Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Μιας και ανέλαβα νέα καθήκοντα, αυτά του συντονιστή, για να μην... αποσυντονιζόμαστε από την καλή μουσική, ας πιάσουμε δουλειά!

Εάν υπάρχουν γενικές απορίες σχετικά με την "κλασική" μουσική* μπορείτε να τα υποβάλλετε εδώ και -εάν γνωρίζω- θα σας απαντώ.

Αναρωτηθήκατε λοιπόν ποιος, γιατί, πότε, πώς;
Ποιος το έγραψε, πότε και πιθανώς γιατί;
Τι απαιτούσε εκείνη η εποχή;
Ποιες ήταν οι συνθήκες;
Ποιοι άλλοι έγραψαν κάτι παρόμοιο;
Πώς ήταν οι ορχήστρες τότε;
Πώς ήταν και πώς ακούγονταν τα μουσικά όργανα;
Ποιοι συνθέτες έγραψαν για το τάδε θέμα;

Περιμένω λοιπόν τις απορίες σας, ώστε να γίνει το άκουσμα αυτής της μουσικής ευκολότερο και πιο αποδοτικό.

* Το "κλασική" μπήκε σε εισαγωγικά, εφόσον είναι συμβατική λέξη, ένα κατά συνθήκη λάθος. Μ' αυτήν τη λέξη αναφερόμαστε σε όλες τις περιόδουςτης παλιάς μουσικής (αναγέννηση, μπαρόκ, κλασική, ρομαντική κτλ), ώστε να είναι ευκολότερη η διάκριση στον προφορικό και το γραπτό λόγο, από τα άλλα είδη (τζαζ, ποπ, ροκ, εθνική κτλ).
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Ειναι αλήθεια οτι το κομμάτι του Ραχμάνινοφ που παίζει στο "Shine" δεν καταφερε κανενας ανθρωπος να το παίξει όπως το έγραψε ο Ραχμανινοφ;;

Κατι τέτοιο εχω ακουσει τουλάχιστον. μην με βαρέσει κανεις ^_^
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

μην με βαρέσει κανεις ^_^
Με την ευκαιρία θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.
Υπάρχουν απορίες ανάλογες με το βαθμό ενασχόλησης του καθενός από εμάς με το είδος.

Και θα χαρώ ειλικρινά όταν μπορούμε να λύνουμε απορίες νέων φίλων αυτής της μουσικής.

Δεύτερον, είναι λίγο δύσκολο να μιλάει κανείς για την καλύτερη εκτέλεση ενός έργου, αφού αυτό είναι θέμα εμπειρίας, αλλά κυρίως προσωπικού γούστου.

Σχετικά με την ερώτηση τώρα, πράγματι το 3ο Κοντσέρτο για Πιάνο που ακουγόταν στο Shine/Ο Πιανίστας θεωρώ ότι η εκτέλεση από τον ίδιο τον Ραχμάνινοφ είναι αξεπέραστη, αν και πολύ παλιά (1939).

Πάντως, υπάρχουν και νέες πολύ καλές εκτελέσεις της ψηφιακής εποχής.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Κατά την γνώμη σας τι μεγέθους καλλιτέχνης είναι ο Σκαλκώτας ??
Σε σχέση με την μουσική ποιότητα των έργων του και σε σχέση με την ευκολία των ακουσμάτων του από το όχι τόσο εξιδικευμένο κοινό.
 


N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Κατά την γνώμη σας τι μεγέθους καλλιτέχνης είναι ο Σκαλκώτας ??
Σε σχέση με την μουσική ποιότητα των έργων του και σε σχέση με την ευκολία των ακουσμάτων του από το όχι τόσο εξιδικευμένο κοινό.
Είδατε τι καλό βγάζει η συζήτηση;
Μία ακόμη απαραίτητη διευκρίνιση: Άλλο πράγμα είναι αυτό που λέμε "καλό" και άλλο "τι μου αρέσει".
Για να γίνει σαφέστερο ένα παράδειγμα: Ένα ακροατής μου παλαιότερα, με τρομερές γνώσεις και εμπειρία στην κλασική, μου είπε: "Αναγνωρίζω ότι ο Βάγκνερ είναι τεράστιος συνθέτης, όχι απλώς καλός, αλλά δεν μου αρέσει να ακούω τη μουσική του..."
Κι είναι απλύτως σεβαστό.

