Αναβάθμιση/Αγορά ηχείων για δικάναλο

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Σσσςςςςςς κάντε ησυχία, μιλάει ο Σπαρτιάτης τώρα.

Πάρε τον ενισχυτή παραμάσχαλα και έναν τελεμε τυρί και πήγαινε στον αντιπρόσωπο να ακούσεις, αμ τι γουρούνι στο σακί θα πάρεις?

Το λοιπόν δεν χρειάζεται να πας σε κανέναν αντιπρόσωπο, τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου, πάρε κάνα ενεργό να ξεμπλέξεις, να μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα. Στο μέλλον παράτα το πικαπ, είχα χρόνια, ανήκει στον περασμένο αιώνα, βάλε σποτιφαι.
Φίλε μέχρι και στα τηλεοπτικά στούντιο στις ζωντανές ορχήστρες έχουν κλέψει την ιδέα σου από τις τσουβαλομπασοπαγίδες, δικαιώθηκες είσαι έτη φωτός μπροστά, προσκυνώ
6EF0D238-FBE9-4FF4-A49F-9B5B83124155.png
2CD45B61-7BE7-46B5-9F22-8D77CF6204A6.png
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Για την μουσικη που ακους χρειαζεσαι κατι τετοιο,και σε αυτη την τιμη ειναι πολυ καλο.Η τιμη αφορα τεμαχιο.https://www.skroutz.gr/s/2840592/Cerwin-Vega-XLS-15.html
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πάρε τον ενισχυτή παραμάσχαλα και έναν τελεμε τυρί και πήγαινε στον αντιπρόσωπο να ακούσεις, αμ τι γουρούνι στο σακί θα πάρεις?

Το λοιπόν δεν χρειάζεται να πας σε κανέναν αντιπρόσωπο, τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου, πάρε κάνα ενεργό να ξεμπλέξεις, να μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα. Στο μέλλον παράτα το πικαπ, είχα χρόνια, ανήκει στον περασμένο αιώνα, βάλε σπετσοφάι.
πες τα ρε @Ν.Κ. ...

101657867_300521714295107_5792248515212083200_n (1).jpg
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Επειδή τα είχα και τα πούλησα .
Επειδη ο άνθρωπος που τα πήρε ακούει στην ίδια απόσταση σε περίπου ιδια τετραγωνικά μουσική παρεμφερή με αυτήν που ακούς εσυ.
Ο ενισχυτής του όμως είναι ένας ROTEL 2x100
Τα συστείνω .
Απλά η τιμή τους εδω ετοιμοπαράδοτα είναι γελοίωδώς ακριβά
Εγω τα είχα πάρει από εκει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τελικά είσαι όντως χωρατατζής.

Δεν εξηγείται αλλιώς...

Προτείνεις σε άνθρωπο με ανεπαρκή στοιχεία πηγής, σε χώρο που δε ξέρεις τι χαρακτηριστικά έχει, να κρίνει με βάση τα αυτιά του (σιγά το εργαλείο) και με μουσικές κακών ηχογραφήσεων τον συνδυασμό ανεπαρκούς ενισχυτή του '70 με τυχαίες επιλογές κινεζοηχείων.

Την ίδια ώρα, κατακρίνεις καταξιωμένες επιλογές της σύγχρονης βιομηχανίας audio που προτείνονται εγγυημένα για nearfield χρήση, δηλαδή για το μικρό του το δωμάτιο.

Πιο χωρατατζής, πεθαίνεις.
πόσα στρέμματα αυλή ρε Κωστή.....θα πρεπε, αν μη τι άλλο ,να ξέρεις 5 πράματα από γκασμάδες :cry: :lol:
 


Μηνύματα
127
Reaction score
134
Πάρε τον ενισχυτή παραμάσχαλα και έναν τελεμε τυρί και πήγαινε στον αντιπρόσωπο να ακούσεις, αμ τι γουρούνι στο σακί θα πάρεις?
Αυτό θα ήταν το δεύτερο καλύτερο, αφού το ιδανικό είναι να δοκιμάσω τα ηχεία στο χώρο μου με τις πηγές μου. Πού ξέρεις αν το τυρί του αρέσει μπορεί να μου κάνει και καλύτερη τιμή.;)

