Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
βοήθεια εννοώ αν κάποιος ξέρει αν υπαρχει αντιπρόσωπος που να έχει τα καλώδια προς ακρόαση , επίσης αν κάποιος έχει ακουστική εμπειρία και από τις δυο εταιρείες
Προσωπικά θα ασχολούμουν με καλώδια μόνο μετά από επτά μήνες καραντίνα στο σπίτι. Θα το έκανα γιατί θα είχα κάνει όλα τα άλλα :biggrin:

Θα μπορούσες να μας πεις από τι αποτελείται το σύστημά σου και να ποσταρεις μερικές φώτο απ τον χώρο που είναι αυτό στημένο?
Μόνο έτσι θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν είναι κακό να δίνεις λεφτά για να πάρεις πράματα, να πετάς όμως;
Όλα είναι υποκειμενικά αυτό που εσύ θεωρείς πεταμένα λεφτά αντίστοιχα για κάποια αγορά δικιά σου μπορεί να έχω την ίδια άποψη



Τελικά Ιάσονα για τα climber cable που μου συστήνεις υπάρχουν και σε μισό μέτρο ή μόνο στο ένα, και μήπως ξέρεις αν μπορώ να τα έχω για ακρόαση στο σύστημα μου
 



I

iason

Guest
Όλα είναι υποκειμενικά αυτό που εσύ θεωρείς πεταμένα λεφτά αντίστοιχα για κάποια αγορά δικιά σου μπορεί να έχω την ίδια άποψη



Τελικά Ιάσονα για τα climber cable που μου συστήνεις υπάρχουν και σε μισό μέτρο ή μόνο στο ένα, και μήπως ξέρεις αν μπορώ να τα έχω για ακρόαση στο σύστημα μου
Σε μισό μέτρο υπάρχει σίγουρα, τώρα όσο αναφορά εάν τα έχει κάποιος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για να σου τα δανείσει για ακρόαση δεν το γνωρίζω .
Στην Ελλάδα νομίζω είναι η www.Ultimateaudio.gr
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Δες κ audioquest,τίμιο,κ αν διαθέσεις περισσότερα χρήματα κοίτα κ siltech
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Προσωπικά θα ασχολούμουν με καλώδια μόνο μετά από επτά μήνες καραντίνα στο σπίτι. Θα το έκανα γιατί θα είχα κάνει όλα τα άλλα :biggrin:

Θα μπορούσες να μας πεις από τι αποτελείται το σύστημά σου και να ποσταρεις μερικές φώτο απ τον χώρο που είναι αυτό στημένο?
Μόνο έτσι θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε.
Ο χώρος είναι σαλόνι πολύ λακωνικός με γυμνους τοίχους, πάντως ισοσκελείς τρίγωνο υπάρχει μεταξύ Εμού και των ηχείων
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
με τον χωρο σου εχεις ασχοληθει καθολου;

