Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.




Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ναι αυτήν την περιοχή την βλέπω και την ακούω πως πάσχει.
Στην αρχή νόμιζα ότι τα woofer των ηχείων 5.25 ήταν ανεπαρκή .
Τα έφερα στα 1.5 μέτρα ,τα ίδια.
Έφερα τα ηχεία πιο μπροστα από το τζάκι.
Εκει διορθώθηκε σημαντικά η κατάσταση.
Άρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα .... προς το παρόν :spiteful:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν η μέτρηση ελάχιστης φάσης δείχνει ότι εκεί δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να τα "σηκώσεις" με ισοστάθμιση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν η μέτρηση ελάχιστης φάσης δείχνει ότι εκεί δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να τα "σηκώσεις" με ισοστάθμιση.
Πιστεύεις πως τα KH120 έχουν τα απαραίτητα αποθέματα για να ανταποκριθούν στην ισοσταθμιση;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αν η μέτρηση ελάχιστης φάσης δείχνει ότι εκεί δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να τα "σηκώσεις" με ισοστάθμιση.
Το μέτρηση ελάχιστης φάσης δεν το κατάλαβα.
Προσπάθησα να ανεβάσω την περιοχή με 2 τρόπους . Πρώτα ανεβάζοντας την περιοχή ,δεύτερο να κρατήσω σταθερή την προβληματική περιοχή συχνοτήτων και να κατεβάσω όλο το άλλο φάσμα.
Στην πρώτη περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν σαν να μην έγινε τίποτα.
Στην δεύτερη όλα γίναν μπάχαλο και το περίεργο ήταν ότι άλλαξε και το rt60 , στο πολύ χειρότερο.
Τσατίστικα και τα παράτησα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πιστεύεις πως τα KH120 έχουν τα απαραίτητα αποθέματα για να ανταποκριθούν στην ισοσταθμιση;
Σύνθετη η απάντηση. 5-7 dB βλέπω χρειάζονται. Δε θυμάμαι απόσταση ακρόασης, μέγιστες στάθμες ακρόασης και μέγιστη στάθμη SPL των ηχείων για να απαντήσω. Ο ιδιοκτήτης μόνο μπορεί να απαντήσει.
Στην πρώτη περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν σαν να μην έγινε τίποτα.
Αυτό μοιάζει με πρόβλημα.

Το μέτρηση ελάχιστης φάσης δεν το κατάλαβα.
Στι διάγραμμα Group Delay, πατάς controls και Generate minimum phase. όπου η μαύρη γραμμή δεν είναι μηδέν και κάνει καρφάκι, σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις ισοστάθμιση σε αυτή τη συχνότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι αυτήν την περιοχή την βλέπω και την ακούω πως πάσχει.
Στην αρχή νόμιζα ότι τα woofer των ηχείων 5.25 ήταν ανεπαρκή .
Τα έφερα στα 1.5 μέτρα ,τα ίδια.
Έφερα τα ηχεία πιο μπροστα από το τζάκι.
Εκει διορθώθηκε σημαντικά η κατάσταση.
Άρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα .... προς το παρόν :spiteful:
Επειδή στον χώρο μου το τζάκι είναι σε παρόμοια θέση με το δικό σου, μεταφέρω δικό μου συμπέρασμα σχετικό με την τοποθέτηση μήπως βοηθήσω λιγάκι.
Βασικά και εγώ νόμιζα ότι δημιουργούσε πρόβλημα το τζάκι αλλά ουσιαστικά το πρόβλημα που παρουσιάζονταν κατά καιρούς που "έπαιζα" με αλλαγές της θέσης των ηχείων ήταν απόρροια της μη συμμετρικής τοποθέτησης αυτών σε σχέση με τους πίσω και πλάγιους τοίχους. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι καθώς επίσης και της κλίσης αυτών ως προς την θέση ακρόασης κάνοντας στην ουσία μικρορύθμιση της "εικόνας" και της "σκηνής" όταν τελειώσεις με τα υπόλοιπα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στι διάγραμμα Group Delay, πατάς controls και Generate minimum phase. όπου η μαύρη γραμμή δεν είναι μηδέν και κάνει καρφάκι, σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις ισοστάθμιση σε αυτή τη συχνότητα.
Δεν κάνει να εφαρμόζεται θετικό gain σε τέτοιες ζώνες...Θα μπορούσε όμως να εφαρμοστεί αρνητικό,όπως θα μπορούσε να προσαρμοστεί σε καμπύλη-στόχο με αρνητικά gain η απόκριση στις υπόλοιπες ζώνες του φάσματος....Με αναπόφευκτη συμπίεση στο δυναμικό εύρος,αφού θ'αφαιρείται ωφέλιμη ενέργεια από τις δεύτερες...

