Αναζήτηση 3δρομου Ηχειου


D

Deleted member 8307

Guest
GoldenEar Reference ή το One.R, το αμέσως μικρότερο μοντέλο.
Πιο περίπλοκη σχεδίαση απο 2 οκτάιντσα, αλλά ισχυρότερα κατά πολύ.
Παίζουν και με λάμπα ;) ...
Αν ακούς με λάμπα η πρόταση του Dimifoot ή ηχεία αντίστοιχα όπως το Vandersteen Quatro τα οποία ενσωματώνουν subs είναι καλύτερες λύσεις.

Τώρα είδα και το μήνυμα του jiovani :)

Δες και Revel... μόνο με ss > 500 W :D
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: vet

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Καλησπέρα σε όλους,
Όπως αναφέρω και στο τίτλο είμαι σε φάση Αναζήτησης ενός Ηχειου τριών δρόμων αποκλειστικά με 2 8ιντσα γουφερ , μεγάφωνο μεσαίων, και τουιτερ.
Ο χώρος μου είναι 35 τετραγωνικά περίπου ακούω όλα τα σχέδια μουσικής αναλόγως την ωρεξη και την ώρα.
Έχω ηχείο τριών δρόμων με δύο 6.5 γουφερ το Quadral Platinum m4 το έχω 7 χρόνια περίπου και μου αρέσει όπως παίζει.
Το ζητούμενο είναι να ανέβω κατηγορία σε ήχο ,ποιότητα ,και ποιότητα κατασκευής πολλή σημαντικό για μένα η κατασκευή.
Ο λόγος που ζητάω τη βοήθεια σας είναι μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που δεν την γνωρίζω και μήπως από αυτά που μου μοιάζουν καλές επιλογές στα μάτια μου έχει κάποιος γνώμη ,Πληροφορίες να τις μεταδοσει.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα Σαμπ και τα ενεργά καθόλου.Το μοναδικό ηχείο που θα αγόραζα ενεργό είναι της Dynaudio focus 60 XD .
Λοιπόν ηχεία που θεωρω εγω αξιόλογα είναι ,
Dynaudio contour 60, Canton reference 5, Marten design Django L, XL, focal fanta 3. Το πώς θα οδηγηθούν είναι μια άλλη ιστορία που δεν είναι τού παρόντος .Μπατζετ από 7000 έως 11000 μάξιμουμ.Καλο είναι να μην περάσουμε τα 10000.Αποσταση ακρόασης στα 2,5 μέτρα περίπου.Με 85 έως 88 ντεσιμπέλ που μετράει το απ στο κινητό έρχομαι στα ίσια μου.
Aυτά προς το παρών σας Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη βοήθεια.
Καλημερα
Ελπιζω να μην ειμαι οφ δε τοπικ
Προτεινω να επαναεξετασεις την βασικη προυποθεση υπαρξης 2 χ 8" γουφερ,ως ενα απο τα κριτιρια επιλογης σου,επιμενοντας σαφως στην κατασκευαστικη -τεχνικη και αισθητικη προσεγγιση των κατασκευαστων
Ο χωρος σου καλυπτεται ανετα και με μικροτερες μοναδες
Διαμενοντας στο εξωτερικο,αν καταλαβα καλα,εχεις δυνατοτητα να ακουσεις περισσοτερες επιλογες απο οτι στην Ελλαδα
Μην αποκλεισεις την επιλογη ντεμο που βρισκονται εντος μπατζετ σου,και καλυπτουν τις πιο πανω προυποθεσεις
Θα αναφερω καποιους κατασκευαστες με πολυχρονη εμπειρια που πληρουν τα πιο πανω κριτιρια,αν οχι ολα,τα περισσοτερα,ειδικα
την τεχνογνωσια και την ποιοτητα κατασκευης
Απο την αγγλικη σχολη--------Atc(VFM)-Pcm-B&W-Harbeth-Living Voice--Proac-Wilson Benesch
Aπο την αυστριακη -ελβετικη σχολη---Vienna Acoustics-Ayon-Boenicke(VFM)
Απο την αμερικανικη -καναδικη σχολη---Vandersteen(VFM)-Verity-Totem(VFM)-Thiel(Την Rockport,Wilson-Yg,την ξεχνας,)
Απο τη δανεζικη -σουηδικησχολη-Horning-Raidho--Borresen-Dynaudio-Marten
Απο την γερμανικη σχολη-Audio fhysics-Elac(την Tidal-Vimberg,την ξεχνας)
Aπο την γαλλικη σχολη-Focal-Triangle
Απο την ιταλικη σχολη-Sonus faber
Καλη αναζητηση,η οποια θα ειναι ευχαριστη μεν,αλλα και δυσκολη για την επιλογη σου
 

