Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
@Astronaut Jr.

Καλά όλα τα σχόλια σου αλλά δεν απαντάνε στο θεμελιώδες ερώτημα.
Τι κάνει αυτό που πληρώνω.
Πχ το πανάκριβο καλώδιο Nordost Valhalla.
Τα μοναδικά στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής είναι inductance και capacitance με τιμές ίδιες με πολύ φθηνότερα καλώδια.
Όταν ακουμπάω 3500€ θέλω να ξέρω βρε αδερφέ τι κάνει το ρημάδι!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και τέλος @jiovani75 φυσικά και δεν είναι προς τιμή που το ότι δεν είχα φροντίσει να τοποθετήσω σωστά τα ηχεία. Βέβαια, πάντα ακολουθούσα τους γενικούς κανόνες, απλά όχι με ακρίβεια. Στους γενικούς κανόνες που έμαθα όμως, έλεγαν ότι όταν πλησιάζουν τα ηχεία στον τοίχο, αυτά μπουμάρουν και θολώνουν τα μπάσα ( αν και είναι πολύ περισσότερο απο τα μπάσα που επηρεάζονται ). Τους τελευταίους μήνες αν δεις στο νήμα μου, κάθομαι και σχεδιάζω ισόπλευρα τρίγωνα για να βρω κάτι που να εξυπηρετεί και τη καλύτερη λειτουργία του συστήματος, αλλά και τις ανάγκες του σαλονιού μου. Οι αλλαγές που περιγράφω, προέκυψαν ενώ είχα τα ηχεία σε συγκεκριμένα σημεία μεν που απέδιδαν όσο το δυνατόν καλύτερα ( με μέτρηση μικροφώνου, όχι ακουστικά, μπλιαχ ), αλλά εκεί που έφτασε στο peak ήταν όταν πήρα το laser αποστασιόμετρο και ρύθμισα τα ηχεία με ακρίβεια χιλιοστού. Με σώζει μεν και η βασική ισοστάθμιση, αλλά πάνω στις παραμέτρους αυτής, ήρθε η ακριβής τοποθέτηση των ηχείων και το απογείωσε.
Πόσοι ασχολούνται με την ακριβή τοποθέτηση των ηχείων στο χιλιοστό; Και αν νομίζεις ότι γκρινιάζω επι ματαίω, ας μας πει ο gdresios με ποιο τρόπο μέτρησε αποστάσεις και τοποθέτησε τα ηχεία του.
@Astronaut Jr.

Καλά όλα τα σχόλια σου αλλά δεν απαντάνε στο θεμελιώδες ερώτημα.
Τι κάνει αυτό που πληρώνω.
Πχ το πανάκριβο καλώδιο Nordost Valhalla.
Τα μοναδικά στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής είναι inductance και capacitance με τιμές ίδιες με πολύ φθηνότερα καλώδια.
Όταν ακουμπάω 3500€ θέλω να ξέρω βρε αδερφέ τι κάνει το ρημάδι!
Ο Σταματάκος στις δοκιμές του παραθέτει τις ακριβείς μετρήσεις των καλωδίων. Απο την άλλη, δεν γνωρίζουμε τις ακριβείς μετρήσεις ούτε καν των μηχανημάτων μας. Συν το γεγονός ότι δεν αγοράζουμε όλοι καλώδια που έχει δοκιμάσει ο Σταματάκος. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι όλα αυτά που ακούμε απο τα καλώδια, μεταφράζονται σε ρυθμίσεις eq. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να συνθέσει μια καμπύλη στόχο που να επιτυγχάνει τα ίδια ( καλύτερα ) αποτελέσματα. Το κακό σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι πρέπει να μάθουμε τί κάνει η κάθε συχνοτική περιοχή για να μπορούμε να ορίσουμε target curve σύμφωνα με τα γούστα μας. Πρέπει δηλαδή να μάθουμε να μεταφράζουμε τα γούστα μας σε όρους συχνοτικών περιοχών.
Γιατροί, τα λέω καλά;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
"Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες. "
(τα καλώδια)

