Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Με αυτά τα λόγια δεν θέλω να προκαλέσω έριδες ούτε αντιπαραθέσεις εκφράζω μόνο την προσωπική μου άποψη και θα παρακαλέσω αν έχετε την καλοσύνη να παραμείνετε μέσα στο θέμα της ερώτησης αλλιώς αγνοήσετε το θέμα ευχαριστώ.
gdresios σέβομαι απολύτως την παράκλησή σου. Σου ζητώ όμως - για μία και μόνο φορά - να μου επιτρεψεις απευθυνθώ στον Astronaut jr: Νικόλα, μεταξύ πολλών λες:
είναι να εκθειάζουμε τα καλώδια και όλες τις μπούρδες που πάνε πακέτο μ'αυτά.
και
Το ίδιο όμως ισχύει και για τη δική σας πλευρά, αν δεν το έχετε καταλάβει.
Κάποιους μήνες πριν (τότε που το Νickname σου ήταν το πραγματικό σου όνομα, και όχι το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς τώρα), πίστευες τα τελείως αντίθετα από αυτά που υποστηρίζεις σήμερα! Τα εντελώς αντίθετα, κυριολεκτικά. Θα θυμάσαι βέβαια το θέμα που άνοιξε κάποιος stefanos από τη Σύρο νομίζω, και τις τοποθετήσεις σου επ΄ αυτών που έλεγε ο ίδιος, καθώς και πολλοί άλλοι.

Τι άλλαξε τόσο δραματικά από τότε, και από υπέρμαχος των καλωδιώσεων, ξαφνικά τα αποκαλείς μπούρδες, και ομιλείς περί άλλης πλευράς κ.λ.π.;

Τέλος, θεωρείς ότι περιποιεί τιμή για σένα να σε αποκαλεί ο Dimifoot γενίτσαρο; 'Ολοι γνωρίζουμε την ιστορία τους, και δε χρειάζεται να πω περισσότερα πράγματα..
 

I

iason

Guest
Εμένα


ΟΚ. Θα αναμένω τις εντυπώσεις σου.

Ίσως βοηθηθεί και ο νηματοθέτης στην τελική του επιλογή.
Και Όπως υποσχέθηκα στον φίλο τον Comtal να γράψω την υποκειμενική μου γνώμη για το mogami.
Mogami 2534 καλώδιο μικροφώνου με άριστα αποτελέσματα σύμφωνα με τούς φίλους τής mogami.
To καλώδιο εχει παραγγελθεί και τερματίστηκε με Neutrik NC3Fxx-B xlr με Jantzen ασημοκοληση έτσι ώστε η σύγκριση να είναι δίκαια με τα άλλα δύο καλώδια που θα συγκριθεί.
Τα άλλα δύο είναι το Kimber timbre, και Neotech NEI-3001 mk3.
Το φθηνότερο όλων είναι το mogami με κόστος μαζί με τα Neutrik που δεν ξεπερνά τα 23 ευρώ.
Το Kimber στα 200 ευρώ, και to Neotech στα 150 ευρώ.
Το έχω κουμπωμενο στο σύστημα από την Τετάρτη το μεσημέρι με αλλαγές ανάμεσα στα καλώδια που θα συγκριθεί.
Για να είμαι δίκαιος είναι ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο, με καλά υλικά πολυ προσεγμένο για ένα καλώδιο που κοστίζει 3,5 ευρώ το μέτρο.
Τώρα στον ήχο, Είναι πολυ καθαρό, χωρίς αιχμές και σχετικά καλή περιγραφή οργάνων.
Του λείπει όμως σωμα , όγκος, και τα δυναμικά.
Καλώδιο αναφοράς έχω το Neotech, για μένα είναι value for money νούμερο 1.
Άνοιγμα σκηνής, γρήγορο, άψογα δυναμικά με σώματά που εντυπωσιάζουν και ανάλυση χωρίς να κουραζει.
Το Kimber timbre, έρχεται μετά, δυστυχώς εναι υποδυεστερο του Neotech.
Το Neotech για να Το χτυπήσεις πρέπει να κινηθεί κάποιος σε κατηγορια των 700 ευρώ plus.
To mogami θα υποστηρίξει άνετα ένα ηχοσυστημα χαμηλής κατηγορίας χωρίς να ξοδευτεί κάποιος.
Εκεί είναι όντως value for money.
Δεν ξέρω κατά το ποσό μετράει η υποκειμενική μου γνώμη για σας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας,
Εγώ έμαθα τώρα τι είναι όταν οι άλλοι μιλάμε για το mogami.
Να είσαστε όλοι καλά, και απολαύστε τις μουσικές σας.
Φιλικά Ιασων :drinks:
20200329_160149.jpg
20200329_160220.jpg
20200329_160604.jpg

