Αναβαθμιση πικαπ

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Διαφωνώ.

"Ακούμε" το φόνο στεϊτζ, αυτό αποτελεί την "πηγή" στο αναλογικό σύστημα.
Το φόνο στεϊτζ αποτελεί το DAC κατ'αντιστοιχια με τα ψηφιακά.

Το "πικάπ" (πλατό-βραχιονας-κεφαλή) αποτελεί το "transport" κατ'αντιστοιχια με τα ψηφιακά.

Ταυτόχρονα, το φόνο στεϊτζ χρειάζεται να είναι "ειδικών προδιαγραφών" για την εκάστοτε κεφαλή, ή να έχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για αυτήν.

Σίγουρα το καλό "πικάπ" θα βγάλει περισσότερη πληροφορία από το μέσο αποθήκευσης (δίσκο) για να τη δώσει στο φόνο στεϊτζ στη συνέχεια.

Μα τελικά, αυτό που πραγματικά αποτελεί την "αναλογική πηγή" δεν είναι άλλο από το phono stage, που συνοδεύεται από συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά δυναμικού εύρους, θορύβου, παραμορφώσεων, κλπ.
εσύ άπλωσες τον τραχανά τώρα ... για κεφαλές και πικαπ ήταν η συζήτηση ... μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα στην αλυσίδα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
νεκροκεφαλη, πλατο, δολοphono stage (οπως βεβαια και πρωτη ευλεκτη υλη) και πιθανοτητες μελλοντικης αναβαθμισης αυτων πανε ολαμαζι. 🐒
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
νεκροκεφαλη, πλατο, δολοphono stage (οπως βεβαια και πρωτη ευλεκτη υλη) και πιθανοτητες μελλοντικης αναβαθμισης αυτων πανε ολαμαζι. 🐒
Ε όχι ρε συ. Βήμα βήμα να αισθανόμαστε τις αλλαγές και να βλέπουμε που πάνε τα σκάγια.
Εγώ είμαι της άποψης πως εάν δεν έχω πάρει όλα όσα μπορώ από ένα εργαλείο δεν έχει νόημα να μιλάω για αλλαγή και αναβάθμιση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δεν έχει νόημα να μιλάω για αλλαγή και αναβάθμιση.
εκει ειναι το επιθυμητο αποτελεσμα να μην εχει νοημα δηλαδη η αλλαγη. 🐒
(δηλαδη αγοραζεις το συστημα και δεν ξανασχολησαι, ε προφανως ενα ενα τα αγοραζεις αλλα το σκεπτικο ειναι συνολικο 8-) )
Αυτο που λεω πιο πανω, ειναι οτι βρισκεις ποια κεφαλη θες με πιο βραχιωνα/πλατο και με πιο Phono και βεβαια αν και σε τι θα πας μετα για ολοκληρωσεις και να μην ξανασχοληθεις παρα μονο με την εξελιξη της δισκοθηκης. 🐒
Εχω ανοσια στην αναβαθμιτηδα και στην υπερβολικη ενασχοληση με συσκευες. :angel:
 
Last edited:


Μηνύματα
227
Reaction score
274
Tελικα οσο ψαχνω τοσο αρχιζω να καταληγω στο συγκεκριμενο. Πρεπει βεβαια να μαζεψω λιγο για αυτο γιατι βγαινει παραπανω απο το μπατζετ μου
 

Μηνύματα
187
Reaction score
179
Tελικα οσο ψαχνω τοσο αρχιζω να καταληγω στο συγκεκριμενο. Πρεπει βεβαια να μαζεψω λιγο για αυτο γιατι βγαινει παραπανω απο το μπατζετ μου
Καλησπέρα, τυχαία σήμερα έπεσα πάνω σε αυτή την αγγελία που ίσως σας ενδιαφέρει.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Επανέρχομαι με μια προσφορα που ελαβα. Πικάπ demo clearaudio emotion se με κεφαλή (καινουργια του κουτιού ) μεταξυ 2
Α concept mm 1350 ευρώ
Β Beta s 1500 ευρώ .
Στα 1500 είμαι στο ταβάνι μου πολύ ξεχειλωμενα
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Επισης επειδη ακομα δεν εχω πολλες γνωσεις δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι καλυτερο.
Δλδ ενα καλο πικαπ πχ clearaudio concept με την εισαγωγικη κεφαλη στα 1500 η ενα project X2 me mia ortofon 2M black Που ειναι στα ιδια χρηματα....Εχω μπερδευτει και οσο μπιανουν και καληυτερα μοντελα μεταχειρισμενα στο παιχνιδι τοσο περισσοτερο μπερδευομαι....Αν μπερδευτω και αλλο μου φαινεται υα μεινω με το essential 3 με μια μικρη αναβαθμιση δλδ το ακρυλικο plater και μια bronze 2m που θα μου παει 400 κατοσταρικα ολο αυτο και τελος.
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
420project.promo_.jpg


... pro-ject classic , στο χιλιάρικο , από τόν ίδιο αντιπρόσωπο ( για απόσυρση του υπάρχοντος ) , και με ανάρτηση ... κουκλί επίσης

- αργότερα για κεφαλή ... ότι μπορείς οικονομικά σέ nagaoka ή audiotechnica
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
... με μια μικρη αναβαθμιση δλδ το ακρυλικο plater και μια bronze 2m που θα μου παει 400 κατοσταρικα ολο αυτο και τελος.
Με το 1/2 από τα 400 κατοστάρικα, θα έπαιρνες αυτό:
:):):):):):):):)
και σου έμεναν και 200 κατοστάρικα...... για κεφαλή και κέλυφος
:drinks:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για οικονομικό πικάπ πας σε Project. Διαφορετικά, το πιθανότερο είναι να πάρεις Project με διαφορετικό ταμπελάκι και βέβαια τιμή! 8-)
Ρίξε και ένα βλέφαρο στα Dual.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν έχεις project και δεν είσαι ευχαριστημένος να πάρεις πικαπ αλλου κατασκευαστή. Δεν έχουν και μεγάλες διαφορές στον ήχο τους.
Αν θες να παραμείνεις σε project τότε το classic που προτάθηκε παραπάνω είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Αν έχεις project και δεν είσαι ευχαριστημένος να πάρεις πικαπ αλλου κατασκευαστή. Δεν έχουν και μεγάλες διαφορές στον ήχο τους.
Αν θες να παραμείνεις σε project τότε το classic που προτάθηκε παραπάνω είναι μια χαρά.
Ειμαι ευχαριστημενος απλα θα ηθελα ενα καλυτερο με καλυτερο βραχιονα και γενικα καλυτερη κατασκευη.το καινουγιο Χ2 θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το clasic
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Είχα το Project RPM9. Όταν θέλησα να αναβαθμίσω άκουσα το RPM10 carbon. Προσωπικά δεν παρατήρησα διαφορά ώστε να δικαιολογείται το επιπλέον κόστος.
Γι' αυτό και πήγα σε πικαπ άλλου κατασκευαστή (Rega).


Να μην θεωρείς τίποτα δεδομένο θεωρητικά. Άκουσέ τα και τα 2 κι αποφασίζεις. Θεωρώ ότι δε θα δείς διαφορά από αυτό που έχεις.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top