Featured Αποκτηση νεων ηχείων


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Καλησπέρα στο φορουμ, σκέφτομαι να παω απο τα elac που εχω (debut 2.0 6.2) η στα DBR62 η σε KEF R3 η R3 Meta. Αυτά που εχω δεν εχουν καποιο προβλημα απλα σκεφτομουν να παω σε κατι καλυτερο. Τα dbr ειναι η λογικη συνεχεια και λογικά θα πανε και με τον Atoll IN80Se μου ευκολα, δεν περιμενω να εχει καποια δραματική διαφορα απο elac σε elac. απο την αλλη σκευτομαι οτι μπορει να ειναι μισο βημα ενω τα κεφ θα ειναι ξεκαθαρη αναβαθμιση. ποια η γνωμη σας? τα εχει ακούσει κανείς; ζει με αυτά κανείς; προσπάθησα να βρώ καποιο thread στο φορουμ αλλα δεν βρηκα τιποτα. ο χωρος που θα τα βαλω εινα γυρο στα 12 τμ κα δεν ειναι και σουπερ θεωριτικα μιλωντας απο κομματι ακουστικης. Ειναι καπως ορθογωνιο αλλα εχει τζαμαριες βιβλιοθηκες μια γωνια. Η μουσική δεν εγω ακριβώς καποιο θεμα "Θελω να παιζει μονο κλασικη μοσυικη" θα ηθελα να παιζει ο,τι μουσικη θελω να ακούσω εκεινη την στιγμή.

το σεναριο ειναι αμα βρω τα κεφ γυρο στα 1000€ μτχ επειδη δεν βλεπω κανεις να τα εχει για ακρόαση. Το σενάριο των ενεργών η αλλαγής ενισχυτή ειναι εκτως επισης αμα ειμαι ειληκρινής οσο ηλίθιο και να ακούγεται μερικός λογος γιατι αυτο γινεται ειναι επίσης για αισθητικούς λόγους.
Η κλασική φαγούρα, να πάρουμε καινούργια ηχεία, μετά ενισχυτές κτλπ.
Αναβάθμιση το λένε οι παλιοί αλλά εγώ θα κοίταζα πρώτα να στρώσω την κατάσταση με παθητική φροντίδα και σωστή τοποθέτηση των ηχειων και της θέσης ακρόασης στον χώρο. Κάποιες μετρήσεις και μετά θα περνούσα σε υπογουφερ και συστήματα ισοστάθμισης.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
νομίζω θα παρω τα DBR62 που ειναι και εγγυηση πιστυω οτι θαδουλεψουν καλα και τα υπολοιπα σε διαφορα αλλα μερη του χομπι οπως η φροντιδα η δεν ξερω κανα πινακα χαχα. το να δωσω τοσα λεφτα για τα κεφ και να μην μ'αρεσουν δεν νομιζω ειναι σοφο
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Αν πάρεις τα dbr62 θα κανεις μια τρύπα στο νερό . Τελείως side move. Μη πετάς τα λεφτα σου. Μη πάρεις ηχείο πριν το ακούσεις ποτε
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.812
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
noted. βλεπω πως τα εχει για ακροαση αυτος που εχει και τον ενισχυτη μου οποτε θα τα εχω υποψη
 

Μηνύματα
1.244
Reaction score
2.061
Αν πάρεις τα dbr62 θα κανεις μια τρύπα στο νερό . Τελείως side move. Μη πετάς τα λεφτα σου. Μη πάρεις ηχείο πριν το ακούσεις ποτε
2 φορες το εκανα και δεν το μετανιωσα προσωπικα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Καλό είναι όταν δίνουμε συμβουλές να λέμε και ότι μιλάμε για τον συνδυασμό των:

- Στάθμη συμφοράς, σε φροντισμένο χώρο. Άσχετα αν έχει ή όχι sub ή subs.

Τα 85db σε αφρόντιστο χώρο είναι μαρτύριο για χαλαρή ακρόαση, πόσο μάλλον 8ώρη.

Οπότε, αν ο χώρος είναι και θα παραμείνει αφρόντιστος, οι υψηλές "περγαμηνές" μετρήσεων και μεγεθών μονάδων είναι περιττές.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Καλό είναι όταν δίνουμε συμβουλές να λέμε και ότι μιλάμε για τον συνδυασμό των:

- Στάθμη συμφοράς, σε φροντισμένο χώρο. Άσχετα αν έχει ή όχι sub ή subs.

Τα 85db σε αφρόντιστο χώρο είναι μαρτύριο για χαλαρή ακρόαση, πόσο μάλλον 8ώρη.

Οπότε, αν ο χώρος είναι και θα παραμείνει αφρόντιστος, οι υψηλές "περγαμηνές" μετρήσεων και μεγεθών μονάδων είναι περιττές.
Έτσι ακριβώς .
Απάντηση που πρέπει να μπαίνει copy-paste σε κάθε παρόμοιο topic.
Αλλοιώς Sonos και ξερό ψωμί
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.812
Αυτά είναι τα ευκόλως εννοούμενα.

