Αναβάθμιση σε νέα έκδοση

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Κάποια στιγμή θα μπορούσατε να βάλετε κάποιο κώδικα, στα κείμενα που γίνεται text-transform: uppercase; να μην φένονται οι τόνοι άμα είναι Ελληνικά. Π.χ. στους τίτλους των θεμάτων της αρχικής. Απ' όσο ξέρω δεν είναι δύσκολο (αν και δεν ξέρω να το κάνω ο ίδιος).

:oops:
Συγγνώμη, δεν διευκρίνισα, στο Firefox συμβαίνει αυτό. Στο Chrome όλα καλά. Άκυρο και το σχόλιό μου πως "παίζει να μην είναι δύσκολο" γιατί τώρα που δεν ισχύει αυτό για όλους τους browser, τρέχα γύρευε...

--

Petros_Dalipis γι' αυτά που γράφεις, αν το δεις υλοποιημένο στο τωρινό styling του forum (χρώματα, περιγράμματα κτλ), το site θα είναι στραβό. Σχεδόν σε όλα τα site που έχουν sidebar είτε είναι forum, είτε e-shop, είτε οτιδήποτε, το sidebar αντιμετωπίζετε σαν να είναι ενιαίο στο σώμα και όχι σαν κάτι ξεχωριστό. Για να μπαίναν τα post κέντρο και να μην φαινόταν πως το site γέρνει προς το sidebar, θα έπρεπε είτε να αλλάξει αισθητά το styling (π.χ. το sidebar να γίνει minimal χωρίς περιγράμματα, με μικρά font και λίγη πληροφορία), είτε να είναι καρφωμένο τέρμα δεξιά με αισθητή απόσταση από το κέντρο (ίσως και μια επιλογή για auto-hide), είτε να μπει κάτι αντίστοιχο στα αριστερά για ισορροπία. Γενικά, πολύ δουλειά - βαβούρα, με αμφίβολο αποτέλεσμα. Κάτι αντίστοιχο δοκιμάζουν και στο facebook: https://techeology.com/wp-content/uploads/sites/2/2019/05/Facebook-Redesigns-Facebook.png .

Το άλλο θέμα είναι, άντε πες πως βάζεις κάτι στα αριστερά για ισορροπία. Τι ακριβώς να βάλεις; (διαφημίσεις θα έπρεπε να το τιγκάρει ο dev για να πληρωθεί από κάπου για τη δουλειά του). Ο δυτικός κόσμος διαβάζει από αριστερά προς δεξιά, έτσι στa forum το λογικότερο είναι από αριστερά να ξεκινάει το σημαντικότερο μέρος, τα post. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ πως θα σου φαινόταν πιο ισορροπημένη η σελίδα, είναι αν το sidebar γινόταν sticky: https://demo.web3canvas.com/jquery/jquery-sticky-for-long-sidebar/ . Αλλά και πάλι σκέψου πως θα έβλεπες πάντα ενώ scrollαρες -τουλάχιστον- τα widget: Members Online, Forum Statistics, Share This Page. Το Members Online ειδικά είναι έντονα busy (εκτός και αν μπαίνεις μόνο χαράματα). Τώρα μετά τα πρώτα scroll που τα προσπερνάς, μπορεί να "στραβώνει" απότομα το σώμα, αλλά το μάτι ξεκουράζεται από την πληροφορία του sidebar και μπορεί να συγκεντρωθεί καλύτερα στις π@π@ργιές του Λέανδρου και του Γιάννη στα post αριστερά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Συγγνώμη, δεν διευκρίνισα, στο Firefox συμβαίνει αυτό. Στο Chrome όλα καλά. Άκυρο και το σχόλιό μου πως "παίζει να μην είναι δύσκολο" γιατί τώρα που δεν ισχύει αυτό για όλους τους browser, τρέχα γύρευε...
Και στο Vivaldi φαίνονται τόνοι, αν και είναι Chromium. :idk:


