Αναβάθμιση ποτενσιόμετρου στάθμης (VOLUME) σε Audio Research LS3


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Πηγές υψηλής εξόδου δεν έχω και δεν νομίζω οτι θα αποτελέσουν πρόβλημα οι διακόπτες.
Ο έλεγχος πάνω στην αντίσταση της ανάδρασης με προβληματίζει περισσότερο.

( ντηφάιν πληζ "οικονομικές κατασκευές" , και "υψηλής ανάλυσης-κόστους συστήματα " )
 

K

kimon

Guest
Τα όσα λέγονται για τα ρυθμιστικά στάθμης σε τσιπ ισχύουν και για τους επιλογείς πηγής;
Ένοιωσα μεγάλη έκπληξη παλαιότερα, όταν σε μεγάλα ενεργά ηχεία συνεδεσα απ' ευθείας την πηγή (πικάπ), παρακάμπτοντας έναν φθηνό ολοκληρωμένο που χρησιμοποιούσα ως επιλογέα, από την αύξηση της διαφάνειας σε φυσικά όργανα.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Τα όσα λέγονται για τα ρυθμιστικά στάθμης σε τσιπ ισχύουν και για τους επιλογείς πηγής;
Ένοιωσα μεγάλη έκπληξη παλαιότερα, όταν σε μεγάλα ενεργά ηχεία συνεδεσα απ' ευθείας την πηγή (πικάπ), παρακάμπτοντας έναν φθηνό ολοκληρωμένο που χρησιμοποιούσα ως επιλογέα, από την αύξηση της διαφάνειας σε φυσικά όργανα.
Οι επιλογείς πηγής είναι το δεύτερο ευάλωτο σημείο κάθε προενισχυτή. Η κύρια παρενέργειά τους είναι το crosstalk μεταξύ των δύο καναλιών. Δευτερευόντως εισάγουν παρασιτική χωρητικότητα και θόρυβο μεταγωγής καθώς "γερνούν".
Ως βέλτιστη επιλογή θεωρούνται τα ρελέ. Ιδιαίτερα τα reed relay λόγω της μεγάλης επιφάνειας επαφής που διαθέτουν.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Τα όσα λέγονται για τα ρυθμιστικά στάθμης σε τσιπ ισχύουν και για τους επιλογείς πηγής;
Ένοιωσα μεγάλη έκπληξη παλαιότερα, όταν σε μεγάλα ενεργά ηχεία συνεδεσα απ' ευθείας την πηγή (πικάπ), παρακάμπτοντας έναν φθηνό ολοκληρωμένο που χρησιμοποιούσα ως επιλογέα, από την αύξηση της διαφάνειας σε φυσικά όργανα.
Αν πρέπει για κάποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις υποχρεωτικά επιλογέα με ημιαγωγούς, σου προτείνω το αξιόπιστο SSM2404 που συχνά έχω χρησιμοποιήσει δίχως ακουστά προβλήματα.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αναφέρονται στις "ικανότητες" του ενσωματωμένου τελεστικού ενισχυτή που τροφοδοτείται με +_15V. Οι bi-mos αναλογικοί διακόπτες, παράλληλοι με τις αντιστάσεις του series-pot, τροφοδοτούνται με +5V. Χρησιμοποιώ συχνά το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο στις "οικονομικές" κατασκευές και δεν έχω παράπονο από τη συνολική απόδοση, ούτε άκουσα ποτέ κάτι το μεμπτό, αφού ολόκληρο το σύστημα μαζί και τα ηχεία είναι ανάλογου κόστους.
Ωστόσο, σε χρήση με υψηλής ανάλυσης-κόστους συστήματα του αποδίδω σοβαρή ελάττωση στην ανάδειξη λεπτομερειών του προγράμματος, καθώς και έντονη παραμόρφωση από υπεροδήγηση όταν η πηγές λειτουργούν με λυχνίες.
Μου κάνει εντύπωση γιατί τα PGA σχεδόν απαιτούν σήματα πολύ πάνω από το επίπεδο LINE (από π.χ.200mV) και μάλιστα η παραμόρφωση είναι λιγότερη στα 5v rms (στο 0,0003% !) και με μέγιστη 0,001% μεταξύ 1 και 9 volt rms! Πόσο περισσότερη οδήγηση να δεχτεί; Στα δε 200mV rms είναι 0,005%.

Γιάννης
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
το επίπεδο LINE (από π.χ.200mV)
Η μέση στάθμη LINE είναι 775mV
Πόσο περισσότερη οδήγηση να δεχτεί;
Η μέση στάθμη εξόδου των CD και των DAC αντίστοιχα είναι 1V.
η παραμόρφωση είναι λιγότερη στα 5v rms (στο 0,0003% !)
Σε συχνότητα 1ΚΗz. Όχι σε όλο το φάσμα.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Η μέση στάθμη LINE είναι 775mV
Η μέση στάθμη εξόδου των CD και των DAC αντίστοιχα είναι 1V.
Ακριβώς αυτό λέω. Όσο περισσότερο σήμα τόσο το καλύτερο!


Σε συχνότητα 1ΚΗz. Όχι σε όλο το φάσμα.
ΟΚ, έτσι ούτως ή άλλως χαρακτηρίζονται και όλα τα Hi-Fi. Ωστόσο ενώ πράγματι η παραμόρφωση ανεβαίνει σε κάθε σύστημα με την συχνότητα, η μέγιστη για το PGA2310 είναι από 0,0005 (ναι 3 μηδενικά!!!) στην περιοχή ως 1ΚΗz, κορυφώνει στο 0,0016-0,0017% στα 10ΚΗz και πέφτει ξανά στο 0,0005% ως τα 20ΚΗz !!!

Αν αυτά δεν είναι εξαιρετικά χαρακτηριστικά τότε δεν ξέρω πως να τα θεωρἠσω. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, δεν είναι όλα τα PGA23xx το ίδιο! Άλλα έχουν χειρότερα χαρακτηριστικά και φυσικά δεν λειτουργούν όλα με +/-15Volt που παίζει σημαντικό ρόλο στις επιδόσεις.

Εδώ μια κινέζικη volume control που ίσως και να έχει το αυθεντικό 2310. Όρκο δεν παίρνω πάντως αφού η Mouser έχει το smd 2310 περίπου 17 ευρώ την χιλιάδα (23 το κομμάτι). Σε DIP 26€ το κομμάτι.


Ενώ τα υπόλοιπα PGA23xx είναι σαφώς φθηνότερα, από 5-6 ώς 18€.

Και αν θέλουμε την παραμόρφωση του 2310 αλλά με σήμα 8,5V rms (!!!) τότε υπάρχει το 2320. Δικαιολογία καμιά νομίζω.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top