20200329_143619.jpg
20200329_160156.jpg

Και Όπως υποσχέθηκα στον φίλο τον Comtal να γράψω την υποκειμενική μου γνώμη για το mogami.
Mogami 2534 καλώδιο μικροφώνου με άριστα αποτελέσματα σύμφωνα με τούς φίλους τής mogami.
To καλώδιο εχει παραγγελθεί και τερματίστηκε με Neutrik NC3Fxx-B xlr με Jantzen ασημοκοληση έτσι ώστε η σύγκριση να είναι δίκαια με τα άλλα δύο καλώδια που θα συγκριθεί.
Τα άλλα δύο είναι το Kimber timbre, και Neotech NEI-3001 mk3.
Το φθηνότερο όλων είναι το mogami με κόστος μαζί με τα Neutrik που δεν ξεπερνά τα 23 ευρώ.
Το Kimber στα 200 ευρώ, και to Neotech στα 150 ευρώ.
Το έχω κουμπωμενο στο σύστημα από την Τετάρτη το μεσημέρι με αλλαγές ανάμεσα στα καλώδια που θα συγκριθεί.
Για να είμαι δίκαιος είναι ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο, με καλά υλικά πολυ προσεγμένο για ένα καλώδιο που κοστίζει 3,5 ευρώ το μέτρο.
Τώρα στον ήχο, Είναι πολυ καθαρό, χωρίς αιχμές και σχετικά καλή περιγραφή οργάνων.
Του λείπει όμως σωμα , όγκος, και τα δυναμικά.
Καλώδιο αναφοράς έχω το Neotech, για μένα είναι value for money νούμερο 1.
Άνοιγμα σκηνής, γρήγορο, άψογα δυναμικά με σώματά που εντυπωσιάζουν και ανάλυση χωρίς να κουραζει.
Το Kimber timbre, έρχεται μετά, δυστυχώς εναι υποδυεστερο του Neotech.
Το Neotech για να Το χτυπήσεις πρέπει να κινηθεί κάποιος σε κατηγορια των 700 ευρώ plus.
To mogami θα υποστηρίξει άνετα ένα ηχοσυστημα χαμηλής κατηγορίας χωρίς να ξοδευτεί κάποιος.
Εκεί είναι όντως value for money.
Δεν ξέρω κατά το ποσό μετράει η υποκειμενική μου γνώμη για σας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας,
Εγώ έμαθα τώρα τι είναι όταν οι άλλοι μιλάμε για το mogami.
Να είσαστε όλοι καλά, και απολαύστε τις μουσικές σας.
Φιλικά Ιασων :drinks:
20200329_160149.jpg
20200329_160220.jpg
20200329_160604.jpg

20200329_143619.jpg
20200329_160156.jpg
20200329_155550.jpg

Και Όπως υποσχέθηκα στον φίλο τον Comtal να γράψω την υποκειμενική μου γνώμη για το mogami.
Mogami 2534 καλώδιο μικροφώνου με άριστα αποτελέσματα σύμφωνα με τούς φίλους τής mogami.
To καλώδιο εχει παραγγελθεί και τερματίστηκε με Neutrik NC3Fxx-B xlr με Jantzen ασημοκοληση έτσι ώστε η σύγκριση να είναι δίκαια με τα άλλα δύο καλώδια που θα συγκριθεί.
Τα άλλα δύο είναι το Kimber timbre, και Neotech NEI-3001 mk3.
Το φθηνότερο όλων είναι το mogami με κόστος μαζί με τα Neutrik που δεν ξεπερνά τα 23 ευρώ.
Το Kimber στα 200 ευρώ, και to Neotech στα 150 ευρώ.
Το έχω κουμπωμενο στο σύστημα από την Τετάρτη το μεσημέρι με αλλαγές ανάμεσα στα καλώδια που θα συγκριθεί.
Για να είμαι δίκαιος είναι ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο, με καλά υλικά πολυ προσεγμένο για ένα καλώδιο που κοστίζει 3,5 ευρώ το μέτρο.
Τώρα στον ήχο, Είναι πολυ καθαρό, χωρίς αιχμές και σχετικά καλή περιγραφή οργάνων.
Του λείπει όμως σωμα , όγκος, και τα δυναμικά.
Καλώδιο αναφοράς έχω το Neotech, για μένα είναι value for money νούμερο 1.
Άνοιγμα σκηνής, γρήγορο, άψογα δυναμικά με σώματά που εντυπωσιάζουν και ανάλυση χωρίς να κουραζει.
Το Kimber timbre, έρχεται μετά, δυστυχώς εναι υποδυεστερο του Neotech.
Το Neotech για να Το χτυπήσεις πρέπει να κινηθεί κάποιος σε κατηγορια των 700 ευρώ plus.
To mogami θα υποστηρίξει άνετα ένα ηχοσυστημα χαμηλής κατηγορίας χωρίς να ξοδευτεί κάποιος.
Εκεί είναι όντως value for money.
Δεν ξέρω κατά το ποσό μετράει η υποκειμενική μου γνώμη για σας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας,
Εγώ έμαθα τώρα τι είναι όταν οι άλλοι μιλάμε για το mogami.
Να είσαστε όλοι καλά, και απολαύστε τις μουσικές σας.
Φιλικά Ιασων :drinks:
20200329_160149.jpg
20200329_160220.jpg
20200329_160604.jpg

20200329_143619.jpg
20200329_160156.jpg


20200329_155550.jpg
20200329_155610.jpg
20200329_155610.jpg
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να αποδείξουν μαθηματικά τον ισχυρισμό τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα... "άκουσα" "ένοιωσα" και συναφείς σαχλαμάρες δεν γίνονται δεκτά σε καμιά επιστήμη.
Παίξτε βουντού...
Αυτό σου λέω κι εγώ!!
Δε το πιστεύω ότι ισχύει το burn in, "εμένα μου το πε ο πρώην επισκευαστης ασανσερ, ο κουλούρας της γειτονιάς , ο ξάδερφος της γιαγιάς του κουμπάρου" δεν έχει θέση εδώ μέσα!!
Μη μου εκνευριζεσαι!!
Προς το παρόν λοιπόν τα επώνυμα σάιτ που τοποθετούνται στο ζήτημα όλα συμφωνούν ότι ισχύει!
Τι να κάνουμε τώρα?
 