I

iason

Guest
Καλημερα
Ελπιζω να μην ειμαι οφ δε τοπικ
Προτεινω να επαναεξετασεις την βασικη προυποθεση υπαρξης 2 χ 8" γουφερ,ως ενα απο τα κριτιρια επιλογης σου,επιμενοντας σαφως στην κατασκευαστικη -τεχνικη και αισθητικη προσεγγιση των κατασκευαστων
Ο χωρος σου καλυπτεται ανετα και με μικροτερες μοναδες
Διαμενοντας στο εξωτερικο,αν καταλαβα καλα,εχεις δυνατοτητα να ακουσεις περισσοτερες επιλογες απο οτι στην Ελλαδα
Μην αποκλεισεις την επιλογη ντεμο που βρισκονται εντος μπατζετ σου,και καλυπτουν τις πιο πανω προυποθεσεις
Θα αναφερω καποιους κατασκευαστες με πολυχρονη εμπειρια που πληρουν τα πιο πανω κριτιρια,αν οχι ολα,τα περισσοτερα,ειδικα
την τεχνογνωσια και την ποιοτητα κατασκευης
Απο την αγγλικη σχολη--------Atc(VFM)-Pcm-B&W-Harbeth-Living Voice--Proac-Wilson Benesch
Aπο την αυστριακη -ελβετικη σχολη---Vienna Acoustics-Ayon-Boenicke(VFM)
Απο την αμερικανικη -καναδικη σχολη---Vandersteen(VFM)-Verity-Totem(VFM)-Thiel(Την Rockport,Wilson-Yg,την ξεχνας,)
Απο τη δανεζικη -σουηδικησχολη-Horning-Raidho--Borresen-Dynaudio-Marten
Απο την γερμανικη σχολη-Audio fhysics-Elac(την Tidal-Vimberg,την ξεχνας)
Aπο την γαλλικη σχολη-Focal-Triangle
Απο την ιταλικη σχολη-Sonus faber
Καλη αναζητηση,η οποια θα ειναι ευχαριστη μεν,αλλα και δυσκολη για την επιλογη σου
Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχάριστη Αναζήτηση αλλά καθόλου εύκολη.Πεφτει διάβασμα πολύ που Εάν διάβαζα τόσο μικρός στο σχολείο θα ήμουνα καθηγητής !!
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχάριστη Αναζήτηση αλλά καθόλου εύκολη.Πεφτει διάβασμα πολύ που Εάν διάβαζα τόσο μικρός στο σχολείο θα ήμουνα καθηγητής !!
Ποτε μην πεις ποτε-------το διαβασμα απο μονο του ομως, δεν ειναι αρκετο---
Η προσωπικη ακροαση με τους περιορισμους της(μειωση ακοης-ψυχολογικοι ψυχαναγκασμοι-ιδεοληψιες-εμπειρια και χωροι ακροασεων-κα)ειναι ενας ασφαλης τροπος για να εξαγεις συμπερασματα
Μια προταση παντως,απο την εμπειρια μου,μην παρεις την οποια αποφαση,πριν φτιαξεις ηχητικα τον χωρο ακροασης σου,στον βαθμο παντα που επιδεχεται βελτιωσης
Βελτιωση, ειναι δεδομενο και αντικειμενικο, οτι θα γινει
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν πολύ αξιόλογες επιλογές. Θα σου προτείνω ηχεία που γνωρίζω καλά και με έχουν εντυπωσιάσει με τον ήχο τους.

