Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

O κος Κανελόπουλος παλιά μας είχε χαρισει ένα dvd με κλασικά έργα που θεωρούσε απαραίτητα για μία κλασσική δισκοθήκη. Μήπως υπάρχουν κάπου οι τίτλοι; Ευχαριστώ!!
 



N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Μπράβο ταχύτητα ο Wizzy!!
Με πρόλαβες...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

@musiclistener, N Kanellopoulos: Παιδιά, μην εντυπωσιάζεστε από την ταχύτητά μου, είναι πλασματική!:107:
Απλά να, άνοιξα ένα θέμα (στο οποίο επίκειται ανανέωση, stay tuned!) παλαιότερα, στο οποίο ο Ανδρέας Κ. (post 24) έθεσε υπόψην μου τη λίστα. Εφόσον θυμόμουν ότι την "είχα" δεν ήταν δύσκολο να παραπέμψω σχετικά τον musiclistener. Για την ακρίβεια, οι ευχαριστίες θα πρέπει να απευθυνθούν στον Ανδρέα Κ. και όχι σε μένα...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Γεια και χαρά αγαπητά μέλη! Πρόσφατα έκανα την κίνηση να ασχοληθώ με την κλασσική μουσική. Παρότι έχω ακούσει πάρα πολύ μουσική στη ζωή μου, από κλασσική ξέρω λιγότερα από τα βασικά. Έχω μια δύσκολη, μάλλον, ερώτηση. Γνωρίζει κανείς να μου πει πώς μπορώ να ανεβάσω ένα mp3 με ένα κομμάτι που θέλω να μάθω το όνομά του? Πήγα να το επισυνάψω αλλά μου εμφανίζεται μήνυμα που λέει ότι δεν είναι επιτρεπτή η επέκταση του αρχείου( .mp3). Μάλλον είναι εκκλησιαστική μουσική, ο ήχος είναι από βίντεο που τράβηξα στον Άγιο Πέτρο της Ρώμης στις 18 Δεκεμβρίου. Υπήρχε χορωδία με εκκλησιαστικό όργανο. Θα ήθελα πολύ να μάθω ποιο κομμάτι είναι.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Ακουω πολυ οπερα αλλα παντα ειχα την παρακατω απορια, και παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος να μου την λυσει...
Σημερα οκ, οποτε και οπου και να παρουσιαστει μια οπερα, οι τραγουδιστες εχουν τα μικροφωνα τους και ολα καλα.
Απο τον 16ο αιωνα (η και πιο πριν) που αρχισαν να παρουσιαζονται "ζωντανα" οι οπερες μπροστα σε κοινο, (και που δεν υπηρχαν μικροφωνα) μεχρι και που εμφανιστηκαν τα μικροφωνα... πως μπορουσε ο τραγουδιστης η οι τραγουδιστες της οπερας να ακουγονται στο κοινο, οταν απο "πισω" τους επαιζε πολυμελη ορχηστρα, και φανταζομαι θα τους καλυπτε κατα πολυ ηχητικα?
Και δεν μπορω να πιστεψω την πολυ απλη λυση..."ειχαν δυνατες φωνες".
Παρακαλω τη βοηθεια σας, αν γνωριζει καποιος....
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Ούτε στις σημερινές παραστάσεις οι μονωδοί έχουν μικρόφωνα, ιδιαίτερα στους σωστούς προς τούτο χώρους με την κατάλληλη ακουστική (σύγχρονες λυρικές σκηνές, αίθουσες όπως το Μέγαρο, είτε κατάλληλοι φυσικοί χώροι όπως το Ηρώδειο, τα διάφορα ευρωπαϊκά θερινά θέατρα, κλπ. ) ... μικρόφωνα έχουν οι γιαλατζί μονωδοί, πχ. ψευτοτενόροι τύπου Μάριου Φραγκούλη, κλπ., είτε οι κανονικοί όταν όμως πρέπει να καλυφθεί ένας τεράστιος συναυλιακός χώρος που συνήθως απλά μετατρέπεται σε τέτοιον ειδικά για την περίσταση (πχ. οι κήποι διαφόρων μεσαιωνικών παλατιών, γήπεδα, κλπ.) ...

Γενικότερα, τα έργα είναι έτσι δομημένα, ώστε στα έλλογα μέρη η ορχήστρα να παίζει κυρίως πιανίσιμο και να μην επικαλύπτει τους μονωδούς, οι οποίοι ούτως ή άλλως έχουν ισχυρότατες σε ένταση φωνές ... Παράλληλα, οι ορχήστρες στα οπερικά έργα, κάθε άλλο παρά πολυμελείς είναι... συνηθέστατα τα μέλη είναι περίπου τα μισά σε σχέση με μια τυπική συμφωνία ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απορία, κυρίως προς τον κ. Κανελλόπουλο, αλλά εάν γνωρίζει κάποιος άλλος, είναι ευπρόσδεκτος να απαντήσει.