Last edited:

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Και Όπως υποσχέθηκα στον φίλο τον Comtal να γράψω την υποκειμενική μου γνώμη για το mogami.
Mogami 2534 καλώδιο μικροφώνου με άριστα αποτελέσματα σύμφωνα με τούς φίλους τής mogami.
To καλώδιο εχει παραγγελθεί και τερματίστηκε με Neutrik NC3Fxx-B xlr με Jantzen ασημοκοληση έτσι ώστε η σύγκριση να είναι δίκαια με τα άλλα δύο καλώδια που θα συγκριθεί.
Τα άλλα δύο είναι το Kimber timbre, και Neotech NEI-3001 mk3.
Το φθηνότερο όλων είναι το mogami με κόστος μαζί με τα Neutrik που δεν ξεπερνά τα 23 ευρώ.
Το Kimber στα 200 ευρώ, και to Neotech στα 150 ευρώ.
Το έχω κουμπωμενο στο σύστημα από την Τετάρτη το μεσημέρι με αλλαγές ανάμεσα στα καλώδια που θα συγκριθεί.
Για να είμαι δίκαιος είναι ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο, με καλά υλικά πολυ προσεγμένο για ένα καλώδιο που κοστίζει 3,5 ευρώ το μέτρο.
Τώρα στον ήχο, Είναι πολυ καθαρό, χωρίς αιχμές και σχετικά καλή περιγραφή οργάνων.
Του λείπει όμως σωμα , όγκος, και τα δυναμικά.
Καλώδιο αναφοράς έχω το Neotech, για μένα είναι value for money νούμερο 1.
Άνοιγμα σκηνής, γρήγορο, άψογα δυναμικά με σώματά που εντυπωσιάζουν και ανάλυση χωρίς να κουραζει.
Το Kimber timbre, έρχεται μετά, δυστυχώς εναι υποδυεστερο του Neotech.
Το Neotech για να Το χτυπήσεις πρέπει να κινηθεί κάποιος σε κατηγορια των 700 ευρώ plus.
To mogami θα υποστηρίξει άνετα ένα ηχοσυστημα χαμηλής κατηγορίας χωρίς να ξοδευτεί κάποιος.
Εκεί είναι όντως value for money.
Δεν ξέρω κατά το ποσό μετράει η υποκειμενική μου γνώμη για σας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας,
Εγώ έμαθα τώρα τι είναι όταν οι άλλοι μιλάμε για το mogami.
Να είσαστε όλοι καλά, και απολαύστε τις μουσικές σας.
Φιλικά Ιασων :drinks: View attachment 159150 View attachment 159152 View attachment 159153
View attachment 159154 View attachment 159155

View attachment 159157

View attachment 159159 View attachment 159159
Μια ερωτηςη για καλώδια....Νοεμβης του 2004 ...σα να μη περαςε ούτε μια μέρα !!!!!!!!!! μετά απο ψάξιμο μονο οι τιμες ασημί και χρυσού άλλαξαν...χαχαχαχα καλησπερα
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ Νικόλα??
Αλλά έλεγες όταν ήσουν στην ακρόαση στο σπίτι μου παρουσία και άλλων μελών του forum..
Αλλά επίσης και κατά τη τελευταία ακρόαση επίσης στο σπίτι μου..
Η μνήμη σου νομίζω ότι είναι εξαιρετικά επιλεκτική..
Γιατί, είπα ότι δεν ακούγονται τα καλώδια; Τί σχέση έχουν όλες αυτές οι ακροάσεις με αυτά που συζητάμε εδώ;
Όταν άνοιξα αυτό το θέμα η ερώτηση ήταν ξεκάθαρη το ότι ήθελα κάποια συμβουλή δηλαδή σαν χρήστης nordost και έχοντας εμπειρία μόνο από αυτά τα καλώδια να μου πουν κάποιοι συμφουρίτες που τα έχουν δοκιμάσει σε αντιπαράθεση με κάποια άλλα τις εντυπώσεις τους, από ότι βλέπω το θέμα έχει πάρει άλλη πορεία, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την γνώμη και την άποψη κανενός θέλω να πω το εξής, δεν ρώτησα αν αξίζει να δώσω 300-700€ για ένα καλώδιο εγώ θέλω να τα δώσω έτσι και αλλιώς αλλιώς κάθομαι και με το παλιό μου καλώδιο το οποίο παίζει παραπάνω από αξιοπρεπή.

Η συμπεριφορά ορισμένων η οποία οφείλω να πω φτάνει σε βαθμό Μπουλινγκ και οι οποίοι θέλουν να πείσουν τους άλλους ότι αυτή η «αναβάθμιση» είναι λάθος, γενικά είναι απαράδεκτο κάποιες από τις απαντήσεις που θέλω τις έχω πάρει σε προσωπικά μηνύματα, αυτό σημαίνει ότι κάποιοι δεν τολμούν να πουν την γνώμη τους γιατί κάποιοι άλλοι πέφτουν να τους φάνε και να υποτιμήσουν την γνώμη τους.

Οι γνώμες τύπου δώσε μια «ευκαιρία» στα mogami blended είναι σεβαστές οι απόψεις βάλε τα συγκεκριμένα γιατί έτσι είναι και στο λέω «εγώ» είναι απορριπτέες.

