Αναβάθμιση/Αγορά ηχείων για δικάναλο

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Δική μου ατάκα. :biggrin:

 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για ηχειο για να παιξει με τον JVC
δεν θα τα ακουσεις τα λεφτα που εδωσες, ειδικα σε heavy thrash.
Μοιρασε το ποσο παιρνοντας και ενα ενισχυτη......
η προταση του Κωστα για ενα Crown με ενα φωνακλαδικο Klipsch
θα σου δωσει και λιγο αυτο το live που θες
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει συμβατότητα και ότι το κάνω με τον JVC σε ρόλο προ ποιός crown είναι ο ιδανικός με όριο τα 500;
Τότε μου μένουν άλλα 500 περίπου για ηχεία, σε ηχεία δαπέδου τι καλό μπορώ να πάρω;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μερικές προτάσεις που πιστεύω ότι ο JVC θα "πετάει" είναι εδώ (προσοχή η τιμή είναι ανά τεμάχιο) , εδώ , εδώ , εδώ .Το υπόλοιπο του (αρχικού) ποσού χρησιμοποίησέ το για να εκμεταλλευτείς τον Pioneer σε άλλο χώρο, αν όντως τον χρειάζεσαι.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει συμβατότητα και ότι το κάνω με τον JVC σε ρόλο προ ποιός crown είναι ο ιδανικός με όριο τα 500;
Τότε μου μένουν άλλα 500 περίπου για ηχεία, σε ηχεία δαπέδου τι καλό μπορώ να πάρω;
Kανείς από τους δύο ενισχυτές σου δεν έχει pre out, έχουν rec out αλλά η έξοδος μάλλον θα είναι fixed, δηλαδή το volume τους δε θα είναι ενεργό, θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση από τον τελικό. Δε το θεωρώ ιδανικό για τον Crown.

Κι εγώ ακούω (και) metal και μου αρέσουν οι μεγάλες εντάσεις, θεωρώ τη πρόταση των ενεργών τη καλύτερη επιλογή και μετά δυνατό ενισχυτή (π.χ. Crown) με παθητικά ηχεία. Στον Crown πήγα από 80ρη ολοκληρωμένο, όταν ανεβαίνει η ένταση καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεται ενισχυτής πολλών watt.