PMC ib2 se (η τιμή του είναι πάνω απο το μπάτζετ σου αλλά νομίζω υπάρχει ντέμο στον αντιπρόσωπο με πολύ καλή τιμή)
Ένα στουντιακό ηχείο φτιαγμένο για οικιακούς χώρους. Τεράστιος ήχος με live αίσθηση. Μεγάλη διαφάνεια.

Focal kanta 3
Για τη focal δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις. Μια από της κορυφαίες εταιρίες στην κατασκευή ηχείων. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής και ήχος.
Στα μεσουψηλά θα ενσωματωθεί ευκολότερα σε αφρόντιστους χώρους λόγο τουίτερ.

Golden Ear triton one.r
Τεράστιος ήχος με ισχυρά μπάσα(σημαντικό εφόσων είσαι κατά των σαμπ). Ίσως η πιο vfm πρόταση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Βάζο είναι αυτό; :D

Από πάνω φυτεύεις καμία ορχιδέα, κι είναι σούπερ. Άμα βάλεις φραουλιά, θα κρέμονται οι φράουλες και θα είναι τελειο! :drinks:
[DOUBLEPOST=1552227499][/DOUBLEPOST]
Το μοναδικό ηχείο που θα αγόραζα ενεργό είναι της Dynaudio focus 60 XD
Πάρτο.
Πριν να είναι αργά... 8-)

Ηχειάρα! ασύρματο, με DSP, σούπερ! Μη το σκεφτεσαι καν!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βάζο είναι αυτό; :D

Από πάνω φυτεύεις καμία ορχιδέα, κι είναι σούπερ. Άμα βάλεις φραουλιά, θα κρέμονται οι φράουλες και θα είναι τελειο! :drinks:
[DOUBLEPOST=1552227499][/DOUBLEPOST]
Πάρτο.
Πριν να είναι αργά... 8-)

Ηχειάρα! ασύρματο, με DSP, σούπερ! Μη το σκεφτεσαι καν!
Από εταιρείες που δραστηριοποιούνται επί δεκαετίες κι εξελίσσουν οι ίδιες τα επιμέρους τμήματα στις υλοποιήσεις τους...
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Τα παρακἀτω εἰχα διαλλἐξει παλαιὀτερα και ἠταν ικανοποιητικἀ :

1). Proac Response 5 (πολὐ σπἀνια, δὐσκολο να βρεθούν)
2). Naim Ovator S600 (πολὐ φτηνὀτερα και πολὐ ιδιαἰτερα)
... (δυστυχὠς ? ) ... τὠρα, μὀνο μτχ υπἀρχουν !

Για νεὀτερα μοντἐλα, δεν ἐχω προτἀσεις αφοὐ αποσὐρθηκα απὀ το mainstream
(και κατἐφυγα σε DIY)

 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Harbeth 40.2, Neat τα βασεως. Τα golden ear triton απιστευτα. Spendor τα τριδρομα. Τα montana απολυτως ολοκληρωμενα αλλα μετα απο 4 τραγουδια τα κλεινεις για μενα. Η μεγαλη παγιδα ειναι τα εντυπωσιακα ηχεια ανεξαρτητου τιμης. Τα ακους, αρχικα εντυπωσιαζεσαι συνηθως με τα αερινα πριμα. Στη συνεχεια η ατμοσφαιρα γινεται σταδιακα κουραστικη. Σαν να εισαι σε ενα ομορφο ονειρο κατα τη διαρκεια του οποιου περνας καλα αλλα καποιος σου ανακοινωνει οτι θα ζεις μονο σε αυτο το ονειρο και δεν θα ξυπνησεις. Οσο καλα και αν περνας θα το βαρεθεις. Σιγα σιγα ξυπνας αλλα το βρισκεις βαρετο. Ειτε manowar ακους ειτε stanley turrentine, το ιδιο ακους, το ιδιο νιωθεις. Μια ισοπεδωση. Ξυπνας και αναρωτιεσαι τι φταιει και τα ριχνεις στον ενισχυτη, στην ευαισθησια κλπ. Και αντε πουλα και ξανα. Η αρχη ειναι το ηχειο. Πολλοι την παστησαμε.
 