Επίσης θα απαντήσω στην άποψη ε και ποιος είναι η cardas,kimber,nordost και πολλές άλλες θα πω το εξής είναι κάποιες εταιρείες στην βιομηχανία των καλωδίων οι οποίες έχουν επενδύσει σε έρευνα και τεχνολογία και έχουν εδραιωθεί απανταχού στον κόσμο και έχουν την καθολική αποδοχή εκατομυρίων ακροατών και αυτό το φαινόμενο της φυλής ε και ποιος είσαι εσύ θα απαντήσω αυτός είναι αυτός που είναι εσύ ποιος είσαι που δεν σε ξέρει ούτε η μάνα σου.

Με αυτά τα λόγια δεν θέλω να προκαλέσω έριδες ούτε αντιπαραθέσεις εκφράζω μόνο την προσωπική μου άποψη και θα παρακαλέσω αν έχετε την καλοσύνη να παραμείνετε μέσα στο θέμα της ερώτησης αλλιώς αγνοήσετε το θέμα ευχαριστώ.

Γιώργος
Αν δεν περνάς το mono test, τσάμπα λεφτά θα δώσεις. Προφανώς σε τρώει η τσέπη σου, δική σου είναι, προφανώς θα τη χρησιμοποιήσεις όπως εσύ επιθυμείς και δεν μας πέφτει λόγος.


gdresios σέβομαι απολύτως την παράκλησή σου. Σου ζητώ όμως - για μία και μόνο φορά - να μου επιτρεψεις απευθυνθώ στον Astronaut jr: Νικόλα, μεταξύ πολλών λες:
και
Κάποιους μήνες πριν (τότε που το Νickname σου ήταν το πραγματικό σου όνομα, και όχι το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς τώρα), πίστευες τα τελείως αντίθετα από αυτά που υποστηρίζεις σήμερα! Τα εντελώς αντίθετα, κυριολεκτικά. Θα θυμάσαι βέβαια το θέμα που άνοιξε κάποιος stefanos από τη Σύρο νομίζω, και τις τοποθετήσεις σου επ΄ αυτών που έλεγε ο ίδιος, καθώς και πολλοί άλλοι.

Τι άλλαξε τόσο δραματικά από τότε, και από υπέρμαχος των καλωδιώσεων, ξαφνικά τα αποκαλείς μπούρδες, και ομιλείς περί άλλης πλευράς κ.λ.π.;

