Αλυσίδες


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μεγάλα γάντια να περνάνε πάνω από τα μανίκια. Μέχρι αγκώνες ακόμα καλύτερα. Έχει κανείς; Έχουμε καμία δοκιμασμένη λύση ή κατάστημα; Μέχρι την Ηλιούπολη, άντε Δάφνη.

δεν τα έχω χρησιμοποιήσει όπως έγραψα
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Σε τι διαφέρει το λάστιχο 4 εποχών από το απλό και τα καταφέρνει στο χιόνι;
Το σχήμα του τακουνιού; Το υλικό;
Εγώ χρησιμοποιώ μόνο αλυσίδες όποτε χρειαστεί, καλής ποιότητας με κρίκους τετράγωνης διατομής γαλβανιζέ.
Μπορεί ένα χιονολάστιχο να τα καταφέρει όσο και οι αλυσίδες στο χιόνι;
Ρωτάω διότι δεν είχα ποτέ τέτοια λάστιχα και δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Σε τι διαφέρει το λάστιχο 4 εποχών από το απλό και τα καταφέρνει στο χιόνι;
Το σχήμα του τακουνιού; Το υλικό;
Εγώ χρησιμοποιώ μόνο αλυσίδες όποτε χρειαστεί, καλής ποιότητας με κρίκους τετράγωνης διατομής γαλβανιζέ.
Μπορεί ένα χιονολάστιχο να τα καταφέρει όσο και οι αλυσίδες στο χιόνι;
Ρωτάω διότι δεν είχα ποτέ τέτοια λάστιχα και δεν ξέρω.
Δυο φορες που εκλεισε η εθνικη στο σχηματαρι, προσπερασα τα εκχιονιστικα και ηρθα θεσσαλονικη. Ταχυτητες 80 εως 100.
Με αλυσιδες δεν γινεται συτο.
Στο δρομο για Σελι κ 3-5 πηγαδια προσπαθησαν να με φτασουν περιπολικα ΧΩΡΙΣ αλυσιδες για να με αναγκασουν να βαλω αλυσιδες ενω ειχε στρωμενο με σφοδρη χιονοπτωση :)
Καποια τζιπακια στο χαντακ αριστετα κ δεξια...

Στον παγο δουλευει εξαιρετικα. Καλυτερα απο αλυσιδες. Θεμα συνθεσης.

Στο χιονι παιζει ρολο το τακουνι
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Το σχήμα του τακουνιού; Το υλικό;
και τα δύο.
δουλεύει καλά σε χαμηλότερες θερμοκρασίες των 7 βαθμών που είναι το όριο για τα θερινά και έχει την ικανότητα να πετάει το χιόνι από τα λούκια του για να ξαναβρεί πρόσφυση
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Τα 4εποχων δεν εχουν σχεση με τα χειμερινα. Ειναι υποδεέστερα για χιονια και παγο.

Τα χειμερινα δεν κανουν για ζεστη. Φθείρονται εξαιρετικα γρηγορα και είναι ασταθη.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
τα 4 εποχών έχουν πιστοποιημένες επιδόσεις σε πέδηση και αλλαγή πορείας ώστε να μπορείς να κινηθείς με ασφάλεια σε χιονισμένο δρόμο.
τα κλασσικά χειμερινά είναι σίγουρα πολύ καλύτερα για αυτή τη χρήση, αλλά τα 4ων εποχών είναι ασφαλή σε αντίθεση με τα χειμερινά που είναι για τον φαναρτζή στο χιόνι ακόμα και αν έχεις κίνηση 8χ8
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Επειδή κατεβαίνω βουνό πολύ νωρίς το πρωί δεν ξέρω που θα βρώ πάγο μέσα στη νύχτα συν ότι αν φύγω σε καμία στροφή κλάψε με. Οπότε πάντα βάζω αλυσίδες έστω και για 3χλμ. Όταν κατέβω κάτω τις βγάζω και πάω όπου θέλω με τα τεσσάρων εποχών. Δεν κολλάω πουθενά. Περνούσα δίπλα από αυτοκίνητα που είχαν κολλήσει και με κοιτούσαν με βλέμμα πως είναι δυνατόν να μην έχω πρόβλημα. Τα καλοκαιρινά ελαστικά δεν κάνουν για θερμοκρασίες κάτω των 7°C. Συν ότι με ελάχιστο χιόνι κάνεις πατινάζ. Τα χειμερινά ελαστικά είναι καλύτερα από τα τεσσάρων εποχών εννοείται. Είχα τα Michelin Alpine. Φανταστικά το χειμώνα και στα χιόνια. Το καλοκαίρι πολύ επικίνδυνα συν ότι μετά είναι για πέταμα. Έχω μιλήσει με email και με την Goodyear και με την Michelin. Τα τεσσάρων εποχών τους είναι άριστα για όλο το χρόνο για την Ελλάδα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Στα σοβαρά καλτσάκια περιλαμβάνονται μακριά γάντια. :)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Τον Ιανουάριο του 2005 αγορασα το Fiat Panda 4Χ4 για 2ο οικογενειακό.Φορουσε μαμα τα Pirelli Winter:oops:
Πραγματικα απίστευτο σε χιόνι-πάγο σε σημείο να απορούν κάτοχοι θηριωδών off road 4Χ4 για τις ικανότητες του.
Τα αντικατέστησα πάλι με τα ίδια χωρις να τα αλλάζω τους υπόλοιπους μήνες :p
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Η δική μου εμπειρία μετά από πολλά (επταψήφια) χιλιόμετρα.