Δεν γνωρίζω ούτε μια εταιρεία κατασκευής καλωδίων που να έχει δημοσιεύσει έστω και μια μέτρηση που να αποδεικνύει το παραπάνω.
H mogami δημοσιεύει πίνακες σε κάθε καλώδιο αντίστασης, αυτεπαγωγής, και χωρητικότητας , ανά μέτρο. Μάλλιστα η χωρητικότητα δίδεται , στους 20 βαθμούς κελσίου, για 100hz, 1khz, 10khz,50khz,100khz.
Αυτό δεν είναι μία μέτρηση του πόσο attenuation κάνει το καλώδιο στις εκάστοτε συχνότητες?

Το ίδιο κάνει και η belden.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ακόμη συζητάμε αν πρέπει να ασχοληθεί κανείς με την τοποθέτηση των ηχείων με ακρίβεια;
Εγώ είχα αγοράσει δύο τεράστιους χάρακες πριν από πολλά πολλά χρόνια ακριβώς για αυτή την δουλειά!
H mogami δημοσιεύει πίνακες σε κάθε καλώδιο αντίστασης, αυτεπαγωγής, και χωρητικότητας , ανά μέτρο. Μάλλιστα η χωρητικότητα δίδεται , στους 20 βαθμούς κελσίου, για 100hz, 1khz, 10khz,50khz,100khz.
Αυτό δεν είναι μία μέτρηση του πόσο attenuation κάνει το καλώδιο στις εκάστοτε συχνότητες?

Το ίδιο κάνει και η belden.

Όχι.
Οι παράμετροι αυτοί δεν δηλώνουν σε καμία περίπτωση τι attenuation κάνουν σε συγκεκριμένες συχνότητες.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ακόμη συζητάμε αν πρέπει να ασχοληθεί κανείς με την τοποθέτηση των ηχείων με ακρίβεια;
Εγώ είχα αγοράσει δύο τεράστιους χάρακες πριν από πολλά πολλά χρόνια ακριβώς για αυτή την δουλειά!



Όχι.
Οι παράμετροι αυτοί δεν δηλώνουν σε καμία περίπτωση τι attenuation κάνουν σε συγκεκριμένες συχνότητες.
Κι εγώ το πάλευα με χάρακες και μέτρα. Κάπου κατάλαβα ότι το rew δίνει τη δυνατότητα να αναφέρει την απόκλιση μεταξύ των ηχείων ( λειτουργία χρήσιμη στους πολυκάναλους ), και όταν ανέτρεξα στη συγκεκριμένη πληροφορία των μετρήσεών μου, διαπίστωσα ότι μου έβρισκε μια πολύ μικρή χρονική απόκλιση μεταξύ των δύο καναλιών, που με βάση τη ταχύτητα του ήχου μεταφράζονταν σε 2 ή 2.κάτι εκατοστά. Με το αποστασιόμετρο δεν έκανα μεγάλες αλλαγές. Συνολικά ήμουν μέσα σε αυτά τα 2 εκατοστά και κάτι ( συμμάζεμα ως προς τη θέση ακρόασης ). Μετά, μέτρησα και με το ηλεκτρονικό γωνιόμετρο τη γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης. Καρφί 30 μοίρες ενώ πριν είχα μια μικρή απόκλιση. Off axis δεν τολμάω να βγω γιατί τότε είναι που θα αρχίσουν οι τσιρίδες.
Eλάτε βρε σείς,μην τον αφήνετε έτσι.Ενα μπράβο,κάτι τέλος πάντων ένα χαδάκι, μια καραμελίτσα...
Το θέμα δεν είναι η επιβράβευσή μου όπως υποννοείς, αλλά η διόρθωσή μου αν λέω κάτι λάθος. Κάτι που κακά τα ψέμματα, μπορούν να κρίνουν μόνο οι γιατροί και κανένας άλλος που τιουνάρει με το αυτί. Get it?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ακόμη συζητάμε αν πρέπει να ασχοληθεί κανείς με την τοποθέτηση των ηχείων με ακρίβεια;
Εγώ είχα αγοράσει δύο τεράστιους χάρακες πριν από πολλά πολλά χρόνια ακριβώς για αυτή την δουλειά!