Τέλος, θεωρείς ότι περιποιεί τιμή για σένα να σε αποκαλεί ο Dimifoot γενίτσαρο; 'Ολοι γνωρίζουμε την ιστορία τους, και δε χρειάζεται να πω περισσότερα πράγματα..
Καλησπέρα Νίκο! Πίστευα τα ακριβώς ίδια πράγματα, ότι υπάρχουν ακουστές διαφορές μεταξύ καλωδίων, ενώ ο κυρ Στέφανος υποστήριζε ότι ουδεμία διαφορά υφίσταται. Ποτέ δεν έχω υποστηρίξει ότι δεν υπάρχουν ακουστές διαφορές. Αυτό που άλλαξε είναι ότι έχω πάρει τα ερεθίσματα για να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το στήσιμο των ηχείων μέσα στον χώρο. Τα οφέλη που πήρα απο αυτή τη διαδικασία είναι σαφώς μεγαλύτερα απο τη χρήση των καλωδίων ( χωρίς να έχω ασχοληθεί τόσο σχολαστικά με το στήσιμο των ηχείων ). Σοβαρά θα μπορούσα να την είχα γλυτώσει έχοντας πληρώσει λιγότερα χρήματα που δεν μου έλειπαν μεν όταν αγόρασα τα πιο ακριβά καλώδια, αλλά το θεωρώ σπατάλη. Αυτό που ζητούσα απο το σύστημά μου, το πήρα με τη πιο προσεκτική τοποθέτηση των ηχείων, γι'αυτό και έχω βγάλει τα ακριβά καλώδια εκτός του συστήματος, αυτή τη στιγμή ακούω καλύτερα απο π.χ. πριν ένα χρόνο με τα Kimber KS1016, Kimber Hero και Κimber 8TC. Δεν φταίνε τα καλώδια, απλά το κακό που ήθελα να διορθώσω, πήγαζε αλλού.
Όσο για τον χαρακτηρισμό του Dimifoot, δεν παίρνω τοις μετρητοίς τον όρο. Η αλήθεια όμως είναι ότι ακολουθώντας τις προτροπές του, έμαθα αρκετά πράγματα που η highendάδικη φιλοσοφία μου απαγόρευε να δεχτώ. Δεν είχε περάσει καν απο το μυαλό μου η ιδέα να κολλήσω τα ηχεία στον τοίχο, έλα όμως που εκεί παίζουν καλύτερα; Είχα τη στρεβλή φιλοσοφία του "less is more" και απέρριπτα την ισοστάθμιση, έλα μου όμως που κάνει δουλειά;
Υ.Γ. το Nickname μου άλλαξε για λόγο που ουδεμία σχέση έχει με τη μεταστροφή μου ως προς τη χαϊεντάδικη καλωδιοκουλτούρα. :p
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Γενικά υπάρχει ένας άγραφος κανόνας διορθώστε με αν κάνω λάθος, η αξία των καλωδίων δεν πρέπει να ξεπερνά το 10-15% τις αξίας των συσκευών που συνδέει, δηλαδή αν το cd και ο pro κάνουν 3000 πρέπει να κυμανθεί μεταξύ των 300-450€ αν ισχύει αυτό τότε αν στα 3000€ συσκευές επενδύσεις 1500€ για ένα καλώδιο αυτό που θα πάρεις θα είναι δυσανάλογο κόστους απόδοσης
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γενικά υπάρχει ένας άγραφος κανόνας διορθώστε με αν κάνω λάθος, η αξία των καλωδίων δεν πρέπει να ξεπερνά το 10-15% τις αξίας των συσκευών που συνδέει, δηλαδή αν το cd και ο pro κάνουν 3000 πρέπει να κυμανθεί μεταξύ των 300-450€ αν ισχύει αυτό τότε αν στα 3000€ συσκευές επενδύσεις 1500€ για ένα καλώδιο αυτό που θα πάρεις θα είναι δυσανάλογο κόστους απόδοσης
Συνήθως ισχύει φυσικά αυτό που αναφέρεις.
Η διαφορά που θα σου δώσει ένα καλώδιο των 1000€ με ένα των 400€ ή ένα των 150€ σίγουρα θα είναι εμφανής.
Το ζήτημα είναι αν αυτή η διαφορά αξίζει το επιπλέον κόστος.
Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τον προαναφερόμενο κανόνα, αλλά με τη τσέπη του εκάστοτε ακροατή.
Η δική μου προτροπή είναι πάρε το καλύτερο καλώδιο που αντέχει η τσέπη σου μετά από δοκιμή και σύγκριση καλωδίων, χωρίς να ¨ματώσει¨η τσέπη σου.
Αυτό το καλώδιο είναι και το ιδανικό για σένα!.
Μηχανήματα στη πορεία θα αλλάξεις, είναι σίγουρο.
Τα καλώδια σου όμως αν είναι αγορασμένα με το τρόπο που σου λέω δε θα τα ξαναλλάξεις ποτέ!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Και Όπως υποσχέθηκα στον φίλο τον Comtal να γράψω την υποκειμενική μου γνώμη για το mogami.
Mogami 2534 καλώδιο μικροφώνου με άριστα αποτελέσματα σύμφωνα με τούς φίλους τής mogami.
To καλώδιο εχει παραγγελθεί και τερματίστηκε με Neutrik NC3Fxx-B xlr με Jantzen ασημοκοληση έτσι ώστε η σύγκριση να είναι δίκαια με τα άλλα δύο καλώδια που θα συγκριθεί.
Τα άλλα δύο είναι το Kimber timbre, και Neotech NEI-3001 mk3.
Το φθηνότερο όλων είναι το mogami με κόστος μαζί με τα Neutrik που δεν ξεπερνά τα 23 ευρώ.
Το Kimber στα 200 ευρώ, και to Neotech στα 150 ευρώ.
Το έχω κουμπωμενο στο σύστημα από την Τετάρτη το μεσημέρι με αλλαγές ανάμεσα στα καλώδια που θα συγκριθεί.
Για να είμαι δίκαιος είναι ένα καλοφτιαγμένο καλώδιο, με καλά υλικά πολυ προσεγμένο για ένα καλώδιο που κοστίζει 3,5 ευρώ το μέτρο.
Τώρα στον ήχο, Είναι πολυ καθαρό, χωρίς αιχμές και σχετικά καλή περιγραφή οργάνων.
Του λείπει όμως σωμα , όγκος, και τα δυναμικά.
Καλώδιο αναφοράς έχω το Neotech, για μένα είναι value for money νούμερο 1.
Άνοιγμα σκηνής, γρήγορο, άψογα δυναμικά με σώματά που εντυπωσιάζουν και ανάλυση χωρίς να κουραζει.
Το Kimber timbre, έρχεται μετά, δυστυχώς εναι υποδυεστερο του Neotech.
Το Neotech για να Το χτυπήσεις πρέπει να κινηθεί κάποιος σε κατηγορια των 700 ευρώ plus.
To mogami θα υποστηρίξει άνετα ένα ηχοσυστημα χαμηλής κατηγορίας χωρίς να ξοδευτεί κάποιος.
Εκεί είναι όντως value for money.
Δεν ξέρω κατά το ποσό μετράει η υποκειμενική μου γνώμη για σας και δεν με ενδιαφέρει κιόλας,
Εγώ έμαθα τώρα τι είναι όταν οι άλλοι μιλάμε για το mogami.
Να είσαστε όλοι καλά, και απολαύστε τις μουσικές σας.
Φιλικά Ιασων :drinks:
Ευχαριστώ τον Ιάσονα για τον χρόνο και τον κόπο του να κάνει τις δοκιμές και να γράψει τη γνώμη του εδώ.
Παρατηρώ ότι και αυτός δεν έχει ξοδέψει υπερβολικά μεγάλο ποσό για καλώδια, πράγμα που σημαίνει ότι είναι ψαγμένος ως χομπίστας.

