Απόδραση σε πολυκάναλο Σύμπαν


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Όσον αφορά την εικόνα ο προτζέκτορας παίζει σε eco-modus. Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλά στην θέση που βρίσκεται είναι η μόνη λύση για να μην ενοχλεί ο Epson. Πάντως είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Για 84ιντσες και eco δεν με χαλάει η ποιότητα καθόλου.
Project wolf hunting :D
IMG_20230513_225124.jpg
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Χαμηλό από ποια άποψη? Μουσική θέλουμε να ακούσουμε, όχι να παίξουμε μπασκετ :biggrin:



2,5 μ είναι η απόσταση μεταξύ οροφής και δαπέδου. Το καλύτερο θα ήταν να τα κρεμάσω τα Πανελ αφήνοντας κάποια απόσταση από την οροφή αλλά απορρίφθηκε. Προτίμησα να τα κολλήσω στο ταβάνι.
Κοίτα δεν το ρώτησα απο άποψη ακουστικής καθώς ως γνωστόν αυτά τα θέματα έχουν καταντήσει βαρετά. 😀

Το ρώτησα απο άποψη αρχιτεκτονικής γιατί ακόμη και για Γερμανία το 2.5, έαν δεν είναι κανένα loft σε παλιό σπίτι απο αυτά τα γνωστά που έχουν συνήθως (που δεν είναι) , είναι χαμηλό και μήπως ήταν για κάποια άλλη χρήση, προορίζονταν για κάτι άλλο. Εκεί καταλήξαν να κάνουν τα καινούργια ; Εγώ όλο σε κανά loft έμενα χα χα.

Ακουστικά τώρα είναι άλλο θέμα, είναι πολυ χαμηλό. Κανονικά έπρεπε για να γίνει δουλειά (δεν ξέρω τι λέν οι μετρήσεις χα χα, είστε μάγοι εσείς όλοι οι δικανολοπολυκάναλοι και κάνετε καλές μετρήσεις) να αφήσεις μίνιμουμ 30 εκατοστά σύν 20 εκ. πες πάλι μίνιμουμ το πάχος του απορροφητικού σύνολο 50 εκ. Αλλά θα πήγαινες στα 2 μέτρα. Δεν γίνεται οπότε μην σκάς που τα κόλλησες στο ταβάνι. Ότι δουλειά έκαναν ... έκαναν. Προφανώς απο μετρήσεις είσαι καλά.
 

D

Deleted member 50795

Guest
ένα εξειδικευμένο και μελετημένο στήσιμο AV συστήματος , σε οικιακό χώρο που χρήζει συγχαρητηρίων για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα, στον χρήστη.

μη ξεχνάμε όμως, ότι τέτοια εγχειρήματα αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα στην καθημερινότητα, καθώς είναι δύσκολο να πραγματοποιηθούν υπό πολλές απόψεις.

αυτό βεβαια δεν μειώνει καθόλου το πρότζεκτ αυτό, καθώς επιπλέον έχει πετύχει τον αρχικό του σκοπό, δηλ. την οπτικοακουστική τέρψη και ικανοποίηση του χρήστη.:geek:
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
ένα εξειδικευμένο και μελετημένο στήσιμο AV συστήματος , σε οικιακό χώρο που χρήζει συγχαρητηρίων για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα, στον χρήστη.

μη ξεχνάμε όμως, ότι τέτοια εγχειρήματα αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα στην καθημερινότητα, καθώς είναι δύσκολο να πραγματοποιηθούν υπό πολλές απόψεις.

αυτό βεβαια δεν μειώνει καθόλου το πρότζεκτ αυτό, καθώς επιπλέον έχει πετύχει τον αρχικό του σκοπό, δηλ. την οπτικοακουστική τέρψη και ικανοποίηση του χρήστη.:geek:
Ποιό ; Για τον Ν.Κ λές ; Σκ@τα τα έχει κάνει εκεί. Εγώ λέω να τα βγάλει όλα , καλύτερα θα ακούσει. 😀 😀

Γεια σου ρε ΝΚ , μάστορα. 😀 😍
 

D

Deleted member 50795

Guest
χομπίστας είναι και κάνει το κέφι του, με αυτό τον τρόπο.

εμενα το μόνο που θα με πείραζε εκεί μέσα , αν κατάλαβα καλά, είναι το χαμηλό ύψος από το ταβάνι.
θα με πείραζε αισθητικά περισσότερο , παρά ακουστικά που και εκεί επιδρά αρνητικά.
 