Όχι.
Οι παράμετροι αυτοί δεν δηλώνουν σε καμία περίπτωση τι attenuation κάνουν σε συγκεκριμένες συχνότητες
.
Τι κάνει η χωρητικότητα στο εναλλασόμενο ρεύμα? χοντρικά λειτουργεί ως διακόπτης. Δλδ κόβει συχνότητες.
Σε ένα tweeter, όταν βάζουμε έναν πυκνωτή , τι καταφέρνουμε ? να κόψουμε χαμηλές συχνότητες.
Ομοίως με ένα πηνίο στο woofer κόβουμε υψηλές συχνότητες.
Αυτά και μόνο αρκούν για να καταλάβουμε τι επίδραση μπορεί να έχει το καβλώδιο σε ένα σήμα που οδεύει προς το ηχέιο.
Οχι φυσικά ότι κάνει equalization, ασχέτως αν ετσι το χρησιμοποιούν κάποιοι.
Σαφώς και δεν είμαι υπέρμαχος των ακριβών καλωδίων. Απλά αναφέρω κάποιες τιμές μετρήσιμες από σοβαρούς κατασκευαστές . Κάπου είχα βρεί ένα πίνακα με το attenuation αναλόγως χωρητικότητας και αυτεπαγωγής, αλλά δεν το έχω εύκαιρο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κι εγώ το πάλευα με χάρακες και μέτρα. Κάπου κατάλαβα ότι το rew δίνει τη δυνατότητα να αναφέρει την απόκλιση μεταξύ των ηχείων ( λειτουργία χρήσιμη στους πολυκάναλους ), και όταν ανέτρεξα στη συγκεκριμένη πληροφορία των μετρήσεών μου, διαπίστωσα ότι μου έβρισκε μια πολύ μικρή χρονική απόκλιση μεταξύ των δύο καναλιών, που με βάση τη ταχύτητα του ήχου μεταφράζονταν σε 2 ή 2.κάτι εκατοστά. Με το αποστασιόμετρο δεν έκανα μεγάλες αλλαγές. Συνολικά ήμουν μέσα σε αυτά τα 2 εκατοστά και κάτι ( συμμάζεμα ως προς τη θέση ακρόασης ). Μετά, μέτρησα και με το ηλεκτρονικό γωνιόμετρο τη γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης. Καρφί 30 μοίρες ενώ πριν είχα μια μικρή απόκλιση. Off axis δεν τολμάω να βγω γιατί τότε είναι που θα αρχίσουν οι τσιρίδες.


Το θέμα δεν είναι η επιβράβευσή μου όπως υποννοείς, αλλά η διόρθωσή μου αν λέω κάτι λάθος. Κάτι που κακά τα ψέμματα, μπορούν να κρίνουν μόνο οι γιατροί και κανένας άλλος που τιουνάρει με το αυτί. Get it?
1586500656129.png

Για να μην πτοούνταν οι ενδιαφερόμενοι με μεζούρες όπως η παραπάνω εικονιζόμενη και μπόλικη επιμονή είναι δυνατόν να προκύπτουν χρονικές αποκλίσεις κατά τις μετρούμενες αποκρίσεις σε δεδομένο sweet spot αναγόμενες σε υποδιαιρέσεις από χιλιοστόμετρα.Χωρίς laser αποστασιόμετρα.Σε τέτοιες προσεγγίσεις το REW παρέχει την εντολή Time align με σχετικό πεδίο στην υποενότητα Controls του παραθύρου ALL SPL για να προχωρά χωρίς άγχος μια διαδικασία.