Παραθέτω τη δική μου υποκειμενική γνώμη: Την έλλειψη σώματος και όγκου που αναφέρει την είχα παρατηρήσει κι εγώ αρχικά, όταν έβαζα το mogami 2549 XLR μεταξύ προ-τελικού. Στα RCA όμως από το cd player και το phono δεν παρατήρησα να συμβαίνει το ίδιο. Όμως μετά από περίπου 15-20 μέρες που το είχα κι αφού έκανα αλλαγές με το Audioquest Columbia, διαπίστωσα ότι το columbia πρόσθετε υπερβολικό όγκο στα μεσοχαμηλά ενώ το mogami ήταν πιο ισορροπημένο. Παρατήρησα επίσης ότι με το mogami είχα περισσότερη αληθοφανεια στα όργανα. Κι έτσι αποφάσισα να βάλω και στα ηχεία το mogami 3103.
Καλές μουσικές απολαύσεις σε όλους,:drinks:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Αυτό σου λέω κι εγώ!!
Δε το πιστεύω ότι ισχύει το burn in, "εμένα μου το πε ο πρώην επισκευαστης ασανσερ, ο κουλούρας της γειτονιάς , ο ξάδερφος της γιαγιάς του κουμπάρου" δεν έχει θέση εδώ μέσα!!
Μη μου εκνευριζεσαι!!
Προς το παρόν λοιπόν τα επώνυμα σάιτ που τοποθετούνται στο ζήτημα όλα συμφωνούν ότι ισχύει!
Τι να κάνουμε τώρα?
Τα ίδια και τα ίδια... σαν να μιλάω στον τοίχο.
Ωχ αδελφέ, τι κάθομαι και σκάω? Όποιος γουστάρει να πληρώνει για καθρεφτάκια και χάντρες, για αρχαία οστά και πασουμάκια αγίων, δικιά του η τσέπη. :gotcha:
Μια συμβουλή. Όσοι χτίσετε καινούργιο σπίτι, μην μπήτε αμέσως μέσα. Ανάφτε πρώτα όλα τα φώτα για 5,6 μέρες να στρώσουν τα γκαβλώδγια και μετά να μπείτε :party:
Και μια ερώτηση τα γκαβλώδγια της τιβί, τα στρώνετε πρώτα ή τα φοράτε αχαλίνωτα? :download::dance2:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ποτέ δεν έχω υποστηρίξει ότι δεν υπάρχουν ακουστές διαφορές.
Για να πω την αλήθεια, διαπιστώνω μια αμφισημία στα λογια σου πλέον, σαν να δυσκολεύεσαι, λαβών υπ' οψιν μου τις απαντήσεις σου γενικότερα, να το παραδεχτείς. Συ τα χαρακτήρισες άλλωστε "μπουρδες", όπως ακριβώς και κάποιοι άλλοι. Απόλυτη ταύτιση βλέπω εδώ!
Τα οφέλη που πήρα απο αυτή τη διαδικασία είναι σαφώς μεγαλύτερα απο τη χρήση των καλωδίων ( χωρίς να έχω ασχοληθεί τόσο σχολαστικά με το στήσιμο των ηχείων ). Σοβαρά θα μπορούσα να την είχα γλυτώσει έχοντας πληρώσει λιγότερα χρήματα που δεν μου έλειπαν μεν όταν αγόρασα τα πιο ακριβά καλώδια, αλλά το θεωρώ σπατάλη. Αυτό που ζητούσα απο το σύστημά μου, το πήρα με τη πιο προσεκτική τοποθέτηση των ηχείων,
Αυτό είναι γνωστό, δε θα έπρεπε να περιμένεις από κανένα dimifoot να στο πει. Απ' ότι κατάλαβα το έκανες μόνος, μεσω κάποιων μετρήσεων και προφορικών οδηγιών του συγκεκριμένου ατόμου. Εγώ προτίμησα μια διαφορετική διαδικασία, κάλεσα επαγγελματία να το κάνει, μετρώντας συνολικά τον χώρο, υποβάλλοντας μου παράλληλα συνολική έκθεση για τη συμπεριφορά του. Έτσι, πέρα από το σωστό στήσιμο των ηχείων, γνωρίζω πως αυτός αντιδρα/επιδρά, καθώς και τι παρεμβάσεις πρέπει να κάνω. (Ευτυχώς λίγες).
Έτσι έχω συνολική εικόνα, και δεν περιορίστηκα μόνο στη σωστή τοποθέτηση των ηχείων. Νομίζω αυτό θα έπρεπε να συστήνεις στις απαντήσεις σου. Αυτή είναι η ορθότερη κατά τη γνώμη μου διαδικασία. Δυστυχώς δεν είδα να την αναφέρεις, περιορίζεσαι μόνο στο στήσιμο. Και φυσικά δε χρειάζεται κανενας dimifoot να στο πει, μετά από τόσα χρόνια μέλος του Site θα έπρεπε να το γνωρίζεις.
Η αλήθεια όμως είναι ότι ακολουθώντας τις προτροπές του, έμαθα αρκετά πράγματα που η highendάδικη φιλοσοφία μου απαγόρευε να δεχτώ. Δεν είχε περάσει καν απο το μυαλό μου η ιδέα να κολλήσω τα ηχεία στον τοίχο, έλα όμως που εκεί παίζουν καλύτερα;
Απο τον ενστερνισμό των απόψεων του dimifoot πηγάζει και η πίστη σου στα ενεργά ηχεία; Κάπου είδα ότι δηλώνεις οπαδός των συγκεκριμένων υλοποιησεων!
Να υποθέσω ότι αποδέχεσαι πλέον, πέρα από τα ενεργά, και την πολυκαναλική αναπαραγωγή, αλλά και την τοποθέτηση 759.835 sub (είναι γνώμες των dimifoot, αλλά και μερικών αλλων), στο χώρο σου; Ή ακόμα και τον "θανατο" του δικάναλου setup;
Είχα τη στρεβλή φιλοσοφία του "less is more" και απέρριπτα την ισοστάθμιση, έλα μου όμως που κάνει δουλειά;
Εγώ πάλι προτιμώ σαν ιδανική λύση των μηδενισμό των προβλημάτων του χώρου , μεσω παρεμβάσεων, και όχι το πετσόκομμα και τον τονισμό συχνοτήτων μέσω των μηχανημάτων/προγραμμάτων Η/Υ. Όπως το βλέπει κανείς.