I

iason

Guest
Καλημερα
Ελπιζω να μην ειμαι οφ δε τοπικ
Προτεινω να επαναεξετασεις την βασικη προυποθεση υπαρξης 2 χ 8" γουφερ,ως ενα απο τα κριτιρια επιλογης σου,επιμενοντας σαφως στην κατασκευαστικη -τεχνικη και αισθητικη προσεγγιση των κατασκευαστων
Ο χωρος σου καλυπτεται ανετα και με μικροτερες μοναδες
Διαμενοντας στο εξωτερικο,αν καταλαβα καλα,εχεις δυνατοτητα να ακουσεις περισσοτερες επιλογες απο οτι στην Ελλαδα
Μην αποκλεισεις την επιλογη ντεμο που βρισκονται εντος μπατζετ σου,και καλυπτουν τις πιο πανω προυποθεσεις
Θα αναφερω καποιους κατασκευαστες με πολυχρονη εμπειρια που πληρουν τα πιο πανω κριτιρια,αν οχι ολα,τα περισσοτερα,ειδικα
την τεχνογνωσια και την ποιοτητα κατασκευης
Απο την αγγλικη σχολη--------Atc(VFM)-Pcm-B&W-Harbeth-Living Voice--Proac-Wilson Benesch
Aπο την αυστριακη -ελβετικη σχολη---Vienna Acoustics-Ayon-Boenicke(VFM)
Απο την αμερικανικη -καναδικη σχολη---Vandersteen(VFM)-Verity-Totem(VFM)-Thiel(Την Rockport,Wilson-Yg,την ξεχνας,)
Απο τη δανεζικη -σουηδικησχολη-Horning-Raidho--Borresen-Dynaudio-Marten
Απο την γερμανικη σχολη-Audio fhysics-Elac(την Tidal-Vimberg,την ξεχνας)
Aπο την γαλλικη σχολη-Focal-Triangle
Απο την ιταλικη σχολη-Sonus faber
Καλη αναζητηση,η οποια θα ειναι ευχαριστη μεν,αλλα και δυσκολη για την επιλογη σου
Οφείλω να ομολογήσω ότι άκουσα για πρώτη φορά αρκετές μάρκες ηχείων που ανέφερες. Εντυπωσιάστηκα και παράλληλα απογοητεύτηκα. Μάλλον το μπατζετ μου που είπα ότι είναι μέχρι 10000 το πέρασες για 100.000 !! Ένα μηδέν είναι η διαφορά έτσι και αλλιώς Πάντως σε Ευχαριστώ. Εταιρείες σαν την Borresen,Raidho δεν βλέπεις κάθε μέρα. Αλλά δυστυχώς δεν είναι για μένα.:drinks:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σε όλους,
Όπως αναφέρω και στο τίτλο είμαι σε φάση Αναζήτησης ενός Ηχειου τριών δρόμων αποκλειστικά με 2 8ιντσα γουφερ , μεγάφωνο μεσαίων, και τουιτερ.
Ο χώρος μου είναι 35 τετραγωνικά περίπου ακούω όλα τα σχέδια μουσικής αναλόγως την ωρεξη και την ώρα.
Έχω ηχείο τριών δρόμων με δύο 6.5 γουφερ το Quadral Platinum m4 το έχω 7 χρόνια περίπου και μου αρέσει όπως παίζει.
Το ζητούμενο είναι να ανέβω κατηγορία σε ήχο ,ποιότητα ,και ποιότητα κατασκευής πολλή σημαντικό για μένα η κατασκευή.
Ο λόγος που ζητάω τη βοήθεια σας είναι μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που δεν την γνωρίζω και μήπως από αυτά που μου μοιάζουν καλές επιλογές στα μάτια μου έχει κάποιος γνώμη ,Πληροφορίες να τις μεταδοσει.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα Σαμπ και τα ενεργά καθόλου.Το μοναδικό ηχείο που θα αγόραζα ενεργό είναι της Dynaudio focus 60 XD .
Λοιπόν ηχεία που θεωρω εγω αξιόλογα είναι ,
Dynaudio contour 60, Canton reference 5, Marten design Django L, XL, focal fanta 3. Το πώς θα οδηγηθούν είναι μια άλλη ιστορία που δεν είναι τού παρόντος .Μπατζετ από 7000 έως 11000 μάξιμουμ.Καλο είναι να μην περάσουμε τα 10000.Αποσταση ακρόασης στα 2,5 μέτρα περίπου.Με 85 έως 88 ντεσιμπέλ που μετράει το απ στο κινητό έρχομαι στα ίσια μου.
Aυτά προς το παρών σας Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη βοήθεια.
Αφού μένεις στο εξωτερικό και πιθανά έχεις πολλές ευκαιρίες να δεις από κοντά τα υποψήφια ηχεία, για προσπάθησε να πάρεις μια ιδέα από αυτά https://amphion.fi/enjoy/products-home-audio/krypton-floorstanding-loudspeaker/#.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Audio Physic Virgo V (αν και όχι και τόσο σωματώδες χαμηλά αν αυτό είναι το ζητούμενο) ή γιατί όχι κάποιο από τις ακριβότερες σειρές της Quadral (Aurum ?)
 