Λοιπόν, θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, κάπου μεταξύ 1996 και 1999, κατά τη διάρκεια της ραδιοφωνικής εκπομπής του κ. Κανελλόπουλου "Η κλασσική compact δισκοθήκη του 9.84", κοντά στα Χριστούγεννα, ο κ. Κανελλόπουλος είχε κάνει έναν διαγωνισμό. Είχε παίξει ένα απόσπασμα από μια όπερα (δεν θυμάμαι ποια...) στην οποία ο κύριος πρωταγωνιστής έλεγε χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Το απόσπασμα ήταν σύντομο και ο διαγωνισμός είχε ως αντικείμενο την αναγνώριση της γλώσσας στην οποία τραγουθήθηκαν τα κάλαντα.

Πολλοί ακροατές απάντησαν ότι ήταν στα Ιταλικά, Ισπανικά κ.ά. αλλά ο κ. Κανελλόπουλος εξέπληξε τους πάντες λέγοντας ότι η γλώσσα ήταν η Ελληνική! Για του λόγου του αληθές, έπαιξε το ίδιο απόσπασμα σε πιο μεγάλη διάρκεια.

Τα κάλαντα ήταν αυτά που ξεκινάνε ως "Χριστούγεννα, πρωτούγεννα, πρώτη γιορτή του χρόνου" κτλ. Ξέρει κάποιος ποια είναι η όπερα;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- ακούω πολύ λίγο κλασική μουσική ( δυστυχώς δεν με αγγίζει ή δεν την κατανοώ ή . . . ) , ακούω μόνο τρίτο πρόγραμμα την ώρα που διαβάζω ( αλλά φυσικά η προσοχή μου είναι στο βιβλίο ) . . . οι ερωτήσεις μου είναι . . .

1. υπάρχει / υπήρξε underground είδος της ;

2. καλλιτέχνες όπως : Mertens , Nyman , Philip Glass & γενικά μινιμαλιστές , συγκαταλέγονται στο εν λόγω είδος ;




ευχαριστώ
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
- ακούω πολύ λίγο κλασική μουσική ( δυστυχώς δεν με αγγίζει ή δεν την κατανοώ ή . . . ) , ακούω μόνο τρίτο πρόγραμμα την ώρα που διαβάζω ( αλλά φυσικά η προσοχή μου είναι στο βιβλίο ) . . . οι ερωτήσεις μου είναι . . .

1. υπάρχει / υπήρξε underground είδος της ;

2. καλλιτέχνες όπως : Mertens , Nyman , Philip Glass & γενικά μινιμαλιστές , συγκαταλέγονται στο εν λόγω είδος ;
ευχαριστώ
Οκ, δυό λόγια. Κλασική και underground είναι έννοιες αντιδιεσταλμένες. Όμως, όσον αφορά την ευρύτητα του ερείσματος στο ακροαματικό κοινό, και μόνον από αυτή την άποψη, underground θα μπορούσε να θεωρηθεί η προκλασική, το πρώιμο δυτικοευρωπαϊκό μέλος (του οποίου ίσως ο πλέον γνωστός σκαπανέας είναι ο Ζορντί Σαβάλ) και η σύγχρονη προέκταση του κλασικού ιδιώματος, στο πρόσωπο της δεύτερης βιενέζικης σχολής, δηλαδή κατά βάσιν ο Άρνολντ Σένμπεργκ, ο Άντον Βέμπερν και ο Άλμπαν Μπεργκ. Και οπωσδήποτε ο Μέρτενς και ο Φίλιπ Γκλας είναι διακεκριμένα πρόσωπα στην contemporary σκηνή.

(Ξεκόλλα από το underground και την αρρώστια και την κακομοιριά των γ@μημένων 80's. Ξεκόλλα από τους "μουσικοκριτικούς" εκείνης της εποχής. Δε τους βαρέθηκες πια; )
 

D

Deleted member 23222

Guest
Οκ, δυό λόγια. Κλασική και underground είναι έννοιες αντιδιεσταλμένες. Όμως, όσον αφορά την ευρύτητα του ερείσματος στο ακροαματικό κοινό, και μόνον από αυτή την άποψη, underground θα μπορούσε να θεωρηθεί η προκλασική, το πρώιμο δυτικοευρωπαϊκό μέλος (του οποίου ίσως ο πλέον γνωστός σκαπανέας είναι ο Ζορντί Σαβάλ) και η σύγχρονη προέκταση του κλασικού ιδιώματος, στο πρόσωπο της δεύτερης βιενέζικης σχολής, δηλαδή κατά βάσιν ο Άρνολντ Σένμπεργκ, ο Άντον Βέμπερν και ο Άλμπαν Μπεργκ. Και οπωσδήποτε ο Μέρτενς και ο Φίλιπ Γκλας είναι διακεκριμένα πρόσωπα στην contemporary σκηνή.

