορούν από το σήμα που δέχονται στην είσοδό τους.
Με δε λεω κατι διαφορετικο. Ετσι ακριβως ειναι. Οσο καλυτερο σημα, τοσο καλυτερο το αποτελεσμα.
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Εδώ τα λεφτά που διαθέτει για ενισχυτή είναι κανά 200άρι πόσο να δώσει για τα καλώδια για να δει διαφορά ??
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Εδώ τα λεφτά που διαθέτει για ενισχυτή είναι κανά 200άρι πόσο να δώσει για τα καλώδια για να δει διαφορά ??
να μη δώσει...
να αλλάξει μόνο καλώδια 200 ευρά και να γίνει γμηστερό το άκουζμα :lolsign:
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Εχω αναπροσαρμοσει το ποσο στα 400 γα κατι πολυ καλο μεταχερισμενο

Εδώ τα λεφτά που διαθέτει για ενισχυτή είναι κανά 200άρι πόσο να δώσει για τα καλώδια για να δει διαφορά ??
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
το προτελευταίο ποιο είναι?
Αν θελεις πραγματικα απαντηση στο ποια ειναι η σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος "σοβαρου" συστηματος αναπαραγωγης κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι η εξης.
1. Ο χωρος. χρειαζεται ακουστικη φροντιδα απο επαγγελματια.
2. παροχη ρευματος. Οπωσδηποτε ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα.
3. Στηριξη των μηχανηματων. Ενα ρακ της προκοπης να αποσβαινει κραδασμους.
4. Η πηγη. Ο,τι "στειλει" αυτη η ρημαδα αυτο και θα ακουσουμε,(πανω-κατω).
5. Ενισχυτικα. Οσο το δυνατον πιο ουδετερη ενισχυση του σηματος.
6. Ηχεια. Οσο το δυνατον πιο αρτια μεταφορα του σηματος που λαμβανουν.
Και τελος τα καλωδια.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αν θελεις πραγματικα απαντηση στο ποια ειναι η σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος "σοβαρου" συστηματος αναπαραγωγης κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι η εξης.
1. Ο χωρος. χρειαζεται ακουστικη φροντιδα απο επαγγελματια.
Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα για ακουστική αλλαγή στον χώρο μας γιατί χρησιμοποιείτε και για καθιστικό.

2. παροχη ρευματος. Οπωσδηποτε ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα.
Αν δε το έχεις φτιάξει από πριν θα γκρεμίσουμε το μισό σπίτι ?

5. Ενισχυτικα. Οσο το δυνατον πιο ουδετερη ενισχυση του σηματος.
Αυτό το ουδέτερη δε το καταλαβαίνω τι εννοείς ?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Εχω αναπροσαρμοσει το ποσο στα 400 γα κατι πολυ καλο μεταχερισμενο
ο χώρος δεν μας είπες πως είναι(σαλόνι,δωμάτιο κάνω ότι γουστάρω κλπ) και σε τι απόσταση ακούς
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν θελεις πραγματικα απαντηση στο ποια ειναι η σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος "σοβαρου" συστηματος αναπαραγωγης κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι η εξης.
1. Ο χωρος. χρειαζεται ακουστικη φροντιδα απο επαγγελματια.
Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα για ακουστική αλλαγή στον χώρο μας γιατί χρησιμοποιείτε και για καθιστικό.

2. παροχη ρευματος. Οπωσδηποτε ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα.
Αν δε το έχεις φτιάξει από πριν θα γκρεμίσουμε το μισό σπίτι ?

5. Ενισχυτικα. Οσο το δυνατον πιο ουδετερη ενισχυση του σηματος.
Αυτό το ουδέτερη δε το καταλαβαίνω τι εννοείς ?
Το 2 γίνεται εύκολα οποιαδήποτε στιγμή.
Για το 5 εννοεί να μην έχει αυτό
1516229604-how-to-dispose-of-paint.jpg
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αν θελεις πραγματικα απαντηση στο ποια ειναι η σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος "σοβαρου" συστηματος αναπαραγωγης κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι η εξης.
1. Ο χωρος. χρειαζεται ακουστικη φροντιδα απο επαγγελματια.
Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα για ακουστική αλλαγή στον χώρο μας γιατί χρησιμοποιείτε και για καθιστικό.