Μου κάνει εντύπωση, φοβερή εντύπωση αυτή η μεταστροφή σου από καλώδια, και παθητικά ηχεία, σε ενεργά, σε λύσεις τύπου ψηφιακής ισοσταθμιση κ.λ.π. Πλήρης σύνταξη, πλήρης ευθυγραμμιση με dimifoot/ear και λοιπών.

Δε με ενοχλεί βέβαια, αλλά αυτή η ανακολουθία σου σε σχέσει με το τι υποστηρίζες στο πρόσφατο παρελθόν μου προξενεί κατάπληξη. Αλήθεια.

Καλή τύχη στις νέες σου αναζητήσεις, πρόσεξε όμως, αυτός ο δρόμος κρύβει παγίδες, αν και νομίζω ότι είσαι έξυπνο παιδί, είμαι σίγουρος ότι θα τις αποφύγεις. Δεν ανησυχώ..

Υ.Γ. 1: Ζήτα από τον dimifoot να μη σε αποκαλεί γενιτσαρο. Λες δε σε απασχολεί, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε. Ας σε χαρακτηρίσει μετανιωμένο, ή οποιο άλλο συνώνυμο, όχι όμως έτσι. Δεν περιποιεί τιμή, όπως έγραψα σε άλλο post.

Υ.Γ. 2: Και μια, μαλλον αφελής απορία: σε τι συνίσταται η αλλαγή του Nickname; Σε ένα καπρίτσιο της στιγμής, ή εξυπηρετεί κάποιο άλλο σκοπό;

Φιλικά όλα όσα σου γράφω Νικόλα, είμαι απολύτως σίγουρος ότι δε θα με παρεξηγήσεις..
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στοιχήματα από πότε μπορούμε;
Ρωτα το dimifoot.. αυτός άλλωστε είπε για στοιχήματα, όχι εγώ!
άλλωστε είμαι καλός χριστιανός!..δε κλέβω εκκλησίες! ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Από το να συμφωνήσω με τους τεχνοκράτες αλλά και την επιστήμη και να παραδεχθώ ότι τα καλώδια δεν κάνουν ΤΗΝ διαφορά, προτιμώ να συνεχίζω να δίνω 1000 ευρώ για κανένα μέτρο.
Μόνο και μόνο για να μην παραδεχτώ the facts of life (κατά Ear ευαγγέλιον), μόνο και μόνο για να μην παραδεχτώ ότι ήμουνα λάθος......
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Από το να συμφωνήσω με τους τεχνοκράτες αλλά και την επιστήμη και να παραδεχθώ ότι τα καλώδια δεν κάνουν ΤΗΝ διαφορά, προτιμώ να συνεχίζω να δίνω 1000 ευρώ για κανένα μέτρο.
Μόνο και μόνο για να μην παραδεχτώ the facts of life (κατά Ear ευαγγέλιον), μόνο και μόνο για να μην παραδεχτώ ότι ήμουνα λάθος......
ο ear είναι τόσο θρησκευόμενος??
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
το πήρα με τη πιο προσεκτικη
τοποθέτηση των ηχείων

Αυτό με την αναβάθμιση σε ψηφιακό μέτρο πρέπει να ήταν καθοριστικό.
Οπως είπες καπου στον Παπακωνσταντίνου οι φαντάροι με το laser πήγαιναν με βήμα
ενώ με το απλό μέτρο ηταν ημιανάς.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ πάντως βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που κατηγορούν τα καλώδια και κοροϊδεύουν τους υπόλοιπους που δεν τα κατηγορούν έχουν πολύ ακριβότερα από εμένα τουλάχιστον αλλά και κάποιους άλλους υποστηρικτές :p
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Για να πω την αλήθεια, διαπιστώνω μια αμφισημία στα λογια σου πλέον, σαν να δυσκολεύεσαι, λαβών υπ' οψιν μου τις απαντήσεις σου γενικότερα, να το παραδεχτείς. Συ τα χαρακτήρισες άλλωστε "μπουρδες", όπως ακριβώς και κάποιοι άλλοι. Απόλυτη ταύτιση βλέπω εδώ!
Το να ασχοληθεί κάποιος με καλώδια πριν λύσει άλλα βασικά προβλήματα, είναι μπούρδα. Την ίδια μπούρδα έκανα κι εγώ στο παρελθόν. Θεωρώ "καθήκον" μου να αφυπνήσω όσους βρίσκονται στη θέση που βρισκόμουν κι εγώ παλιά, τότε που ψώνιζα καλώδια περιμένοντας να μου λύσουν προβλήματα που δεν είναι η δουλειά τους να λύσουν. Προβλήματα που έχει και ο νηματοθέτης...

