Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers


Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
ναι...αλλά μπαίνεις στη διαδικασία να διαφημίσεις ένα εμπορεύσιμο προιόν και μάλιστα ιδιοκατασκευή ηλεκτρολογικής φύσεως...δίχως ίχνος πιστοποιήσεων ασφαλείας(κ όχι μόνο)....αποδίδοντας του μάλιστα αποτελέσματα που όλοι οι φυσικοί του πλανήτη γη θα τραβούσαν τις ρουθουνότριχες τους με τσιμπιδάκι ....
όσο να ναι...θα αποτελούσε χρυσή ευκαιρία να αποδείξεις επιτέλους αυτά που οι καλωδιάδες αναφέρετε κατα καιρούς....

αλλά οκ...είμαστε συνηθισμένοι :biggrin: 🐣
Δεν είναι εμπορεύσιμο, τα φτιάχνει για φίλους.
για να σε προλάβω :geek:…πριν ξανά πετάξεις κανένα άλλο , στείλε κανα pm….:biggrin:

για να το σοβαρέψουμε..
διαφορες θα ακούσουμε , αλλά είναι αναγκαίες ?…τις χρειαζόμαστε πραγματικά?
Αυτό το κρίνει ο καθένας με βάσει τα αυτιά του, τις ανάγκες του και το σύστημά του.
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
ειλικρινά χαίρομαι απίστευτα για αυτό το αποτέλεσμα....τέτοια τεράστια διαφορά σε χαμηλές συχνότητες με 2 καλώδια.... άρα επιτέλους μπορούν να μετρηθούν....πριν κ μετά έτσι?
Όχι δεν κατάλαβες... Ήταν σε όοοολο το φάσμα η αλλαγή.

ισορρόπησε ο ήχος σε όλο το ακουστό φάσμα.

Τα σώματα τριπλασιάστηκαν
Αυτό πώς ορίζεται;
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αυτό πώς ορίζεται;
τα άκουσε,..:geek:
νομίζω όμως ότι καθ´υπερβολην το ανέφερε αυτό.
διαφορές όμως, πρέπει να άκουσε σίγουρα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Όχι δεν κατάλαβες... Ήταν σε όοοολο το φάσμα η αλλαγή.






Αυτό πώς ορίζεται;
Η αλλαγή δεν ήταν σε όλο το φάσμα άμεσα, αλλά έμμεσα. Νομίζω είναι προφανές τι σημαίνει αυτό.

Επίσης προφανές είναι τι σημαίνει τα σώματα είναι μεγαλύτερα. Μη πούμε τώρα στη διαδικασία αν ήταν 1.7, 2.3 ή 2.7 φορές μεγαλύτερα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.716
Είναι φάση "παίζει 2 φορές πιο δυνατά"... αλλά "δεν αποτυπώνεται σε μετρήσεις με μικρόφωνο"
Γιατί σου φαίνεται περίεργο, αφού γενικά και συνολικά οι χαϊεντάδες ασχολούνται μετά μανίας μόνον με πράγματα που δεν κάνουν μετρήσιμες διαφορές.

Ταυτόχρονα, στην συντριπτική πλειοψηφία αυτών, με μια μέτρηση ξεβρακώνονται άπειρα χειροπιαστά και εξόχως μετρήσιμα προβλήματα.

Δηλαδή, κάλλιστα επιτρέπεται να μετράει γτπκ, αλλά αυτό που δε μετράει διαφορά, φέρνει όλη τη μαγεία. Άι πχιας ταβγό και κούρεφτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
τσάμπα δηλαδή?
Εσύ αν χρησιμοπούσες υλικά που έχουν κάποιο κόστος θα το έδινες τσάμπα? Εκτός αν εννοείς χωρίς mark up, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω αλλά θα στοιχημάτιζα ότι είναι ελάχιστο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.726
Γιατί σου φαίνεται περίεργο, αφού γενικά και συνολικά οι χαϊεντάδες ασχολούνται μετά μανίας μόνον με πράγματα που δεν κάνουν μετρήσιμες διαφορές.

Ταυτόχρονα, στην συντριπτική πλειοψηφία αυτών, με μια μέτρηση ξεβρακώνονται άπειρα χειροπιαστά και εξόχως μετρήσιμα προβλήματα.

Δηλαδή, κάλλιστα επιτρέπεται να μετράει γτπκ, αλλά αυτό που δε μετράει διαφορά, φέρνει όλη τη μαγεία. Άι πχιας ταβγό και κούρεφτο.
η ίδια μαγεία, που αν ανοίξω μια εταιρία, φτιάχνω subwoofers, έχω το ίδιο ακριβώς οδηγό, καμπίνα, κύκλωμα, και στο Μοντέλο της σαβούρBass Co. Ltd. με τιμή 399€, και το ίδιο στην εταιρία LuxuryEXclusiveBass Co. Ltd. με τιμή 15.000€, κάνει το δεύτερο να παίζει καλύτερα :D
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
η ίδια μαγεία, που αν ανοίξω μια εταιρία, φτιάχνω subwoofers, έχω το ίδιο ακριβώς οδηγό, καμπίνα, κύκλωμα, και στο Μοντέλο της σαβούρBass Co. Ltd. με τιμή 399€, και το ίδιο στην εταιρία LuxuryEXclusiveBass Co. Ltd. με τιμή 15.000€, κάνει το δεύτερο να παίζει καλύτερα :D
Ε, η μάρκα όσο να'ναι έχει τη μαγεία της. Και μόνος του κάποιος αν φτιάξει (DIY) ένα subwoofer με ακριβώς τον ίδιο οδηγό, καμπίνα, κύκλωμα (ακολουθώντας συγκεκριμένα σχέδια) που έχει αυτό μιας εταιρείας, της εταιρείας θα παίζει καλύτερα. Η μαγεία θέλει αριθμό ΓΕΜΗ.