Το λοιπόν δεν χρειάζεται να πας σε κανέναν αντιπρόσωπο, τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου, πάρε κάνα ενεργό να ξεμπλέξεις, να μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα. Στο μέλλον παράτα το πικαπ, είχα χρόνια, ανήκει στον περασμένο αιώνα, βάλε σποτιφαι.
Αυτή η επιλογή δεν υφίσταται....
Με πικάπ έμαθα και αγάπησα το heavy metal και τη μουσική γενικότερα και με αυτό θα πεθάνω.💀
Και ναι προτιμώ να ξοδεύω το πλεόνασμα και το υστέρημα μου σε δίσκους. Απλά το λέω επειδή αργά ή γρήγορα θα ξεφύγει και αυτή η κουβέντα....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
εφόσον έχεις συνειδητοποιήσει ότι ο ενισχυτής των 70watt δεν κάνει ούτε για ζήτω να ''ματσάρει'' με σημερινά ηχεία....εκτός και αν βρεις κάτι σε 98db+ ευαισθησία

προχώρα :thumbsup:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Με πικάπ έμαθα και αγάπησα το heavy metal και τη μουσική γενικότερα και με αυτό θα πεθάνω.💀
.. ακουγεται σαν famous last words αυτο... 🐒
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
.. ακουγεται σαν famous last words αυτο... 🐒
Και έχει και άλλα...8-)
εφόσον έχεις συνειδητοποιήσει ότι ο ενισχυτής των 70watt δεν κάνει ούτε για ζήτω να ''ματσάρει'' με σημερινά ηχεία....εκτός και αν βρεις κάτι σε 98db+ ευαισθησία

προχώρα :thumbsup:
Έχω μπερδευτεί λίγο, δεν έχω ακούσει πολλούς σύγρονους ενισχυτές και από αυτά που διαβάζω στο διαδύκτιο τα 70W εκείνης της εποχής αντιστοχούν σε πολύ περισσότερα σημερινά, κανω λάθος;
Οι περισσότερες προτάσεις μέχρι στιγμής είναι σε ηχεία με χαμηλότερη ευαισθησία.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
εδώ είναι τα σπεκ των ηχείων σου
έχε τα στο νου εφόσον θα κρατήσεις τον jvc

Υ.Γ. Σοβαρή εταιρία για εκείνα τα χρόνια η Pionner......
1590613719695.png

Και έχει και άλλα...8-)

Έχω μπερδευτεί λίγο, δεν έχω ακούσει πολλούς σύγρονους ενισχυτές και από αυτά που διαβάζω στο διαδύκτιο τα 70W εκείνης της εποχής αντιστοχούν σε πολύ περισσότερα σημερινά, κανω λάθος;
Οι περισσότερες προτάσεις μέχρι στιγμής είναι σε ηχεία με χαμηλότερη ευαισθησία.
εγώ θέλω να μας πεις τι δεν σου αρέσει σε αυτά τα ηχεία που έχεις τώρα
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
εδώ είναι τα σπεκ των ηχείων σου
έχε τα στο νου εφόσον θα κρατήσεις τον jvc

Υ.Γ. Σοβαρή εταιρία για εκείνα τα χρόνια η Pionner......
View attachment 167472


εγώ θέλω να μας πεις τι δεν σου αρέσει σε αυτά τα ηχεία που έχεις τώρα
Στα συγκεκριμένα ηχεία εντοπίζω πρόβλημα στα ψηλά και στην διαύγεια.
Ο ήχος τους μου ακούγεται μουντός και με κουράζει.
Τα έχω συγκρίνει πρόσφατα με Wharfedale diamond νομίζω, bookself δεκαετίας και σε αυτά τα 2 υστερούσαν, απλά τα Pioneer ήταν πιο δυνατά και έδιναν έμφαση κυρίως στα μεσαία.
For the record, είναι Βελγικής κατασκευής
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Στα συγκεκριμένα ηχεία εντοπίζω πρόβλημα στα ψηλά και στην διαύγεια.
Ο ήχος τους μου ακούγεται μουντός και με κουράζει.
αλλαξε νεκροκεφαλη πικαπ... πχοια εχεις ? και ποσο καιρο την εχεις?
γι΄αυτο που λες οτι ακους οπως το ακους (δηλαδη οι γειτονες και ο ακαλυπτος?! φωταγογος) μια χαρα εισαι.. παρε μια αλλη κεφαλη και τα υπολοιπα παρτα δισκους, το θρας και η ηψηλη πιστοτητα ειναι αντιθετες εννοιες... 🐒
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Στα συγκεκριμένα ηχεία εντοπίζω πρόβλημα στα ψηλά και στην διαύγεια.
Ο ήχος τους μου ακούγεται μουντός και με κουράζει.
Τα έχω συγκρίνει πρόσφατα με Wharfedale diamond νομίζω, bookself δεκαετίας και σε αυτά τα 2 υστερούσαν, απλά τα Pioneer ήταν πιο δυνατά και έδιναν έμφαση κυρίως στα μεσαία.
ένας πιθανότατος λόγος μπορεί να είναι το φεροφλούιντ και να θέλει αντικατάσταση...δεν χάνεις να τα στείλεις για έναν έλεγχο...κόστος μηδαμινό

λογικό και σίγουρο να έχουν καλύτερα μεσαία.... 5ίντσες μονάδα έχει..

