Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.128
Reaction score
77.972
Νομίζω είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις ότι αν ήθελα να σου διαφημίσω το καλώδιο του Argi θα σου έλεγα ότι αντικατέστησε ένα καλώδιο που έχει 3000Ε όχι 150Ε.
όπως σου έχω ξαναπεί κ παλαιότερα.....ξέρω ότι είσαι από τα καλά παιδιά....και δεν θα έμπαινες σε τέτοια διαδικασία....;)

προσέχετε όμως τι αγοράζετε και ποιους ακούτε να αγοράσετε
 




Μηνύματα
1.672
Reaction score
1.509
Για να έχουμε ηχεία που να αναπαράγουν σωστά το full range πρέπει να απέχουν από τους πλαινους τοίχους πάνω από δύο μέτρα, και να είμαστε στο πρώτο 1/3 του βάθους του δωματίου για να αποφύγουμε τα στάσιμα. Δηλαδή το δωματιο θα πρέπει να είναι καμιά 70αρια τ.μ και με σοβαρό treatment στις μεσαιουψηλες συχνοτητες. Το ειρωνικό είναι ότι σε τόσο μεγάλο χώρο, μαντέψτε.... θα θέλουμε sub.

Αυτό για το καθαρό full range σήμα. Κάποιοι απλά συμβιβάζομαι με λιγότερο και πιο ανισόρροπο χαμηλό και χαιρόμαστε. Δεν είναι κακό κι αυτό. Αλλά να ξέρουμε τι μας γίνεται 😀
 
Last edited:

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
όπως σου έχω ξαναπεί κ παλαιότερα.....ξέρω ότι είσαι από τα καλά παιδιά....και δεν θα έμπαινες σε τέτοια διαδικασία....;)

προσέχετε όμως τι αγοράζετε και ποιους ακούτε να αγοράσετε
Τι ακριβώς πρεπει να προσέξουμε? Να μην αγοράζουμε DIY καλωδια ρευματος η να μην αγοραζουμε DIY καλωδια απο τον Argi?
 

Μηνύματα
27.465
Reaction score
25.634
Για να έχουμε ηχεία που να αναπαράγουν σωστά το full range πρέπει να απέχουν από τους πλαινους τοίχους πάνω από δύο μέτρα, και να είμαστε στο πρώτο 1/3 του βάθους του δωματίου για να αποφύγουμε τα στάσιμα. Δηλαδή το δωματιο θα πρέπει να είναι καμιά 70αρια τ.μ και με σοβαρό treatment στις μεσαιουψηλες συχνοτητες. Το ειρωνικό είναι ότι σε τόσο μεγάλο χώρο, μαντέψτε.... θα θέλουμε sub.

Αυτό για το καθαρό full range σήμα. Κάποιοι απλά συμβιβάζομαι με λιγότερο και πιο ανισόρροπο χαμηλό και χαιρόμαστε. Δεν είναι κακό κι αυτό. Αλλά να ξέρουμε τι μας γίνεται 😀
Αν κάποια στιγμή κατέβεις Αθήνα , πέρνα μία βόλτα από δω.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν γνωριζω κανεναν απο τους συμμετεχοντες στην κουβεντα. Τον Argi τον θυμαμαι απο παλια αλλα ουτε τον ξερω ουτε θυμαμαι τι ευαγγελιζεται περι audio. Προσωπικα αν εξαιρεσεις τα καλωδια ηχειων που οντως ακουγονται οι διαφορες γιατι τα καλωδια μαζι με τα ηχεια ειναι αυτα που ολοκληρωνουν το κυκλωμα του ενισχυτη και καποιοι ενισχυτες ειναι πολυ ευαισθητοι ακομα και σε μικρες αλλαγες στο κυκλωμα τους (το αν ειναι αυτο καλο σημαδι για τον ενισχυτη ειναι αλλο καπελο) δεν πιστευω οτι αλλαγες σε αλλα καλωδια ειναι ακουστες σε σημειο που να ειναι αναγνωρισιμες σε διπλο blind test. Ειμε δε ετοιμος να στοιχηματισω δυο 12" subwoofer (SVS, Monolith, η ΧΤΖ) οτι σε ενα τετοιο τεστ κανενας απο οσους διατεινονται οτι ακουν τις διαφορες δεν θα μπορει να εντοπισει το μηχανημα με τα αλλαγμενα καλωδια (αξιοπιστα και επαναλαμβανομενα, οχι κατα τυχη) δεδομενου φυσικα οτι ολα τα καλωδια θα ειναι σωστα και δεν θα εχουν καποιο προβλημα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.550
Reaction score
5.770
Βρε αντράκι μου γιατί προσπαθείς συνέχεια να μου τη λες?😂😂
Πιο σαφής δεν μπορούσα να γίνω. Ας πάρουν εσένα αν ασχολείσαι ή κάποιον άλλον που κάνει αυτή τη δουλειά να τους μετρήσει και να βρει την πιο κατάλληλη θέση των ηχείων.
Τι πιο απλό από αυτό?
Δεν σου την είπα, αλλά ούτε έχω τέτοιο σκοπό.
Έχω περάσει κατά πολύ αυτή την ηλικία και "ωριμότητα".

