Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Ευχαριστώωωωωωωω! (Δεν το έχω δει το φιλμ).
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Από επικά οι Therion στο The Miskolc Experience (2009) στο πρώτο CD,
έχουν διασκευές από έργα κλασσικής.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Χαιρετώ όλους σας. Ανακάλυψα το φόρουμ πριν από λίγο καιρό και κυριολεκτικά έχω καταβροχθίσει τιςς ερωτοαπαντήσεις. Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια. Θα παρακαλούσα το Νίκο Κανελλόπουλο να με βοηθήση σε ένα θέμα που ανέπτυξε παλαιότερα, σχετικά με τους συνθέτες "καλοφαγάδες". Υπάρχουν πουθενά τα κείμενα με τις αναφορές σε φαγητά , συνταγές ή κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Kαλησπερα και καλως σας βρηκα .

Σχετικα προσφατα αρχισα να ακουω κλασικη μουσικη , τα ακουσματα που εχω μεχρι τωρα είναι από ραδιοφωνικους σταθμους με κλασικη μουσικη στο διαδικτιο Λογο του ότι θα αρχισω να αγοραζω καποιους δισκους θα ηθελα την βοηθεια σας.
Θελω να ακουω ρυθμικη κλασικη μουσικη με πιανο ,βιολι, ή εγχορδα .
Για παραδειγμα κατι σαν αυτά που υπαρχουν στην κατηγορια (ας ακουσουμε κλασικη μουσικη , στην πρωτη σελιδα .)

[reliops=Arrau plays Chopin Nocturne no.20

[reliops=Andreas Scholl & Barbara Bonney Β• Stabat Mater ~ Pergolesi Β•
[reliops=Schubert "Serenade

Θα σας παρακαλουσα λοιπον εάν μπορειτε να μου προτείνετε ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τροπος να ξεκινησει καποιος και εάν μπορειτε να προτεινετε καποια εργα παλιων ή συγχρονων καλλιτεχνών θα σας ημουν ευγνώμων .
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
καλησπερα σαs.

η δικιά μου η απορία έχει να κάνει με την 'καταλογραφηση' τιϛ κλασσικηϛ μουσικηϛ χρισιμοποιωνταϛ τα tags.

για να μην κάνω διπλα και τρίπλα ποστs σαs παραπεμπω στο θέμα που έχω ήδη ανοιξει.

ευχαριστω πολύ

P.S Sorry for the bad greek. Had to convert greeklish to greek (no greek keyboard layout here)
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

@ hero :

θα έλεγα να αρχίσεις με προγραμματική συμφωνική μουσική που είναι πιο εύληπτη σε νοήματα και εικόνες και συνήθως εντυπωσιακή για τον νέο ακροατή . Πχ. με την 3η, 6η και 9η του Μπετόβεν, την ημιτελή του Σούμπερτ, τις 4, 5 και 6 του Τσαϊκόφσκι, την φανταστική του Μπερλιόζ, την 2η και 4η του Μπραμς, κλπ.

Παράλληλα να ακούσεις για αρχή έργα έντονου συγκινησιακού περιεχομένου, που μπορείς εύκολα, μέσω των προσωπικών σου εμπειριών να ''βιώσεις'', πχ. τα ρέκβιεμ των Μότσαρτ, Βέρντι, τα στάμπατ μάτερ των Βιβάλντι, Περγκολέζι, Ντβόρζακ, κλπ. κλπ.

Η έννοια ρυθμική κλασσική που περιγράφεις δεν θεωρώ ότι μπορεί να υποστηριχθεί δισκογραφικά, με την έννοια να βρεις μόνον τέτοιες μουσικές, εκτός αν μιλάμε για συλλογές που προορίζονται για σούπερ μάρκετ, τσίρκο, κλπ...... Όλες οι γνωστές φόρμες (συμφωνία, κονσέρτο, σονάτα, κλπ. ) έχουν μέρη ρυθμικά και γρήγορα (αλλέγκρο σε δεκάδες παραλλαγές τέμπου) που συνήθως εναλλάσσονται με αργά (αντάτζιο, αντάντε, κλπ. ) ...