Τι έφτιαξα ο άνθρωπος :)
Ουτε στις πανελλαδικές τέτοια ζαλάδα.

View attachment 208898 View attachment 208899 View attachment 208900
Να περιγράψεις τι επεμβάσεις έγιναν...
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ωραίος και χρήσιμη η πληροφορία,όμως όσοι παίζουν με ηχεία - sub πάνω στην τρίτη οκτάβα,πρέπει να κάνουν δικό τους αυτοσχέδιο calibration.
Πως γινεται αυτο ;
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Μην τον μπερδεύεις , δεν μπορεί να τα κάνει αυτά στο δικό του σετ απ. Δεν έχει το λαπτοπ για τέτοια δουλειά.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εχω λαπιτοπι Κυριε Μαρκου τι με περασες για ασχιετο:p:D:idk::lol::punish:Θα αρωτιξω και τον
΄΄ πατερα μου'' μια που με εχει υιοθετηση :) ;)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Να περιγράψεις τι επεμβάσεις έγιναν...
Ok ευχαρίστως
Τίποτα επιστημονικό απλά try and error
Στην αρχή εφάρμοσα cross σε όλες τις συχνότητες που μου επέτρεπε το audyssey και πήρα μετρήσεις με rew ( 40-60-80-90-100-110-120-130-150-200-250 hz)
Είδα πιο έδινε καλύτερες μετρήσεις και το κράτησα.
(έχει ενδιαφέρον να τις κάνω post κάποια στιγμή)
Κατόπιν και σύμφωνα με ότι έβλεπα στο all spl , έδινα φίλτρα στο audyssey .
Δοκίμαζα και έπαιρνα μέτρηση με rew συνέχεια.
Έτσι κατέληξα σε αυτό το τελευταίο .
Αυτό που ακούω όμως ΔΕΝ μου αρέσει , περίεργο ....
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν είναι περίεργο.
Ολα έχουν λογικές εξηγήσεις.
Αλλοιώς έχεις συνηθήσει να ακούς και αλλοιώς ακούς. Οχι ότι αυτό που έκανες είναι απαραίτητα σωστό.
Εχω λαπιτοπι Κυριε Μαρκου τι με περασες για ασχιετο:p:D:idk::lol::punish:Θα αρωτιξω και τον
΄΄ πατερα μου'' μια που με εχει υιοθετηση :) ;)
Ναι έχεις , να το χρησιμοποιήσεις όπως ο γκουρού όμως δεν μπορείς.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αν το χρησιμοποιουσα οπως ο Μεσιε Μπουτιας, θα ημουν καθηγητης του πολυτεχνειου της Ζυριχης
Και οχι καψερος Μουσικος :prankster: ;):) και δικαναλος οποια τραγωδια :lol:
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ποιο;
Επίσης, να ανεβάζουμε και κάθε ηχείο χωριστά
150hz
Δεν έχει νόημα προς το παρόν ξεχωριστά λόγω του ότι δεν θα κάνω επεμβάσεις στον χώρο ούτε μετακίνηση ηχείων
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top