Απόδραση σε πολυκάναλο Σύμπαν

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ποιος είναι ο προβολέας?
Epson EH-TW7100

Ο προβολέας ήρθε με δεδομένες ρυθμίσεις, tuning Edition
Τι εννοείς?
βασικα παρελαβα το παρακατω φυλλαδιο και μπορω να επιλεξω ενα απο αυτα χωρις να μπορω να επεμβω στις ρυθμισεις αυτες .....λογικα αμα κανω reset τοτε μπορω, δεν ξερω ασχετος ειμαι στο σπορ :biggrin:
1663620288640.png
 


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Τι μανία κι αυτή να δίνουν μετρήσεις στα 4Ω; Δεν μπορείς να κάνεις μια σωστή σύγκριση...
Στο σάιτ τους λέει:
110W with 8ohm load, All Channels Driven
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Mηπως πρεπει να μας πεις και για τα καλωδια σου?πως
θα σε βαθμολογησουμε Νου Κου?
Ειδικα για τα ρεβματος..................παω να παρω ποπ κορν για αποπσε....... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :lol: :lol: :lol: :lol: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
εκανα το τελευταιο διαστημα καποιες αλλαγες. τοποθετησα και τα 4 υπογουφερ στις 4 γωνιες, απορω γιατι δεν το εκανα απ την αρχη :D.

Επισης τα μπροστα ηχεια υψους τοποθετηθηκαν πιο ψηλα με αλλες βασεις γιατι ηταν κατω απο 30μοιρες και μαλιστα πιο ανοιχτα απ τα μπροστα ηχεια για να εχω το ιδιο ανοιγμα πανω και κατω.
IMG_20230422_111343.jpg


Το κεντρικο ηχειο παραμενει στην θεση του για τηλεοραση και μουσικη, ενω για ταινιες οταν δεν βαριεμαι επειδη ειναι ολα τσιμα τσιμα εχω την δυνατοτητα να το ανυψωσω λιγο προς τα πανω. Πατεντα αλλα δουλευει:D
IMG_20230422_111844.jpg

Αυτο που με προβληματιζε παντα ηταν η μπαλκονοπορτα με την μεγαλη τζαμαρια, ηθελα να τοποθετησω πανελ απορροφησης σε αυτη την πλευρα αλλα παντα σκαλωνα στον τροπο αφου δεν θα επρεπε να ειναι κατι μονιμο.
Τελικα χρησιμοποιησα τις διπλες ραγες για τις κουρτινες, στην εξωτερικη τοποθετησα φυσικα τις κουρτινες και στην εσωτερικη κρεμασα τα πανελ απορροφησης που ειναι συρωμενα και μπορω να τα μεταφερω το βραδυ στα σημεια που θελω οταν ακουω μουσικη. Τα πανελ ειναι ελαφρια κατα κανονα και ως εκ τουτου δεν επιβαρυνεται η ραγα οροφης, αλλωστε με 2 καθ υψος εφαπτεται η κατασκευη με το εδαφος.Το δοκιμασα χθες βραδυ, μπομπα:biggrin::p

IMG_20230422_111245.jpg


IMG_20230422_111206.jpg

IMG_20230422_111100.jpg
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Μετα και τις τελευταιες τροποποιησεις μπορω να πω οτι το προτζεκτ ολοκληρωθηκε και η αποδραση σε πολυκαναλο συμπαν στεφθηκε με επιτυχια.

Διαστασεις δωματιου ακροασης 3,7 x 4,6 x 2,5μ.
Ακουστικη παθητικη φροντιδα:
Χρησιμοποιηθηκαν 2 ειδων υλικα απορροφησης.
Πανελ απορροφησης της Basotect
11 πανελ των 10cm
3 πανελ των 8cm
6 πανελ των 5cm

καθως και πανελ της Caruso Isobond που εχουν παραπλησιες ιδιοτητες με τον πετροβαμβακα κτλπ.
8 πανελ των 20cm
4 πανελ των 10cm ( στην πλευρα της τζαμαριας)

