Απάτη μέσω των αγγελιών

Μηνύματα
75
Reaction score
17
Τα ιδια σημερα στην χρ.ευκ. Mark Levinson 532 - McIntosh 302 οι απατεωνες
Που θα παη αυτη η κατασταση ,δεν υπαρχει πλεον καμμια εμπιστοσυνη με τις
αγγελιες εξ αιτιας αυτων των τυπων.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Τα ιδια σημερα στην χρ.ευκ. Mark Levinson 532 - McIntosh 302 οι απατεωνες
Που θα παη αυτη η κατασταση ,δεν υπαρχει πλεον καμμια εμπιστοσυνη με τις
αγγελιες εξ αιτιας αυτων των τυπων.
Δεν έχω δει τις αγγελίες, αλλά δεν υπάρχει η επιλογή "χέρι-χέρι"; Γράφει περιοχή; Πως δεν τον έχει "χεριάσει" κανένας μέχρι τωρα; Εκτός αν βρίσκει συνεχώς χαζές προφάσεις για να μην συναντά κανέναν.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Ζητάει πρώτα κατάθεση σε τράπεζα και οι διάφοροι ευκολόπιστοι τα καταθέτουν και μετά περιμένουν να τους αποσταλεί το προϊόν που αγόρασαν.
Απλά πράγματα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Ζητάει πρώτα κατάθεση σε τράπεζα και οι διάφοροι ευκολόπιστοι τα καταθέτουν και μετά περιμένουν να τους αποσταλεί το προϊόν που αγόρασαν.
Απλά πράγματα.
Πρέπει να είσαι και λίγο γκάου για να καταθέσεις χρήματα σε άγνωστο χωρίς να έχεις τίποτα στα χέρια σου.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Πρέπει να είσαι και λίγο γκάου για να καταθέσεις χρήματα σε άγνωστο χωρίς να έχεις τίποτα στα χέρια σου.
Οι διεθνείς ιντερνετικές αγορές-πωλήσεις έτσι γίνονται.Υπαρχει βέβαια η δικλείδα ασφαλείας του PayPal.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Οι διεθνείς ιντερνετικές αγορές-πωλήσεις έτσι γίνονται.Υπαρχει βέβαια η δικλείδα ασφαλείας του PayPal.
Ακριβώς! Όπως επίσης και η βαθμολογία του πωλητή, οπότε το ρίσκο είναι ελάχιστο.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Οι διεθνείς ιντερνετικές αγορές-πωλήσεις έτσι γίνονται.Υπαρχει βέβαια η δικλείδα ασφαλείας του PayPal.
Εδώ όμως δεν έχουμε συνναλαγή με εξωτερικό. Ποιός περιμένει π.χ. να πάρει Mark Levinson σαν γουρούνι στο σακί; Χωρίς να τον δεις, χωρίς να τον δοκιμάσεις;

Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ελέγξεις αν πρόκειται για ψευδή αγγελία, π.χ. οι φωτογραφίες του πωλητή θα είναι από επαγγελματική έκθεση ή αν εσύ ζητήσεις φωτογραφίες από όλες τις πλευρές (ή ακόμα και από την κάτω πλευρά), δεν θα έχει να σου στείλει. Αφού μιλήσεις μαζί του και είναι στο σπίτι του (με το εμπόρευμα μπροστά του) ζήτα π.χ. φωτογραφίες μέσω viber
για να δεις χρόνο απόκρισης του πωλητή (δεν θα έχει χρόνο για μαγειρέματα).

Η καλύτερη λύση είναι βέβαια να πας μια βόλτα ακόμα και από Ορεστιάδα μέχρι Γαηδουρονίσι για να τον πάρεις (τον ενισχυτή). Αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις άλλο πράμα που σαλεύει.

Στα iphone και τις άλλες ψιλομπούρδες το καταλαβαίνω ότι πιο εύκολα την πατάς, αλλά εδώ μιλάμε για χοντρό πράμα.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Λοιπόν. Είμαι κι εγώ ένας απο τους πολλούς που την έχουν πατήσει απο τον Αρ**** Λέ***. Επειδή βρήκα ένα άτομο που είναι πρόθυμο να προχωρήσει σε μήνυση εναντίον του και ξέρω ακόμα δυο άτομα που μίλησα μαζί τους και είναι και αυτοί πρόθυμοι, θα ήθελα να μου στείλει όποιος απο εδώ είναι παθών του συγκεκριμένου απατεώνα μήνυμα στο email μου [email protected] γαιτί τώρα θέλουμε να μαζέψουμε όσα περισσότερα άτομα γίνεται για να προχορήσουμε σε μήνυση. Όσο περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο γιατί και το ποσό που θα δώσουμε για δικηγόρο θα είναι πιο μικρό για τον καθένα μας και θα υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δικαιοθούμε.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: vsm


