Ανεμοσκορπίσματα



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Οι παραδόσεις σπάνε δύσκωλα:wink:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Τη λεξη "ψυχαναγκαστικο" τη χρησιμοποιησα οπως χρησιμοποιησες την "κουφαμαρα". Για να εστιασω στο αλλο ακρο. Σε παρα πολλους ανθρωπους που στην αναζητηση της αρτιοτητας στο "engineering" κομματι, εχουν στησει ενα συστημα το οποιο δεν τους βαζει σε κανενα "enjoyment mode", δεν ακουν καθολου μουσικη, το συστημα δεν τους βαζει καθολου μεσα στο θεμα κ το feeling, και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ετσι πρεπει να ακουν γιατι αυτο ειναι το "σωστο", χωρις αυτο το σωστο να τους ακουμπαει καθολου μεσα τους. Αυτο ειναι το ψυχαναγκαστικο στην υποθεση.
H σύνδεση "engineering" προσέγγισης και απώλειας "enjoyment" είναι όχι απλώς αυθαίρετη αλλά και έρχεται σε αντίθεση με βάση τα όσα γνωρίζουμε σήμερα.

Ένα σύστημα που παίζει σωστά (από τεχνοκρατικής απόψεως) αρέσει.
Αν έχετε αντίθετη εμπειρία, δεν έχετε ακούσει ποτέ τέτοιο σύστημα ή νομίζετε ότι έχετε ακούσει - το έχουν πάθει οι περισσότεροι, no big deal.

Αυτά έχουν αποδειχθεί προ πολλού σε σχετικές έρευνες από Toole και άλλους. Εννοείται οι έρευνες δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να αρέσει κι ένα σύστημα που δεν παίζει σωστά, αλλά εκεί υπάρχει μεγαλύτερη τυχαιότητα και απόκλιση στις αξιολογήσεις των ακροατών (βλ. γούστο).

[Αν κάποιος βγάζει σπυριά από οτιδήποτε "επιστημονικό" και δε θέλει να διαβάσει, μπορεί - όταν γυρίσει από τον σαμάνο γιατρό της φυλής του - να διαβάσει ενδεικτικά τις καταγεγραμμένες "εντυπώσεις" (sic) από τις επισκέψεις στο χώρο της Athens Pro Audio (με τα "ψυχρά" monitor, τα διακοπτικά ενισχυτικά που "κατακερματίζουν τον ήχο", τα "επαγγελματικά" καλώδια και τις "κάρτες ήχου με λαμπάκια για πηγή").]

Ψυχαναγκαστικές είναι οι αλλαγές καλωδίων, μηχανισμών στήριξης, πολύπριζων, 20 ηχείων και 40 ενισχυτών σε 2 μήνες κλπ κλπ... Συμπεριφορές που, όχι απλά δεν έχουν καμία σχέση με την τεχνοκρατική αντιμετώπιση των πραγμάτων, αλλά βρίσκονται στο άλλο άκρο. Εννοείται, δε, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το όποιο "enjoyment" περιορίζεται στο - εξαιρετικά βραχύβιο - "γαργάλημα" που νοιώθουμε ως σωστοί καταναλωτές.

Σίγουρα κάποιοι από τους ανθρώπους αυτούς, στα πλαίσια των ψυχαναγκαστικών τους αναζητήσεων και τη δίψα αποδοχής από τους "peers", θα περάσουν τουρίστες κι από το "engineering mode" (όπως πέρασαν από τους λαμπάτους στα solid state, από τα full range στις κόρνες, από τα μονόκλωνα στα πολύκλωνα etc.).
Άλλωστε εφόσον οι επιλογές τους ορίζονται σε μεγάλο βαθμό από το peer pressure, και με δεδομένη την έλλειψη ικανοποίησης από τις προηγούμενες επιλογές (πώς να ικανοποιηθείς όταν δεν ξέρεις τι ψάχνεις;!), πολλοί θα μπουν στον πειρασμό να ακολουθήσουν τις συμβουλές (και) του Coyias - να έχουν και την σφραγίδα των "τεχνοκρατών" στο κάτω-κάτω βρε αδερφέ...