άσχετο, η φιγούρα Alien είναι γαμάτη αν μπορεί ο Zizik να πει από που την έχει αγοράσει και πόσο, thanks..
Άσχετο, ναι. Απο το Village store.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
@Petros_Dalipis Στην έκδοση του forum για PC, στο κάτω (πολύ κάτω, τέρμα κάτω) μέρος της ιστοσελίδας, υπάρχει μια επιλογή "Change width". Για δοκίμασε την και πες μας την άποψή σου.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
@Petros_Dalipis Στην έκδοση του forum για PC, στο κάτω (πολύ κάτω, τέρμα κάτω) μέρος της ιστοσελίδας, υπάρχει μια επιλογή "Change width". Για δοκίμασε την και πες μας την άποψή σου.
Το έκανα, απλά πάει το κείμενο τέρμα αριστερά.

Κάτι αντίστοιχο δοκιμάζουν και στο facebook: https://techeology.com/wp-content/uploads/sites/2/2019/05/Facebook-Redesigns-Facebook.png .
Κάτι τέτοιο θα ήταν ωραίο και στο avsite. Οπότε προβλέπω στο μέλλον να γίνει κάτι, όταν θα γίνει mainstream αυτή η τάση με οδηγό στις εξελίξεις το Facebook.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις επεξηγήσεις.

Γιώργο, δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω να μπαίνω και να γράφω! Δε νομίζω να γίνεται.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ούτε τα cookies έχω απενεργοποιήσει ούτε τίποτα και συνεχίζει να μου δείχνει άσχετες διαφημίσεις όπως π.χ. "πόσο σίγουρες είστε για το μέγεθος του σουτιέν σας - μάθετε το σωστό μέγεθος σας", ΕΛΕΟΣ... :help: :smg::smg::smg:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι θα γίνει ρε παιδγια με αυτές τις διαφημίσεις που εμφανίζονται διπλές?

Screenshot_20200302-120102.png
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Θα παρακαλούσα να τεθεί υπό σκέψη η πιθανότητα αλλαγής του χρονικού διαστήματος στο οποίο ενώνονται (merged) τα posts των μελών.*

Εάν δεν απατώμαι, αυτή τη στιγμή είναι κοντά στα 30 λεπτά. Θα μπορούσε να μειωθεί στα 15 ή στα 10; Παρατηρώ ότι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν εξυπηρετεί, ειδικά όταν τα δύο posts που ενώνονται έχουν διαφορετικό αντικείμενο απάντησης.

*Δεν κάνω σύγκριση, αλλά επίσης παρατήρησα ότι posts της συντονιστικής ομάδας με διάφορα χρόνου ανάρτησης στο 1 λεπτό, δεν ενώνονται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Θα παρακαλούσα να τεθεί υπό σκέψη η πιθανότητα αλλαγής του χρονικού διαστήματος στο οποίο ενώνονται (merged) τα posts των μελών.*

Εάν δεν απατώμαι, αυτή τη στιγμή είναι κοντά στα 30 λεπτά. Θα μπορούσε να μειωθεί στα 15 ή στα 10; Παρατηρώ ότι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν εξυπηρετεί, ειδικά όταν τα δύο posts που ενώνονται έχουν διαφορετικό αντικείμενο απάντησης.

*Δεν κάνω σύγκριση, αλλά επίσης παρατήρησα ότι posts της συντονιστικής ομάδας με διάφορα χρόνου ανάρτησης στο 1 λεπτό, δεν ενώνονται.
Πες τα ρε άνθρωπε.
Τα έχω πει 2 φορές αλλά δεν.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
15 λεπτά είναι νομίζω. Τουλάχιστον έτσι παρατήρησα όταν προσπαθούσα να ανεβάσω πολύ μεγάλο post (minimal). Προσωπικά συμφωνώ με την πρόταση. Ειδικά αν κάποιος θέλει να ανεβάσει posts με αρκετά attachments χωρίς να σπάσει η ροή από ενδιάμεσα σχόλια, το μεγάλο κενό του automerge δεν βοηθά. στην τελική αν κάποιος έχει κάνει ένα λάθος και θέλει να διορθώσει 5 λεπτά αρκούν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
@dionisp Φίλε, όχι, δεν είναι 15 λεπτά. Χτες, στο thread μου, απάντησα σε post του @vastsar και μετά έκανα quote post του @Dimifoot με χρονική διαφορά 25 λεπτά και τα δύο posts ενώθηκαν.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ναι ίσως δεν θυμάμαι καλά. Σε κάθε περίπτωση δεν βρίσκω το λόγο να είναι πάνω από 5 λεπτά. Πολλές φορές κάποιος απαντάει σε κάτι που δεν υπάρχει αφού έγινε edit αργοτερα.
 

