Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η καμπινα μπορει να ενισχυθει σχετικα αναιμακτα...αμα πιανουν λιγο τα χερια του
και μαλλον (σιγουρατζα) πρεπει να ενισχυθει....
το κρος απο την πρωτη στιγμη μου εκανε κατι κουλο......δεν ξερω πως δουλευει
Αλλα καποιοι κατασκευαστες κατασκευαζαν-ουν ηχεια μπαι δεν μπουκ χωρις να εχουν δοκιμασει-
απλα να ακουσουν τα ηχεια τους.....ή να ασχοληθουν να βελτιωσουν λιγο το κρος τους (οχι υλικα ) .....
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Όσο για τα ηχεία άμα τα ακούσετε παιδιά για τα λεφτά τους παίζουνε πάρα πολύ ωραία άσχετα που με έχει πιάσει εμένα η μ******μια....
Νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να φτιάξεις άλλες καμπίνες για τα ηχεία αυτά αφού "για τα λεφτά τους" παίζουν πάρα πολύ ωραία!
Άστο με τον αναβαθμισμενο στραγγαλιστη αν ακουστεί καλύτερα!
Στη θέση σου θα έφτιαχνα άλλου είδους κροσοβερ... ή σουβλάκια!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Το έβαλα πάνω σε μία ζυγαριά που έχουμε εδώ στο σπίτι και έγραψε 26,5 kg... Για όσους δεν ξέρουν... υπάρχουν δύο κατηγορίες MDF ποιοτικά η ανοιχτόχρωμη και η σκουρόχρωμη, η ανοιχτόχρωμη κατηγορία είναι πιο συμπαγές πιο συμπυκνωμένη και πιο βαριά και λίγο πιο ακριβή από τη σκουρόχρωμη κατηγορία οι περισσότερες εταιρείες στα ηχεία τους κάτω των χιλίων ευρώ για λόγο κόστους βάζουν το σκουρόχρωμο. η συγκεκριμένη εταιρεία σε κάποια σειρά από τα συγκεκριμένα ηχεία είχε βάλει το ανοιχτόχρωμο... Ένα ζευγάρι από αυτά τα ηχεία είναι αυτό.....
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
To εχεις λυμενο ακομη να παρεις μια λοξη φωτο να δουμε τα νευρα;
Εαν οχι θυμασε ποσα εχει και πως? ειναι π.χ. 3 σε ολο το μηκος και ποιανουν ολες τις πλευρες;
Το μιντ εχει δικο του διαμερισμα ή ειναι ολα μεσα baby; :D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν δεν ξεγελα η φωτο το κενο γυρω απο τα γουφερ....παραπεμπει σε καμπινα παφυλα
τυπου μποζεντορφεν.......(παλομαι σαν ακορντεον).......
αν δεν ξεγελα η φωτο.......
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Εχει 3 νευρα 1 κατω απτο γουφερ 1 στη μεση τον 2 γουφερ και 1 από πανο... το μιντ με το τουιτερ εχει δικο του διαμερισμα...