Άρα με ολίγη από ημιμάθεια, το γνωστό πασάλειμμα και τις αγχωτικές κινήσεις, προσπαθώντας να έχουν ταυτόχρονα όλες τις πλευρές ικανοποιημένες, θα βάλουν ένα ηχείο "monitor" στο σύστημά τους. Ή ένα καλώδιο "επαγγελματικό". Ή ένα τελικό που "μετράει καλά". Ή δύο από τα παραπάνω.
Κι όταν αποφασίσουν ότι το - και καλά τεχνικά άρτιο - σύστημα που μόλις στήσανε "δεν τους αρέσει", θα βγάλουν το συμπέρασμα: "οι μετρήσεις δε λένε την αλήθεια", "άμα μετράει καλά δεν αρέσει", "το monitor κουράζει", "τα επαγγελματικά καλώδια δεν έχουν καλές μεσαίες", "οι τεχνοκράτες είναι ΚουΦοί και δεν τους αρέσει το σύστημά τους" κ.ο.κ..
Όπως πριν είχαν αποφασίσει ότι "οι κόρνες δε λένε τίποτα" (επειδή άκουσαν μία τυχαία κόρνα σπίτι τους κι άλλη μία σε έκθεση), ότι "οι Krell είναι δεν έχουν PRaT" (γιατί δεν χτυπούσαν με ρυθμό, "αυθόρμητα", τα πόδια τους στο σπίτι του γείτονα που έχει Krell) και άλλα τέτοια γραφικά και εξόχως διασκεδαστικά "διαμάντια" που με κρατάνε κολλημένο στα forums.

Κι έχεις τον Κόγια να ξενερώνει-φοβίζει τους ανθρώπους και να μην τους αφήνει να εκφράζονται με την ησυχία τους!
Και μπαίνω το πρωί με τον καφέ μου να διαβάσω 5-6 τέτοια "διαμάντια", να γελάσω, να πάρω τον Ζαπάντη να ξανα-γελάσουμε, να πάρω τον sp502 να ξανα-μανα-γελάσουμε κ.ο.κ.. και βλέπω ελάχιστα πράγματα.
Και έχω φτάσει 32 το ρημάδι - δεν περισσεύουν τα χρόνια, καρντιά μου... Δε γίνεται ο κάθε Κόγιας να μου στερεί το γέλιο, ήτοι να κόβει χρόνια από τη ζωή μου!
Και αναγκάζομαι να μπαίνω σε άλλους χώρους (όπου η ανοησία έχει ασυλία και τα λουλούδια ανθίζουν ανενόχλητα) για να πάρω τα χρόνια μου πίσω....
Και - ευτυχώς - τα παίρνω και με το παραπάνω!
Και μετά κάτι με πιάνει και δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ που με τόσο γέλιο θα φτάσω τουλάχιστον τον Μητσοτάκη ή να ντραπώ που θα οφείλω τα βαθιά μου γεράματα στους audiophools!

Είδατε;!.. Ο καθένας μας κουβαλάει τα δικά του βασανιστικά ερωτήματα.
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Ανεμοσκορπίσματα

Κοιτα τωρα να δεις... Καποιος κατασκευαστής σε μια αρτια τεχνοκρατικα συσκευή ρυθμιζει το ρευμα πολωσης των ημιαγωγων του σε καποια mA.

Μετα την παροδο καποιου χρονου και αφου μαζευει τις εμπειρίες απο τον ενισχυτή του που εχει παιξει με μια σειρά ηχείων αποφασισζει να ανεβάσει λίγο την πόλωση και πραγματι ακουγεται καλύτερα...

Ποιο απο τα 2 ειναι το πιό "τεχνοκρατικά" σωστό?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.889
Reaction score
34.342
ειστε ασχετοι ολοι , εδω ακουμε με τα μαθηματικα, λυνουμε λαιβ εξισωσεις, διαγραμματα κ διανυσματα, οταν ακουμε, κι αν βγουν σωστα εχουμε ακουσει σωστα!

τοτε κ μονο τοτε ειμαστε Χαινενταδες!
 





Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Κι έχεις τον Κόγια να ξενερώνει-φοβίζει τους ανθρώπους και να μην τους αφήνει να εκφράζονται με την ησυχία τους!

Προς Νέους αναγνώστες κάθε ηλικίας:

MHN ΜΑΣΑΤΕ από το κατεστημένο οποιασδήποτε νέας ομάδας προσεγγίζετε.

Αν είστε αληθινοί στους προβληματισμούς σας θα βρείτε τον δρόμο σας.

ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ! Κάντε τα κ@λ@ς! :hunter::roflmao:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.889
Reaction score
34.342
Μονομαχία το πρωί στο Βόλο, θα πάμε με τις Βεσπούτσες.

Δεν προλαβαινω αυριο το πρωι...καντο Σαββατο...

Με τις ...βεσπουτσες?

Θα φτασεις μεχρι εκει???

:biggrin::roflmao::cry:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Προς Νέους αναγνώστες κάθε ηλικίας:

MHN ΜΑΣΑΤΕ από το κατεστημένο οποιασδήποτε νέας ομάδας προσεγγίζετε.