I

iason

Guest
Audio Physic Virgo V (αν και όχι και τόσο σωματώδες χαμηλά αν αυτό είναι το ζητούμενο) ή γιατί όχι κάποιο από τις ακριβότερες σειρές της Quadral (Aurum ?)
Από την audio physics θα ήθελα να ακούσω το midex.Quadral καλή εταιρεία αλλά όχι πάλι.
[DOUBLEPOST=1552330661][/DOUBLEPOST]
Αφού μένεις στο εξωτερικό και πιθανά έχεις πολλές ευκαιρίες να δεις από κοντά τα υποψήφια ηχεία, για προσπάθησε να πάρεις μια ιδέα από αυτά https://amphion.fi/enjoy/products-home-audio/krypton-floorstanding-loudspeaker/#.
Τα έχω ακούσει τα Amphion σε hi Fi show ωραία αλλά έχουν 15000 ευρώ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
iason
" με 2 8ιντσα γουφερ , μεγάφωνο μεσαίων, και τουιτερ. "
-
:offtopic: αλλά αξίζουν προσοχήs


Usher B-10 DMD
-
phoca_thumb_l_usher_be10a.jpg

-
PMC IB2 SE - PMC ib2 ( αναφέρθηκαν πιό πάνω )
-
PMCIB2SESpeakers_-_Rose.jpg


-
proac d-100 , proac d-80
-
maxresdefault.jpg


-
κατασκευή - ξεκούραστα - ποιότητα - καλοκουρδισμένα ....όνειρο !

καλέs επιλογές .
-
 



I

iason

Guest
Ωραίο νήμα ....όλοι βγάζουμε τα απωθημένα μας...
[DOUBLEPOST=1552411124][/DOUBLEPOST]Μην μας απογοητεύσεις iason ,πάρε κάτι δυνατό και μοιράσου το μαζί μας...
Φίλε jiovani75 θα προσπαθήσω και όταν καταλήξω κάπου να είσαι σίγουρος ότι θα το ανεβάσω στο φόρουμ με όλη μου τ ην χαρά.
Απλά προσπαθώ να κραταω τον πήχη χαμηλά. Ως συνήθως μου βγαίνει σε καλό.
Είναι ωραίο να γνωρίζεις τα όρια σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top