Αλλαγή πυκνωτών

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν αξίζει να ρίξεις χρήματα σε έναν τέτοιο ενισχυτή. Τον κρατάς μέχρι να συγκεντρώσεις χρήματα και να πας σε κάτι καλύτερο.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Ερώτηση. .... γιατί για άλλα μηχανήματα που έχω δει εδώ μέσα στο φόρουμ και παλεωτερα αξίζει μια άλαγη πικνωτων κτλ και για τον δικό μου όχι τι τόσο χάλια έχουν τα 5χ 60watt στον denon avr 1600 θα ειθελα κάποιος από εσάς να μου εξιγιση..παντός και μεχρι στα τέρματα που τον βάζω περίπου ο ήχος είναι καλός.
 






Μηνύματα
365
Reaction score
382
Καλησπέρα
Προσφάτως είχα μιλήσει με τεχνικό για παρόμοιο θέμα. Μου είπε τα εξής:
1. Ότι εάν αυξήσεις τα μF των πυκνωτών, είναι αρκετά πιθανό να πρέπει να "πειράξεις" ελαφρά και το λοιπό κύκλωμα (διότι η σχεδίαση είναι για συγκεκριμένα μF). Όποτε πρότεινε, εάν τους αλλάξεις, να τοποθετήσεις αντίστοιχους ακριβώς ίδιας χωρητικότητας.
2. Η διαφορά που θα δεις (εάν όντως οι πυκνωτές χρειάζονται αλλαγή, κάτι που φαίνεται από μέτρηση και όχι από την ηλικία του μηχανήματος), είναι μια μικρή βελτίωση στο μπάσο.
3. Η αλλαγή πυκνωτών στα ηχεία συνήθως έχει μη ακουστή διαφορά.
Ισχύουν αυτά; Διότι εγώ προσωπικά άλλαξα πυκνωτές σε τελικό ενισχυτή με μόνο κριτήριο την ηλικία (άνω των 20 ετών) και διαφορά δεν είδα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα
Προσφάτως είχα μιλήσει με τεχνικό για παρόμοιο θέμα. Μου είπε τα εξής:
1. Ότι εάν αυξήσεις τα μF των πυκνωτών, είναι αρκετά πιθανό να πρέπει να "πειράξεις" ελαφρά και το λοιπό κύκλωμα (διότι η σχεδίαση είναι για συγκεκριμένα μF). Όποτε πρότεινε, εάν τους αλλάξεις, να τοποθετήσεις αντίστοιχους ακριβώς ίδιας χωρητικότητας.
2. Η διαφορά που θα δεις (εάν όντως οι πυκνωτές χρειάζονται αλλαγή, κάτι που φαίνεται από μέτρηση και όχι από την ηλικία του μηχανήματος), είναι μια μικρή βελτίωση στο μπάσο.
3. Η αλλαγή πυκνωτών στα ηχεία συνήθως έχει μη ακουστή διαφορά.
Ισχύουν αυτά; Διότι εγώ προσωπικά άλλαξα πυκνωτές σε τελικό ενισχυτή με μόνο κριτήριο την ηλικία (άνω των 20 ετών) και διαφορά δεν είδα.
1. Δεν ισχύει για όλους τους πυκνωτές. Κάποιοι όντως επηρεάζουν την λειτουργία του κυκλώματος αν αυξηθεί η τιμή τους ενώ κάποιοι έχουν μεγάλες <<ανοχές>> και βελτιώνουν, αφού οι κατασκευαστές γενικά είναι <<τσιγκούνηδες>>.
2. Εντελώς λάθος. Θα δεις βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα. Από ταχύτητα, λεπτομέρεια, άκρα και όγκο.
3. Εντελώς λάθος επίσης. Η ποιότητα των πυκνωτών επηρεάζει όλο το άκουσμα ενός ηχείου. Απλά δεν είναι βγάζω χειρότερο και βάζω καλύτερο, αρκεί να είναι ίδια η χωρητικότητα. Αν αλλάξεις κάτι σε ποιότητα πυκνωτή επηρεάζονται και άλλοι παράγοντες. Δεν είναι τόσο απλό ζήτημα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι σημαντικό να δεις και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του πυκνωτή σε σχέση με τη θέση του στο κύκλωμα, πέρα από τη χωρητικότητα (και, βέβαια, τις φυσικές διαστάσεις, ώστε να χωράει).