Klipsch είχα, δε τα συνιστώ. Εντυπωσιάζουν στην αρχή, κουράζουν μετά, ειδικά με σκληρά ακούσματα. Τα Triangle είναι γενικά λαμπρά ηχεία και δε διαπρέπουν σε rock μουσική. Έτσι τα ακούνε τα ταλαιπωτημένα μου αυτιά, διαφορετικές γνώμες υπάρχουν.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Συμφωνω με τον προλαλησαντα Κωστα, οπως σου ειπα και εγω μην πας σε λαμπρα και
φωνακλαδικα ηχεια, μπορει να τα ακουσεις καπου και να σε εντυπωσιασουν στην αρχη αλλα
σε πολυωρες ακροασεις θα σε κουραζουν, πιστεψε με τα ιδια πραγματα ακουμε απο μουσικη και εχω
δοκιμασει πολλα διαφορετικα ενισχυτικα και ηχεια, προτιμησε λιγοτερο προβολικα ηχεια, να μην σου βγαζουν και την ξεραιλα απο χαλια παραγωγες, να το γλυκαινουν λιγο το πραμα
Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου αλλα καλο θα ηταν αν υπηρχε δυνατοτητα να τα δοκιμαζες στον χωρο σου.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Μερικές προτάσεις που πιστεύω ότι ο JVC θα "πετάει" είναι εδώ (προσοχή η τιμή είναι ανά τεμάχιο) , εδώ , εδώ , εδώ .Το υπόλοιπο του (αρχικού) ποσού χρησιμοποίησέ το για να εκμεταλλευτείς τον Pioneer σε άλλο χώρο, αν όντως τον χρειάζεσαι.
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.
Σε θεωρητικό επίπεδο δεν είναι ιδανικό να είναι στα 8Ω.
Επίσης η ευαισθησία κοντά στα 95 db?
Και η άτιμη η κόρνα, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό:headbang:.... (στο αυτί όχι ακόμα)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
γεια χαρα, θα σου πω την γνωμη μου επειδη εχω αλλαξει πολλα ενισχυτικα, ηχεια και πηγες
και συνδυασμους των αλλα κυριως γιατι ακουω την ιδια μουσικη.
Κυριως δεν αναφερεις με τι ηχεια ακους τωρα ωστε να εχω μια αποψη του ηχου που ειχες
στα αυτια σου
στα ζητουμενα τωρα.
1) ενταξει τα περισσοτερα δαπεδου εχουν διπλες μπορνες διενισχυσης, τωρα οσο αναφορα τους ενισχυτες που διαθετεις ειναι παλιοι ολοκληρωμενοι, οποτε μια θα παιζει ο ενας μια ο αλλος,
σε μελλοντικη αναβαθμιση θα μπορουσες να εκμεταλλευτεις την δυνατοτητα διενισχυσης.
Οσον αφορα την υψηλη ευαισθησια, τα Klipsch και τα Cerwin Vega ανηκουν σ'αυτη την κατηγορια
αλλα εγω δεν θα εδινα ενα χιλιαρικο γι'αυτα τα κινεζοκουτα, ειδικα για τα Cerwin Vega.
Τωρα, για τα Klipsch, φωναζουν πολυ και ξυριζουν, οποτε πρεπει να τα ακουσεις να τα δοκιμασεις
και οχι με 10 λεπτα και μιση ωρα, γιατι αμα μετα απο καποια ωρα ,αρχιζει να κουραζει......χεστα....
Για μενα κοιτα καλυτερα σε Focal η Triangle, σχετικα ευκολοοδηγητα χωρις να φωναζουν
και με ικανοποιητικο μπασο αν και γενικα εγω στο μεταλ προτιμω ηχεια αγγλικης σχολης
που μπορει να μην εχουν τοσο αυτο το λαιβ αισθημα που λες, αλλα εχουν την εικονα πιο πισω,
δεν φωναζουν και ειναι πιο ξεκουραστα στο ακουσμα και συγχωρουν και τις σκατα παραγωγες
που ειδικα στα 80ς και κυριως στο thrash ειναι πολλες.
εγω στην θεση σου θα μοιραζα το χιλιαρικο και θα κοιταγα σε μεταχειρισμενα να βρω ενα πιο
σενιο ενισχυτακι και με τα μισα χρηματα ενα ηχειο (καπου στα μεταχειρισμενα επαιζε ενα klipsch
kg 3.2 ,αμερικανικο klipsch, οταν ηταν ηχεια, οχι τα κινεζοκουτια που πουλανε τωρα για klipsch.
Τωρα, αμα θες μονο χυμα στα μουτρα και τιποτα αλλο πας σε Cerwin Vega, αλλα ειμαι μονο αυτο,
αλλα υπαρχουν παρα πολλα μεταλ δισκακια που με κατι πιο ποιοτικο θα τα ευχαριστηθεις καλυτερα.
Καλο θα ηταν να μπορουσες να τα δοκιμασεις πριν αν υπηρχε η δυνατοτητα
Δεν έχω αντίρρηση για την γνώμη σου περί κλιπσ κλπ, όμως παρακαλώ να μας αναφέρεις πια εταιρεία δεν κατασκευάζει τις υλοποιήσεις της στην Κίνα, και άρα δεν είναι....... ''Κινεζοκούτια ''
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Μπορεί το 80% των εταιριών ηχοσυστημάτων και όχι μόνο να κατασκευάζουν τα προϊόντα τους στην Κίνα και σε άλλες χώρες αλλά και εδώ υπάρχει μια διάφορα οι καλές εταιρείες έχουν πάει όντως στην Κίνα αλλά με δικά τους εργοστάσια, και άλλοι τα έχουν δώσει στους Κινέζους για κατασκευή.
Πάντως εταιρίες ηχείων no made in China είναι η DALI , PMC, ATC, TANNOY, και JBL που είχα πιο παλιά ήταν made Danmark και κάποια top μοντέλα εταιριών δεν φτιάχνονται στην Κίνα.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Πάλι πάτε να πάρετε έναν ακόμα στον λαιμό σας, ο άνθρωπος σας λέει παίζει με πικαπ και εσείς του λέτε να πάρει ενεργά του χιλιάρικου σε έναν χώρο 25 τετραγωνικά, είστε χωρατατζήδες.

Φίλε διενισχυση με διαφορετικούς ενισχυτές δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα, με 1000€ και πάνω μπορείς να πάρεις αξιόλογα ηχεία και χωρίς να είναι made in China, πολλές αντιπροσωπίες έχουν Demo καθώς επίσης ηχεία από ανταλλαγές μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους και να πάρεις τον τελικό σου και με πια πηγή δικιά τους να κανείς κάποια ακρόαση οπότε να έχεις μια καλύτερη άποψη του αποτελέσματος, χωρίς ακρόαση αγορά μην κάνεις.
 


