Αναζήτηση ηχείων

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ειτε εμπειρικα οπως ολοι γνωριζουν ειτε επιστημονικα με διπλα τυφλα τεστ
Ενα ειναι το συμπερασμα. Ενα καλο ηχειο σε οποιονδηποτε χωρο
μπορει να μη δωσει το μαξιμουμ αλλα παραμενει αναγνωρισιμα ενα καλο ηχειο.
Και πως θα επιλέξει ο ενδιαφερόμενος, ποιό από τα αναγνωρίσιμα καλά ηχεία, που άκουσε σε διαφορετικούς χώρους και με διαφορετικά συνοδά, θα τον ικανοποιεί στον δικό του χώρο με τα δικά του συνοδά?
Αυτές οι πρακτικές οδηγούν σε αέναες αλλαγές συσκευών κυνηγώντας μια ηχητική νιρβάνα που δεν έρχεται ποτέ. Τις έχει απορρίψει και η πράξη αλλά και η θεωρία.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Καλημέρα στο forum,ανασύρω το θέμα που είχα ξεκινήσει πριν κάποιο καιρό.Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Μετά απο κάποιες ακροάσεις που έκανα,ύστερα απο καραντίνες και διάφορα προβληματάκια που προέκυψαν ,έχω καταλήξει σε δυο υποψήφια ηχεία: proac d2 ή harbeth m 30.2 xd.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Καλημέρα στο forum,ανασύρω το θέμα που είχα ξεκινήσει πριν κάποιο καιρό.Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Μετά απο κάποιες ακροάσεις που έκανα,ύστερα απο καραντίνες και διάφορα προβληματάκια που προέκυψαν ,έχω καταλήξει σε δυο υποψήφια ηχεία: proac d2 ή harbeth m 30.2 xd.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Θα ήθελες να υπενθυμίσεις την αποσταση ακροασης για να μην ψάχνουμε πίσω στον χρόνο;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.541
Ο χωρος ειναι 15-20 τετραγωνικα και παντα τετοιος θα ειναι οσον αφορα μετακομισεις κτλ.Το μπατζετ για τα ηχεια ειναι max 2.500e χωρις να αποκλειονται μτχ αλλα θα προτιμουσα καινουρια (εχω καποια στο μυαλο μου).Περιμενω τις προτασεις σας. Μουσικες rock , jazz και εντασεις χαμηλες προς μετριες.Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας.

-
το set up ειναι πλατος ηχειων 2.70 και αποσταση 2.50. Δεν μπορω, ουτε θελω να μπω σε διαδικασιες αναβαθμισης χωρουΔεν σκοπευω να πουλησω κατι. Ενα καλο ηχειο ψαχνω, μαλλον βασης.
-
Δεν εχω θεμα με τα μπασα ειμαι ηπιος ακροατης
-
:hi:
- Αν έχετε βρει τα harbeth m 30.2 xd στα 2500e να τα πάρετε , γιατι βλέπω Έρωτα μεταξύ σας.
- naim nait xs2 .....δεν θα πάρετε αυτό που πρέπει από τα ηχεία σας , και θα το διαπιστώσετε όταν είστε μόνος και βάλετε μουσική σπίτι σας . At 70 Watts per channel, the NAIT XS 2 ..... απλά θα παίζει . ( 2 χ 200 , θέλετε ) .

Τό προσδόκιμο .
- Μπορείτε να προτείνετε κατι φθηνότερο? #70
Υπάρχει στις αγγελίες μας ενα ζεύγος ηχείων σαν καινούργια - Μπιμπελό , για μένα γιά ενα σαλόνι - στα μισα χρήματα που έχετε στο πρόγραμμα σας . ( είναι δαπέδου όμως η πρόταση μου και κάνει την δουλειά του με ποιότητα σε 18-32 τμ )
Θά έδινα τον naim nait xs2 και θα έπαιρνα ενα πιό αξιόλογο ενισχυτή γιά να φτιάξω κάτι καλό γιά αρκετα χρόνια και να μην ψάχνομε συνέχεια με τον ήχο σπίτι μου , με τα χρήματα που - ίσως - μου περισσεύουν .

Θά έβλεπα με καλό μάτι γιά τον ενισχυτή σου και αυτά εδώ , σαν είμαι ήπιος ακροατής ...μα και δυναμικός .
-

-

-καλές επιλογές , φιλικά πάντα .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ο χωρος ειναι 15-20 τετραγωνικα και παντα τετοιος θα ειναι οσον αφορα μετακομισεις κτλ.Το μπατζετ για τα ηχεια ειναι max 2.500e χωρις να αποκλειονται μτχ αλλα θα προτιμουσα καινουρια (εχω καποια στο μυαλο μου).Περιμενω τις προτασεις σας. Μουσικες rock , jazz και εντασεις χαμηλες προς μετριες.Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας.