Αν είστε αληθινοί στους προβληματισμούς σας θα βρείτε τον δρόμο σας.

ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ! Κάντε τα κ@λ@ς! :thumbsdown:
Δε θέλω να σ' ανησυχήσω, αλλά εσύ είσαι το κατεστημένο. :biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Δεν προλαβαινω αυριο το πρωι...καντο Σαββατο...

Με τις ...βεσπουτσες?

Θα φτασεις μεχρι εκει???

:biggrin::roflmao::cry:

Χαχα, Σάββατο λοιπόν. ΡΜ για λεπτομέρειες.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

H σύνδεση "engineering" προσέγγισης και απώλειας "enjoyment" είναι όχι απλώς αυθαίρετη αλλά και έρχεται σε αντίθεση με βάση τα όσα γνωρίζουμε σήμερα.

Ένα σύστημα που παίζει σωστά (από τεχνοκρατικής απόψεως) αρέσει.
Αν έχετε αντίθετη εμπειρία, δεν έχετε ακούσει ποτέ τέτοιο σύστημα ή νομίζετε ότι έχετε ακούσει - το έχουν πάθει οι περισσότεροι, no big deal.

Αυτά έχουν αποδειχθεί προ πολλού σε σχετικές έρευνες από Toole και άλλους. Εννοείται οι έρευνες δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να αρέσει κι ένα σύστημα που δεν παίζει σωστά, αλλά εκεί υπάρχει μεγαλύτερη τυχαιότητα και απόκλιση στις αξιολογήσεις των ακροατών (βλ. γούστο).

[Αν κάποιος βγάζει σπυριά από οτιδήποτε "επιστημονικό" και δε θέλει να διαβάσει, μπορεί - όταν γυρίσει από τον σαμάνο γιατρό της φυλής του - να διαβάσει ενδεικτικά τις καταγεγραμμένες "εντυπώσεις" (sic) από τις επισκέψεις στο χώρο της Athens Pro Audio (με τα "ψυχρά" monitor, τα διακοπτικά ενισχυτικά που "κατακερματίζουν τον ήχο", τα "επαγγελματικά" καλώδια και τις "κάρτες ήχου με λαμπάκια για πηγή").]

Ψυχαναγκαστικές είναι οι αλλαγές καλωδίων, μηχανισμών στήριξης, πολύπριζων, 20 ηχείων και 40 ενισχυτών σε 2 μήνες κλπ κλπ... Συμπεριφορές που, όχι απλά δεν έχουν καμία σχέση με την τεχνοκρατική αντιμετώπιση των πραγμάτων, αλλά βρίσκονται στο άλλο άκρο. Εννοείται, δε, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το όποιο "enjoyment" περιορίζεται στο - εξαιρετικά βραχύβιο - "γαργάλημα" που νοιώθουμε ως σωστοί καταναλωτές.

Σίγουρα κάποιοι από τους ανθρώπους αυτούς, στα πλαίσια των ψυχαναγκαστικών τους αναζητήσεων και τη δίψα αποδοχής από τους "peers", θα περάσουν τουρίστες κι από το "engineering mode" (όπως πέρασαν από τους λαμπάτους στα solid state, από τα full range στις κόρνες, από τα μονόκλωνα στα πολύκλωνα etc.).
Άλλωστε εφόσον οι επιλογές τους ορίζονται σε μεγάλο βαθμό από το peer pressure, και με δεδομένη την έλλειψη ικανοποίησης από τις προηγούμενες επιλογές (πώς να ικανοποιηθείς όταν δεν ξέρεις τι ψάχνεις;!), πολλοί θα μπουν στον πειρασμό να ακολουθήσουν τις συμβουλές (και) του Coyias - να έχουν και την σφραγίδα των "τεχνοκρατών" στο κάτω-κάτω βρε αδερφέ...