Εφόσον κιόλας τα χρησιμοποιούμενα ηχεία διακρίνονται από ομοιογενή πολική απόκριση εντός δεδομένων γωνιακών ορίων,δεν θα χρειαζόταν ν'αγχωθούμε ούτε με αμελητέες διαφορές πάνω στην γωνία απόκλισης εκτός του άξονα.
Τι κάνει η χωρητικότητα στο εναλλασόμενο ρεύμα? χοντρικά λειτουργεί ως διακόπτης. Δλδ κόβει συχνότητες.
Σε ένα tweeter, όταν βάζουμε έναν πυκνωτή , τι καταφέρνουμε ? να κόψουμε χαμηλές συχνότητες.
Ομοίως με ένα πηνίο στο woofer κόβουμε υψηλές συχνότητες.
Αυτά και μόνο αρκούν για να καταλάβουμε τι επίδραση μπορεί να έχει το καβλώδιο σε ένα σήμα που οδεύει προς το ηχέιο.
Οχι φυσικά ότι κάνει equalization, ασχέτως αν ετσι το χρησιμοποιούν κάποιοι.
Σαφώς και δεν είμαι υπέρμαχος των ακριβών καλωδίων. Απλά αναφέρω κάποιες τιμές μετρήσιμες από σοβαρούς κατασκευαστές . Κάπου είχα βρεί ένα πίνακα με το attenuation αναλόγως χωρητικότητας και αυτεπαγωγής, αλλά δεν το έχω εύκαιρο.
Το θέμα είναι ότι με γνώμονα τις δημοσιευμένες προδιαγραφές και τα συνήθως χρησιμοποιούμενα μήκη στα καλώδια,αισθητές αποκλίσεις υπό κανονικές συνθήκες χρήσης - κι εφόσον δεν θα υπεισέρχονταν χαρακτηριστικές ηλεκτρικές ασυμβατότητες στις συνδεδεμένες συσκευές που θα δημιουργούσαν ισοδύναμα φίλτρων - θα προκύπτουν σε ζώνες πέρα από τα όρια του ακουστού φάσματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@Astronaut Jr.

Καλά όλα τα σχόλια σου αλλά δεν απαντάνε στο θεμελιώδες ερώτημα.
Τι κάνει αυτό που πληρώνω.
Πχ το πανάκριβο καλώδιο Nordost Valhalla.
Τα μοναδικά στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής είναι inductance και capacitance με τιμές ίδιες με πολύ φθηνότερα καλώδια.
Όταν ακουμπάω 3500€ θέλω να ξέρω βρε αδερφέ τι κάνει το ρημάδι!
Οπως το θέτεις , όχι δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τι κάνει το ρημάδι , θα πρέπει να συνυπολογιστεί ο ενισχυτής και το ηχείο που συνδέει το καβλώδιο. Και πάλι δύσκολα θα βγεί άκρη. Τι το θες και συ καημένε ? 3500e καβλώδιο? για να λες ότι έχεις valhalla?
Πάρε ενα Mogami και καθάρισες. Τίμιο και σοβαρό.
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
@JOHN MARKOU

Όλα αυτά που αναφέρεις έχουν λογική αλλά όπως ίσως έχεις διαβάσει οι παραπάνω παράμετροι επηρεάζουν μόνο πολύ μεγάλες αποστάσεις καλωδίων.
Δηλαδή ένα καλώδιο για να κάνει τις μεταβολές που λες ή πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ακραίες τέτοιες παραμέτρους ή να έχει μήκος κάνα χιλιόμετρο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν με κατάλαβες. Γνωρίζω πολύ καλά τι κάνουν οι παράμετροι που ανέφερα , και σε τι αποστάσεις.
Εδειξα απλά μετρήσεις των mogamoκαλωδίων , που δεν δείχνουν κάποιοι άλλοι κατ/στές.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Σε αυτό συμφωνώ και καλά κάνουν.
Τέτοιες μετρήσεις έχουν και κάποιες HiFi εταιρείες καλωδίων.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
@Astronaut Jr.

Καλά όλα τα σχόλια σου αλλά δεν απαντάνε στο θεμελιώδες ερώτημα.
Τι κάνει αυτό που πληρώνω.
Πχ το πανάκριβο καλώδιο Nordost Valhalla.
Τα μοναδικά στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής είναι inductance και capacitance με τιμές ίδιες με πολύ φθηνότερα καλώδια.
Όταν ακουμπάω 3500€ θέλω να ξέρω βρε αδερφέ τι κάνει το ρημάδι!
Απότι βλέπω εδώ Πέτρο δίνει και μία ακόμη μέτρηση:

Ταχύτητα διάδοσης (σε ποσοστό της ταχύτητας του φωτός)!!!!