Και την παραπάνω άποψη δεν την υποστηρίζουν απ'ότι φαίνεται μόνο... καλωδιολάγνοι και χαιεντάδες.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εχω ενα ζευγαρι Tannoy Reveal 802 και ειμαι σε φαση να βρω δυο subwoofer να τα συνοδευσουν. Αν τους αλλαξω καλωδια ρευματος θα ειναι σαν να εχω βαλει δυο subwoofer? Η σαν να εχω βαλει 4 Τannoy 802? Αν ισχυει το δευτερο να παρω 2 subwoofer (με αλλαγμενα καλωδια) και αλλο ενα Tannoy (που δεν θα του αλλαξω καλωδιο) να κανω ενα οικονομικο 5.4. Genius.
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν είναι εμπορεύσιμο, τα φτιάχνει για φίλους.


Αυτό το κρίνει ο καθένας με βάσει τα αυτιά του, τις ανάγκες του και το σύστημά του.
Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις αλλά σίγουρα έχεις καταλάβει και εσύ ότι όταν κάποιος γράφει για τον Αργύρη κάποιοι σεληνιάζονται😀😀
Εννοείται ότι ούτε τον Αργύρη ξέρω και ειλικρινά απορώ γιατί τέτοιο μένος ως προς το πρόσωπο του. Τόσοι και τόσοι διαφημίζονται εδώ μέσα εμμέσως αλλά πλην σαφώς.
Τες πα. Ας πάμε σε κάτι πιο σοβαρό.
Βασικά εμένα με προβληματισες με το πρώτο σου ποστ στο θέμα αυτό για την χρήση σαμπ.
Τα ηχεία σου τι μονάδες έχουν και με τι ενισχυτή τα οδηγείς;
Αυτό που θέλω να πω ειναι οκ αν έχεις πολύ μεγάλα ηχεία και δεν έχει επάρκεια ο ενοσχυτης τα σαμπ επιβάλλονται. Αν έχεις όμως μεγάλα ηχεία και περισσευούμενη δύναμη γιατί να μπλεξεις σε τέτοια πρότζεκτ;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.984
Reaction score
20.503
Αυτό που θέλω να πω ειναι οκ αν έχεις πολύ μεγάλα ηχεία και δεν έχει επάρκεια ο ενοσχυτης τα σαμπ επιβάλλονται. Αν έχεις όμως μεγάλα ηχεία και περισσευούμενη δύναμη γιατί να μπλεξεις σε τέτοια πρότζεκτ;
Τι σχέση έχει το μέγεθος των ηχείων κι η ισχύς του ενισχυτή που τα οδηγεί με το λόγο που χρειάζονται τα subwoofers;
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις αλλά σίγουρα έχεις καταλάβει και εσύ ότι όταν κάποιος γράφει για τον Αργύρη κάποιοι σεληνιάζονται😀😀
Εννοείται ότι ούτε τον Αργύρη ξέρω και ειλικρινά απορώ γιατί τέτοιο μένος ως προς το πρόσωπο του. Τόσοι και τόσοι διαφημίζονται εδώ μέσα εμμέσως αλλά πλην σαφώς.
Τες πα. Ας πάμε σε κάτι πιο σοβαρό.
Βασικά εμένα με προβληματισες με το πρώτο σου ποστ στο θέμα αυτό για την χρήση σαμπ.
Τα ηχεία σου τι μονάδες έχουν και με τι ενισχυτή τα οδηγείς;
Αυτό που θέλω να πω ειναι οκ αν έχεις πολύ μεγάλα ηχεία και δεν έχει επάρκεια ο ενοσχυτης τα σαμπ επιβάλλονται. Αν έχεις όμως μεγάλα ηχεία και περισσευούμενη δύναμη γιατί να μπλεξεις σε τέτοια πρότζεκτ;
Δεν επιβάλεται κάτι, τα sub ενσωματώνονται με την ισοστάθμιση που κάνει το Lyngdorf RP-1, είναι απόλυτα Integrated, δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν δύο ηχεία και δύο sub.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν επιβάλεται κάτι, τα sub ενσωματώνονται με την ισοστάθμιση που κάνει το Lyngdorf, είναι απόλυτα Integrated, δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν δύο ηχεία και δύο sub.
Ok αν υπάρχει σωστή ενσωμάτωση τότε δεν είναι μπλέξιμο.

Το καλώδιο είναι το α και το ω για το σύστημα και πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε με όλα αυτά που γράφουν και υποστηρίζουν ορισμένοι. Βέβαια είναι το πιο δυσκολότερο έργο πάνω σε ένα ηχοσύστημα και έχει μια λογική να γράφουν τέτοια γιατί δεν έβγαλαν άκρη ποτέ😀
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.684
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top