D

Deleted member 50795

Guest
μπααα, από τη διάταξη του χώρου από ο,τι βλέπω, τη γάτα πρέπει να την έχει έξω από κει μέσα. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
μπααα, από τη διάταξη του χώρου από ο,τι βλέπω, τη γάτα πρέπει να την έχει έξω από κει μέσα. :biggrin:
Ο πίνακας με το αίμα, δεν βοηθάει. Τον βλέπει η άλλη και λέει θα με σφάξει αυτός. 😀

Εγώ ΝΚ αυτά θα έπαιρνα : (φτηνά και καλά). 😀

 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Το ρώτησα απο άποψη αρχιτεκτονικής γιατί ακόμη και για Γερμανία το 2.5, έαν δεν είναι κανένα loft σε παλιό σπίτι απο αυτά τα γνωστά που έχουν συνήθως (που δεν είναι) , είναι χαμηλό και μήπως ήταν για κάποια άλλη χρήση, προορίζονταν για κάτι άλλο. Εκεί καταλήξαν να κάνουν τα καινούργια ; Εγώ όλο σε κανά loft έμενα χα χα.
Εάν έμπαινες στον κόπο να ψάξεις ένα λεπτό στο ίντερνετ θα διαπιστωνες ότι το τυπικό ύψος σε κατοικίες κυμαίνεται 2,40-2,50μ. με κάποιες εξαιρέσεις.
Κανονικό είναι, έχω μείνει ένα φεγγάρι και σε σοφίτα, ένας σοβαρός λόγος να ξεκινήσει κανείς τα ναρκωτικά. :p
μπααα, από τη διάταξη του χώρου από ο,τι βλέπω, τη γάτα πρέπει να την έχει έξω από κει μέσα. :biggrin:
Γάτα είχε παραπονεθεί εντονως για τον καναπέ που δεν βρίσκεται κολλημένος στον πίσω τοίχο. Της εξήγησα τον λόγο αλλά είχε μαύρα μεσάνυχτα από τέτοια οπότε πηγα μετά στο επόμενο στάδιο.
Ετσι είναι η φάση εδώ μέσα, κοίτα να το συνηθίσεις :p:D
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
έτσι είναι …οι γάτες έχουν άποψη και απαιτήσεις για όλα :biggrin:
 



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Οι τελευταιες τροποποιησεις. Τα ηχεια υψους τοποθετηθηκαν ολα σε νεες βασεις (ενας συνδυασμος απο βασεις της K&M -για τις οποιες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα κατασκευης τους- πανω στις οποιες προσαρμοστηκαν αλλες βασεις επιτοιχιες). Στοχος ηταν να επιτυχω μια καλυτερη γωνια ανυψωσης ιδιαιτερα για τα μπροστινα ηχεια και να τακτοποιηθουν καλυτερα ρα σαμπς στις γωνιες αφου θα απουσιαζαν πλεον οι τριποδες βασεις που περιοριζαν την ευελιξια.
Επισης αντικατεστησα το μοναδικο SB ηχειο με ενα της ιδιας σειρας το οποιο και τοποθετηθηκε ελαφρως ανυψωμενο σε κλιση με την βοηθεια μια εκπληκτικης παλι βασης της K&M :D

Επομενως το συστημα εχει ως εξης:

Διαστασεις δωματιου ακροασης 3,7 x 4,6 x 2,5μ.
Ακουστικη παθητικη φροντιδα:
Πανελ απορροφησης: Basotect & Caruso Isobond
Διαταξη: Auro 3D - 10.1 (6.1.4)
Πηγη: Nvidia Shield Pro για μουσικη απο Spotify και ταινιες απο prime video κατα κανονα.
Upmixer: Auro - Matic ( 11, Groß/Big)
Πολυκαναλος επεξεργαστης ο οποιος εκτελει χρεη προενισχυτη: Denon AVC-X4700H
Ηχεια: FL & FR: nuPro A-500 Aktiv
C, SL, SR, FHL, FHR, SHL , SHR & SB: nuBoxx B-50
4 Subs: nuSub XW-700 στις γωνιες
Τελικοι ενισχυτες:
IOTAVX AVXP1 (7 καναλια , 170W ,4ohm)
IOTAVX PA3 (1 καναλι, 140W, 4ohm)
Καβλωδια ηχειων: Nucable LS Studioline
Καβλωδια interconnect: Nucable & Cordial
Πολυπριζα:D: Dynavox X-4100 & Brennenstuhl premium line
TV: Panasonic 58''
Προβολεας: Epson EH-TW 7100
Πανι προβολης: φορητο επιδαπεδιο WS Spalluto 16:9 84''
Βασεις: K&M ως επι το πλειστον και αξιζει να αναφερθουν