Αμ πως...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Απότι βλέπω εδώ Πέτρο δίνει και μία ακόμη μέτρηση:

Ταχύτητα διάδοσης (σε ποσοστό της ταχύτητας του φωτός)!!!!

Αμ πως...
Αυτό δεν το είχα δει... Χμμμ, πάω να αγοράσω Βαλχάλα! Πείστηκα! I believe now!!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Να συμπληρώσω και την άποψη μου διότι αυτά δεν τα έγραψα για να κάνω πόλεμο στα καλώδια.

Εγώ τουλάχιστον ακούω διαφορές και μάλιστα μερικές φορές βγάζουν μάτι.
Αυτό συμβαίνει με τα καλώδια των ηχείων και μόνο.
Με ic ακούω ελάχιστες διαφορές και με ρεύματος είμαι κουφός!

Οι ακουστές διαφορές στα των ηχείων εξηγείται σχετικά εύκολα και με επιστημονική βάση.
Οι διαφορές όμως σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με αποτέλεσμα ισοστάθμισης.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να συμπληρώσω και την άποψη μου διότι αυτά δεν τα έγραψα για να κάνω πόλεμο στα καλώδια.

Εγώ τουλάχιστον ακούω διαφορές και μάλιστα μερικές φορές βγάζουν μάτι.
Αυτό συμβαίνει με τα καλώδια των ηχείων και μόνο.
Με ic ακούω ελάχιστες διαφορές και με ρεύματος είμαι κουφός!

Οι ακουστές διαφορές στα των ηχείων εξηγείται σχετικά εύκολα και με επιστημονική βάση.
Οι διαφορές όμως σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με αποτέλεσμα ισοστάθμισης.
Με ΙC δεν ακουσες διοτι εχεις καλοσχεδιασμενο σταδιο εξοδου.Ελα βαλε καποιο λαθος καλωδιο στον παθητικο μου και εκει να δεις!


@jiovani75 για την φροντιδα που λες,η δουλεια που κανει ειναι θετικη και μετρησιμη!Για να μην ακους μεγαλη διαφορα ειναι σιγουρο οτι παιζει ρολο ο χωρος με τους τοιχους να βρισκονται μακρια αλλα παιζει ρολο και η τοποθετηση!Κατα τη γνωμη μου και απο τη στιγμη που εχεις θεμα με την αντηχηση,θελεις απορροφηση στο ταβανι και για κρισιμες ακροασεις ενα συρομενο απορροφητικο πανελ εκει που ειναι η τζαμαρια!Δεν βαζουμε στην τυχη οτι να'ναι και οπου να'ναι περιμενοντας απλα να παρουμε μια καλυτερη μετρηση απο πριν...


ΥΓ. Βαλε μερικα ν ακομα να σε βρισκω πιο ευκολα :p
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Να συμπληρώσω και την άποψη μου διότι αυτά δεν τα έγραψα για να κάνω πόλεμο στα καλώδια.

Εγώ τουλάχιστον ακούω διαφορές και μάλιστα μερικές φορές βγάζουν μάτι.
Αυτό συμβαίνει με τα καλώδια των ηχείων και μόνο.
Με ic ακούω ελάχιστες διαφορές και με ρεύματος είμαι κουφός!

Οι ακουστές διαφορές στα των ηχείων εξηγείται σχετικά εύκολα και με επιστημονική βάση.
Οι διαφορές όμως σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με αποτέλεσμα ισοστάθμισης.
Οι διαφορες που ακουτε δικαιολογουν το κοστος του συγκεκριμενου καλωδιου ?
Οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες απο π.χ ενα toe-in or toe-out 1-2 μοιρες απο την θεση ακροασης ?
Εχετε καποιες πηγες που να εξηγειται σχετικα ευκολα, επιστημονικα και κυριως ακουστα αυτο?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top