στο τσακ με προλαβες
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
γυμνοι τοιχοι η χαρα του αντιλαλου... ποσα μετρα η καθε πλευρα του τριγωνου?
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μαζί με το νου σας ρεμάλια
γυμνοι τοιχοι η χαρα του αντιλαλου... ποσα μετρα η καθε πλευρα του τριγωνου?
Γύρω στο 2,20 m
παραδόξως επειδή οι τοίχοι είναι μπατικοί με πάχος 30 cm δεν υπάρχει εμφανής αντίλαλος
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Βασικά περιμένω την εξέλιξη του προενισχυτη μου συγκεκριμένα το B230 XS ο οποίος θα αλλάξει κάποιες χροιές, επίσης το μπάτζετ ανά καλώδιο που θέλω να κινηθώ ( σε πρώτη φάση θέλω να αλλάξω μόνο το cd) είναι έως 500€ είτε καινούργιο είτε δεύτερο χέρι η πρόταση του Ιάσονα είναι ελκυστική αλλά με βγάζει εκτός, αν ξέρει για την συγκεκριμένη εταιρεία στα πιο χαμηλού κόστους καλώδια τι άλλο θα μπορούσα να επιλέξω επίσης έχω βρει ένα ζευγάρι cardas golden reference δεύτερο χέρι στα 370€ υπάρχει κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο καθώς επίσης βέβαια εκτός μπάτζετ ένα nordost frey2 στα 700€ το οποίο δεν το έχω ακούσει το frey1 που έχω δοκιμάσει μου φάνηκε λίγο άτονο, δοκίμασα to καινούργιο heimdall2 και red dawn2 τα οποία είναι παρά πολύ κοντά χωρίς το ακριβότερο να αντικατοπρίζει την διαφορά τιμής, και τα δυο μου δίνουν πολύ καλή χαμηλή περιοχή αλλά είναι σχετικά ανισόρροπα σε σχέση με την υψηλή, πάντως σε γενικές γραμμές δεν με κούρασαν, μου έδωσαν και δοκίμασα επίσης ένα SPM reference το οποίο είχε διαύγεια αλλά τσίριζε και μετά από λίγη ώρα γινόταν κουραστικό
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για να γίνει πιο ενδιαφέρουσα η βραδιά.

Αφού βρεις την ιδανική θέση των ηχείων στον χώρο σου μαζί και ΜΕ την περιποίηση αυτού οποιοδήποτε καλώδιο δοκιμάσεις θα έχει και τόσες διαφορές προς τα πάνω από όσο κάνουν τα μπέλντεν και τα μογκάμι. Δηλαδή 3 ευρώ το μέτρο το μπέλντεν και 20 ευρώ το μέτρο το χ καλώδιο θα ακούς 7 φορές καλύτερα με το χ. Άστους να λένε:p. Αυτά που γράφω δεν είναι ότι άκουσα ή διάβασα αλλά δοκίμασα πάρα πολλές φορές. Με χώρο αφρόντιστο και λάθος θέσεις ηχείων είναι πολύ μικρές οι διαφορές οκ, αλλά αν τα φτιάξεις αυτά ασχολήσου με κάτι ποιοτικότερο.
Μια πολύ τίμια πρόταση για εμένα είναι αυτά.:):)
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Επίσης δοκίμασε να τραβήξεις λίγο εμπρός τα ηχεία να φύγουν από το έπιπλο που είναι στη μέση.η τηλεόραση βλάπτει εκεί που είναι..
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δες την τηλεόραση στην φωτό Κωνσταντάρας
Α ok! :p