Ενώ τυπικά μία ασφαλής επιλογή είναι να αντικαθιστάς τους πυκνωτές με ίδιας χωρητικότητας αλλά καλύτερης ποιότητας (υψηλό temp rating, πιο χαμηλό ESR), υπάρχουν και περιπτώσεις που μία τέτοια "αθώα" παρέμβαση μπορεί να προκαλέσει αστάθεια στο κύκλωμα. Θυμάμαι datasheets LDO regulators που προδιέγραφαν πυκνωτές με ESR εντός συγκεκριμένων ορίων στην έξοδο, για να μην εμφανιστούν ταλαντώσεις.

Επίσης στα SMPS (διακοπτικά τροφοδοτικά), δεν βάζεις εύκολα χέρι.

Γενικώς "δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα", όπως λέει κι ο Πέτρος.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Ευχαριστώ για της συμβουλές,δεν θα τον πειράξω καθωλου,από την άλλη μου αρέσει που διαβάζω αυτά που γράφεται και κατάλαβενω οτι είναι λεπτές οι ησωρωπιες σε κάποιες φενομενικα εύκολες επεμβάσεις.
Έτσι λέω και εγώ για τα αυτοκίνητα που είναι το επάγγελμα μου!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως επιλέγονται οι πυκνωτές, οι τύποι τους. Πως επιλέγονται οι σειρές, αν είναι φιλμ ή ό,τι άλλο κλπ. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;
 



Μηνύματα
365
Reaction score
382
Καλησπέρα
Προσφάτως είχα μιλήσει με τεχνικό για παρόμοιο θέμα. Μου είπε τα εξής:
1. Ότι εάν αυξήσεις τα μF των πυκνωτών, είναι αρκετά πιθανό να πρέπει να "πειράξεις" ελαφρά και το λοιπό κύκλωμα (διότι η σχεδίαση είναι για συγκεκριμένα μF). Όποτε πρότεινε, εάν τους αλλάξεις, να τοποθετήσεις αντίστοιχους ακριβώς ίδιας χωρητικότητας.
2. Η διαφορά που θα δεις (εάν όντως οι πυκνωτές χρειάζονται αλλαγή, κάτι που φαίνεται από μέτρηση και όχι από την ηλικία του μηχανήματος), είναι μια μικρή βελτίωση στο μπάσο.
3. Η αλλαγή πυκνωτών στα ηχεία συνήθως έχει μη ακουστή διαφορά.
Ισχύουν αυτά; Διότι εγώ προσωπικά άλλαξα πυκνωτές σε τελικό ενισχυτή με μόνο κριτήριο την ηλικία (άνω των 20 ετών) και διαφορά δεν είδα.
1. Δεν ισχύει για όλους τους πυκνωτές. Κάποιοι όντως επηρεάζουν την λειτουργία του κυκλώματος αν αυξηθεί η τιμή τους ενώ κάποιοι έχουν μεγάλες <<ανοχές>> και βελτιώνουν, αφού οι κατασκευαστές γενικά είναι <<τσιγκούνηδες>>.
2. Εντελώς λάθος. Θα δεις βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα. Από ταχύτητα, λεπτομέρεια, άκρα και όγκο.
3. Εντελώς λάθος επίσης. Η ποιότητα των πυκνωτών επηρεάζει όλο το άκουσμα ενός ηχείου. Απλά δεν είναι βγάζω χειρότερο και βάζω καλύτερο, αρκεί να είναι ίδια η χωρητικότητα. Αν αλλάξεις κάτι σε ποιότητα πυκνωτή επηρεάζονται και άλλοι παράγοντες. Δεν είναι τόσο απλό ζήτημα.
Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση του θέματος. Διότι εντελώς τυχαία σήμερα πήγα σε τεχνικό, ο οποίος με διέκοψε (ευγενώς) ενώ του ενημέρωνα για την βλάβη του μηχανήματος, λέγοντας μου: "κατ' αρχήν θα ξεκινήσουμε από την αλλαγή πυκνωτών".
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
έχουμε παράπονα Χαρούλη:p?
έχω και τους στοκ πυκνωτές αν θες να στους δώσω;)!
αλήθεια λέω ε?
Και θα τους αντικαταστήσει με τους ίδιους πηκνωτες ή κάποιους άλλους ?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top