Ανεμοσκορπίσματα

Y

Yiannis_B

Guest
Τα λέγαμε -και τα πίναμε- με τον Παντελή (Tyler Durden)-και κάτι άλλες παλιές καραβάνες -ή φρούτα-διαλέγετε και πέρνετε, και του έλεγα πόσο με εντυπωσίασε το μικρό δωμάτιο ακρόασης της Ηχοέκφρασης, στον δεύτερο όροφο.

Στημένα ήταν τα AN-E της Audio Note, με έναν ενισχυτή (<8W) και ένα player της ίδιας εταιρείας.




Παρ' ότι φανατικός ATCάκιας, είχα ενθουσιαστεί με την ταχύτητα και τον τρόπο διαχείρησης των δυναμικών -lighting fast but not accurate-άλλη άποψη για το πως προσεγγίζεις την αληθοφάνεια αλλά εξίσου θεμιτή.

Αλλά κάτι έλειπε για να δικαιολογήσω το συναίσθημα που μου έβγαζε το άκουσμα. Δεν μπορούσα να ανασυνθέσω ακριβώς γιατί ενθουσιάστηκα.

.............................................................

Η κουβέντα γύρισε, για τα μηχανήματα που είχαν οι γονείς μας και τα ακούσματα που μεγαλώσαμε πήραν τον λόγο.

Του έλεγα για τον ραδιοενισχυτή που τσίμπισα, έναν Kenwood KR-4070 μαζί με κάτι αντίστοιχα ηχεία Kenwood της παλιάςς σχολής...μεγάφωνα 12ίντσα από χαρτί και ανεμικούς μαγνήτες, cross-over της πλάκας, και καμπίνες από χαρτόνι.










Ήταν ακριβώς το ίδιο σύστημα που είχαμε στο σπίτι όταν ήμουνα μικρός.

"Γι'αυτό σου άρεσαν τόσο τα Audio Note"....σχολίασε ο Παντελής.

.....................................................

Βρε λες? :whistling:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Μ' αρέσει που είσαι και των δυο σχολών σαν εμένα!
ΓΝΗΣΙΟΣΣΣΣΣΣ!!

Αισθηματία μου εσύ!:roflmao:

 
Last edited by a moderator:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.685
Reaction score
2.728
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Μεγαλη συζητηση η συγκεκριμμενη. Οι "ηχοι" με τους οποιους μεγαλωσαμε καταχωρουνται καπου βαθια μεσα μας, και μας καθοριζουν. Περιμενουν ενα μικρο ερεθισμα για να ξαναβγουν στην επιφανεια τα συναισθηματα που ειχαμε νιωσει τοτε. Στη διαδρομη μπολιαστηκαμε με τον ψυχαναγκαστικο παραγοντα που διεπει το συγκεκριμμενο χομπι, κ οτιδηποτε αποκλινει απο την κλιμακα "σωστομετρο" αισθανομαστε μεχρι κ ενοχες να αποδεχτουμε κ να εκφρασουμε πως μας συγκινει. Το χομπι μας ειναι ιδιοσυγκρασιακο κυριοι, κι οποιος διαφωνει ας βαλλει τον πρωτο λιθο προς εμε. Στο αδιακοπο ταξιδι προς την τεχνοκρατικη αρτιοτητα, καπου πισω στη διαδρομη ξεχασαμε τον εαυτο μας..
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Στο αδιακοπο ταξιδι προς την τεχνοκρατικη αρτιοτητα, καπου πισω στη διαδρομη ξεχασαμε τον εαυτο μας..
Αυτό θα κρατήσω και θα καληνυχτήσω...
Καλό βράδυ σε όλους!:rolleyes:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Στο αδιακοπο ταξιδι προς την τεχνοκρατικη αρτιοτητα, καπου πισω στη διαδρομη ξεχασαμε τον εαυτο μας..
Πολύ ρομαντικό.

Η πραγματικότητα βέβαια είναι πιο σκληρή...
Δε γεμίσαμε ακριβώς από θαλασσοδαρμένα μέλη - χομπίστες (που παλεύουν χρόνια με τα κύματα, στο αδιάκοπο ταξίδι τους προς την τεχνική αρτιότητα..)!
Οι Οδύσσειες, αγαπητέ Παντελή, προϋποθέτουν νοσταλγία για την Ιθάκη... Οι δικοί μας Οδυσσείς δεν την έχουν δει ούτε σε carte postale.