σκέψου τώρα ότι κάποιοι σου έχουν προτείνει βλακοδέστατα ηχεία με τις ίδιες ίντσες σε γούφερ...
για να βγάζει μπάσο-χαμηλές δηλαδή

ενώ το Pionner έχει 10ιντσες για αυτό..... και βλέπεις ότι παίζει πολύ σωστά και ειλικρινέστατα κατά την Pioneer μέχρι τα 80hz

στα 2.5 μέτρα που ακούς θέλεις το λιγότερο 10 ίνστες (όπως πολύ σωστά έχεις ήδη)
διαφορετικά θα ακούς τονισμένα τα μεσοπρίμα με παράλληλη μείωση των μεσοχαμηλών...εκεί να δεις τσίριγμα

γνώμη μου είναι να το σκεφτείς καλά..ΠΑΡΑ πολύ καλά πριν αγοράσεις ηχεία για αυτόν τον ενισχυτή....
μην ακούς παπαρδέγκες του κάθε άσχετου που νομίζει ότι με καλώδια σφίγγουν τα μπάσα

θέλεις εντάσεις όπως είπες

αυτές από τη φυσική δεν βγαίνουν με 5 και 6 ιντσών γούφερ στην απόσταση που ακούς (που είπες ότι θα πάει ίσως και παραπάνω)

για να έχεις εντάσεις...χρειάζεσαι και ρεύμα

ο jvc δεν θα σου το δώσει....εγγυημένα
για μεσοχαμηλές εντάσεις θα είσαι οκ....αλλά τις σοβαρές συγκινήσεις τις ξεχνάς


ο @Mpanis που ανέφερε στην αρχή ο dimi....διστακτικός σαν κ σένα
ρίσκαρε με τα λεφτά του(1000 ευρώ)...άκουσε και πήρε 2 ενεργά μούρλια

με 10ιντσο γούφερ...3 δρόμων....με εντάσεις κορυφής που δεν έχεις ακούσει με το σύστημά σου
διάβασε να δεις ενθουσιασμό

το υπόλοιπο 500ρικο μπορείς να βρεις κάτι για να συνδέσεις το πικάπ σου

Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως έκανα μ@λ@κι@ που πατάει όλη η επιφάνεια του γρανίτη πάνω στο πλακάκι???

Δε μπορεί να τρέμει έτσι το σπίτι με το μπάσο ή εγώ δεν έχω ξανανιώσει ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο ποτέ στην ζωή μου !
Ντρέπομαι να ανοίξω την ένταση :o
Προφανώς και θα είχε δίκαιο ο Κώστας στο να πατάει όσο λιγότερο γίνεται αλλά τελευταία στιγμή δεν είχα βρει τους κατάλληλους φελλούς για να είναι και ασφαλής η όλη βάση!

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει αυτό που τρέμει τόσο πολύ το σπίτι!
Έχω την εντύπωση ότι τρέμει μέχρι τον πρώτο....εγώ είμαι στον τρίτο..!!!
 



Μηνύματα
127
Reaction score
134
αλλαξε νεκροκεφαλη πικαπ... πχοια εχεις ? και ποσο καιρο την εχεις?
γι΄αυτο που λες οτι ακους οπως το ακους (δηλαδη οι γειτονες και ο ακαλυπτος?! φωταγογος) μια χαρα εισαι.. παρε μια αλλη κεφαλη και τα υπολοιπα παρτα δισκους, το θρας και η ηψηλη πιστοτητα ειναι αντιθετες εννοιες... 🐒
Όχι στο ίδιο πικάπ, AT95E σχεδόν καινούργια, Ortofon OM10 έχει ακόμα πολλά ψωμιά, JVC DT Z1S με ολοκαίνουργια Tonar Z1 EB και ΑΤ 3482P.
Δε μπορεί όλες τους να έχουν πρόβλημα....
Προφανώς και δεν περιμένω υψηλή πιστότητα από Darkness ,Violent Force και Varukers, μπορώ όμως να αναζητώ πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάς ότι δεν ακούω μόνο thrash, παίζουν και πολύ πιο καθαρές παραγωγές, πχ Crimson Glory ή Running Wild των 90΄s αλλά και soundtracks.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
ένας πιθανότατος λόγος μπορεί να είναι το φεροφλούιντ και να θέλει αντικατάσταση...δεν χάνεις να τα στείλεις για έναν έλεγχο...κόστος μηδαμινό

λογικό και σίγουρο να έχουν καλύτερα μεσαία.... 5ίντσες μονάδα έχει..

