Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Καλημέρα παίδες.... Να αγιάσει το στόμα σου λεφτά υπάρχουν που πήγαν τα λεφτά... Η αλήθεια είναι ότι το έψαξα να φτιάξω δικές μου κούτες αλλά οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι cross να φτιάξω, τι woofer να βάλω τι tweeter, τα λίτρα πως βγαίνουνε και όλα αυτά...τα λεφτά που έδινα τότε ήταν μέχρι 400 ευρώ άκουσα διάφορα ηχεία είδα διάφορες μάρκες και αυτά μου κάνανε κλικ σε αυτή την κατηγορία ήταν αυτά... Εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος το αυτή μου πιάνει κάποια πράγματα ακουστικά... Απόσβεση στα τοιχώματα ???? Τι εννοείς αρχιτέκτονα μουυυυ????
 
Last edited by a moderator:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Απόσβεση στα τοιχώματα ???? Τι εννοείς αρχιτέκτονα μουυυυ????
https://lazarakis.gr/images/eshop/catalog/products/1644/files/SOUNDBAR (2008.09).pdf

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν αγοράζεις μεγάλο ηχείο δαπέδου αλλά ένα δίδρομο βάσης. Οι περιορισμοί θα είναι πολλοί λιγότεροι.
Από την στιγμή που εσύ είσαι εντάξει, όλα καλά.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μια χαρά είναι το Dynamat αλλά πληρώνεις και την φίρμα και τις ιδιότητες που πρέπει να έχει σε αυτοκινητάδικο χώρο (υγρασία κ.τ.λ.) οπότε βγαίνει ακριβό.
[DOUBLEPOST=1544868726][/DOUBLEPOST]
Είναι θαύμα που βρίσκονται τέτοια ηχεία. ;)
Έτσι είναι για 350 ευρώπουλα. Τόσο κοστίζουν μόνο οι καμπίνες τους ή δύο αξιόλογα woofer 8 inch.
 

K

kimon

Guest
Μια χαρά είναι το Dynamat αλλά πληρώνεις και την φίρμα και τις ιδιότητες που πρέπει να έχει σε αυτοκινητάδικο χώρο (υγρασία κ.τ.λ.) οπότε βγαίνει ακριβό.
[DOUBLEPOST=1544868726][/DOUBLEPOST]
Έτσι είναι για 350 ευρώπουλα. Τόσο κοστίζουν μόνο οι καμπίνες τους ή δύο αξιόλογα woofer 8 inch.
Σαν ,ας πούμε,τα Visaton AL 200 ;
 


K

kimon

Guest
Σαν κάποια Seas, Scanspeak, SB acoustics ή τα παλαιότερα Peerless και Vifa.
Ανέφερα τα συγκεκριμένα Βίζατον για τρεις λόγους:πρώτον,ο μίστερ "Zaph audio" τα μετράει και τα επαινεί,δεύτερον,είναι "μοντελοποιημένα" στο Boxsim και τρίτον,τα προμηθεύεται κανείς στην χώρα μας σε χαμηλότερη τιμή απ' ό,τι "όξω".Τα πλεονεκτήματα μου φαίνονται σοβαρά και θα ήθελα να ακούσω αντίθετες (μετά λόγου γνώσεως βεβαίως) απόψεις.
(Ελπίζω ότι δεν καταχρώμαι το νήμα του φίλου spyros-,νομίζω ότι θα βρει ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ανέφερα τα συγκεκριμένα Βίζατον για τρεις λόγους:πρώτον,ο μίστερ "Zaph audio" τα μετράει και τα επαινεί,δεύτερον,είναι "μοντελοποιημένα" στο Boxsim και τρίτον,τα προμηθεύεται κανείς στην χώρα μας σε χαμηλότερη τιμή απ' ό,τι "όξω".Τα πλεονεκτήματα μου φαίνονται σοβαρά και θα ήθελα να ακούσω αντίθετες (μετά λόγου γνώσεως βεβαίως) απόψεις.
(Ελπίζω ότι δεν καταχρώμαι το νήμα του φίλου spyros-,νομίζω ότι θα βρει ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες)
Έχω μια απέχθεια στα Κινέζικα που τα βαπτίζουν Ευρωπαϊκά πρώτον. Έπειτα με αρκετά λιγότερα χρήματα αγοράζω καλύτερο μεγάφωνο, που παίζει σε μικρότερη καμπίνα με καλύτερη αντοχή.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Λοιπόν παιδιά τώρα Θα σας φτιάξω... υπάρχουν αυτά τα υλικά μπόλικα μπόλικα και αυτό το χρώμα από το χτ μου.... αχ....... Που περίσσεψε και από εργαλεία τα πάντα... Σε καμιά ώρα ξεκινάνε οι δοκιμές ηχητικά αν πετύχει το cross το επόμενο βήμα είναι αυτό.... από τα υλικά καταλαβαίνετε τι θα φτιάξω εσωτερικά και εξωτερικά...