Ο Σκαλκώτας είναι μεγάλος συνθέτης κι αυτό το λένε οι κριτικοί και οι μουσικολόγοι διεθνώς, κι όχι μόνο εμείς οι Έλληνες που έχουμε τους λόγους μας.
Αλλά, σε πολύ κόσμο δεν αρέσει το μουσικό του ιδίωμα, χαρακτηριστικό της "ατονικής" μουσικής του 20ού αιώνα (Μπεργκ, Σένμπερκ, ίσως Στραβίσνσκι και όλοι οι Έλληνες του ίδιου αιώνα).

Όταν υπάρχει μουσικής αυτής της εποχής στο Μέγαρο Μουσικής, οι αίθουσες είναι άδειες.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Νικο, πολλες φορες στις εκπομπες σου αναφερεσαι πως διαφορα εργα για πιανο ειχαν γραφτει/ερμηνευτει στον προγονο του piano το forte piano.
Ποιες ειναι ακριβως οι ηχητικες, η ακομα και οι κατασκευαστικες διαφορες μεταξυ των δυο οργανων?
Ευχαριστω!:cool_4:
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Με καλύψατε πλήρως.
Εσας σας αρέσει ο συγκεκριμένος συνθέτης??
Μου αρέσει μόνο στους 32 Ελληνικούς Χορούς, όχι στα υπόλοιπα, γιατί και σε μένα δεν αρέσει η ατονάλ μουσική.
Από έλληνες συνθέτες προτιμώ τον Γιάννη Κωνσταντινίδη (ή Κώστα Γιαννίδη, όταν έγραφε ελαφρά τραγούδια).
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Νικο, πολλες φορες στις εκπομπες σου αναφερεσαι πως διαφορα εργα για πιανο ειχαν γραφτει/ερμηνευτει στον προγονο του piano το forte piano.
Ποιες ειναι ακριβως οι ηχητικες, η ακομα και οι κατασκευαστικες διαφορες μεταξυ των δυο οργανων?
Ευχαριστω!:cool_4:
Η βασική κατασκευαστική διαφορά είναι ότι δεν είχαν τσόχα στα σφυράκια που χτυπάνε τις χορδές, έτσι ο ήχος ήταν οξύς και μεταλλικός. Επίσης, δεν είχαν πεντάλ ούτε και τη δυναμική των γνωστών πιάνων.

Το πρώτο πιάνο που έμοιζε με τα κανονικά, σημερινά πιάνα κατασκευάστηκε περίπου το 1810 από τον γνωστό άγγλο κατασκευαστή John Broadwood και στάλθηκε ως δώρο στον Μπετόβεν (σώζεται σε μουσείο).

Συνεπώς, μέχρι εκείνη την εποχή η μουσική γραφόταν και παιζόταν σε φορτεπιάνο. Σήμερα υπάρχουν πολλές τέτοιες ηχογραφήσεις (π.χ Newport Classics, με τον Anthony Newman).
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Σχετικά με την ερώτηση τώρα, πράγματι το 3ο Κοντσέρτο για Πιάνο που ακουγόταν στο Shine/Ο Πιανίστας θεωρώ ότι η εκτέλεση από τον ίδιο τον Ραχμάνινοφ είναι αξεπέραστη, αν και πολύ παλιά (1939).

Πάντως, υπάρχουν και νέες πολύ καλές εκτελέσεις της ψηφιακής εποχής.
Μπορείτε να μου πείτε μια συλλογή που θα βρω μία νέα εκτέλεση ψηφιακής εποχής, όπως είπατε, ώστε να την ακούσω! Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας :cool_4::cool_4:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Re: Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

τον Γιάννη Κωνσταντινίδη (ή Κώστα Γιαννίδη, όταν έγραφε ελαφρά τραγούδια).
:bravo:
Δεν ασχολούμαι με ρομαντικούρες :crazy_1: αλλά το Gramophone συνιστά την έκδοση της Άρχεριτς με τον Κυρίλλ Κοντράσιν να διευθύνει (και οι 2 είναι εγγύηση).
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

1. Κυπριανός Κατσαρής, Εθνική Ορχήστρα του Βελγίου, Rene Defossez
2. Lang Lang, Φιλαρμονική Αγ Πετρούπολης, Τερμικάνοφ

(πάντα κατά την προσωπική μου άποψη και γούστο, χωρίς να είναι δεμευτικά και απόλυτα για κανέναν)
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

:bravo:
Δεν ασχολούμαι με ρομαντικούρες :crazy_1: αλλά το Gramophone συνιστά την έκδοση της Άρχεριτς με τον Κυρίλλ Κοντράσιν να διευθύνει (και οι 2 είναι εγγύηση).
Πολύ καλή επίσης. Εξαιρετική πιανίστα η Μάρτα Άργκεριχ.
 


