Αλλαγή πυκνωτών


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση του θέματος. Διότι εντελώς τυχαία σήμερα πήγα σε τεχνικό, ο οποίος με διέκοψε (ευγενώς) ενώ του ενημέρωνα για την βλάβη του μηχανήματος, λέγοντας μου: "κατ' αρχήν θα ξεκινήσουμε από την αλλαγή πυκνωτών".
Δίκην δικηγόρου του διαβόλου, η αλλαγή πυκνωτών είναι μια δουλειά χειροπιαστή, δουλειά που φαίνεται, ειδικά στη σοβιετική εποχή που ζει η χώρα από τη δολοφονία του Καποδίστρια και εντεύθεν.

Πόσο εύκολα θα πληρώνατε για να λυθεί κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή σας, χωρίς φόρματ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση του θέματος. Διότι εντελώς τυχαία σήμερα πήγα σε τεχνικό, ο οποίος με διέκοψε (ευγενώς) ενώ του ενημέρωνα για την βλάβη του μηχανήματος, λέγοντας μου: "κατ' αρχήν θα ξεκινήσουμε από την αλλαγή πυκνωτών".
Τι σημαίνει θα ξεκινήσουμε; Υπήρξε διερεύνηση της βλάβης και βρέθηκε πως φταίει κάποιος ή κάποιοι πυκνωτές;
Αν το μηχάνημα έχει λειτουργικό πρόβλημα, ξεκινάς διορθώνοντας το.
Αν η συνέχεια δείξει πως οι πυκνωτές του δεν είναι στην κατάσταση που πρέπει, τότε και μόνο προχωράς στην αντικατάσταση τους.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
383
Δίκην δικηγόρου του διαβόλου, η αλλαγή πυκνωτών είναι μια δουλειά χειροπιαστή, δουλειά που φαίνεται, ειδικά στη σοβιετική εποχή που ζει η χώρα από τη δολοφονία του Καποδίστρια και εντεύθεν.

Πόσο εύκολα θα πληρώνατε για να λυθεί κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή σας, χωρίς φόρματ;
Τι σημαίνει θα ξεκινήσουμε; Υπήρξε διερεύνηση της βλάβης και βρέθηκε πως φταίει κάποιος ή κάποιοι πυκνωτές;
Αν το μηχάνημα έχει λειτουργικό πρόβλημα, ξεκινάς διορθώνοντας το.
Αν η συνέχεια δείξει πως οι πυκνωτές του δεν είναι στην κατάσταση που πρέπει, τότε και μόνο προχωράς στην αντικατάσταση τους.
Κατανοητόν. Αλλά η πρόταση του ήταν αυτή ως αφετηρία επίλυσης του προβλήματος, το οποίο (για την ιστορία) ήταν η συνακρόαση μεταξύ των εισόδων και μια αστάθεια στο phono stage.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές τροφοδοσίας στους λαμπάτους ενισχυτές, ειδικά σ' αυτούς που έχουν μεγάλες λυχνίες όπως 211,845,GM70 κλπ καταπονούνται γιατί σε πολλές περιπτώσεις δουλεύουν στα όριά τους, έτσι πρέπει κάθε περίπου 5 χρόνια να αλλάζονται όλοι.. γενικά όμως, οι ηλεκτρολυτικοί γηράσκουν, ειδικά όταν δουλεύουν κοντά στα όρια, έτσι η ποιότητα του παρεχόμενου ρεύματος πέφτει ομαλά με την γήρανση με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνουμε άμεσα τις διαφορές στην ποιότητα του ήχου, απλά κάποια μέρα είτε σκάει κάποιος πυκνωτής, είτε αντιλαμβανόμαστε ότι ο ενισχυτής μας δεν παίζει πια όπως έπαιζε!!

πριν 2 χρόνια άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές όλων των τροφοδοτικών των τελικών μου GEROUKIS 211 PSET, σύνολο 52!!.. οι πολύ καλοί καφέ Nippon Chemicon αλλάχθηκαν με μαύρους Nichicon LG που έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε ώρες.. η αλλαγή δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα γιατί όταν παίζεις με πολλά volts (1050 στις ανόδους των συγκεκριμένων τελικών) τα πράγματα είναι σοβαρά, μια βλακεία να γίνει, μια λάθος κόλληση και όλα πήγαν στον αέρα.. τελικά όλα πήγαν καλά, τα ενισχυτικά μετά από την αλλαγή απέκτησαν πάλι την ποιότητα και την απόδοση που είχαν παλιά.. αν με ρωτήσετε για διαφορές, ναι υπάρχουν, θα έλεγα ότι τώρα με τους Nichicon οι τελικοί έχουν πάει στην πιο αυστηρή 'μόνιτορ' εκδοχή τους από την πιο 'μελωδική' τους εποχή με τους Nippon Chemicon.. και μερικές φωτος..

πριν.. οι υπέροχοι κλασσικοί με ζεστό ήχο "καφέ" Nippon Chemicon..





και μετά.. οι εξαιρετικοί "μαύροι" Nichicon LG.. πιο γρήγοροι με περισσότερες ώρες αντοχή..



 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημέρα!! Εκτός από τους πηκνωτες ησχειος που είναι 8200 mf 63v , έχει ο ενησχητης μου κοντά στης δύο σειρές από τα τρανζίστορ και δύο πηκνωτες 470mf 63v ,συν άλλους τρείς μπορεί κάποιος να μου πει ποιους πυκνωτές νααφήσω στα ίδια χαρακτηριστικά, και ποιους να να τους αλαξω με κάτι καλύτερο?
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημέρα!! Εκτός από τους πηκνωτες ησχειος που είναι 8200 mf 63v , έχει ο ενησχητης μου κοντά στης δύο σειρές από τα τρανζίστορ και δύο πηκνωτες 470mf 56v ,συν άλλους τρείς μπορεί κάποιος να μου πει ποιους πυκνωτές νααφήσω στα ίδια χαρακτηριστικά, και ποιους να να τους αλαξω με κάτι καλύτερο?
Τους μεγάλους θα τους αλαξω με 15000uf 63. Τους άλλους να τους αλαξω με ηδειους ? Ή μπορούν και αυτοί να ξεφύγουν λίγο από τα εργοστασιακά τους χαρακτήριστηκα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.658
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top