N

nickmitro

Guest
15 λεπτά είναι νομίζω. Τουλάχιστον έτσι παρατήρησα όταν προσπαθούσα να ανεβάσω πολύ μεγάλο post (minimal). Προσωπικά συμφωνώ με την πρόταση. Ειδικά αν κάποιος θέλει να ανεβάσει posts με αρκετά attachments χωρίς να σπάσει η ροή από ενδιάμεσα σχόλια, το μεγάλο κενό του automerge δεν βοηθά. στην τελική αν κάποιος έχει κάνει ένα λάθος και θέλει να διορθώσει 5 λεπτά αρκούν.
15 λεπτα ηταν παλαιοτερα.Τωρα μαλλον ειναι 30.Εγω αφηνω 31 για να ειμαι σιγουρος.
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Θα παρακαλούσα να τεθεί υπό σκέψη η πιθανότητα αλλαγής του χρονικού διαστήματος στο οποίο ενώνονται (merged) τα posts των μελών.*

Εάν δεν απατώμαι, αυτή τη στιγμή είναι κοντά στα 30 λεπτά. Θα μπορούσε να μειωθεί στα 15 ή στα 10; Παρατηρώ ότι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν εξυπηρετεί, ειδικά όταν τα δύο posts που ενώνονται έχουν διαφορετικό αντικείμενο απάντησης.

*Δεν κάνω σύγκριση, αλλά επίσης παρατήρησα ότι posts της συντονιστικής ομάδας με διάφορα χρόνου ανάρτησης στο 1 λεπτό, δεν ενώνονται.
Τις προάλλες ανέβασα δύο διαφορετικά posts στη μουσική κατηγορία με αρκετά μεγάλη χρονική διαφορά, και δεν μπόρεσα να αποφύγω το merge με αποτέλεσμα να "χαθεί" το δεύτερο μέσα στο πρώτο:


Τώρα με το 10λεπτο είναι καλύτερα, αλλά εάν εντός δεκαλέπτου κάποιος θέλει να ποστάρει έαν δεύτερο διαδοχικό post με εντελώς άλλο νόημα ή περιεχόμενο από το προηγούμενο, κινδυνεύει να "χαθεί" το ένα μέσα στο άλλο. Not a major issue αλλά μιλώντας για το merge απλά το καταθέτω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Στην πλοήγηση στο forum από το κινητό, αντιμετωπίζω το εξής:

Πηγαίνοντας στο subforum των αγγελιών, σε protrait mode και πατώντας το "Mark as read", το αναδυόμενο παράθυρο ξεφεύγει των ορίων της οθόνης:

Screen_1.jpg


Η αντίστοιχη ενέργεια σε landscape mode, διατηρεί το αναδυόμενο παράθυρο εντός των ορίων της οθόνης:

Screen_2.jpg


Η αντίστοιχη ενέργεια, σε portrait mode, σε οποιοδήποτε άλλο subforum, διατηρεί το αναδυόμενο παράθυρο εντός των ορίων της οθόνης:

Screen_3.jpg


Επομένως, διαπιστώνω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στις διαστάσεις του αναδυόμενου παραθύρου "Mark as read" στο subforum των αγγελιών. Μόλις βρείτε χρόνο, θα πρότεινα να το φτιάξετε. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top