Θα μπορούσα να σου γράφω για χρόνια, λόγω της ευρύτητας του αντικειμένου, όμως θα ΄λεγα να ξεκινήσεις με τα παραπάνω και στην συνέχεια βλέπουμε ...
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

1812 του Τσαϊκόφσκι μαζί με την Νίκη του Γουέλιγκντον του Beethoven τρομερο μπαμ οι κανονιες και επεξηγει πους τους μικροφωνησαν,το ακουσα πριν 2 ωρες
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Δεν χωράει αμφισβήτηση ότι είναι από τους μεγαλύτερους πιανίστες του 20ού αιώνα.
Στη μεγάλη σειρά "Great Pianists of the 20th Century", ο Λιπάτι κατέχει τη θέση που του αρμόζει.

Είναι πολύ καλός σε συνθέτες τηε Ρομαντικής περιόδου (Μπραμς, Σοπέν, Σούμπερτ),
αλλά έπαιξε με ιδιαίτερη χάρη και Μπαχ και Μότσρτ.
απιστευτη συλλογη 200cd
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Legendary Russian Soloists of the 20-th Century 100cd και αυτη ειναι απιστευτη
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Αγαπητοί φίλοι,
έχουμε πολύ καιρό να... "απορήσουμε" γύρω από την κλασική ή έντεχνη ή παλιά μουσική.
Τι λέτε; Δεν ξαναρχίζουμε;

Κι αν έχουν μείνει τίποτα παλιές απορίες αναπάντητες, ας τις ξαναθυμηθούμε.
(δυστυχώς, για πάνω από ένα χρόνο είχα προβλήματα στο γραφείο μου και δεν μπορούσα να δω το AVSITE...)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Νίκο, καλημέρα!

Καταρχήν, να σου πω ότι όταν μικρός άκουγα τις εκπομπές σου στον "Αθήνα 9.84"! Δεν θυμάμαι μέρα και ώρα, αλλά θυμάμαι την χαρακτηριστική εισαγωγική ατάκα "Η κλασσική compact δισκοθήκη του Αθήνα 9.84"! Ήταν από τις καλύτερες χρονικές περιόδους που πέρασα ακούγοντας μουσική!

Μιας και έχει πολύ καιρο να "απορήσει" :123: κάποιος, ας ρωτήσω κάτι: Στις αρχές του ερχόμενου Σεπτεμβρίου θα έχω την ευκαιρία να αποκτήσω ένα σημαντικό αριθμό καινούριων δίσκων βινυλίου με ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής. Με δεδομένο ότι με ενδιαφέρουν έργα που παίζονται απο ορχήστες (και όχι τόσο ηχογραφήσεις από solists), θέλω να σε ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες ορχήστρες ή/και μαέστροι που να είναι φημισμένες/νοι για την απόδοση έργων κλασσικών συνθετών και ποιες/ποιοι είναι αυτές/οί.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Είδα ότι σε παλαιότερα posts αναφερθήκατε σε ηχογραφήσεις κάποιων εταιριών (π.χ. Decca, Deutche Gramophone) ως οι πλέον κατάλληλες. Ισχύει αυτή σου η άποψη; Υπάρχει (ή μήπως μπορείς να προτείνεις εσύ) μια λίστα με 5-6 εταιρίες ηχογραφήσεις των οποίων θα πρέπει να αναζητούμε όταν αγοράζουμε δίσκους κλασσικής μουσικής;
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Νίκο, καλημέρα!

Καταρχήν, να σου πω ότι όταν μικρός άκουγα τις εκπομπές σου στον "Αθήνα 9.84"! Δεν θυμάμαι μέρα και ώρα, αλλά θυμάμαι την χαρακτηριστική εισαγωγική ατάκα "Η κλασσική compact δισκοθήκη του Αθήνα 9.84"! Ήταν από τις καλύτερες χρονικές περιόδους που πέρασα ακούγοντας μουσική!

Μιας και έχει πολύ καιρο να "απορήσει" :123: κάποιος, ας ρωτήσω κάτι: Στις αρχές του ερχόμενου Σεπτεμβρίου θα έχω την ευκαιρία να αποκτήσω ένα σημαντικό αριθμό καινούριων δίσκων βινυλίου με ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής. Με δεδομένο ότι με ενδιαφέρουν έργα που παίζονται απο ορχήστες (και όχι τόσο ηχογραφήσεις από solists), θέλω να σε ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες ορχήστρες ή/και μαέστροι που να είναι φημισμένες/νοι για την απόδοση έργων κλασσικών συνθετών και ποιες/ποιοι είναι αυτές/οί.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Είδα ότι σε παλαιότερα posts αναφερθήκατε σε ηχογραφήσεις κάποιων εταιριών (π.χ. Decca, Deutche Gramophone) ως οι πλέον κατάλληλες. Ισχύει αυτή σου η άποψη; Υπάρχει (ή μήπως μπορείς να προτείνεις εσύ) μια λίστα με 5-6 εταιρίες ηχογραφήσεις των οποίων θα πρέπει να αναζητούμε όταν αγοράζουμε δίσκους κλασσικής μουσικής;
Δεν με λένε Νίκο, αλλά οι απαντήσεις είναι σχετικά εύκολες, αν και μπορούν να μεταβληθούν σε χαώδεις, δεδομένης της αντίστοιχης φύσης των ερωτήσεων ...

