Από nordost σε κάτι άλλο !!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.469
Διακρίνω διαθέσεις λογοκρισίας
Υπάρχει κουμπάκι ignore. Όποιος δε θέλει να βλέπει αυτά που γράφω, ας το πατήσει. :)

Όπως το πατάμε κι εμείς. ;)

Ωστόσο:

1. Αν δεν τους "αρέσουν" αυτά που λέω, καλό θα είναι να γνωρίζουν ότι πρόκειται για τα δεδομένα στο οντιο, τα οποία αδιαφορούν πλήρως για το αν είναι "αρεστά" ή όχι, απλώς ισχύουν. 8-)

2. Αν δε τους αρέσει ο χαρακτήρας μου, επειδή ασπούμε μιλάω "απότομα", ας μη βγαίνουν για μπύρες μαζί μου. Δε τους θέλω κιόλας! :gotcha:

Δεν επιδιώκω να κάνω επιπρόσθετες φιλίες από εδώ, για πτι φουρ και ανόητες αλληλοκολακείες, χαϊδεύοντας αυτιά και "σεβόμενος" απόψεις του πωπού. Μου αρκούν κάτι γεροπαράξενοι φίλοι που έχω, σα τον Κόγια, τον κουφού, τον Μάρκου, και όλους όσους ξέρετε καλά πως βγαίνω για μπύρες, με κάθε ευκαιρία. Με τιμάει η παρέα των φίλων μου, και αυτοί είναι που με ανέχονται και γω αυτούς. 8-)

Κι επιτέλους, όταν σας λείπουν επιχειρήματα, σταματήστε να ασχολείστε με την προσωπικότητά μου, ναι, ξέρω, είμαι κούκλος, αλλά εδώ γράφουμε περί όντιο. :tongue:
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Εδώ ο άνθρωπος κοιτάζει να σας κάνει οικονομία δίχως αμοιβή. Κι εσείς του λέτε να συνετιστεί! Ας είναι!
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή της δημιουργίας του.

Δεν είμαι ούτε υπέρ των καλωδίων, ούτε κατά.

Βλέπω όμως ότι η πλευρά που είναι εναντίον των καλωδίων, επεμβαίνει στο θέμα με "άσχημο" τρόπο, προσπαθώντας να επιβάλλει την γνώμη της ως Θέσφατο.

Είμαστε σε ένα ελεύθερο φορουμ, το avsite.

Ανοίχτηκε ένα θέμα όπου θέλουν να συζητήσουν για καλώδια.

Γιατί δεν τους το επιτρέπετε και "χαλατε" το θέμα;

Εμφανίζεστε μάλιστα και σαν "Σωτήρες των αδαων".

Δυστυχώς όμως η ανθρωπότητα έχει καεί από τους υποτιθέμενους σωτήρες που εμφανίστηκαν κατά καιρούς και δεν χρειάζεται άλλους.

Τα παραπάνω τα γράφω χωρίς να έχω πρόθεση να προβάλλω κανέναν.

Να είμαστε όλοι καλά και να απολαμβάνουμε τις μουσικές μας.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Νικόλα, τα πράγματα είναι απλά.
Η όλη κουβέντα γίνεται για τη συνεισφορά ή όχι ενός ic στη βελτίωση ή όχι του ήχου.
Το σκάλωμα λοιπόν που λες, το έχεις φάει εσύ μη αποδεχόμενος ότι κάποιος μπορεί να ρωτάει για ic!!
Που να έλεγε δηλαδή ότι ακούει και μόνο βινύλια!!
Είπαμε όλοι για το πόσο βαρύνουσα είναι η σωστή τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, το είπαμε!
το ερώτημα αφορούσε σύγκριση ic και αν θα κερδίσει κάτι από μια τέτοια κίνηση, τι δηλαδή σου φαίνεται δυσνόητο?
Τίποτα δεν μου φαίνεται δυσνόητο. Επειδή όμως έχω περάσει απο αυτό το στάδιο, έχω ακούσει το σύστημά μου τόσο με σοβαρά καλώδια και κακοστημένα ηχεία, όσο και με πιο καλοστημένα τα ηχεία και ακόμα και λιγότερο σοβαρά καλώδια, επιμένω. Η διαφορά είναι σημαντική και η ζυγαριά κλίνει προς τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων. Καλώς ή κακώς, δεν νιώθω την ανάγκη να ενταχθώ σε κάποια ομάδα, ούτε να ευλογήσω τα γένια καμίας. Μοιράζομαι τις εμπειρίες μου και εφιστώ τη προσοχή σε παρεξηγημένα ζητήματα. Εγώ το έσκασα το διχίλιαρο Λεανδρούκο. Αντί να καυχηθώ γι'αυτό, προτιμώ να προτείνω εναλλακτικές που προσφέρουν κοντινό έως και καλύτερο αποτέλεσμα υπό προϋποθέσεις.
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή της δημιουργίας του.