Μηνύματα
1.612
Reaction score
2.246
Δική μου ατάκα. :biggrin:

#47
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
είστε χωρατατζήδες.
Τελικά είσαι όντως χωρατατζής.

Δεν εξηγείται αλλιώς...

Προτείνεις σε άνθρωπο με ανεπαρκή στοιχεία πηγής, σε χώρο που δε ξέρεις τι χαρακτηριστικά έχει, να κρίνει με βάση τα αυτιά του (σιγά το εργαλείο) και με μουσικές κακών ηχογραφήσεων τον συνδυασμό ανεπαρκούς ενισχυτή του '70 με τυχαίες επιλογές κινεζοηχείων.

Την ίδια ώρα, κατακρίνεις καταξιωμένες επιλογές της σύγχρονης βιομηχανίας audio που προτείνονται εγγυημένα για nearfield χρήση, δηλαδή για το μικρό του το δωμάτιο.

Πιο χωρατατζής, πεθαίνεις.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τελικά είσαι όντως χωρατατζής.

Δεν εξηγείται αλλιώς...

Προτείνεις σε άνθρωπο με ανεπαρκή στοιχεία πηγής, σε χώρο που δε ξέρεις τι χαρακτηριστικά έχει, να κρίνει με βάση τα αυτιά του (σιγά το εργαλείο) και με μουσικές κακών ηχογραφήσεων τον συνδυασμό ανεπαρκούς ενισχυτή του '70 με τυχαίες επιλογές κινεζοηχείων.

Την ίδια ώρα, κατακρίνεις καταξιωμένες επιλογές της σύγχρονης βιομηχανίας audio που προτείνονται εγγυημένα για nearfield χρήση, δηλαδή για το μικρό του το δωμάτιο.

Πιο χωρατατζής, πεθαίνεις.
Στα 1500€ παθητικά δεν είναι κινέζο ηχεία μην τα μπερδεύεις με τα ενεργά
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.
Σε θεωρητικό επίπεδο δεν είναι ιδανικό να είναι στα 8Ω.
Επίσης η ευαισθησία κοντά στα 95 db?
Και η άτιμη η κόρνα, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό:headbang:.... (στο αυτί όχι ακόμα)
Οι προτάσεις του @Auditory με βρίσκουν σύμφωνο, κυρίως το q acoustics λόγω των 6,5αριων & δευτερευόντως το fyne λόγω των 6αριων, το Dali έχει 5,25"αρια.
Πολύ καλές επιλογές για τα χρήματα που ζητάνε.
Τώρα αν γουστάρεις να ακούς φύσημα και βόμβο.. μπορείς να κοιτάξεις και για ενεργά!! :p :p
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Στα 1500€ παθητικά δεν είναι κινέζο ηχεία μην τα μπερδεύεις με τα ενεργά
Και να τα οδηγήσει με τι; Με τα vintage ολιγόβατα; Και μετά λες τον Κώστα χωρατατζή;
 



Μηνύματα
4.455
Reaction score
7.719
Φίλε διενισχυση με διαφορετικούς ενισχυτές δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα, με 1000€ και πάνω μπορείς να πάρεις αξιόλογα ηχεία και χωρίς να είναι made in China, πολλές αντιπροσωπίες έχουν Demo καθώς επίσης ηχεία από ανταλλαγές μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους και να πάρεις τον τελικό σου και με πια πηγή δικιά τους να κανείς κάποια ακρόαση οπότε να έχεις μια καλύτερη άποψη του αποτελέσματος, χωρίς ακρόαση αγορά μην κάνεις.
Σσσςςςςςς κάντε ησυχία, μιλάει ο Σπαρτιάτης τώρα.

Πάρε τον ενισχυτή παραμάσχαλα και έναν τελεμε τυρί και πήγαινε στον αντιπρόσωπο να ακούσεις, αμ τι γουρούνι στο σακί θα πάρεις?

Το λοιπόν δεν χρειάζεται να πας σε κανέναν αντιπρόσωπο, τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου, πάρε κάνα ενεργό να ξεμπλέξεις, να μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα. Στο μέλλον παράτα το πικαπ, είχα χρόνια, ανήκει στον περασμένο αιώνα, βάλε σποτιφαι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top