Καταρχήν εάν είσαι νεοεισερχόμενος στον χώρο (εξαιρουμένων των ραδιοφωνικών ακροάσεων που ανεφερες), δες το ποστ μου της προηγουμένης σελίδας ) ...

Κατά δεύτερον, υπάρχουν κάποιες ορχήστρες που διαχρονικά κρίνονται ως εξαιρετικές, λόγω παραδόσεως, πολιτικής, χρηματοδότησης, κλπ. Πιθανότατα το 95% των εμπλεκομένων θα σου απαντούσε ότι η κορυφαία ορχήστρα είναι η Φιλαρμονική του Βερολίνου, η οποία λόγω και του 'στάτους' της, προσέλκυε και συνεχίζει να προσελκύει τους κορυφαίους μαέστρους ...

Από κει και πέρα, υπάρχουν κορυφαία σύνολα, όπως η Φιλαρμονική της Βιέννης, η ΚονσέρτΓκεμπάου του Άμστερνταμ, η Φιλαρμόνια του Λονδίνου, από Αμερικανικές η της Νέας Υόρκης, της Φιλαδέλφεια, του Κλήβελαντ, από Ρωσικές η της Αγίας Πετρούπολης, κλπ. κλπ. Θα μπορούσε κανείς να αναφέρει δεκάδες περιπτώσεις ... Αν θέλεις να αρχίσεις με κάποια έργα τοτέμ, θα είσαι καλυμμένος με αυτές τις ορχήστρες...

Ωστόσο, στην εποχή μας εξαιρετική δουλειά κάνουν και κάποια λιγότερα γνωστά σύνολα, που δεν έχουν και τις δισκογραφικές δεσμεύσεις και αγκυλώσεις των κολοσσών, έχοντας ρην δυνατότητα να εξερευνούν έργα φρέσκα, όχι χιλιοπαιγμένα, κλπ. κλπ. ... Επιπρόσθετα, οι περισσότερες ορχήστρες περνούν και από φάσεις υψηλής ή αδιάφορης δημιουργικότητας, παράμετροι που σχετίζονται με τον καλλιτεχνικό διευθυντή τους, την διοίκηση τους και τους στόχους αυτής, κλπ. κλπ. Ορχήστρες που μεγαλούργησαν με συγκεκριμένους μαέστρους έπεσαν στην συνέχεια στην ανυποληψία ....
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Από μαέστρους γίγαντες τώρα, υπάρχουν άπειροι ,,, εξαρτάται τι ψάχνεις (πχ. σε θέματα πιστότητος των ηχογραφήσεων, εάν δηλ. είσαι χαιεντάς που λένε, αποκλείεις μεγάλο μέρος της δισκογραφικής ιστορίας, κλπ. κλπ. )

Σε απόλυτα κλασσικό ρεπερτόριο είναι αδύνατον να λαθέψεις επιλέγοντας ας πούμε τον Φουρτβένγκλερ στον Μπετόβεν, όπως και τον Βάλτερ ή τον Κλέμπερερ ... Σε δραματικό περιεχόμενο τον Τζιουλίνι, τον Μπαρμπιρόλι, ποιον να πρωτοαναφέρει κανείς ... Σε ρώσικο ρεπερτόριο τον Μραβίνσκυ...

Εάν θέλεις νεότερες ηχογραφήσεις και κορυφαίες αναγνώσεις, η ασφαλέστερη επιλογή είναι ο Αμπάντο ...

κλπ. κλπ...