Δεν είμαι ούτε υπέρ των καλωδίων, ούτε κατά.

Βλέπω όμως ότι η πλευρά που είναι εναντίον των καλωδίων, επεμβαίνει στο θέμα με "άσχημο" τρόπο, προσπαθώντας να επιβάλλει την γνώμη της ως Θέσφατο.

Είμαστε σε ένα ελεύθερο φορουμ, το avsite.

Ανοίχτηκε ένα θέμα όπου θέλουν να συζητήσουν για καλώδια.

Γιατί δεν τους το επιτρέπετε και "χαλατε" το θέμα;

Εμφανίζεστε μάλιστα και σαν "Σωτήρες των αδαων".

Δυστυχώς όμως η ανθρωπότητα έχει καεί από τους υποτιθέμενους σωτήρες που εμφανίστηκαν κατά καιρούς και δεν χρειάζεται άλλους.

Τα παραπάνω τα γράφω χωρίς να έχω πρόθεση να προβάλλω κανέναν.

Να είμαστε όλοι καλά και να απολαμβάνουμε τις μουσικές μας.
Γιατί η σωτηρία που "προσφέρω" δεν κοστίζει τίποτα. Και τη προσφέρω χωρίς να τάσσομαι ενάντια στα καλώδια. Απλά βρίσκω εναλλακτικές που έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίχτυπο στο τελικό αποτέλεσμα και το μοιράζομαι. Αντίθετα, η ομάδα των καλωδιο"λάγνων", προτείνει κάτι που θα κοστίσει μια μικρή περιουσία. Και επαναλαμβάνω το ερώτημα. Για ποιο λόγο να βάλει κάποιος καλώδια σε ένα στερεοφωνικό σύστημα που δεν παίζει στερεοφωνικά...? Τι περιμένετε να ακούσετε;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
500 ωρες.
The facts of life.
Λογικό το βρίσκω...μετά από 500 ώρες, θα θυμάμαι πως έπαιζε το σύστημα 500 ώρες πριν και θα είμαι σε θέση να αΚΣιολογήσω τη βελτίωση που θα έχει επέλθει με το burn in....:headbang:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Διακρίνω διαθέσεις λογοκρισίας :tongue:

@Νίκος Τεγόπουλος
Συνήθως οι άνθρωποι μεγαλώνοντας ωριμάζουν σ' όλους τους τομείς. Ειδικά σ' αυτον της προσωπικότητας και κυρίως στη συμπεριφορά τους απέναντι στους άλλους. Αυτός είναι ο κανόνας. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.

Στις εξαιρέσεις λοιπόν η λύση δεν είναι η αγνόηση, αλλά η προσπάθεια να καταδειχθεί στον εξαιρούντα το άσχημο της συμπεριφοράς του, ώστε να βελτιωθεί.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τίποτα δεν μου φαίνεται δυσνόητο. Επειδή όμως έχω περάσει απο αυτό το στάδιο, έχω ακούσει το σύστημά μου τόσο με σοβαρά καλώδια και κακοστημένα ηχεία, όσο και με πιο καλοστημένα τα ηχεία και ακόμα και λιγότερο σοβαρά καλώδια, επιμένω. Η διαφορά είναι σημαντική και η ζυγαριά κλίνει προς τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων. Καλώς ή κακώς, δεν νιώθω την ανάγκη να ενταχθώ σε κάποια ομάδα, ούτε να ευλογήσω τα γένια καμίας. Μοιράζομαι τις εμπειρίες μου και εφιστώ τη προσοχή σε παρεξηγημένα ζητήματα. Εγώ το έσκασα το διχίλιαρο Λεανδρούκο. Αντί να καυχηθώ γι'αυτό, προτιμώ να προτείνω εναλλακτικές που προσφέρουν κοντινό έως και καλύτερο αποτέλεσμα υπό προϋποθέσεις.


