Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
ΑΣΕ ΡΕ ΓΑΤΑΚΙ, σε έχουμε για πρωινό. :lolsign: :gotcha:
με συκαλάκι για πρωινό
σου πάει αίμα μεχρι το μεσημέρι :lol:
ο κυριος Ιωαννης μονο χοληστερονουχα φαγητα τρωει
είναι φαγανό παιδάκι...:roflmao:
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Λυστε τα προβληματα του παιδιου τωρα,γιατι απο θεωριες και ειρωνιες εχετε μαστερ ολοι.
Βεβαια αλλος πληρωνει και οι απο κατω λενε αρες μαρες κουκουναρες.
Λογικα βαση θεωριων θα επρεπε και οι επιλογες να ειναι στοχευμενες στην επιτυχία,σωστα?
Αμ δε!!
Οι αποψεις θα ειχαν μεγαλυτερη βαση αν ο καθενας αναλαμβανε και το κοστος της γνωμης τους.

Οσο αναφορα το παλληκαρι που εμπλεξε,ο μονος τροπος ειναι να επεμβει στο κροσσοβερ για να γλυτωσει τα μπασα,ολα τα αλλα ειναι καγκουριες,διαφορετικα τα πεταει ολα και αγοραζει σοβαρα πραματα.

Οσο αναφορα εμενα,βασιζομαι στο τι ακουω εγω,κι οχι τι λεει ο καθε παπατζης και τα σπεκσ.

Αντε τραβατε να γκρεμιστε κανα ντουβαριι να φτιαξτε τον χωρο ηχητικα να παιζουν τα χαρβαλα μουσικη.....λες και τα ηχεια HIFI φτιαχτηκαν για να παιζουν σε συναυλιακους χωρους μιας και στο σπιτι πνιγονται και δεν μπορουν να παιξουν σωστα!!
Φταινε τα χαλια,τα ντουβαρια,τα επιπλα,ο γειτονας.........μονο το κεφαλι σας δεν φταιει και οι επιλογες σας!!
 
Last edited:



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Οσο αναφορα εμενα,βασιζομαι στο τι ακουω εγω


Οσο αναφορα το παλληκαρι που εμπλεξε,ο μονος τροπος ειναι να επεμβει στο κροσσοβερ για να γλυτωσει τα μπασα,ολα τα αλλα ειναι καγκουριες

Τώρα μάλιστα!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
Λυστε τα προβληματα του παιδιου τωρα,γιατι απο θεωριες και ειρωνιες εχετε μαστερ ολοι.
Βεβαια αλλος πληρωνει και οι απο κατω λενε αρες μαρες κουκουναρες.
Λογικα βαση θεωριων θα επρεπε και οι επιλογες να ειναι στοχευμενες στην επιτυχία,σωστα?
Αμ δε!!
Οι αποψεις θα ειχαν μεγαλυτερη βαση αν ο καθενας αναλαμβανε και το κοστος της γνωμης τους.

Οσο αναφορα το παλληκαρι που εμπλεξε,ο μονος τροπος ειναι να επεμβει στο κροσσοβερ για να γλυτωσει τα μπασα,ολα τα αλλα ειναι καγκουριες,διαφορετικα τα πεταει ολα και αγοραζει σοβαρα πραματα.

Οσο αναφορα εμενα,βασιζομαι στο τι ακουω εγω,κι οχι τι λεει ο καθε παπατζης και τα σπεκσ.

Αντε τραβατε να γκρεμιστε κανα ντουβαριι να φτιαξτε τον χωρο ηχητικα να παιζουν τα χαρβαλα μουσικη.....λες και τα ηχεια HIFI φτιαχτηκαν για να παιζουν σε συναυλιακους χωρους μιας και στο σπιτι πνιγονται και δεν μπορουν να παιξουν σωστα!!
Φταινε τα χαλια,τα ντουβαρια,τα επιπλα,ο γειτονας.........μονο το κεφαλι σας δεν φταιει και οι επιλογες σας!!
που ήσουν τόσο καιρό? :cry:

πρέπει να σας ενώσουμε....να τα λέτε σε ειδική κατηγορία:lol::lolsign:
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.739
Reaction score
28.027
50.gif



- ...εγώ έχω " καλό αυτί " πάντως , μη μου την λέτε ....δεν σας παίρνει .
Πληρώνω τις επιλογές μου ......χρόνια τώρα .