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και συνεχίζει να ανεβάζει αγγελίες, πλέον και ως Θεσσαλονικιός!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Προ 2-3 ετων μεσω του ricardo (ενα σάητ αγορων τυπου χρυσης ευκαιριας), καναμε (δηλ μεσω δικηγορου που πληρωσε το ricardo) ομαδικη μηνυση κατα ενος τετοιου απατεωνισκου: επαιρνε λεφτα και δεν εστελνε! Καταδικασθηκε, δεν ξερω σε ποια ποινη ισως και με εξωδικαστικο συμβιβασμο, και πηραμε στο ακεραιο τα χρηματα μας. Κατι τετοιο η xe δεν μπορει να κανει;
 
  • Like
Reactions: vsm

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Παλι τα ιδια κανει?οσοι ειστε καινούργιοι ΠΡΟΣΕΧΤΕ,εμφανιζεται σαν αστυνομικος-γιατρος και ζητάει Πάντα λεφτά μπροστά με ονομα Γ****** **********.Την εχω πατήσει απο τον συγκεκριμένο με μια κάρτα γραφικών και εχω δει να την πατάνε αρκετά παλικαριά από αυτόν τον π...η.Με έχουν έρθει αρκετά μηνύματα απο αυτον ακόμα συνεχίζει.Εχει ενα στυλ-τροπο να τον συμπαθείς από το πρώτο λεπτό της συνομιλίας σας,και οταν βαζεται τα λεφτα συνηθως με ΕΛΤΑ τηλεφωνική μετα σας ζητάει να του πειτε ενα αριθμό επανω στην αποδειξη,απο εκει και περα λεει παω να το στειλω,μετα σας στέλνει τον κωδικό της μεταφορικής να ξερετε που βρίσκεται το αντικείμενο και μονό που δεν θα έρθει ποτε στα χερια σας παει οπου να ναι το δεμα και λεει αυτος θα παω απο εκει και θα γινει χαμός κλπ κλπ κλπ και μετα ουτε τηλεφωνο ουτε κιχ

Αυτος ειναι ο απατεωνας
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα

Έχω πάθει τα ίδια με τον τυπο ,λεγοντας μ οτι θα πει για το δέμα. Τι μπορω να κάνω τώρα σε αυτή την περίπτωση?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Καλησπέρα

Έχω πάθει τα ίδια με τον τυπο ,λεγοντας μ οτι θα πει για το δέμα. Τι μπορω να κάνω τώρα σε αυτή την περίπτωση?
αν θέλεις ξεκίνα το διάβασμα και δες ποιοι είναι εκείνοι που ασχολούνται και επικοινώνησε με τα παιδιά...κρίμα ρε φίλε μου...πάλι τα ίδια...τι δεν σου πούλησε εσένα?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Μια κάρτα γραφικων . Συγκεκριμένα την ήθελε ο γιος μου (GTX 1050ti) . Πριν γίνει οτι γίνει, τπυ ζήτησα φωτογραφιες μην μου κανει καμια στραβη και μου τος εστειλε μέσω εμαιλ
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Για όσους ακόμη έχουν θέματα με τον κύριο αυτόν , μου είχε στείλει τις φωτογραφίες του προϊόντος μέσω email. Όποιος το χρειαστεί ας μου στείλει μήνυμα.

Άμα ψάξετε στο google το παραπάνω όνομα βγάζει προφίλ στο facebook αλλά και έχει και ένα ιατρείο ( ΓΥΝΑΙΚΟΛΌΓΟΣ - ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ)

Στο insomnia.gr είναι ως χρήστης: Georgepo
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Για όσους ακόμη έχουν θέματα με τον κύριο αυτόν (ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ), μου είχε στείλει τις φωτογραφίες του προϊόντος μέσω email. Όποιος το χρειαστεί ας μου στείλει μήνυμα.

Άμα ψάξετε στο google το παραπάνω όνομα βγάζει προφίλ στο facebook αλλά και έχει και ένα ιατρείο ( ΓΥΝΑΙΚΟΛΌΓΟΣ - ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ)

Στο insomnia.gr είναι ως χρήστης: Georgepo
στείλε στο insomnia και ενημέρωσε να ξέρουν
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αφαιρέθηκε το όνομα γιατί μας πρήζει με τα "θα σας κάνω μήνυση". >:(
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top