πρέπει να μας πεις τι έργα θέλεις να αποκτήσεις για να υπάρχουν πιο συγκεκριμένες απαντήσεις ...
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Από εταιρείες τώρα, ισχύουν ότι σου είπα και για τις ορχήστρες ... υπάρχουν οι κολοσσοί του παρελθόντος, όπως αυτές που ανέφερες, συν την Φίλιπς, την ΕΜΙ, κλπ. κλπ. , ωστόσο σήμερα το πραγματικό ενδιαφέρον το έχουν μικρά labels που ψάχνονται με φρέσκα πράγματα και διαφορετικές προσεγγίσεις ... Πχ. Claves, Pentatone, Channel Classics, ASV, Hanssler, κλπ. κλπ. κλπ.

Τέλος, αν δεν έχεις κόλλημα σώνει και καλά με βινύλια, στις ημέρες μας υπάρχουν καταπληκτικές ευκαιρίες σε πάμφθηνα πλην εξαιρετικής ποιότητος πακέτα, στα διαδικτυακά καταστήματα, όπως το άμαζον, το mdt.co.uk, κλπ. κλπ. Ρίξε μια ματιά στο νήμα με τις προτάσεις μου για συμφέρουσες αγορές ...
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Μόλις επέστρεψα από άδεια και απαντώ με τις απόψεις μου (σε συνέχεια και των άλλων απαντήσεων).
Κατ' αρχάς, Ναι. Υπάρχουν φημισμένες ορχήστρες για την ποιότητα των εκτελέσεών τους, όπως π.χ.
Η Φιλαρμονική της Βιέννης, του Λονδίνου, του Άμστερνταμ (Κονσέρτχεμπάου), η Μετροπόλιταν της Ν.Υ., της Βοστόνης και της Ατλάντα.
Υπάρχουν όμως και άλλες, όχι τόσο διάσημες, αλλά είναι εξαιρετικές, όπως:
Capella Istropolitana, της Βαυαρικής Ραδιοφωνίας, Academy of St Martin in the Fields, Academy of Ancient Music.
Υπάρχουν επίσης και μικρότερα σύνολα, με εξαιρετικό ήχο, όπως:
Ι Solisti Italiani, I Solisti Veneti κτλ.

Όσο για τις δισκογραφικές, οι "μεγάλες", οπως προανέφερες, έχουν και τα μεγάλα ονόματα.
Από τις λιγότερο γνωστές δες και τη Naxos ή τη Hungaroton.

Τέλος, η εκπομπή συνεχίζεται ακόμη τα πρωινά του Σαββατοκύριακου στις 9 πμ, με τον ίδιο τίτλο και
μεταδίδεται ψηφιακά από το internet στη διεύθυνση www.athina984.gr
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Μόλις επέστρεψα από άδεια και απαντώ με τις απόψεις μου ...
Μα αδεια ηταν αυτη Νικο μου?:126:
Σε καθε περιπτωση, ειναι χαρα μας να σε εχουμε παλι μαζι μας!
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Αντρέα καλημέρα.
Άδεια ήταν τώρα, από το προηγούμενο post.
Εξήγησα τους λόγους που χάθηκα...

Κι εγώ χαίρομαι που είμαστε πάλι μαζί!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Δημοκηδή και Νίκο, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η επικείμενη αγορά πήρε χρονική παράταση, αλλά όταν πραγματοποιηθεί, θα σας ενημερώσω για να μου πείτε τις απόψεις σας.

Υ.Γ.: Δημοκηδή, η αγορά θα γίνει κυρίως σε δίσκους βινυλίου, αλλά δεν αποκλείω την αγορά κάποιου πακέτου σε cd. Θα κοιτάξω τις προτάσεις και θα αποφασίσω.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Άργησα να το δω το thread... πολύ ωραίες πληροφορίες για αυτούς που κάνουν τα πρώτα βήματα...

Να προσθέσω και τις δικές μου αγαπημένες δισκάρες:
Συμφωνώ για τις ραψωδίες του Stokowski απλά άπαιχτες... Απλά μην παραγκωνίζεις τη Ρουμανική επειδή η Ουγγρική είναι πρώτη στο δίσκο :p
Να προσθέσω το Scottish Fantasy του Bruch από Heifetz. Απλά ανατριχήλα... (υπάρχει και σε πάνφτηνο Living Stereo sacd)
Carmen του Bizet από Α. Gibson

Όταν θυμηθώ και άλλα θα τα γράψω
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Απορίες σχετικά με την κλασική μουσική!

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί:
Edvard Grieg:piano Concerto in A minor

 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.531
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top