Απο τον ενστερνισμό των απόψεων του dimifoot πηγάζει και η πίστη σου στα ενεργά ηχεία; Κάπου είδα ότι δηλώνεις οπαδός των συγκεκριμένων υλοποιησεων!
Να υποθέσω ότι αποδέχεσαι πλέον, πέρα από τα ενεργά, και την πολυκαναλική αναπαραγωγή, αλλά και την τοποθέτηση 759.835 sub (είναι γνώμες των dimifoot, αλλά και μερικών αλλων), στο χώρο σου; Ή ακόμα και τον "θανατο" του δικάναλου setup;
Όχι, απο τον ορθολογισμό που πιστεύω ότι με διακατέχει. Είναι λογικό να λειτουργεί καλύτερα ένα ενεργό έχοντας πολυενίσχυση ( έναν ενισχυτή για κάθε μονάδα ), ηλεκτρονικό κροσάρισμα ( ακριβείας απο υπολογιστή ) και κατά προτίμηση dsp. Κατανοώ τί συμβαίνει με τη πολυκαναλική αναπαραγωγή και θα ήθελα να την ακούσω, αυτό δεν σημαίνει ότι θα την ψώνιζα. Για τα subs όμως, έχω αρχίσει να ψήνομαι όπως έχω ξαναπεί, κυρίως όταν είδα τί συμβαίνει στον χώρο μου. Τόσο για να λειτουργούν τα ηχεία στο ιδανικό φάσμα συχνοτήτων, όσο και για να υπάρχουν πραγματικά χαμηλές συχνότητες στον χώρο, χωρίς ο χώρος να τις ακυρώνει και ενώ οι δορυφόροι θα είναι τοποθετημένοι στα ιδανικά σημεία.

Εγώ πάλι προτιμώ σαν ιδανική λύση των μηδενισμό των προβλημάτων του χώρου , μεσω παρεμβάσεων, και όχι το πετσόκομμα και τον τονισμό συχνοτήτων μέσω των μηχανημάτων/προγραμμάτων Η/Υ. Όπως το βλέπει κανείς.
Αυτήν ακριβώς την άποψη είχα κι εγώ. Μόνο που δεν συζητάμε για πετσόκομμα συχνοτήτων, καθώς δεν συζητάμε για ένα απλό equalizer, αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι, χρονικές διορθώσεις, φασικές διορθώσεις και στο τέλος, ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που απλά η αλλαγή ενός καλωδίου δεν κάνει σε καμία περίπτωση.
Μου κάνει εντύπωση, φοβερή εντύπωση αυτή η μεταστροφή σου από καλώδια, και παθητικά ηχεία, σε ενεργά, σε λύσεις τύπου ψηφιακής ισοσταθμιση κ.λ.π. Πλήρης σύνταξη, πλήρης ευθυγραμμιση με dimifoot/ear και λοιπών.
Αφού έχουν δίκιο, δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω. Άλλωστε, όπου νιώθω την ανάγκη, διαφωνώ χωρίς περιστροφές. Η απάντηση στην απορία σου είναι: άκουσα μια light εκδοχή αυτών που υποστηρίζουν οι δόκτωρες ( μάλιστα, ο πρώτος που με τσίγκλησε ήταν ο @wnet o οποίος μου άνοιξε τα μάτια ως προς τη δυνατότητα ισοστάθμισης στη πηγή πριν το dac ). Απο τη στιγμή που άκουσα κάτι ενδιαφέρον και πολύ πιο δραστικό απο οποιαδήποτε αλλαγή καλωδίου έχω κάνει μέχρι τώρα, νιώθω την ανάγκη να διορθώσω τις ανακρίβειες που έλεγα παλιά, τότε που ήμουν πορωμένος καλωδιάκιας.

Δε με ενοχλεί βέβαια, αλλά αυτή η ανακολουθία σου σε σχέσει με το τι υποστηρίζες στο πρόσφατο παρελθόν μου προξενεί κατάπληξη. Αλήθεια.

Καλή τύχη στις νέες σου αναζητήσεις, πρόσεξε όμως, αυτός ο δρόμος κρύβει παγίδες, αν και νομίζω ότι είσαι έξυπνο παιδί, είμαι σίγουρος ότι θα τις αποφύγεις. Δεν ανησυχώ..
Όπως είπα και παραπάνω, άκουσα κάτι διαφορετικό που μάλιστα μέχρι ενός σημείου, δεν κοστίζει και τίποτα.
Υ.Γ. 1: Ζήτα από τον dimifoot να μη σε αποκαλεί γενιτσαρο. Λες δε σε απασχολεί, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε. Ας σε χαρακτηρίσει μετανιωμένο, ή οποιο άλλο συνώνυμο, όχι όμως έτσι. Δεν περιποιεί τιμή, όπως έγραψα σε άλλο post.
@Dimifoot Δώσε νέο παρατσούκλι παρακαλώ!!
Υ.Γ. 2: Και μια, μαλλον αφελής απορία: σε τι συνίσταται η αλλαγή του Nickname; Σε ένα καπρίτσιο της στιγμής, ή εξυπηρετεί κάποιο άλλο σκοπό;
Προσωπικοί λόγοι. Άλλαξε το nickname, αλλά όχι ο συντάκτης που κρύβεται πίσω απο αυτό. Τα μυαλά του βέβαια, έχουν αλλάξει κατά πολύ. Ωρίμασε. ;)
Φιλικά όλα όσα σου γράφω Νικόλα, είμαι απολύτως σίγουρος ότι δε θα με παρεξηγήσεις..
Εννοείται!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι τα δικά μου είναι των 2e το μέτρο. Στους δορυφόρους , γιατί στα μπάσα έχω ακριβά Monster των 30e το μέτρο.
Στα σαμπς έχω επίσης των 3e το μέτρο.
Στα surrounds , έχω ψιλοακριβούτσικα 2,5 καρρέ κάτι της monitor audio ή κάτι τέτοιο των 4e το μέτρο.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Διαφωνείς με το ότι η απουσία συμμετρίας επηρεάζει αισθητά τη στερεοφωνική εικόνα σε βαθμό που υποβαθμίζονται ακόμα και οι μεταβάσεις απο το ένα κανάλι στο άλλο ( panning? )?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top