IMG_20230618_104450.jpg


IMG_20230618_111632.jpg


IMG_20230618_111802.jpg
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Το σύστημα πλέον έγινε 7.1.4:party:
αντικατεστησα το κεντρικό με ένα κάπως μεγαλύτερο και με ευρύτερο sweet spot και το προηγούμενο προστέθηκε στα σαραουντ για να σχηματίσει την προβλεπόμενη τετράδα.
Τα Σαμπ παραμένουν 4, από downfire τα έκανα frontfire, τοποθετηθηκαν αντικριστά και πειραματιστικα με τα cross. Το καλυτερο αποτελεσμα κατόπιν και ακροάσεων είναι συχνότητα αποκοπής για τα 3 μπροστινά 80Hz και για όλα τα υπόλοιπα 100Hz. Ότι καλύτερο έχω ακούσει. Όλα τα ηχεία και υπογουφερ είναι bas reflex και σε όλα έχω φραξει την οπή ανάκλασης χαμηλών. Διαφορετικά η κατάσταση γίνεται μη ελεγχόμενη. Τα ενσωματωμένα EQ των σαμπς δεν προτιμηθηκαν, το ίδιο και το Audyssey, δεν. Χρησιμοποιήθηκε το Graph. EQ του Denon στις περιοχές 60 και 120Hz, - 3dB. Κλίση στις υψηλές έδωσα μόνον στα μπροστινά. Τα ενεργά μπορεί να τα δώσει κανείς κλίση ενώ και το κεντρικό έχει επιλογέα προσαρμογής 3 θέσεων για τις υψηλές συχνότητες.
Όσον αφορά το απμιξερ της Auro 3D κατέληξα κατόπιν εξαντλητικων ακροάσεων στο συμπέρασμα ότι ως επιλογή small παίζουν όλα τα είδη μουσικής ωραία και την ένταση την έβαλα στο 10. Αυτός ο συνδυασμός μου ακούγεται πολύ καλά.

Επομενως το συστημα εχει ως εξης:

Διαστασεις δωματιου ακροασης 3,7 x 4,6 x 2,5μ.
Ακουστικη παθητικη φροντιδα:
Πανελ απορροφησης: Basotect & Caruso Isobond
Διαταξη: Auro 3D (7.1.4)
Πηγη: Nvidia Shield Pro για μουσικη απο Spotify και ταινιες απο prime video κατα κανονα.
Upmixer: Auro - Matic ( 10, Klein/Small)
Πολυκαναλος επεξεργαστης ο οποιος εκτελει χρεη προενισχυτη: Denon AVC-X4700H
Ηχεια: FL & FR: nuPro A-500 Aktiv
C: nuLine CS-64
SL, SR, FHL, FHR, SHL , SHR, SBL & SBR: nuBoxx B-50
4 Subs: nuSub XW-700 αντικριστά με κάποια απόσταση από τις γωνιες
Τελικοι ενισχυτες:
IOTAVX AVXP1 (7 καναλια , 170W ,4ohm)
IOTAVX PA3 (stereo , 90W, 4ohm για τα SBL & SBR)
Καβλωδια ηχειων: Nucable LS Studioline
Καβλωδια interconnect: Nucable & Cordial
Πολυπριζα:D: Dynavox X-4100 & Brennenstuhl premium line
TV: Panasonic 58''
Προβολεας: Epson EH-TW 7100
Πανι προβολης: φορητο επιδαπεδιο WS Spalluto 16:9 84''
Βασεις: K&M
IMG_20230930_195828.jpg


IMG_20230930_195918.jpg


IMG_20230930_200202.jpg


IMG_20230930_200328.jpg
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Πραγματοποίησα κάποιες αλλαγές το τελευταίο διάστημα κατόπιν ακροάσεων. Χωρίς μικρόφωνο.
Με ενδιαφέρει μια θέση ακρόασης η Mlp. Έχω 4 σαμπς και έναν ντενον με 2 εξόδους σαμπ.
Δοκίμασα να βρω κάτι που ακούγεται πολύ καλά με όσο το δυνατόν λιγότερη χρήση EQ. Η λύση που βρήκα με ικανοποιεί απόλυτα.
Καταρχάς αποφάσισα να κροσαρω όλους τους περιφερειακους δορυφόρους στα 40 Hz αφήνοντας τις οπές ανάκλασης χαμηλών ανοιχτές . Τα 3 μπροστινά καναλια που τραβάνε το κουπί τα κροσσαρισα στα 60Hz με σχετικο <<φραξιμο>> της οπής ανάκλασης, φραξιμο της οπής ανάκλασης Πραγματοποίησα και στα υπογουφερ.
Τα L-R ηχεία είναι με βάση τον ντενον κροσσαρισμένα στα 60Hz αλλά επιπλέον τα έκοψα στα 70Hz χρησιμοποιώντας το δικό τους ενσωματωμένο λογισμικό.
Για τα υπογουφερ έκανα το εξής. Επέλεξα 2 θέσεις αυτή την φορά αντί για 4, σε διαγώνια διάταξη όπου και τοποθέτησα το ένα πάνω στο άλλο όπως φαίνεται στις φώτο.
EQ δεν χρησιμοποίησα καθόλου. Το ακούω, το ξανακούω, τέτοιο καλό αποτέλεσμα δεν είχα πετύχει ποτέ ως τώρα. :D
IMG_20231112_090530.jpg

IMG_20231112_090652.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.827
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top