-
το set up ειναι πλατος ηχειων 2.70 και αποσταση 2.50. Δεν μπορω, ουτε θελω να μπω σε διαδικασιες αναβαθμισης χωρουΔεν σκοπευω να πουλησω κατι. Ενα καλο ηχειο ψαχνω, μαλλον βασης.
Quote του @Μαυρος1974 είναι αυτά;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
proac d2 ή harbeth m 30.2
Απο αυτά τα δυο προτιμώ τα Harbeth, μετράνε πολύ σωστά.
Ειναι όμως μικρά για την αποσταση ακροασης. Φτιάξε τρίγωνο 2μετρο.

Ο ενισχυτής σου είναι αναιμικός, αλλά εχει subwoofer outX2. Δεν ξέρω τι παραμετροποίηση μπορει να κανει στο σήμα έτσι ώστε να ενσωματωθούν τα (μελλοντικά?) σαμπ και να κερδίσεις απο διαθέσιμη ισχύ στα ηχεία.

Δες στο manual.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μεταξύ των 2 που γράφεις εγώ θα έπαιρνα τα proac και θα πρόσθετα 1 sub στο σύστημα.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Ο χωρος ειναι 15-20 τετραγωνικα και παντα τετοιος θα ειναι οσον αφορα μετακομισεις κτλ.Το μπατζετ για τα ηχεια ειναι max 2.500e χωρις να αποκλειονται μτχ αλλα θα προτιμουσα καινουρια (εχω καποια στο μυαλο μου).Περιμενω τις προτασεις σας. Μουσικες rock , jazz και εντασεις χαμηλες προς μετριες.Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας.

-
το set up ειναι πλατος ηχειων 2.70 και αποσταση 2.50. Δεν μπορω, ουτε θελω να μπω σε διαδικασιες αναβαθμισης χωρουΔεν σκοπευω να πουλησω κατι. Ενα καλο ηχειο ψαχνω, μαλλον βασης.
-
Δεν εχω θεμα με τα μπασα ειμαι ηπιος ακροατης
-
:hi:
- Αν έχετε βρει τα harbeth m 30.2 xd στα 2500e να τα πάρετε , γιατι βλέπω Έρωτα μεταξύ σας.
- naim nait xs2 .....δεν θα πάρετε αυτό που πρέπει από τα ηχεία σας , και θα το διαπιστώσετε όταν είστε μόνος και βάλετε μουσική σπίτι σας . At 70 Watts per channel, the NAIT XS 2 ..... απλά θα παίζει . ( 2 χ 200 , θέλετε ) .

Τό προσδόκιμο .
- Μπορείτε να προτείνετε κατι φθηνότερο? #70
Υπάρχει στις αγγελίες μας ενα ζεύγος ηχείων σαν καινούργια - Μπιμπελό , για μένα γιά ενα σαλόνι - στα μισα χρήματα που έχετε στο πρόγραμμα σας . ( είναι δαπέδου όμως η πρόταση μου και κάνει την δουλειά του με ποιότητα σε 18-32 τμ )
Θά έδινα τον naim nait xs2 και θα έπαιρνα ενα πιό αξιόλογο ενισχυτή γιά να φτιάξω κάτι καλό γιά αρκετα χρόνια και να μην ψάχνομε συνέχεια με τον ήχο σπίτι μου , με τα χρήματα που - ίσως - μου περισσεύουν .

Θά έβλεπα με καλό μάτι γιά τον ενισχυτή σου και αυτά εδώ , σαν είμαι ήπιος ακροατής ...μα και δυναμικός .
-

-

-καλές επιλογές , φιλικά πάντα .
[Συγχαρητήρια για την αναδρομή σας και σας ευχαριστώ πολύ.Είναι σίγουρο οτι ο naim καποια στιγμή θα αντικατασταθεί.Έρωτας δεν υπάρχει με κανένα ηχείο προς το παρόν.Έχω ακούσει τα μικρά/μεγάλα Proac Harbeth.(signature 10/p3esr και d2/m.30 xd.Στα μικρά ,τα proac υπερτερούν χαλαρά.smooth ήχος και παίζουν και δυνατά.Τα harbeth έχουν πολύ περιορισμένο ρεπερτόριο.Στα μεγάλα έχω ακούσει τα d2, ωραίος,ξεκούραστος ήχος.Τα m30.2xd μόλις είχαν βγεί από τα κουτιά,εντελώς άστρωτα.Καλός ήχος πιο ουδέτερος.Έχω κανονίσει να τα ακροαστώ και τα δύο ξανά.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
dimifoot, Tonis και Emmanouil 1964, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Θα ακούσω τα Proac την Τρίτη και τα Harbeth γυρω στις 10-15/11 που λογικά θα εχουν στρώσει.Nομίζω ότι μαζί με τα harbeth θα ακούσω και τα dynaudio special forty.Μετά την αγορά των ηχείων θα σκεφτώ για την αντικατασταση του Naim.Πάντως και τα δύο παίξανε ικανοποιητικά μαζί του.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top