(Ξεκόλλα από το underground και την αρρώστια και την κακομοιριά των γ@μημένων 80's. Ξεκόλλα από τους "μουσικοκριτικούς" εκείνης της εποχής. Δε τους βαρέθηκες πια; )
Συμφωνώ, αν και δεν έβαλες και τους ατονικούς, Cage, Stockhausen, Schnittke ή ακόμα και η τελευταία περίοδος του Ξενάκη μπορεί να εμπίπτει στη θεώρηση σου...

Οι...Contemporary για την κλασική, είναι ότι ο Kenny Rogers για την country...:D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Οκ, δυό λόγια. Κλασική και underground είναι έννοιες αντιδιεσταλμένες. Όμως, όσον αφορά την ευρύτητα του ερείσματος στο ακροαματικό κοινό, και μόνον από αυτή την άποψη, underground θα μπορούσε να θεωρηθεί η προκλασική, το πρώιμο δυτικοευρωπαϊκό μέλος (του οποίου ίσως ο πλέον γνωστός σκαπανέας είναι ο Ζορντί Σαβάλ) και η σύγχρονη προέκταση του κλασικού ιδιώματος, στο πρόσωπο της δεύτερης βιενέζικης σχολής, δηλαδή κατά βάσιν ο Άρνολντ Σένμπεργκ, ο Άντον Βέμπερν και ο Άλμπαν Μπεργκ. Και οπωσδήποτε ο Μέρτενς και ο Φίλιπ Γκλας είναι διακεκριμένα πρόσωπα στην contemporary σκηνή.

(Ξεκόλλα από το underground και την αρρώστια και την κακομοιριά των γ@μημένων 80's. Ξεκόλλα από τους "μουσικοκριτικούς" εκείνης της εποχής. Δε τους βαρέθηκες πια; )

- σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες , θα ψάξω να ακούσω , , , ως προς τα 80s παραμένω ιχνηλατης_λατρης
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
καλησπέρα κι από μένα... θεωρώ μεγάλη έλλειψη από την πρό ετών συνταχθησα λίστα του κου Κανελλόπουλου, με τα απαραίτητα για την δισκοθήκη μας κλασσικά έργα, τα συμφωνικά ποιήματα του Ντβόρζακ, και ιδιαίτερα το αγαπημένο μου ξωτικό του νερού. Ένα έργο εύκολο και με μεγάλη θεατρικότητα ( αν μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός...) που παρακολουθεί ευχάριστα ο νεοεισερχόμενος στην μαγεία της κλασσικής μουσικής
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
ειναι συμφωνικο ποιημα, ο συνθετης γραφει ελευθερα ενα μουσικον τεμαχιον χωρις της δεσμευσεις μιας συμφωνιας ,πρωτο μερος δευτερο, τριτο κλπ δηλαδης ο συνθετης γραφει μια ενιαια οντοτητα οπως λεει ο μπουτιας, :) :hi:
συμφωνικο ποιημα του Λιστ αμλετ του σεξπιρου,
 
Last edited:

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Νομίζω το συμφωνικό ποίημα είναι μεγάλο κεφάλαιο της κλασσικής μουσικής. Το λέω χωρίς να γνωρίζω βέβαια... Όποιος κατέχει τη γνώση, ας εμπλουτίσει το νήμα με ιστορικά στοιχεία, πηγή έμπνευσης και άλλες λεπτομέρειες... Το ξωτικό του νερού παραδείγματος χάριν, είναι ένα παραμύθι για μεγάλα παιδιά, διότι το τέλος εκτός από λυπηρό είναι και μακάβριο. Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε τις ιστορίες που κρύβονται πίσω από τις συνθέσεις αυτές, ή έστω ένα link που θα παραπέμπει σε αυτές.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
αχ μρε Βασιλη εγω στο ιντερνετ ειμαι στην πρωτη δημοτικου-το καλοκαιρι θα δωσω εξετασεις αν με περασει το - μεγαλο αυτι - στη δευτερα, :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top