1596440637435.jpeg



-
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
.....Οσο αναφορα το παλληκαρι που εμπλεξε,ο μονος τροπος ειναι να επεμβει στο κροσσοβερ για να γλυτωσει τα μπασα,ολα τα αλλα ειναι καγκουριες,διαφορετικα τα πεταει ολα και αγοραζει σοβαρα πραματα......
Αυτο μπορεις να τ αποδειξεις?
Για ανελυσε το λιγο, πως με την επεμβαση στο κροσοβερ θα λυθουν τα προβληματα? Να μαθουμε κι εμεις κατι απο την παρεμβαση σου στο θεμα. Η λυση που προτεινεις πιανει σ ολα τα ηχεια? Ειναι κλειδι πασπαρτου?
Κι αν δεν γινει με τον τροπο που λες, του πληρωνεις τα ηχεια μετα?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.479
Reaction score
37.509
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum,

σκέφτομαι την αναβάθμιση των τωρινών ηχείων μου (q-acoustics 3050i) σε κάτι καλύτερο. Χωρίς να υστερούν σε κάτι (σε σχέση με το κόστος τους πάντα) νομίζω ότι το σύστημα μπορεί να υποστηρίξει και ηχεία υψηλότερης κατηγορίας. Ψάχνω κάτι με λιγότερο έμφαση στα χαμηλά και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Ίσως να είναι αρκετά μεγάλα για τον χώρο μου όποτε σκέφτομαι και για ηχεία βάσης αλλά θα πρέπει να είναι μην είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύματα για να μπορεί να τα οδηγήσει ο ενισχυτής (Audiolab 6000a). Δεν έχω αποκλείσει και τη λύση των ενεργών (με τον Audiolab στην προενίσχυση). Να σημειώσω εδώ ότι κατά 90% ακούω μουσική από το πικάπ). Όσο αναφορά το χώρο είναι 3 x 8 m και τα ηχεία έχουν τοποθετηθεί στην μια άκρη του δωματίου (επισυνάπτω photo). Το αριστερό ηχείο έχει απόσταση 60cm από τον πίσω τοίχο και 70cm από τον πλαϊνό ενώ το δεξί 60cm και 50cm αντίστοιχα. Η μεταξύ τους απόσταση (από τη μια άκρη στην άλλη) είναι 1.80m. Τέλος όσο αναφορά το ποσό που μπορώ να διαθέσω ας πούμε ένα όριο 1500 ευρώ. Περιμένω προτάσεις και σχόλια , σας ευχαριστώ πολύ.

Θέμης

+
(τσαμπα ειναι κατεβασε το και 2 φορες αμα θες)
... και ριξε καμμια μετρηση, να βλεπουμε τι ακους και εμεις και εσυ.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083


Δοθέντων των εντελώς γυμνών τοίχων, συμπεραίνω πως μάλλον πρόκειται για dedicated χώρο. Ο χώρος σας είναι αυτοκτονικά ανακλαστικός. Απορώ πώς αντέχετε εκεί μέσα. Δεν χρειάζεστε άλλα ηχεία. Πάνελ διάχυσης και απορρόφησης χρειάζεστε, να σταματήσει να κουδουνίζει το δωμάτιο.
και εκείνη η δισκοθήκη....
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
ΟΚ,εγω ειμαι σχετος (να χρησιμοποιήστε τη φραση σε quote για να απαντηστε κατα την εγκεφαλικη σας δυνατοτητα),εσεις που διαβασατε ολα τα τεχνικα αρθρα του φορουμ και ειστε οι μαστερ της ακουστικης,να δωστε λυση στον ανθρωπο,ενα ποστ που να λεει κανε αυτο κι αυτο και να λυστε το προβλημα.
Μπορειτε?
Αν δεν μπορειτε γραψτε 100 σελιδες αερολογιες (γιατι αλλος πληρωνει) να περναει η ωρα σας.

Η αποδειξη οτι τα φορα δε λυσανε κανενα προβλημα σε κανεναν.

Κι οταν η αποψη χαλαει τη μοστρα και την κλικα του κατεστημενου γελανε σαν πιθηκοι ειρωνες ολοι.

Για specs μιας και μιλατε,τα Klipsch ειναι ευκολα φορτια με 98db ευαισθησια kai 8Ωμ?
Λογικα ο audiolab τα κενταει,ναι?

Aaaaaa???
 





Μηνύματα
825
Reaction score
1.026
Η αποδειξη οτι τα φορα δε λυσανε κανενα προβλημα σε κανεναν.
Αυτο στο οποιο γραφουμε, εχει λύσει προβληματα κι εχει βοηθησει (εμενα τουλάχιστον). Αρκει να αποδεχτούμε καποια πραγματα, κατι που αποδεικνύεται δύσκολο καθοτι μας χαλαει τη ζαχαρενια μας....
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Αυτο στο οποιο γραφουμε, εχει λύσει προβληματα κι εχει βοηθησει (εμενα τουλάχιστον). Αρκει να αποδεχτούμε καποια πραγματα, κατι που αποδεικνύεται δύσκολο καθοτι μας χαλαει τη ζαχαρενια μας....
Αν δεν πληρωσεις φιλε μου και δεν πονεσει η τσεπη δεν μαθαινεις τιποτα
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Ηδη πληρωσε τα ηχειακια και εσυ που τον λυπασαι του λες να πληρωσει να μαμησει το κροσοβα .
Αν ειχε διαβασει το φορουμ και ακουγε αυτα π ελεγαν εδω μπορει να ειχε γλυτωσει κατι τις.
Ακομη και τωρα ομως μπορει να παιξει αν κανει καποιες διορθωσουλες
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.586
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top