Οοον αφορα την διαταξη: Auro 3D - 10.1 (6.1.4)
Πηγη: Nvidia Shield Pro για μουσικη απο Spotify και ταινιες απο prime video κατα κανονα.
Upmixer: Auro - Matic ( 11, Groß/Big για μουσικη, ειναι πραγματικα εθιστικο σε συνδυασμο με την παθητικη φροντιδα του χωρου)
Πολυκαναλος επεξεργαστης ο οποιος εκτελει χρεη προενισχυτη: Denon AVC-X4700H
Ηχεια: FL & FR nuPro A-500 Aktiv
C, SL, SR, FHL, FHR, SHL & SHR nuBoxx B-50
SB nuBoxx BF-10
4 Subs nuSub XW-700 στις γωνιες
Τελικοι ενισχυτες:
IOTAVX AVXP1 (7 καναλια , 170W ,4ohm)
IOTAVX PA3 (1 καναλι, 140W, 4ohm)

TV: Panasonic 58''
Προβολεας: Epson EH-TW 7100
Πανι προβολης: φορητο επιδαπεδιο WS Screens 16:9 84''

Για να εχουμε και ενα οικονομικο μεγεθος αναφορας. Ολα τα παραπανω μου κοστισαν οσο θα μου κοστιζε να παρω εναν ανηλικο 16αρη τρινοφ χωρις το μικροφωνο.:sneaky::biggrin:

IMG_20230505_081316.jpg


IMG_20230512_082359.jpg


IMG_20230512_082459.jpg


IMG_20230512_082646.jpg


IMG_20230512_082741.jpg

RT 60 T30
RT60 100523.jpg


ETC
πριν με ακουστικη φροντιδα αλλα οχι τελικη
SL 1.jpg


τελικη κατασταση
SL 2.jpg


πριν
FL 1.jpg


τελικη
FL 2.jpg
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ολα τα ηχεια μαζι Auromatic με την μεθοδο του κινουμενου μικροφωνου(χωρις Audyssey, μονον με το EQ των ηχειων) 1/6 smooth
Στο τελικο σταδιο γινεται χρηση του EQ των Subs και του graph. EQ της ντενον σε καποιες περιοχες 60/100). Συχνοτητα αποκοπης τα 60Hz. To Αudyssey το εχω αφησει στην ακρη.
moving mikrofon frequenzgang.jpg


Τις καλησπερες μου :biggrin:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.469
Πολύ ωραία, μπράβο φίλε, μου αρέσει που τα πράγματα δεν "φωνάζουν" στον χώρο. Μία ερώτηση μόνο, γιατί δεν χρήσιμοποιείς τα ενισχυτικά κανάλια του denon;
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Πολύ ωραία, μπράβο φίλε, μου αρέσει που τα πράγματα δεν "φωνάζουν" στον χώρο. Μία ερώτηση μόνο, γιατί δεν χρήσιμοποιείς τα ενισχυτικά κανάλια του denon;
Ευχαριστώ, για ένα χρονικό διάστημα χρησιμοποίησα τα ενισχυτικά κανάλια της ντενον. Όταν πήρα κεντρικό ήθελα να πάρω έναν τελικό οπωσδήποτε για αυτό το κανάλι και επειδή έμεινα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα του τελικού και σκεπτόμενος συχνά τα μήκη καλωδιων και τα ηχεία - 4οhm είπα να αγοράσω και τον επτακαναλο ενισχυτή που ήταν μέσα στο μπάτζετ μου για κάτι πιο στιβαρό με μεγαλυτερη ισχύ κτλπ.
Με χαλούσαν και οι ακροδέκτες/μπορνες της ντενον :)
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Για 17 τμ, καλά τα κατάφερες.