Κάθε γνωση και γνωμη δεκτη

Τώρα παιδια πυροβολείτε....:drinks::drinks::dance2::dance2::dance2::lol::lol::lol:

SAM_0041.JPG



SAM_0040.JPG
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Δεν λέω, το να παπαγαλίζεις πράγματα που ακούς, ιδίως όταν είναι προς την σωστή κατεύθυνση, δεν είναι κακό, αλλά...
Εσείς που συμβουλεύεται τον Σπύρο να φτιάξει τρίδρομα ενεργά, γιατί δεν αγοράζεται μια Porsche Panamera και οδηγείται ότι οδηγείται;
Ο άνθρωπος έδωσε 350 ευρώ για τα ηχεία του και άλλα 35-40 για να κάνει την πλάκα του.

Του λέτε λοιπόν να πετάξει το αναβαθμισμένο κροσόβερ του, να αγοράσει τρεις δικάναλους τελικούς συν ένα ενεργό τρίδρομο κροσόβερ, πιθανόν και με DSP, τα απαραίτητα καλώδια διασύνδεσης και ηχείων, ενώ πρέπει να καλέσει έναν ειδικό για να το ρυθμίσει.
Με δυο λόγια κόστος τουλάχιστον 2500-3000 ευρώ.
Υπάρχει και η πλάκα γεροντα

Πέραν της πλάκας βέβαια κάποιος που έχει ασχοληθεί με ηχο στο αυτοκίνητο έχει παίξει το λιγότερο με 2 δρόμο ενεργό (επιτυχώς ανεπιτυχώς , σε κάθε περίπτωση έχει παίξει)

Όταν σε τρώει το χέρι σου και έχεις εργαλεία αργά η γρήγορα συνεχίζεις το παιχνίδι.

Το ενεργό τρίδρομο αυτή την περίοδο έχει ξεφτυλιστει σαν κόστος.

Χάριν παιχνιδιού μπορείς να κρατηθείς και αρκετα κάτω από χιλιάρικο (που στο κάτω κάτω για το κόστος του ηχείου δεν έχει νόημα να πας παραπανω) και αναλόγως συμπερασματων να συνεχίσεις.

Όταν ξεκίνησα να παίζω με τον ήχο στο αυτοκίνητο πέρασα από αρκετο πειραματισμό (πηνεια από κέντρο μεγαφώνου , κροσσοβερ σε κουτί ferrero rocher του πρέσβη που μας κακομαθαινει κλπ) σε πολλές και λάθος (ενίοτε) κατευθύνσεις και στις αρχές μετρώντας και το χιλιάρικο (δραχμών).
Όταν με τα πολλά κατάφερα να έχω 6 κανάλια ενισχυτών τα πάντα γίναν πολύ πιο εύκολα
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Ναι όντως έχω ασχοληθεί με το αυτοκίνητο έχω κάψει ηχεία έχω σκάσει πυκνωτές έχω πειραματιστεί με κούτες και πολλά-πολλά που τα κατέχε... Ξέρω με αυτά τα μεγάφωνα μην περιμένω και πολλά πολλά απλά το κάνω για να τα φτάσω στο τέρμα τους και για το χόμπι μου...υπάρχει και μία μεγάλη διαφορά ότι στα ενεργά θα δώσω κάνα χιλιάρικι τώρα δεν δίνω τίποτα γιατί τα έχω είναι η δουλειά μου αυτή... θα ασχοληθώ τρεις-τέσσερις μέρες το απογευματάκι και θα τα έχω φτιάξει και θα πω αυτό ήταν Σπύρο τα φτιαξα τούμπανο τα τερμάτισα δεν πάνε άλλο και στο χρώμα που γουστάρω έτσι για να το ευχαριστηθώ... Και θα δίνω τις γνώσεις μου με φωτογραφίες στα μέλη εδώ όσο μπορώ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πισσοφυλλο ειναι αυτο το μαυρο? Παντως επειδη δεν ειναι μονο το κοστος που πρεπει να ληφθει στα υποψην, το να χρησιμοποιησεις διαφορετικα μονωτικα ακριβοτερα,πυκνοτερα καταλαμβανοντας πιθανον και μεγαλυτερο ογκο δε σημαινει οτι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα,εαν τα λιτρα και ο συντονισμος της καμπινας ειδικα στο χωρο σου εχει δεσει ....
Το πισσοφυλλο θεωρω ως την ποιο ασφαλη λυση στα τοιχωματα της μπασοκαμπινας + φυσικα τα υπαρχον μαμισια...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Ναι πισσοφυλλο είναι... Αυτό σκέφτομαι και εγώ να βάλω πισσοφυλλο μέσα στην καμπίνα και από πάνω το μαμά το λευκό...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Στα δικα μου φαινεται να εχουν κολλησει (?) βιδωσει (?) δυο παχια κομματια ξυλο (?) στα δυο πλαϊνα , πρεπει να κανει δουλεια μου φαινεται.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Παιδιά οι δοκιμές έγιναν:):):)

Το ηχείο είναι αλλού εγινε απίστευτα κλάσεις ανώτερο κατά πολύ...:dance2::dance2::dance2:

Πεντακάθαρος ποιοτικός λεπτομερής τι να πω... άλλο να σας το λέω και άλλο να το ακούτε... Έχω μείνει άφωνος...
Ιάσων με πήρες στο λαιμό σου αλλά μπράβο σου χαλάλι σου...:drinks::drinks::drinks:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top