Άρα με ολίγη από ημιμάθεια, το γνωστό πασάλειμμα και τις αγχωτικές κινήσεις, προσπαθώντας να έχουν ταυτόχρονα όλες τις πλευρές ικανοποιημένες, θα βάλουν ένα ηχείο "monitor" στο σύστημά τους. Ή ένα καλώδιο "επαγγελματικό". Ή ένα τελικό που "μετράει καλά". Ή δύο από τα παραπάνω.
Κι όταν αποφασίσουν ότι το - και καλά τεχνικά άρτιο - σύστημα που μόλις στήσανε "δεν τους αρέσει", θα βγάλουν το συμπέρασμα: "οι μετρήσεις δε λένε την αλήθεια", "άμα μετράει καλά δεν αρέσει", "το monitor κουράζει", "τα επαγγελματικά καλώδια δεν έχουν καλές μεσαίες", "οι τεχνοκράτες είναι ΚουΦοί και δεν τους αρέσει το σύστημά τους" κ.ο.κ..
Όπως πριν είχαν αποφασίσει ότι "οι κόρνες δε λένε τίποτα" (επειδή άκουσαν μία τυχαία κόρνα σπίτι τους κι άλλη μία σε έκθεση), ότι "οι Krell είναι δεν έχουν PRaT" (γιατί δεν χτυπούσαν με ρυθμό, "αυθόρμητα", τα πόδια τους στο σπίτι του γείτονα που έχει Krell) και άλλα τέτοια γραφικά και εξόχως διασκεδαστικά "διαμάντια" που με κρατάνε κολλημένο στα forums.

Κι έχεις τον Κόγια να ξενερώνει-φοβίζει τους ανθρώπους και να μην τους αφήνει να εκφράζονται με την ησυχία τους!
Και μπαίνω το πρωί με τον καφέ μου να διαβάσω 5-6 τέτοια "διαμάντια", να γελάσω, να πάρω τον Ζαπάντη να ξανα-γελάσουμε, να πάρω τον sp502 να ξανα-μανα-γελάσουμε κ.ο.κ.. και βλέπω ελάχιστα πράγματα.
Και έχω φτάσει 32 το ρημάδι - δεν περισσεύουν τα χρόνια, καρντιά μου... Δε γίνεται ο κάθε Κόγιας να μου στερεί το γέλιο, ήτοι να κόβει χρόνια από τη ζωή μου!
Και αναγκάζομαι να μπαίνω σε άλλους χώρους (όπου η ανοησία έχει ασυλία και τα λουλούδια ανθίζουν ανενόχλητα) για να πάρω τα χρόνια μου πίσω....
Και - ευτυχώς - τα παίρνω και με το παραπάνω!
Και μετά κάτι με πιάνει και δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ που με τόσο γέλιο θα φτάσω τουλάχιστον τον Μητσοτάκη ή να ντραπώ που θα οφείλω τα βαθιά μου γεράματα στους audiophools!

Είδατε;!.. Ο καθένας μας κουβαλάει τα δικά του βασανιστικά ερωτήματα.
τη σχεση μεταξυ enjoyment και engineering την χρησιμοποιησε ο Αλεξ σε παραπανω ποστ, γιαυτο την ανεφερα. Στο "ενα συστημα που παιζει τεχνοκρατικα σωστα" οφειλει να αρεσει, διαφωνω εν μερη, θα αρεσει αλλα οχι απαραιτητα σε ολους, για ολους τους λογους της υποκειμενικοτητας κ της διαφορετικοτητας της ψυχοσυνθεσης κ των βιωματων κ καταβολων του καθενος.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, εγινες απολυτως σαφης, συμφωνουμε σε πολλα οπως στην πρωτελευταια σου παραγραφο, και διαφωνουμε σε αλλα τοσα, κι αυτο ειναι η μαγεια γιατι ειναι αφορμη για να ξεθαρρεψουν κι αλλοι και να καταθεσουν την αποψη τους, τεχνοκρατες , ρομαντικοι, ημιμαθεις κ λοιποι, πιστευω οτι στο φορουμ εχουν θεση ολοι και τους θελει ολους.

O Koγιας δεν φοβιζει κανεναν, βλεπετε εγω σας διασκεδασα αρκετα με το κειμενο επιπεδου "διαμαντιου" το οποιο εγραψα ετσι απλα και αθορμητα οπως οταν μιλαω, καποιοι που με ξερουν καταλαβαινουν. Ευτυχως λογω παιδειας θετικης κατευθυνσης εχω τη δυνατοτητα να αντιληφθω την Φυσικη των πραγματων, να διαβασω ενα διαγραμμα, να κατανοησω ενα επιστημονικα τεκμηριωμενο θεμα που θα δω κλπ. Συμμετεχω λιγοτερο απο οσο θα μπορουσα στα τεχνικα θεματα κ κρατω μια ισορροπια μεταξυ αυτου του κομματιου κ του "ρομαντισμου" που ανεφερες, γιατι πολλες φορες μου αρκει το feeling χωρις να με ενδιαφερει πως κ απο που προερχεται. Ο "ρομαντισμος" ειναι επιλογη μας και στη σωστη "δοση" σε σχεση με τη λογικη, βοηθαει κι αυτος να δουμε ενα κομματι της πραγματικοτητας μη μετρησιμο, στο οποιο μπορει να υπαρχουν πολλα να παρει κανεις. Θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει ενα μεταξυ τους σημειο ευσταθους ισορροπιας για να μην χανεται το νοημα. Το νοημα που τελικα μαλλον ειναι διαφορετικο για τον καθενα οπως η Ιθακη που ανεφερε ο Γιαννης. Συνεπως καταχωρω τον εαυτο μου στην κατηγορια των ημιμαθων, αφηνοντας περιθωριο για τον εαυτο μου και προς τις δυο κατευθυνσεις. Τελικα ολους τους κανω να χαμογελουν με τον ενα ή με τον αλλο τροπο κ για διαφορετικους λογους, ειναι κατι κι αυτο, κ κατι εχω να προσφερω τελικα. :geek: lol.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Δε θέλω να σ' ανησυχήσω, αλλά εσύ είσαι το κατεστημένο. :biggrin:
Ziziko αυτός είναι ο ορισμός για το καπέλωμα. :cool:

Για κοιτάχτε από πότε γράφετε και τα "παράσημα" που αυτο-καρφιτσώνετε, και ελάτε να τα ξαναπούμε. :wink:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

Για πολλοστή φορά επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια .
"Έχω χρήματα,πάω μέγαρο = ακούω καλά και έχω καλά μηχανήματα."
Αν οι μετρήσεις δείχνουν αλλοπρόσαλλα νούμερα φταίει ο Αρχιμήδης ,ο Toole,o Bruno και η Μέρκελ .
Είναι απογοητευτικό να βλέπεις ανθρώπους να υπεραμύνονται της άγνοιας τους για να δικαιολογήσουν τις επιλογές τους .
Δεν είναι αρκετό να δηλώσουν την ευχαρίστηση τους από κάποιο προϊόν,πρέπει να το επενδύσουν και με αξιολόγηση ΑΑΑ .
Όσο για τον κατασκευαστή που ψάχνεται με την πόλωση....για DIY πειράματα καλός είναι.
Τεχνοκρατικά είναι για τα μπάζα .Κάτι γωνιακά μαγαζιά (Mark L,Classe,Krell κλπ) δεν κάνουν τέτοια χαζά.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμοσκορπίσματα

τη σχεση μεταξυ enjoyment και engineering την χρησιμοποιησε ο Αλεξ σε παραπανω ποστ, γιαυτο την ανεφερα. Στο "ενα συστημα που παιζει τεχνοκρατικα σωστα" οφειλει να αρεσει, διαφωνω εν μερη, θα αρεσει αλλα οχι απαραιτητα σε ολους, για ολους τους λογους της υποκειμενικοτητας κ της διαφορετικοτητας της ψυχοσυνθεσης κ των βιωματων κ καταβολων του καθενος.
Διάβασε Τoole. Και Olive. Για αρχή (και σε σχέση με τα ηχεία περισσότερο).
Έτσι εκτός από γνώμη θα έχεις και γνώση.
Και όσο αποκτάς γνώση τόσο θα ανακαλύπτεις πόσα ΔΕΝ ξέρεις.
Και θα διασκεδάζεις περισσότερο με αυτούς που "εξάντλησαν" τα όρια της επιστήμης και της γνώσης αλλά δε βρήκαν ικανοποιητικές απαντήσεις για τη σωστή αναπαραγωγή του ήχου.

Για τα άλλα, λυπάμαι αν ένοιωσες ότι σε φωτογραφίζω, αλλά δεν ήταν πρόθεσή μου. Ήταν γενικότερη τοποθέτηση. Άλλωστε εμένα μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι μετρημένος και προσεκτικός στις τοποθετήσεις σου, άρα όχι στα "ανθισμένα λουλουδάκια" που περιγράφω (κι αν όντως έχεις γράψει ή πει τέτοια "διαμάντια", λυπάμαι διπλά).

Γενικότερο σχόλιο: Το να χρησιμοποιείς πρώτα το μυαλό και μετά την καρδιά, δε σημαίνει ότι βάζεις το συναίσθημα σε δεύτερο ρόλο. To αντίθετο: τότε και μόνο τότε μπορείς να αντιληφθείς και να εκτιμήσεις το μεγαλείο του συναισθήματος.

Σαν bonus θα κερδίσεις κι άλλα πράγματα - όπως το να διαβάζεις ό,τι γράφει ο άλλος κι όχι ό,τι νομίζεις/θα ήθελες να γράφει.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
φυσικη βερσους μαθηματικα, βερι ιντρεστινγκ ιντιντ ....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.625
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top