Λέω, με ημισαρκαστικό παράδειγμα τι παίζει.

Για να το πω πιο.. σαφώς:

Έχουμε ένα σετ ηχείων, ας πούμε ένα ζεύγος Sonus Faber Aida (140.000$, 3 2/3way με ενσωματωμένα sub στον πάτο).
Και έχουμε και ένα ακόμα σετ Aida μαζί με 2 super duper subs (min distortion).
Στον ίδιο χώρο τα 2 σετ, acoustically treated, tuned to perfection η τοποθέτηση και ρύθμιση, πάλι το 2ο ζεύγος όπου θα έχουμε και τα 2 subs στο παιχνίδι, θα παίξουν καλύτερα, γιατί θα μπορούμε να βάλουμε τα subs σε καλύτερες θέσεις στον χώρο, οι οποίες δεν συμπίπτουν φυσικά με την θέση που θα μπουν τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Γιατι θελουμε subwoofer αν τα ηχεια μας παιζουν ανετα και απαραμορφωτα μεχρι 20Hz (η και 10Hz)?
γιατί θα μπορούμε να βάλουμε τα subs σε καλύτερες θέσεις στον χώρο, οι οποίες δεν συμπίπτουν φυσικά με την θέση που θα μπουν τα ηχεία.
Γι αυτο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.239
Reaction score
11.548
Μου δίνετε ιδέες,θα βγάλω τα σαμπ από τα ηχεία μου και θα ψάξω να βρω τη βέλτιστη θέση στο χώρο :roflmao:
Παρεμπιπτοντως τα diy του Argi,καλώδια-βάσεις στήριξης συσκευών είναι κατα τη γνώμη μου τσάμπα;)
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Δεν σου την είπα, αλλά ούτε έχω τέτοιο σκοπό.
Έχω περάσει κατά πολύ αυτή την ηλικία και "ωριμότητα".

Λέω, με ημισαρκαστικό παράδειγμα τι παίζει.

Για να το πω πιο.. σαφώς:

Έχουμε ένα σετ ηχείων, ας πούμε ένα ζεύγος Sonus Faber Aida (140.000$, 3 2/3way με ενσωματωμένα sub στον πάτο).
Και έχουμε και ένα ακόμα σετ Aida μαζί με 2 super duper subs (min distortion).
Στον ίδιο χώρο τα 2 σετ, acoustically treated, tuned to perfection η τοποθέτηση και ρύθμιση, πάλι το 2ο ζεύγος όπου θα έχουμε και τα 2 subs στο παιχνίδι, θα παίξουν καλύτερα, γιατί θα μπορούμε να βάλουμε τα subs σε καλύτερες θέσεις στον χώρο, οι οποίες δεν συμπίπτουν φυσικά με την θέση που θα μπουν τα ηχεία.
ότι μπορεί ο καθένας και ότι τον ευχαριστεί.😊
 