Για οτιδήποτε διαφορετικό από Sonos, πρέπει να παρουσιάσεις προς έγκριση γράφημα RT 60.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.694
Δυστυχώς η διαδεδομένη σχεδίαση των Ελληνικών σπιτιών είναι με σαλοτραπεζαροκουζίνα, με μεγάλες ανακλαστικές επιφάνειες, ελάχιστα έπιπλα/βιβλιοθήκες, και αδυναμία στησίματος ηχοσυστήματος με συμμετρικές πρώτες ανακλάσεις. Και τζάκι.
Τηλεόραση να βάλεις να δεις, γίνεται το κεφάλι σου καζάνι.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Ο χώρος του είπε ειναι 12 τμ άρα θα κάθεται κοντά. Δε ξέρω και τα Neumann kh120 v2 φαίνονται καλή περίπτωση που τα έχουν όλα με correction αν πουλούσες τα αλλα…

Κι αυτά ωραία θα ήταν αλλά δεν θέλει ενεργά αφού, είναι και το θέμα της εμφάνισης που δίνει σημασία εφόσον αλλάζει αυτά που έχει και ή κυρίως γι' αυτόν το λόγο.. ;)
Πάντως σε 12 τ.μ. και μικρή απόσταση ακρόασης ίσως δεν χρειάζεται να πάει σε πολύ μεγάλα ηχεία επιδαπέδια με πολλές μονάδες..
Sub's θέλει σίγουρα, μανιτζέβελα ομορφούλικα ηχεία, φροντίδα και προδέρμ..
:party:

Ο θεός θα δείξει το δρόμο.. :tongue:

Όσο για εντάσεις αν ακούει από κοντά νομίζω θα είναι μεγαλύτερο θέμα ο χώρος παρά η αδυναμία των μονάδων.. ;)

Αυτό δεν σημαίνει πως προτείνω να πάει για 5'' όμως ε? :rolleyes:

Πάντως πέρα από το ''αισθητικό'' που είναι προσωπικό (μπορεί να σιχάθηκε να τα βλέπει.. :tongue::lolsign:) για το ηχητικό εγώ θα δοκίμαζα πρώτα να ενσωματώσω sub και να σιάξω όσο γίνεται - θέλω - με παίρνει τον χώρομ'.
Θα ήταν η μεγαλύτερη αναβάθμιση.. ;)
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Να λοιπόν, που ήλθε το πλήρωμα του χρόνου και πήγαμε στο άλλο άκρο. Από την πείσμονα άγνοια των ρομαντικών, στην αλαζονεία των ορθολογιστών...
Αν το λες (και) για εμένα να ξέρ'σ πως παραμένω ρομαντικός στο βάθος.. :tongue:
Ακούω κυρίως απ' τα Yamaha αλλά κάθε βράδυ πριν τον ύπνο ρίχνω μια γλυκιά αγκαλιά στα Spendorμ' 😘
 

Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.711
Πάντως σε 12 τ.μ. και μικρή απόσταση ακρόασης ίσως δεν χρειάζεται να πάει σε πολύ μεγάλα ηχεία επιδαπέδια με πολλές μονάδες..
Δημήτρη δε (νομίζω να) έχει καμιά σχέση. Είναι άλλος ένας μύθος και μάλιστα τρομερά διαδεδομένος και που επηρρεάζει ανθρώπους που θέλουν να προχωρήσουν σε αγορές και βλέπω τους συμβουλεύουν σε όλα τα site στον ιντερνετ διεθνώς λάθος. Το ίδιο και πολλές εταιρίες αλλά για άλλο λόγο αυτές, όχι απο άγνοια. Οι λόγοι για τους οποίους θες (και εναι επωφελείς) το μεγάλυτερο ηχείο είναι πολλοί και κανένας δεν έχει σχέση με τον όγκο του δωματίου.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Speaker compression at higher volumes is influenced by various factors beyond just the diameter of the speaker cone. Other important parameters include the speaker’s power handling capacity, voice coil design, magnet strength, cone material, suspension system, and the enclosure design. Each of these factors can affect how efficiently the speaker converts electrical energy into sound, as well as its ability to dissipate heat generated during operation at higher volumes.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Δημήτρη δε (νομίζω να) έχει καμιά σχέση. Είναι άλλος ένας μύθος και μάλιστα τρομερά διαδεδομένος και που επηρρεάζει ανθρώπους που θέλουν να προσωρήσουν σε αγορές και βλέπω τους συβουλεύουν σε όλα τα site στον ιντερνετ διεθνώς λάθος.
Δεν υποστηρίζω πως είναι προβληματικό (αν κατάλαβες κάτι τέτοιο) διότι δεν γνωρίζω κιόλας.. :idk:
Είπα πως ίσως να την έβγαζε ''καθαρή'' με μικρότερα (φθηνότερα ή καλύτερα - βολικότερα για αισθητικούς λόγους) εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη μεγάλης κάλυψης.. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top