Γιατί η σωτηρία που "προσφέρω" δεν κοστίζει τίποτα. Και τη προσφέρω χωρίς να τάσσομαι ενάντια στα καλώδια. Απλά βρίσκω εναλλακτικές που έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίχτυπο στο τελικό αποτέλεσμα και το μοιράζομαι. Αντίθετα, η ομάδα των καλωδιο"λάγνων", προτείνει κάτι που θα κοστίσει μια μικρή περιουσία. Και επαναλαμβάνω το ερώτημα. Για ποιο λόγο να βάλει κάποιος καλώδια σε ένα στερεοφωνικό σύστημα που δεν παίζει στερεοφωνικά...? Τι περιμένετε να ακούσετε;
Ρε συ Νίκο αν δε μπορείς να απαντήσεις σ αυτό που σε ρωτάνε γιατί οι υπόλοιποι πρέπει τότε να ακούσουν τη γνώμη σου πάνω σε κάτι για το οποίο δε ρώτησαν?
Αυτό προσπαθώ να σου πω!
Σε ρωτάνε για συνταγή για καρμπονάρα και του προτείνεις χυλοπίτες!!
Και τα δύο τρώγονται, αλλά καρμπονάρα θέλει ο άνθρωπος!..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βλέπω όμως ότι η πλευρά που είναι εναντίον των καλωδίων, επεμβαίνει στο θέμα με "άσχημο" τρόπο, προσπαθώντας να επιβάλλει την γνώμη της ως Θέσφατο.

Είμαστε σε ένα ελεύθερο φορουμ, το avsite.

Ανοίχτηκε ένα θέμα όπου θέλουν να συζητήσουν για καλώδια.

Γιατί δεν τους το επιτρέπετε και "χαλατε" το θέμα;
Tι προτείνεις;
Να μη γράφουν καθόλου;
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
δεν υπαρχουν διαχειριστές σ αυτό το site να καθαρίσουν το νήμα από τις παρεμβολές?
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Ρε συ Νίκο αν δε μπορείς να απαντήσεις σ αυτό που σε ρωτάνε γιατί οι υπόλοιποι πρέπει τότε να ακούσουν τη γνώμη σου πάνω σε κάτι για το οποίο δε ρώτησαν?
Αυτό προσπαθώ να σου πω!
Σε ρωτάνε για συνταγή για καρμπονάρα και του προτείνεις χυλοπίτες!!
Και τα δύο τρώγονται, αλλά καρμπονάρα θέλει ο άνθρωπος!..
Μα, απαντάω επί της ουσίας του ερωτήματος! Αυτό που θα ακούσει απο την αλλαγή καλωδίων, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θα ακούσει εάν ρυθμίσει σωστά τα ηχεία του. Μακάρι να είχα κι εγώ κάποιον να μου πει το ίδιο τότε που έσκασα το διχίλιαρο.
 

Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.233
Μα, απαντάω επί της ουσίας του ερωτήματος! Αυτό που θα ακούσει απο την αλλαγή καλωδίων, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θα ακούσει εάν ρυθμίσει σωστά τα ηχεία του. Μακάρι να είχα κι εγώ κάποιον να μου πει το ίδιο τότε που έσκασα το διχίλιαρο.
Συνεπώς καταλήγουμε ότι είσαι τσίπης, που έδωσες μόνο ένα διχίλιαρο.
Και ακόμα το κλαίς. :lolsign: :gotcha:
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Μα, απαντάω επί της ουσίας του ερωτήματος! Αυτό που θα ακούσει απο την αλλαγή καλωδίων, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θα ακούσει εάν ρυθμίσει σωστά τα ηχεία του. Μακάρι να είχα κι εγώ κάποιον να μου πει το ίδιο τότε που έσκασα το διχίλιαρο.
βρε Αστροναύτη μου το εχεις πει 100 φορές (και δικιο εχεις) οτι πρεπει πρώτα να κοιτάξει την διάταξη των ηχείων, γιατί το επαναλαμβάνεις? Αν δεν εχεις να πεις κατι διαφορετικο γιατι συνεχιζεις?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.454
Στις εξαιρέσεις λοιπόν η λύση δεν είναι η αγνόηση, αλλά η προσπάθεια να καταδειχθεί στον εξαιρούντα το άσχημο της συμπεριφοράς του, ώστε να βελτιωθεί.
Σοβαρά;
Γιατί, επειδή το λες εσύ;

Είσαι διαχειριστής του φόρουμ; πως κρίνεις συμπεριφορές;

Αυτό που βλέπουμε είναι πως καταδικάζεις την "προσπάθεια να καταδειχθεί" το επιστημονικά παράλογο, ώστε να βελτιωθεί ο ήχος των συμμετεχόντων στο φόρουμ. Και αυτό είναι το νόημα της συμμετοχής σε φόρουμ τεχνολογίας ήχου. Η πραγματική βελτίωση του ήχου, όχι η ψυχανεμιστική.

Φόρουμ Τεχνολογίας, όχι ομοιοπαθητικής.

