Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.




Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Και που λέτε εκεί που έκανα έρευνα αγοράς για μετατροπή rca σε xlr γιατί μου την έσπαγε το φύσημα των focal ,προπάντων όταν είχα τα sub σε λειτουργια ,λέω δεν βάζω ένα interconnect της audioquest που είχα παλιά για σύνδεση ενισχυτή-προενισχυτή να δοκιμάσω;
Φέρνω το ένα ηχείο κοντά στο 1 μέτρο,δοκιμάζω και φύσημα γιόκ . Τελείως ανεπαισθητο.
Ψάχνω net το ίδιο σε 5μετρο έκανε 50-60 ευρώ το ένα.
Παω στο ηλεκτρολογάδικο για άσχετο πράμα και εξηγώ στον μάστορα και αυτό το πρόβλημα . Μου έδωσε τσάμπα το παρακάτω,ούτε ένα ευρώ το μέτρο
Πλήρωσα μόνο τις μπόρνες.
Φύσημα τίποτις. Όπως το audioqest.
Ρε γαμώτο μας κοροϊδεύουν ;
1C723347-34D0-4FF2-98C2-199F239AAB7F.jpeg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ρε γαμώτο μας κοροϊδεύουν ;

Φυσικά.
Όλο το καλωδιομανι του Χάι Εντ είναι φίδια ολκής.
Μια σωστή θωράκιση στο απλό ιντερκονεκτ, αρκεί για τέτοια θέματα.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εδω οι θωρακισεις με τα απαραιτητα pdf...εχουμε τη δικια μας τρομερη και φοβερη λεμε.... αν και πιστευω η Α+ ειναι υπεραρκετη(π.χ. vector sat 115)...οσοι εχουν μακρια τοποθετημενα σαμπ ,ενισχυτες με ομοαξονικο ειναι εξαιρετικη περιπτωση!
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
- έχει . . . ανάλογα που βάζεις το κόμμα


- 1 ) '' πίστευε και μη , ερεύνα ''
- 2 ) '' πίστευε , και μη ερεύνα ''



.
αυτο μας το ελεγε η θρησκευτικου στο λυκειο και παραδοξως ηταν υπερ του (1)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Μέχρι εδώ έφθασα μόνος μου.
Άμα σκεπάσω το τζάκι με κουβέρτα αλλάζει το sub προς το καλύτερο.
Προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος.
Όταν αντικαταστήσω όλα τα ηχεία με ενεργά θα φωνάξω μάστορα να μου τα ισοσταθμίσει σωστα.
Post automatically merged:


Post automatically merged:

 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μέχρι εδώ έφθασα μόνος μου.
Άμα σκεπάσω το τζάκι με κουβέρτα αλλάζει το sub προς το καλύτερο.
Προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος.
Όταν αντικαταστήσω όλα τα ηχεία με ενεργά θα φωνάξω μάστορα να μου τα ισοσταθμίσει σωστα.
Post automatically merged:


Post automatically merged:
Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά το κόκκινο που βλέπεις δεν είναι το πραγματικό αποτέλεσμα αλλά το πώς θα γινόταν θεωρητικά σε σωστό χώρο βάση του target curve που έχεις φτιάξει.

Από την άλλη το πράσινο είναι η πραγματική απόκριση πριν το eq. Οπότε με αλλαγές που θα κάνεις προσπάθησε να βελτιώσεις αυτό ωστε να χρειάζεται να γίνει λιγότερη διόρθωσή.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κάτσε για να καταλάβω.
Υποτίθεται ότι ο ενισχυτής κάνει ισοστάθμιση.
Σου μετράει τον χώρο (πράσινο) και στον ισοσταθμίζει (κόκκινο) κάνοντας το upload.
Έτσι λέει το manual και έτσι διαβάζω παντού
Το πόσο σωστά το κάνει ένα πρόγραμμα σαν το audyssey είναι άλλη ιστορία.
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κάτσε για να καταλάβω.
Υποτίθεται ότι ο ενισχυτής κάνει ισοστάθμιση.
Σου μετράει τον χώρο (πράσινο) και στον ισοσταθμίζει (κόκκινο) κάνοντας το upload.
Έτσι λέει το manual και έτσι διαβάζω παντού
Το πόσο σωστά το κάνει ένα πρόγραμμα σαν το audyssey είναι άλλη ιστορία.
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Το κόκκινο ναι είναι μετά την ισοστάθμιση ένα αποτέλεσμα που προκύπτει από αλγόριθμους.
Είδε το πράσινο, του έφτιαξες μια καμπύλη με το app να πατήσει και σου βγάζει πώς θα ήταν το αποτέλεσμα βάση της καμπύλης.