σκέψου τώρα ότι κάποιοι σου έχουν προτείνει βλακοδέστατα ηχεία με τις ίδιες ίντσες σε γούφερ...
για να βγάζει μπάσο-χαμηλές δηλαδή

ενώ το Pionner έχει 10ιντσες για αυτό..... και βλέπεις ότι παίζει πολύ σωστά και ειλικρινέστατα κατά την Pioneer μέχρι τα 80hz

στα 2.5 μέτρα που ακούς θέλεις το λιγότερο 10 ίνστες (όπως πολύ σωστά έχεις ήδη)
διαφορετικά θα ακούς τονισμένα τα μεσοπρίμα με παράλληλη μείωση των μεσοχαμηλών...εκεί να δεις τσίριγμα

γνώμη μου είναι να το σκεφτείς καλά..ΠΑΡΑ πολύ καλά πριν αγοράσεις ηχεία για αυτόν τον ενισχυτή....
μην ακούς παπαρδέγκες του κάθε άσχετου που νομίζει ότι με καλώδια σφίγγουν τα μπάσα

θέλεις εντάσεις όπως είπες

αυτές από τη φυσική δεν βγαίνουν με 5 και 6 ιντσών γούφερ στην απόσταση που ακούς (που είπες ότι θα πάει ίσως και παραπάνω)

για να έχεις εντάσεις...χρειάζεσαι και ρεύμα

ο jvc δεν θα σου το δώσει....εγγυημένα
για μεσοχαμηλές εντάσεις θα είσαι οκ....αλλά τις σοβαρές συγκινήσεις τις ξεχνάς


ο @Mpanis που ανέφερε στην αρχή ο dimi....διστακτικός σαν κ σένα
ρίσκαρε με τα λεφτά του(1000 ευρώ)...άκουσε και πήρε 2 ενεργά μούρλια

με 10ιντσο γούφερ...3 δρόμων....με εντάσεις κορυφής που δεν έχεις ακούσει με το σύστημά σου
διάβασε να δεις ενθουσιασμό

το υπόλοιπο 500ρικο μπορείς να βρεις κάτι για να συνδέσεις το πικάπ σου
Η πρόταση σου είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα.
Η ευαισθησία τους είναι 112db;
Αν καταλαβαίνω καλά είναι studio monitors. Για οικιακή χρήση, φαντάζομαι πως μόνο ο Mpanis θα μπορέσει να με ενημερώσει με απτά στοχεία.
Εμφανισιακά δε μου αρέσουν, αφού θα δώσω τόσα χρήματα δε θα έπρεπε; :idk:
Ξέρω δεν παίρνω γυναίκα, ηχεία παίρνω αλλά δε θα πείραζε εκτός από νοικοκυρά και χρυσοχέρα να είναι και όμορφη.

Τώρα σχετικά με τα Pioneer που θα μπορούσα να τα στείλω για έλεγχο;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Η πρόταση σου είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα.
Η ευαισθησία τους είναι 112db;
Αν καταλαβαίνω καλά είναι studio monitors. Για οικιακή χρήση, φαντάζομαι πως μόνο ο Mpanis θα μπορέσει να με ενημερώσει με απτά στοχεία.
Εμφανισιακά δε μου αρέσουν, αφού θα δώσω τόσα χρήματα δε θα έπρεπε; :idk:
Ξέρω δεν παίρνω γυναίκα, ηχεία παίρνω αλλά δε θα πείραζε εκτός από νοικοκυρά και χρυσοχέρα να είναι και όμορφη.

Τώρα σχετικά με τα Pioneer που θα μπορούσα να τα στείλω για έλεγχο;
δεν είναι ευαισθησία....
είναι η στάθμη του ηχείου στο 1 μέτρο

τα μονιτορ ηχεία αυτό το κακό έχουν...δεν καταναλώνουν μέρος του κόστους κατασκευής στην εμφάνιση.....

σε ποια πόλη είσαι?
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top