Στο χωριό μου χιονίζει και περιμένουν το γκρέιντερ για να βγούνε κάθε χρόνο, έχω λοιπόν πολλά χρόνια περιστασιακή εμπειρία. Προφανώς ένας οδηγός από την Φλώρινα έχει περισσότερη.

Οι αλυσίδες δεν είναι για να τις βάλεις και να πάς βόλτα. Είναι για να μην εγκλωβιστείς πουθενά. Συχνά (οι φθηνές δηλσδή) δεν είναι κατάλληλες για αλουμινένιες ζάντες και τις γδέρνουνε.

Τις αλυσίδες μέσα στο κουτί να τις τσεκάρετε κάθε Οκτώβριο. Τα λάστιχα που έχουν για να σφίγγει η αλυσίδα και να παίρνει τα μπόσικα πολυμερίζονται με τα χρόνια και κόβονται μόλις τα τεντώσεις.

Οι αλυσίδες πρέπει να μπουν πριν πέσεις μέσα στα χιόνια γιατί διαφορετικά μέχρι να τις φορέσεις γίνεσαι .. &%υνί! Χέρια παγωμένα, μπουφάν και παντελόνια χάλια, άστα να πάνε.

Οι κάλτσες είναι κάπως πιο εύκολες, σε περπατάνε ικανοποιητικά όταν έχει ομοιόμορφο χιόνι, αλλά αν πατήσεις σε άσφαλτο και έχει και πετραδάκια, σκίζονται. Επίσης πρέπει να έχεις χοντρή σκουπιδοσακούλα στο πορτμπαγκάζ για να τις βάλεις μέσα αφού τις βγάλεις από τους τροχούς γιατί μουλιάζουν και μαζεύουν απίστευτη βρώμα.

Τα τελευταία χρόνια στο μικρό αμάξι βάζω λάστιχα Goodyear Vector 4 εποχών αρχές Δεκέμβρη και τα κρατάω μέχρι τέλος Μάρτη. Τα προηγούμενα μοντέλα όντως έπασχαν στη ζέστη , ήταν δε αρκετά υποδεέστερα καλών καλοκαιρινών ελαστικών αν οδηγάς σβέλτα και σε φρεναρίσματα αναγκης. Η τελευταία έκδοση που αγόρασα προ τριών μηνών είναι καλύτερα, θα δω πως πάνε κι αν μπορώ να τα κρατήσω όλο το χρόνο. Η σύζυγος που οδηγάει πιο συντηρητικά δεν καταλαβαίνει καμία διαφορά με τα summer.

Σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω των 3 βαθμών τα Vector συνεχίζουν να είναι λάστιχα ενώ τα summer γίνονται ξύλα και γλυστράνε.
Σε βροχή, τα Vector έχουν ίδια απόδοση με τα summer.

Σε χιόνι, τα summer δεν πάνε καθόλου ενώ με τα Vector κινούμαι με ασφάλεια χωρίς να έχω κολλήσει ποτέ. Σε απότομη ανηφόρα με χιόνια μπορεί να χρειαστεί λίγη φόρα, να σπινιάρουνε λίγο, αλλά δεν σε αφήνουν.

Σε ανοχτό δρόμο που κανονικά θα οδηγούσα με 120, με χιόνι οδηγάω με 60.
Μέσα στα στενά της Αθήνας, πάω με 20-30 για να προλάβω να φρενάρω αν χρειαστεί.

Σε σχέση με χειμερινά που είχα παλαιότερο στο άλλο αμάξι (πισωκίνητο εκείνο) , τα Vector υποκειμενικά έχουν 20-30 % λιγότερη πρόσφυση.
 



Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις το καλοκαίρι, πέραν της ασφάλειας στο φρενάρισμα και την αλλαγή κατεύθυνσης τα 4εποχων πλέον δεν έχεις λόγο να τα βγάλεις το καλοκαίρι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σχετικά με την υποχρεωτικότητα των αλυσίδων, τα ΜΜΕ λένε ότι τους έρθει και επιμένουν και από πάνω.
Τι αναφέρει η νομοθεσία.

"2. Για την επίτευξη του σκοπού αυτού επιβάλλεται στους ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων όλων των κατηγοριών, η υποχρέωση εφοδιασμού των οχημάτων τους με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα, προδιαγραφών σύμφωνα με το άρθρο 2 της παρούσας και εφόσον το όχημα δεν φέρει ειδικά ελαστικά. Για τις ανάγκες της παρούσας:

α. Ως «αντιολισθητικά» νοούνται οι αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα.

β. Ως ειδικά ελαστικά (χιονολάστιχα) νοούνται τα ελαστικά για χρήση σε συνθήκες χιονόπτωσης δηλαδή εκείνα που φέρουν την ειδική σήμανση του «αλπικού» συμβόλου όπως υφίσταται στο Προσάρτημα 1 του Παραρτήματος 7 του Κανονισμού 117 της Οικονομικής Επιτροπής των Ηνωμένων Εθνών για την Ευρώπη (ΟΕΕ/ΗΕ) και χαρακτηριστικό M+S."


 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Τι να τις κάνεις; Έτσι κι αλλιώς θα βρίσκει στο χιόνι και θα λειτουργεί το εμπρός σπόιλερ ως εκχιονιστικό.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top