Σχετικά με το έπιπλο που λέει ο συμφορουμίτης, βλέπω πολλούς στο YΤ με συστήματα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ να έχουν τέτοια φαρδιά έπιπλα και τα ηχεία να περιορίζονται στις άκρες χωρίς ελεύθερο χώρο στο εσωτερικό, αυτοί δεν το γνωρίζουν;
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, ένα rack 50cm ή και παραπάνω είναι αρκετό και δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκεί να κλείνει όλη την πλευρά, έτσι νομίζω.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Βασικά περιμένω την εξέλιξη του προενισχυτη μου συγκεκριμένα το B230 XS ο οποίος θα αλλάξει κάποιες χροιές, επίσης το μπάτζετ ανά καλώδιο που θέλω να κινηθώ ( σε πρώτη φάση θέλω να αλλάξω μόνο το cd) είναι έως 500€ είτε καινούργιο είτε δεύτερο χέρι η πρόταση του Ιάσονα είναι ελκυστική αλλά με βγάζει εκτός, αν ξέρει για την συγκεκριμένη εταιρεία στα πιο χαμηλού κόστους καλώδια τι άλλο θα μπορούσα να επιλέξω επίσης έχω βρει ένα ζευγάρι cardas golden reference δεύτερο χέρι στα 370€ υπάρχει κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο καθώς επίσης βέβαια εκτός μπάτζετ ένα nordost frey2 στα 700€ το οποίο δεν το έχω ακούσει το frey1 που έχω δοκιμάσει μου φάνηκε λίγο άτονο, δοκίμασα to καινούργιο heimdall2 και red dawn2 τα οποία είναι παρά πολύ κοντά χωρίς το ακριβότερο να αντικατοπρίζει την διαφορά τιμής, και τα δυο μου δίνουν πολύ καλή χαμηλή περιοχή αλλά είναι σχετικά ανισόρροπα σε σχέση με την υψηλή, πάντως σε γενικές γραμμές δεν με κούρασαν, μου έδωσαν και δοκίμασα επίσης ένα SPM reference το οποίο είχε διαύγεια αλλά τσίριζε και μετά από λίγη ώρα γινόταν κουραστικό
Οταν λες ανισσοροπα ψηλα τι εννοεις;;Εγω το εχω το red down 2 και δεν βρισκω κατι τετοιο που αναφερεις.Επισης εχω καλωδια ηχειων τα red down 2 και ειναι πολυ καλος συνδυασμος,εννοειται η νεα σειρα ακουγεται καλυτερα,πιο πλουσια,περιγραφικοτερος ηχος,καλυτερο χαμηλο και περισσοτερο βαθος.Τωραα στα ιντερκονεκτ το select kimber ειναι πολυ ακριβοτερο.το red down 2 το πηρα 400 ευρω οταν το kimber hero εχει σχεδον τα ιδια λεφτα που δεν εχει καμια σχεση ηχητικα.Ψιλοπατατα που ειπε ο αλλος για τα Nordost ουτε καν το συζηταμε.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα kimber Hero & 8TC έχουν roll off στα άκρα για να τονίζονται οι μεσαίες. Ειδικά στο χαμηλό ήταν εμφανής η έλλειψη έκτασης. Γνώμη μου είναι να δεις κάποιο άλλο. Για τις συσκευές που έχεις μια χαρά είναι και τα υπάρχοντα. Αν σου λείπει ο όγκος στα μεσοχαμηλά δε θα τον αποκτήσεις από τα καλώδια. Είναι γνώρισμα των Densen και δεν αλλάζει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αδερφέ μου αυτοί έχουν καβούρια στις τσέπες τους και δεν έχουν ιδέα από χαι ενδ καλώδια. ;)
Σιγά σιγά θα σου πούνε να αφήσεις και το mogami και να βάλεις μπουγαδοσυρμα!!!!!! View attachment 158236
Μετά τα Nordost ,που μεταξύ μας είναι ψιλοπατατα εγώ θα πήγαινα σε Kimber select...1016 .
Και αστους να αναρωτιούνται :sneaky::sneaky::sneaky:
Ωπ, το Interoconnect μου!! KS1016!!

Τα kimber Hero & 8TC έχουν roll off στα άκρα για να τονίζονται οι μεσαίες. Ειδικά στο χαμηλό ήταν εμφανής η έλλειψη έκτασης. Γνώμη μου είναι να δεις κάποιο άλλο. Για τις συσκευές που έχεις μια χαρά είναι και τα υπάρχοντα. Αν σου λείπει ο όγκος στα μεσοχαμηλά δε θα τον αποκτήσεις από τα καλώδια. Είναι γνώρισμα των Densen και δεν αλλάζει.
Σίγουρα έχεις ακουσει το 8TC...? Καθε άλλο παρά roll off στα άκρα.

Απάντηση στον νηματοθέτη:
Δώσε τα χρήματα στη περιποίηση χώρου προκειμένου να λειτουργήσει σωστά το σύστημά σου μέσα στον χώρο. Οι χροιές που θα ακούσεις, θα είναι πολύ πιο εύκολα αντιληπτές απο την αλλαγή οποιουδήποτε καλωδίου.
Έχεις στήσει τα ηχεία στον χώρο με βοήθεια αποστασιόμετρου Laser ή με κάποιο άλλο εργαλείο;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top