Ως μέλος η πλατφόρμα σου δίνει την δυνατότητα να αγνοήσεις όποιον θεωρείς πως πρέπει να αγνοήσεις. Δεν έχεις δικαίωμα να κουνάς το δάκτυλο σε κανέναν.
βρε Αστροναύτη μου το εχεις πει 100 φορές (και δικιο εχεις) οτι πρεπει πρώτα να κοιτάξει την διάταξη των ηχείων, γιατί το επαναλαμβάνεις? Αν δεν εχεις να πεις κατι διαφορετικο γιατι συνεχιζεις?
Την κοίταξε την διάταξη των ηχείων του; αν όχι, γιατί να μην το επαναλαμβάνει;

Σταματήστε με της νουθεσίες. Αν έχετε επιχειρήματα παραθέστε τα.

Τελικά πάντα καταλήγει σε γκρίνια, ποιος θίχτηκε, μπαμπά το άλλο παιδάκι δεν παίζει τίμια, κλάμα κτλ κτλ.

:tongue:
 
Last edited:

Μηνύματα
387
Reaction score
237
μεγαλυτερο επιχειρημα από το ότι αλλάζοντας καλώδια, στο δικό μου τουλάχιστον σύστημα, ο ηχος μεταβάλλεται τι θα περίμενες?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.454
μεγαλυτερο επιχειρημα από το ότι αλλάζοντας καλώδια, στο δικό μου τουλάχιστον σύστημα, ο ηχος μεταβάλλεται τι θα περίμενες?
Από το άθλιο στο πανάθλιο, και αντιστρόφως;

:lolsign:
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
βρε Αστροναύτη μου το εχεις πει 100 φορές (και δικιο εχεις) οτι πρεπει πρώτα να κοιτάξει την διάταξη των ηχείων, γιατί το επαναλαμβάνεις? Αν δεν εχεις να πεις κατι διαφορετικο γιατι συνεχιζεις?
Γιατί, ενοχλώ κανέναν; Λέω κάτι που δεν αποδεικνύεται; Κοστίζει τίποτα η υλοποίηση της συμβουλής που δίνω;
Αντιθέτως, η πλεύση σύμφωνα με την αρχική ερώτηση του @gdresios οδηγεί σε σπατάλη χρημάτων, ενώ μπορέι να επιτύχει το σκοπό του μέσω άλλης και ενδεδειγμένης οδού.

μεγαλυτερο επιχειρημα από το ότι αλλάζοντας καλώδια, στο δικό μου τουλάχιστον σύστημα, ο ηχος μεταβάλλεται τι θα περίμενες?
Εσύ να προσέξεις πολύ, πλησιάζεις επικίνδυνα το σκεπτικό του "το σύστημά μου είναι γ@μάτο και όσοι δεν ακούνε διαφορές, έχουν συστήματα για πέταμα". :p Το ζητούμενο δεν είναι αν ακούμε διαφορές, αλλά τί διαφορές ακούμε και πως μπορούμε να ακούσουμε τις ίδιες ή και περισσότερες με διαφορετικό, πιο σωστό και συνήθως ανέξοδο τρόπο.
 


Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.233
Θα μου απαντήσει κανείς και για τη νταϊρεκσιονάλιτυ των καλωδίων;
Ε! τι θες? είναι γνωστό ότι τα καλώδια είναι gay, από όπου και να την πάρουν την φορά, ee directionality ήθελα να πω, είναι το ίδιο.
Τα straight που έχουν φορά και βελάκι είναι προβληματικά , έχουν ψυχολογικά. Από τότε που ήταν μικρά και ο μπαμπάς τους πήδαγε την μαμά τους , τους έχει μείνει κουσούρι δλδ.
Τι δεγκαταλαβαίνς? :lolsign:
Γιατί, ενοχλώ κανέναν; Λέω κάτι που δεν αποδεικνύεται; Κοστίζει τίποτα η υλοποίηση της συμβουλής που δίνω;
Αντιθέτως, η πλεύση σύμφωνα με την αρχική ερώτηση του @gdresios οδηγεί σε σπατάλη χρημάτων, ενώ μπορέι να επιτύχει το σκοπό του μέσω άλλης και ενδεδειγμένης οδού.



Εσύ να προσέξεις πολύ, πλησιάζεις επικίνδυνα το σκεπτικό του "το σύστημά μου είναι γ@μάτο και όσοι δεν ακούνε διαφορές, έχουν συστήματα για πέταμα". :p Το ζητούμενο δεν είναι αν ακούμε διαφορές, αλλά τί διαφορές ακούμε και πως μπορούμε να ακούσουμε τις ίδιες ή και περισσότερες με διαφορετικό, πιο σωστό και συνήθως ανέξοδο τρόπο.
ΤΣΙΠΗ. :lolsign:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.161
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top