Στο δεύτερο κομμάτι, ότι δηλαδή πολλοί χομπίστες αυτοκαθορίζονται από το ηχοσύστημά τους και την απόδοσή του (κι ούτε καν από τη μουσική που ακούνε σε αυτό - που πάει κι έρχεται..), θα συμφωνήσω. Αυτοί οι άνθρωποι, όμως, δεν τον βρήκαν ποτέ τον εαυτό τους για να κινδυνεύουν να τον χάσουν... Τέλος πάντων - μπαίνουμε στα χωράφια άλλων επιστημών...

Επί του θέματος, συμφωνώ ότι ορισμένα ακούσματα μας σημαδεύουν και μας συνοδεύουν, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Έχω την αίσθηση, δε, ότι αυτά δεν περιορίζονται σε ό,τι έχουμε βιώσει αλλά κουβαλάμε και κάποια άλλα μέσα μας, "προίκα" από τις προηγούμενες γενιές. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα κατανοήσουμε πλήρως τους μηχανισμούς αυτούς - αλλά όσο υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ψάχνουν το "γιατί" χωρίς να χάνουν τον εαυτό τους, υπάρχει ελπίδα!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Εχω εκπτωτικό κουπόνι σε κέντρο ψυχαναλυτικής ενδοσκόπησης.....
Ενδιαφέρεται κανείς ;:tongue:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Επί του θέματος, συμφωνώ ότι ορισμένα ακούσματα μας σημαδεύουν και μας συνοδεύουν, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Έχω την αίσθηση, δε, ότι αυτά δεν περιορίζονται σε ό,τι έχουμε βιώσει αλλά κουβαλάμε και κάποια άλλα μέσα μας, "προίκα" από τις προηγούμενες γενιές. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα κατανοήσουμε πλήρως τους μηχανισμούς αυτούς - αλλά όσο υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ψάχνουν το "γιατί" χωρίς να χάνουν τον εαυτό τους, υπάρχει ελπίδα!
:hi:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα



Άσχετοι από high end, άσχετοι κι από ψυχανάλυση. Λοιπόν ακούστε να μαθαίνετε! Δεν ξεχάσατε τον εαυτό σας, απλώς χάσατε τη νεότητά σας. Πριν 30 χρόνια ήσασταν όπως το παιδί αριστερά, τώρα είστε όπως ο κύριος δεξιά και στα βαθιά γεράματα θα γίνετε όπως ο παππούς στο μέσον...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

«Μου φαίνεται πως τώρα ήρθε η ώρα να περπατήσουμε σωστά τον λάθος δρόμο κι υπάρχει μόνο ένας τρόπος να μη χαθούμε … -Να ξεχαστούμε αλλά να μην ξεχάσουμε.»

Νίκος Νικολαΐδης (1939 – 2007)




http://www.nikosnikolaidis.com/main/index.php
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Ανεμομαζώματα,διαβολοσκορπίσματα...

... Στο αδιακοπο ταξιδι προς την τεχνοκρατικη αρτιοτητα, καπου πισω στη διαδρομη ξεχασαμε τον εαυτο μας.
...αλλά όσο υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ψάχνουν το "γιατί" χωρίς να χάνουν τον εαυτό τους, υπάρχει ελπίδα!
Μακάριοι όσοι ανακαλύπτουν ξανά αντί να (ξε)χάσουν στην πορεία τον εαυτό τους,έστω και αν αυτό που βρίσκουν δεν είναι παρά μιά...κυνική εγκυκλοπαίδεια.:wink:
Γραμμόφωνο,παυσίπονο,...παυσίφωνο:sneaky:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Ανεμομαζώματα,διαβολοσκορπίσματα...