Πρόσεξε κάτι βασικό.

Αυτό που φτιάχνεις με το app δεν είναι eq αν συχνότητα αλλά ένα tsrget curve.
Δλδ αυτό ότι βλέπει πάνω από τη κόκκινη γραμμή προσπαθεί να το κόψει και ότι είναι από κάτω να το ενισχύσει.

Γι'αυτό προσπάθησε να την διαμορφώνεις από το 0 και κάτω ώστε να μη χρειάζεται να προσθέσει db στις κοιλάδες αλλά να αφαιρέσει κορυφές.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το κόκκινο ναι είναι μετά την ισοστάθμιση ένα αποτέλεσμα που προκύπτει από αλγόριθμους.
Είδε το πράσινο, του έφτιαξες μια καμπύλη με το app να πατήσει και σου βγάζει πώς θα ήταν το αποτέλεσμα βάση της καμπύλης.

Πρόσεξε κάτι βασικό.

Αυτό που φτιάχνεις με το app δεν είναι eq αν συχνότητα αλλά ένα tsrget curve.
Δλδ αυτό ότι βλέπει πάνω από τη κόκκινη γραμμή προσπαθεί να το κόψει και ότι είναι από κάτω να το ενισχύσει.

Γι'αυτό προσπάθησε να την διαμορφώνεις από το 0 και κάτω ώστε να μη χρειάζεται να προσθέσει db στις κοιλάδες αλλά να αφαιρέσει κορυφές.
...για το ιδιο πραγμα δεν μιλαμε? Το eq κοβει και ανεβαζει συχνοτητες ωστε να "ισοσταθμιστουν " βαση του επιθυμητου σου στοχου - target curve - . Μπερδευτηκα και εγω .
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Φαντάζομαι πως εννοεί ότι το κόκκινο είναι η υπολογισμένη απόκριση βάση αλγορίθμων. Το πραγματικό αποτέλεσμα συνήθως διαφέρει (λίγο η πολύ) και πρέπει να το μετρήσεις για να το δεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
...για το ιδιο πραγμα δεν μιλαμε? Το eq κοβει και ανεβαζει συχνοτητες ωστε να "ισοσταθμιστουν " βαση του επιθυμητου σου στοχου - target curve - . Μπερδευτηκα και εγω .
γράφω ότι δεν είναι eq ανά συχνότητα. δλδ αν δεις ένα πρόβλημα στα 200hz δε πας να βάλεις μια τελεία στο πρόγραμμα ότι θα δώσεις ή θα αφαιρέσεις 4db πχ μόνο εκεί. Όπως κάνεις με ένα απλό eq 10 συχνοτήτων. η Τελεία που θα βάλεις στους 200 θα επηρεάσει μεγάλο εύρος ή και ολόκληρο το διάγραμμα.

δοκίμασε να βάλεις πχ μια τελεία στα 20000 -4db και δες τη θα σου δείξει σαν αποτέλεσμα (κόκκινο) και θα καταλάβεις.
ενώ εσύ αφαιρείς 4db στα 20khz η καμπύλη γίνεται κατηφορική με αποτέλεσμα να σου τσιτώνει τα χαμηλά.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πάντως το κόκκινο αλλάζει αν μετακινήσεις έπιπλα,γωνία στα ηχεία,σκεπάσω το τζάκι,ανοίξω -κλείσω την μπαλκονόπορτα.
Αυτό που πόσταρα είναι ότι καλύτερο κατάφερα μόνος μου,και στο διάγραμμα και στο τι ακούω ,χωρίς να κάνω άνω κάτω το σαλονάκι
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για να βγάλω αυτό το αποτέλεσμα

20191011_094722.jpg


Χρειάστηκε να κάνω αυτές τις ρυθμίσεις

Screenshot_20190927-184425_MultEQ.jpg


Και το audyssey έδειχνε αυτό

Screenshot_20191011-083618_MultEQ.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top