N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Πράγματι είναι από την Αργεντινή.
Πάντως, η ίδια μου συστήθηκε (στο Λονδίνο, πριν 15 χρόνια) ως Μάρτα Άργκεριχ.

Ευκαιρίας δοθείσης, έχουμε πολλά προβλήματα στην εκφώνηση ονομάτων καλλιτεχνών. Μετά από διχογνωμία με γνωστό συνάδελφο "ραδιοφωνιά" ρώτησα το γνωστό αυστριακό μαέστρο Nikolaus Harnoncourt πώς προφέρει ο ίδιος το όνομά του.

-"Νικολάους Αρνονκούρ, το επικρατέστερο", μου είπε.
"Πολλοί όμως με λένε Χάρνονκορτ, επειδή η μακρινή καταγωγή της οικογένειάς μου ήταν από την Αγγλία".

Και πολλά άλλα τέτοια.


** Όσο για το περιοδικό Gramophone, είναι πράγματι έγκριτο και με καλούς συντάκτες-κριτικούς.
Επαναλαμβάνω όμως αυτό που έγραψα και στην αρχή: Το τι είναι καλό ως ένα βαθμό είναι αντικειμενικό, αλλά το μεγαλύτερο βάρος έχει το τι μου αρέσει.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Πράγματι είναι από την Αργεντινή.
Πάντως, η ίδια μου συστήθηκε (στο Λονδίνο, πριν 15 χρόνια) ως Μάρτα Άργκεριχ.

Ευκαιρίας δοθείσης, έχουμε πολλά προβλήματα στην εκφώνηση ονομάτων καλλιτεχνών. Μετά από διχογνωμία με γνωστό συνάδελφο "ραδιοφωνιά" ρώτησα το γνωστό αυστριακό μαέστρο Nikolaus Harnoncourt πώς προφέρει ο ίδιος το όνομά του.

-"Νικολάους Αρνονκούρ, το επικρατέστερο", μου είπε.
"Πολλοί όμως με λένε Χάρνονκορτ, επειδή η μακρινή καταγωγή της οικογένειάς μου ήταν από την Αγγλία".

Και πολλά άλλα τέτοια.
:rei::rei:

1. Κυπριανός Κατσαρής, Εθνική Ορχήστρα του Βελγίου, Rene Defossez
2. Lang Lang, Φιλαρμονική Αγ Πετρούπολης, Τερμικάνοφ
Αυτά φαντάζομαι ειναι για μένα;; Πάω να τα αγοράσω σήμερα κι ολας. Αν και θα τα ακουσω στο τέλος του μήνα που θα τελειώσει το αυτοκινητο μου! Ευχαριστω και πάλι!:respect:
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Βεβαίως για σένα Regunus.

Αυτό με τον Κατσαρή είναι παλιό, αλλά πολύ καλό ερμηνευτικά.
Το 2ο είναι άψογη ζωντανή ηχογράφηση της Telarc, αν θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Εκγερμανισμένη η Μάρτα! Από τέτοια προβλήματα, άλλο τίποτε. Κάποτε είχα παραπονεθεί στην Έλση (της Λέσχης του Δίσκου) γιατί είχαν γράψει "Χήδερ Χάρπερ" σε μία εκδοσή τους. "Χέδερ", της είχα πει, "όπως λέδερ, φέδερ, γουέδερ κλπ". Δεν επείσθη. Μετά από λίγους μήνες χήρεψε :shock: (άσχετο).
 

Μηνύματα
49
Reaction score
2
Να κάνω και εγώ δύο ερωτήσεις για αρχή.

1.Αγαπάτε πολύ τον Mozart (το ίδιο και εγώ) και τον θεωρείτε κορυφαίο συνθέτη όλων των εποχών.Υπάρχουν αντιρήσεις πάνω σ' αυτό.
Τι θα πρέπει να επικαλούμαστε εμείς οι φίλοι του Mozart προς επίρρωση της άποψης αυτής;


2.Πριν από καιρό είδα στο κανάλι της Βουλής, ένα ντοκυμαντέρ για τον Μozart, όπου στο τέλος κάποιος που νομίζω ήταν διοργανωτής συναυλιών είπε ότι ο Mozart πλέον δεν συγκινεί τον σύγχρονο ακροατήριο συναυλιών κλασικής μουσικής, όπως συγκινούν άλλοι συνθέτες (και θυμάμαι ανέφερε Μπετόβεν και Μάλερ) οι συναυλίες με έργα του δεν έχουν ικανοποιητική πληρότητα και πλέον οι διοργανωτές συναυλιών στον κόσμο, του "γυρίζουν την πλάτη"
Ισχύει κάτι τέτοιο;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top