Μηνύματα
12.877
Reaction score
10.097
Το καλώδιο είναι το α και το ω για το σύστημα και πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε με όλα αυτά που γράφουν και υποστηρίζουν ορισμένοι.
Το καλώδιο σήματος ή το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος;
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
2.514
Αν κάποια στιγμή κατέβεις Αθήνα , πέρνα μία βόλτα από δω.
Αφού σου ειπα, θα σε πιστοποιήσω εγώ. :rolleyes:

Στα σοβαρά τώρα..
Δεν είναι θέμα hi fi ή hi end ή multi channel. 2 facts υπάρχουν IMO.
- Τα subs χρειάζονται στο.99℅ των συστημάτων.
- Τα καλώδια ακούγονται απλά δεν χρειάζονται υπερβολλές. Εξάλλου οφείλει να ακολουθήσει ενσωμάτωση και ισοστάθμιση.
Το καλώδιο σήματος ή το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος;
Both
 

Μηνύματα
9.779
Reaction score
1.844
Αφού σου ειπα, θα σε πιστοποιήσω εγώ. :rolleyes:

Στα σοβαρά τώρα..
Δεν είναι θέμα hi fi ή hi end ή multi channel. 2 facts υπάρχουν IMO.
- Τα subs χρειάζονται στο.99℅ των συστημάτων.
- Τα καλώδια ακούγονται απλά δεν χρειάζονται υπερβολλές. Εξάλλου οφείλει να ακολουθήσει ενσωμάτωση και ισοστάθμιση.

Both
…Τα ισοσταθισμενα subs…
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.575
Reaction score
126.348
Μου δίνετε ιδέες,θα βγάλω τα σαμπ από τα ηχεία μου και θα ψάξω να βρω τη βέλτιστη θέση στο χώρο :roflmao:
Ρε αρχιμανδρίτη (για να μη σε βρίσω) βρήκες το ένα σαμπ που είναι καρδιοειδες και ψιλοχοντροχέστηκε για τη θέση του στο χώρο, για να μας κάνεις τον καμπόσο;

Ρε αϊνταποδω δηλαδης παλιοκαρδιοειδγιάρη!
 

Μηνύματα
9.779
Reaction score
1.844
Σε αυτό το σημείο να κάνουμε ένα διάλειμμα για να ευχαριστήσω δημόσια τον @Kotsidis John γιατί αν δεν είχα ακούσει το σύστημα του με ισοσταθμιση και δυο subs δεν θα ασχολιόμουν ποτέ με τη διαδικασία αυτή.

Για άλλη μια φορά θα πω να μην έχετε παρωπίδες και να διαβάζετε και absolute sound και pdf. Δεν είναι όλα άσπρο η μαύρο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.575
Reaction score
126.348
- Τα subs χρειάζονται στο 99℅ των συστημάτων.
Συμφωνώ.

Στο 1% ανήκουν κάτι εξαιρέσεις, που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Μια εξαίρεση λόγου χάριν, θα ήταν τα μεγάλα δορυφοράκια τα τριδρομα ομοαξονικά της me geithein με το 15,5" γουφερ, τα οποία αν τα έχεις στήσει σε ιμερσιβ σεταπ (9.0.4) δε θες σαμπ, γιατί αφενός είναι καρδιοειδη, κι αφετέρου με 13 τεμάχια 15,5 ιντσών στο δωμάτιο, η ρήξη σπλήνας είναι εγγυημένη υπόθεση και στο φάσμα των υποήχων.

Μια άλλη εξαίρεση θα ήταν εντοιχισμένα δορυφοράκια με γουφερ ας πούμε όπως τα ανωτέρω, δηλαδή πλήρους φάσματος, οπότε θα θερίζουν μέχρι τους υπόηχους χωρίς οίκτο.

Γενικώς δηλαδή, οτιδήποτε παλεύει κυρίως την οπίσθια ακύρωση του χώρου, μπορεί να σταθεί χωρίς σαμπ, αρκεί να βγάζει τις απαιτούμενες στάθμες στην πρώτη οκτάβα.

Με καλώδια αρτζυ πάντα. Αρτζυ κέιμπλς λέμε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.443
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top