2. παροχη ρευματος. Οπωσδηποτε ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα.
Αν δε το έχεις φτιάξει από πριν θα γκρεμίσουμε το μισό σπίτι ?

5. Ενισχυτικα. Οσο το δυνατον πιο ουδετερη ενισχυση του σηματος.
Αυτό το ουδέτερη δε το καταλαβαίνω τι εννοείς ?
Τιποτα δε θα γκρεμισουμε! Αυτα που εγραψα ηταν απλα η αποψη μου για τη σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος σοβαρου συστηματος, απλα η δικη μου αποψη.
Ολα τα μηχανηματα εχουν "αποψη," το δικο τους ηχοχρωμα αν θες, ειναι αυτη του κατασκευαστη. Οσο λιγοτερη αποψη λοιπον τοσο καλυτερα.
 


Μηνύματα
97
Reaction score
28
Σαλονι ειναι
Ακουω περιπου στα 2,5 με 3 μετρα μπροστα

ο χώρος δεν μας είπες πως είναι(σαλόνι,δωμάτιο κάνω ότι γουστάρω κλπ) και σε τι απόσταση ακούς
 

gid

Μηνύματα
7.413
Reaction score
8.653
Τιποτα δε θα γκρεμισουμε! Αυτα που εγραψα ηταν απλα η αποψη μου για τη σειρα προτεραιοτητας στο στησιμο ενος σοβαρου συστηματος, απλα η δικη μου αποψη.
Αυτή ακριβώς την άποψή σου, καθώς διαβάζεις και μαθαίνεις, σιγά-σιγά θα τη γκρεμίσεις.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αυτή ακριβώς την άποψή σου, καθώς διαβάζεις και μαθαίνεις, σιγά-σιγά θα τη γκρεμίσεις.
Για να δουμε.... ισως μετα απο 20 χρονια στο χωρο να χρειαστει να αλλαξω αποψεις. Στο κατω-κατω αποψεις ειναι μονο.
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα στο forum. Εδώ και λίγο καιρό έχω ξαναπιάσει τα βινύλια και μου εχει μπει το μικροβιο να αλλάξω τον ενισχυτή.
Είχαμε πάρει προ δεκαετίας + ένα yamaha rxn600 για home cinema που δεν στήθηκε ποτέ, με ηχεία τα Klipsh rf 15 και αργότερα πηρα ενα project πικαπ με ενα phono stage της nad
O Yamaha έχει κάποιες ρυθμίσεις για να λειτουργεί με bypass και θεωρητικα ως ένας στερεο hi fi.
Απ την άλλη εχω βρει κάποιες φθηνες λυσεις σε μεταχειρσμένους δικάναλους ενισχυτές όπως cambdride audio 340A ή τον AM 10 και nad
Πιστεύετε ότι θα έχω αισθητη διαφορά ηχητικά με μια τέτοια λύση ή πρέπει να ανέβω αρκτετά στο budget
Ευπρόσδεκτες οι προτάσεις για ενισχυτή
Καλό μου παιδί, κάτσε όπως είσαι.
Διάβασε λίγο στο φόρουμ έχει πολύ υλικό για σωστό στήσιμο ηχείων στο χώρο.
Ελατωσε την απόσταση ακρόασης όσο μπορείς, φτιάξε ένα αξιοπρεπές τρίγωνο εάν δεν έχεις...
Μάζεψε κάνα φράγκο (ευρώ) και πάρε ένα ενισχυτή αξιοπρεπή δικαναλο σε πρώτη φάση ( Αξιοπρεπής με 300 ευρώ δεν υπάρχει)
Κατόπιν αλλάζεις και την ξυριστικη μηχανή που έχεις.
Φιλικά πάντα :drinks:
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Τελος παντων επειδη εχουμε ξεφυγει λιγο αν εχει καποιος καποια προταση για αξιοπρεπη παλλιο μοντελο ενισχυτη ευπροσδεκτη.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.952
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top