TAV-806%20Cabinet%20diagram.png


IMG_20181214_204912.jpg


IMG_20181214_204824.jpg


IMG_20181214_205248.jpg

[DOUBLEPOST=1544814960][/DOUBLEPOST]Παιδιά 35 ευρώ έδωσα για όλα αυτά που αλλάζω και 10 με 15% να καλυτερέψει ο ήχος ευτυχισμένος θα είμαι το χόμπι μου κάνω... Το επόμενο στάδιο θα είναι η κούτα με το χρώμα αυτοκινήτου που λέω...
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ενταξει με αυτη την φωτο δειχνει πιο συμπαθητικο
καλες ακροασεις ....
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
asbenti το λεγομενο κοντραπλακέ συμυδα λες... το συμηδα μακραν... αλλα το συμηδα 250χ125 παχος 21 εχει 120e, το mdf 305x205 25 χιλ. παχος εχει 50e περιπου... Το mdf μπορεις να το βαψεις ότι θες ενώ το συμηδα όχι...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oλα βαφονται ....απλα κοστιζει ο κουκος αηδονι
αν και αν ξερεις να βαψεις συμηδα ,,,,,,,την κανεις να φαινεται οτι εχει νερα το ξυλο
απλα θες μπιστολι....και υποστρωματα......
αλλα γινεται πενα........
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Εκτός από έπιπλα κάνω και λούστρα, για να κάνεις τη σημύδα να φαίνεται ξύλο ok δύο χέρια Σίλερ ένα χέρι βερνίκι με το πιστόλι και θα φαίνεται λουλούδι... Αλλά για να την κάνεις λάκα πρέπει να την περάσεις πολλά χέρια σουλφασερ να είναι και πηχτή για να γεμίσουν οι πόροι και τα νερά του ξύλου και να γίνουν λεία για να μπορείς να περάσεις λάκα από πάνω ή χρώμα αυτοκινήτου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Παιδιά 35 ευρώ έδωσα για όλα αυτά που αλλάζω και 10 με 15% να καλυτερέψει ο ήχος ευτυχισμένος θα είμαι
Είναι τα πιο αποδοτικά 35€ που θα μπορούσες να δώσεις!
Άλλο ηχείο θα ακούσεις, να είσαι βέβαιος! ;)
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
ο πως τον λεν ο troels γενικα αυτο το baltic birch δουλευει.
ο τζωρτζακης παντως παλια στο τεξας (μετα τις λασπες) ειχε μετρησει πολλα υλικα και αυτο που του εκανε τα κεφια περισσοτερο ηταν το 22αρι mdf
το 25αρι θυμαμαι μου ειχε πει ηταν ελαχιστα καλυτερο ενω στο 30 αρι δεν κερδιζες τιποτα
(πανω σε αυτο ενας ετερος γνωστος με πατερα μαραγκο μου ειχε πει οτι στην ελλαδα απο το 25 και πανω η ποιοτητα χαλαγε γιατι δεν τα παταγε η πρεσσα ουτε αρκετα δυνατα ουτε οση ωρα χρειαζοταν ουτε το ζεσταμα ηταν σωστο και πρακτικα το 25αρι δεν ηταν 1,13 φορες βαρυτερο ανα τμ απο το 22 αλλα λιγοτερο και ακομα χειροτερα το 30αρι - αυτα πριν 15-20 χρονια που ειχε γινει αυτη η συζητηση)

εγω παλι γουσταρω πολυ ρωσικη συμιδα , μου αρεσουν πολυ τα νερα της πλατης και το σοκορο της (σωχωρο δε θα ταν πιο σωστο;) οταν το βερνικωνεις σε φυσικη αποχρωση

επι της ουσιας, το εν λογω cross εστω και βελτιωμενο εχει θεματα με την διαχειριση του μπασου και την ευκολια οδηγησης. ουτε baffle step διορθωση , ουτε διορθωση εμπεδησης.

επομενο βημα παρε ενεργα δηλαδη φτιαξε ενεργα
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εισαι ξυλουργος και κανεις και λουστρα.
...Και αγοραζεις ετοιμα ηχεια?

(Παραμιλαω εγω, μη δινεις σημασια)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Προφανώς βγήκαν στην αρχή κάποια ηχεία με καλύτερες καμπίνες, σαν τα δικά σου, και μετά έριξαν την ποιότητα της καμπίνας για ένα ελάχιστο επιπλέον κέρδος.

Ανάγκη να φτιάξεις ολόκληρη καινούρια καμπίνα δεν υπάρχει.
Αν έχεις την διάθεση, αφαίρεσε το διακοσμητικό αυτοκόλλητο από την μπάφλα και πρόσθεσε μια επιπλέον, κολλητά πάνω στην υπάρχουσα, από MDF 22αρι.
Με 3,6 εκατοστά μπάφλας, από δύο διαφορετικού πάχους ξύλα θα είσαι μια χαρά.
Θα πρέπει να κάνεις τις τρύπες ακριβώς στα ίδια σημεία όπως και τις πατούρες τους. Αν θέλεις μπορείς να κόψεις τις παλιές στα σημεία που υπάρχουν οι πατούρες.
Το επόμενο είναι να βάλεις αποσβεστικά στα τοιχώματα της καμπίνας και αν θέλεις, κάποιες γωνιές στα σημεία επαφής των πλευρών του ηχείου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν λέω, το να παπαγαλίζεις πράγματα που ακούς, ιδίως όταν είναι προς την σωστή κατεύθυνση, δεν είναι κακό, αλλά...
Εσείς που συμβουλεύεται τον Σπύρο να φτιάξει τρίδρομα ενεργά, γιατί δεν αγοράζεται μια Porsche Panamera και οδηγείται ότι οδηγείται;
Ο άνθρωπος έδωσε 350 ευρώ για τα ηχεία του και άλλα 35-40 για να κάνει την πλάκα του.

Του λέτε λοιπόν να πετάξει το αναβαθμισμένο κροσόβερ του, να αγοράσει τρεις δικάναλους τελικούς συν ένα ενεργό τρίδρομο κροσόβερ, πιθανόν και με DSP, τα απαραίτητα καλώδια διασύνδεσης και ηχείων, ενώ πρέπει να καλέσει έναν ειδικό για να το ρυθμίσει.
Με δυο λόγια κόστος τουλάχιστον 2500-3000 ευρώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top