Μια χαρά!
Ευχαριστώ, με τα εργαλεία που είχα και τις όποιες γνώσεις πήγα μέχρι εκεί που μπορούσα. Δεν έχω και γείτονα τον μπούτχια να ρθει για καφέ και να αναλάβει δράση :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
κόπιασες αλλά τα κατάφερες...άψογη δουλειά :hi:

ερώτηση....εδώ γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ύψους στα heigh? αφού σε παίρνει για πιο κοντά
1684059780311.png
 



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
κόπιασες αλλά τα κατάφερες...άψογη δουλειά :hi:

ερώτηση....εδώ γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ύψους στα heigh? αφού σε παίρνει για πιο κοντά
View attachment 291749
Σωστή η παρατήρηση, επειδή τα μπροστά είναι σε μεγαλύτερη οριζόντια απόσταση 2,60μ έπρεπε να τα ανεβάσω τέρμα ψηλά για να πετύχω γωνίες ανύψωσης 30μοιρων και άνω, τα πίσω είναι πιο κοντά όποτε έπιασα ικανοποιητικες γωνίες ανύψωσης σε μικρότερο ύψος. Μια μικρή απόκλιση στο ύψος των ηχειων μπροστα με πίσω είναι αποδέκτη σύμφωνα και με τον Βιλφριντ Auro-3D.
Θα μπορουσα να δοκιμάσω και αυτό που λες αλλά θα πρέπει να προμηθευτώ σταντς ίδια με τα μπροστά γιατί αυτά πίσω δεν ανεβαίνουν παραπάνω. Προμηθεύτηκα βιαστικά τις 4 πρώτες βάσεις γιατί δεν υπήρχαν στοκ άλλες και δεν μπορούσα να περιμένω.
Εχει όμως νόημα να δώσω 400ευρω για να έρθουν όλα στο ίδιο ύψος με γωνία ομως ανύψωσης περί τις 40μοιρες για τα πίσω?
 

Μηνύματα
27.260
Reaction score
25.253
Γιατί δεν βάζεις κάτω από τις πίσω βάσεις , κάποια κομμάτια ξύλο για να ανέβουν λίγο ;
Μπορείς εύκολα να παραγγείλεις και να σου κόψουν mdf σε ότι πάχος χρειάζεται και εν συνεχεία είτε το βάφεις είτε το περνάς βερνίκι , ή ΄οτιι άλλο τέλος πάντων , ακόμα και ξύλο παρκέ ίδιο με το δικό σου.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
2.5 μέτρα. Γιατί τόσο χαμηλό ταβάνι Ν.Κ ?
Χαμηλό από ποια άποψη? Μουσική θέλουμε να ακούσουμε, όχι να παίξουμε μπασκετ :biggrin:

Εχει κρεμάσει πάνελς.
2,5 μ είναι η απόσταση μεταξύ οροφής και δαπέδου. Το καλύτερο θα ήταν να τα κρεμάσω τα Πανελ αφήνοντας κάποια απόσταση από την οροφή αλλά απορρίφθηκε. Προτίμησα να τα κολλήσω στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Γιατί δεν βάζεις κάτω από τις πίσω βάσεις , κάποια κομμάτια ξύλο για να ανέβουν λίγο ;
Μπορείς εύκολα να παραγγείλεις και να σου κόψουν mdf σε ότι πάχος χρειάζεται και εν συνεχεία είτε το βάφεις είτε το περνάς βερνίκι , ή ΄οτιι άλλο τέλος πάντων , ακόμα και ξύλο παρκέ ίδιο με το δικό σου.
Σωστο, μπορώ να βάλω και βάσεις από καουτσούκ σαν αυτές που έχω για τον καναπέ να ανέβουν λίγο ακόμη.
Αυτό με τα ποδαράκια καουτσούκ για τον καναπέ το πήρα ως ιδέα από πολυκαναλο που χαιεντιζει που είχε βάλει αλλά πόδια στον καναπέ για αποσυζευξη :biggrin:
Εγώ βέβαια πήρα κάτι πάμφθηνα από καουτσούκ αλλά δεν ήταν καθόλου κακή ιδέα μπορώ να πω.
IMG_20230512_084637.jpg
 

Μηνύματα
27.260
Reaction score
25.253
Ανάλογα το ύψος που θέλεις να πετύχεις . Δλδ τι πάχος σου λείπει .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top