Μακάριοι όσοι ανακαλύπτουν ξανά αντί να (ξε)χάσουν στην πορεία τον εαυτό τους,έστω και αν αυτό που βρίσκουν δεν είναι παρά μιά...κυνική εγκυκλοπαίδεια.:wink:

Γραμμόφωνο,παυσίπονο,...παυσίφωνο :sneaky:
:rolleyes:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.685
Reaction score
2.728
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

...και "παυσιλυπο" θα συμπληρωνα εγω.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Τα λέγαμε -και τα πίναμε- με τον Παντελή (Tyler Durden)-και κάτι άλλες παλιές καραβάνες -ή φρούτα-διαλέγετε και πέρνετε, και του έλεγα πόσο με εντυπωσίασε το μικρό δωμάτιο ακρόασης της Ηχοέκφρασης, στον δεύτερο όροφο.

Στημένα ήταν τα AN-E της Audio Note, με έναν ενισχυτή (<8W) και ένα player της ίδιας εταιρείας.




Παρ' ότι φανατικός ATCάκιας, είχα ενθουσιαστεί με την ταχύτητα και τον τρόπο διαχείρησης των δυναμικών -lighting fast but not accurate-άλλη άποψη για το πως προσεγγίζεις την αληθοφάνεια αλλά εξίσου θεμιτή.

Αλλά κάτι έλειπε για να δικαιολογήσω το συναίσθημα που μου έβγαζε το άκουσμα. Δεν μπορούσα να ανασυνθέσω ακριβώς γιατί ενθουσιάστηκα.

.............................................................

Η κουβέντα γύρισε, για τα μηχανήματα που είχαν οι γονείς μας και τα ακούσματα που μεγαλώσαμε πήραν τον λόγο.

Του έλεγα για τον ραδιοενισχυτή που τσίμπισα, έναν Kenwood KR-4070 μαζί με κάτι αντίστοιχα ηχεία Kenwood της παλιάςς σχολής...μεγάφωνα 12ίντσα από χαρτί και ανεμικούς μαγνήτες, cross-over της πλάκας, και καμπίνες από χαρτόνι.










Ήταν ακριβώς το ίδιο σύστημα που είχαμε στο σπίτι όταν ήμουνα μικρός.

"Γι'αυτό σου άρεσαν τόσο τα Audio Note"....σχολίασε ο Παντελής.

.....................................................

Βρε λες? :whistling:
Το πρωτο συστημα στη φωτογραφια ειναι απο τα λιγα που ο ακροατης απολαμβανει πραγματικα την μουσικη, και δεν καθεται να ακουει τις τυμπανιες αν ειναι σωστες , και αν το τσικι φθανει στους 200khz!!!
Ειναι γι αυτους που πραγματικα ξερουν τι ακουν!!!!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Όπως λέει και μια ψυχή.... η νεκροφιλία είναι της μοδός! :biggrin:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.685
Reaction score
2.728
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Το πρωτο συστημα στη φωτογραφια ειναι απο τα λιγα που ο ακροατης απολαμβανει πραγματικα την μουσικη, και δεν καθεται να ακουει τις τυμπανιες αν ειναι σωστες , και αν το τσικι φθανει στους 200khz!!!
Ειναι γι αυτους που πραγματικα ξερουν τι ακουν!!!!
:thumbsup:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Βαφτίσαμε τη θολούρα μουσικότητα και την κουφαμάρα άποψη...

Μάλιστα...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Αλεχ, δυστυχως και στα σουπερ ντουπερ μηχανακια αποψη ακους!!!!! αυτη την ηλεκτρικη, ξερεις!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα



Δε μου λέτε; Αυτά τα κουτιά είναι κανονικά hi-fi κουτιά, ή κουδουνίστρες σαν τα Harbeth?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα και των λαμπιονιών τα...(μ)νήματα

Το πρωτο συστημα στη φωτογραφια ειναι απο τα λιγα που ο ακροατης απολαμβανει πραγματικα την μουσικη, και δεν καθεται να ακουει τις τυμπανιες αν ειναι σωστες , και αν το τσικι φθανει στους 200khz!!!
Ειναι γι αυτους που πραγματικα ξερουν τι ακουν!!!!
Έξοχα...Το κάτι που μένει είναι να μάθουν και τί...βλέπουν.:sneaky:

[youtube]dar2HKImK-0[/youtube]
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα



Δε μου λέτε; Αυτά τα κουτιά είναι κανονικά hi-fi κουτιά, ή κουδουνίστρες σαν τα Harbeth?
Γιατί ψήνεσαι να τα αγοράσεις παρέα με τον λαμπάτο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.417
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top