Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
@Γιάνννης

Αν κάτι έχει προβληματικό σχεδιασμό και πρέπει τα λάθος ηλεκτρονικά χαρακτηριστικά να τα φέρεις με κάτι επίτηδες σχεδιασμένο και αυτό λάθος από ότι καταλαβαίνεις υποδηλώνει προβληματική κατάσταση.
Οι διαφορες που ακουτε δικαιολογουν το κοστος του συγκεκριμενου καλωδιου ?
Οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες απο π.χ ενα toe-in or toe-out 1-2 μοιρες απο την θεση ακροασης ?
Εχετε καποιες πηγες που να εξηγειται σχετικα ευκολα, επιστημονικα και κυριως ακουστα αυτο?
Δεν μίλησα για ακριβά καλώδια!
Αυτή την στιγμή δεν έχω κάτι πρόχειρο που να έχει κάτι σαν περίληψη μαζεμένα.

Σε γενικές γραμμές εδώ καλά τα λέει
Πρέπει το καλώδιο να μην λειτουργεί σαν θηλιά ανάμεσα στον ενισχυτή και το ηχείο τόσο σε συνδυασμό των ηλεκτρονικών τους χαρακτηριστικών όσο και στο να αφήσει το σήμα όσο το δυνατόν ανεπηρέαστο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά αφήστε και κανα χριστιανό να πει την εμπειρία του από τα καλωδια !
Αυτό θα είχε νόημα μόνο στην εξής περίσταση:

Ο "χριστιανός" να έχει ένα σύστημα-χώρο που να μετράει σωστά (με αποδείξεις, όχι με "το αυτί").
Επίσης ο "χριστιανός" θα πρέπει να γνωρίζει τα βασικά περί ακουστικής: χρόνους αντήχησης, σχέση ηχείου -χώρου, καμπύλες ακουστότητος κτλ. Εύκολα είναι, έχουν γραφτεί εδώ 1000 φορές.
Εάν δεν τα γνωρίζει αυτά δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει αυτά που ακούει, θα είναι σαν τον αρχαίο Έλληνα που νόμιζε (ήταν σίγουρος) πως τους κεραυνούς τους ρίχνει ο Δίας.

Μετά, θα μπορούσε η "εμπειρία" του να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τον αναγνώστη.
Πριν η εμπειρία του είναι σκουπίδι.

Αλλιώς αν ο "χριστιανός" στο σπίτι του ακούει με καμπύλη Kukuruku Α και ο αναγνώστης με καμπύλη Kukuruku B, τα συμπεράσματα του πρώτου δεν είναι εφαρμόσιμα στον δεύτερο, άρα του είναι παντελώς αδιάφορα.

Συμπέρασμα:
Φτιάξτε το σύστημα-χώρο για να έχετε άποψη επι του ακουστικού αποτελέσματος η οποία να εφαρμόζεται και στον επόμενο.
Φτιάξτε τα προαπαιτούμενα, και μετά αγοράστε όσα καλώδια γουστάρετε, και γράψτε και γνώμες να γίνει τζερτζελές.
Αγοράστε, αγοράστε πράμα. Κλέφτες θα γίνουν οι ντίλερς;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τελικά είσαι χαιεντας!
Τέτοιο πολύμπριζο δεν έχει κανείς.....ΘΗΡΙΟ μπράβο..

Όσο για την σούπερ ντουπερ τοποθέτηση των ηχείων σου......σε παρακαλώ μην το ξαναπείς.
Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει οποίος αγοράζει Ηχεια. Το ότι εσυ τα είχες τοποθετήσει όπως ναναι δεν είναι θέμα για συζήτηση ούτε για να υπερηφανεύεσαι που άργησες αλλά τώρα το χεις κάνει.....


Ποσά θα έδινες εσυ ?
Για δικάναλο;

0€
Θα ήθελα να μου επιτραπει μια σύντομη ανακεφαλαίωση.( σορρυ για το σεντόνι . Δεν το συνηθίζω )

Όλοι μας έχουμε έναν κοινό στόχο. Να απολαύσουμε την μουσική μας .
Αυτό για κάποιους σημαίνει όσο πιο σωστά, πιστα, αληθινά, με τις μετρήσεις και τα διαγράμματα .
Για κάποιους άλλους πάλι.....ευχάριστα,όμορφα,γλυκα,ζεστά,εύηχα.....βάλτε ότι θέλετε.
Κανονικά θα πρέπει να ισχύουν και τα δυο.

Υπάρχουν πολλά προβλήματα σε όλο αυτό.

Ο ΧΩΡΟΣ ....με τους χρόνους αντήχησης που θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά .
Θα πρέπει να τοποθετηθούν πάνελ διάχυσης και απορρόφησης και στο τέλος να γίνει και ψηφιακή ισοσταθμιση.
Θα πρέπει επίσης Να γίνει σωστή ενσωμάτωση ΣΑΜΠΓΟΥΦΕΡ ( ναι κύριοι είναι απαραίτητο ότι ηχείο και να έχετε,αν θέλετε να ακούσετε σωστά) .
Προφανώς και οι δορυφόροι θα πρέπει να είναι ικανοί να αναπαράγουν στάθμες αναφοράς στην θέση ακροασης....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
Και ένα σωρό αλλά πράγματα που μας ζαλίζει κάθε τόσο ο έαρ......

Αυτός είναι ο τρόπος για να ακούσεις ΣΩΣΤΑ.

Άρα.... χρειαζεσαι .....
πολλά σαμπ, δυο και πάνω.....
ψηφιακό επεξεργαστή ( τουλάχιστον να διαθέτει Dirac, όχι κανα φθηνό . Εγώ λέω πως μόνο ο τριννοβ κάνει σωστή δουλειά βέβαια.....)
ακουστικά πανελς....( broadband όχι ιδιοκατασκευές . Ώστε να ξέρεις τι πετυχαίνεις από πριν)
Και είσαι έτοιμος να φέρεις τον επαγγελματία που θα στα ρυθμίσει.



Αυτό είναι ένα ερώτημα που δεν απαντήθηκε .....




Πικρή ΑΛΗΘΕΙΑ .


Η ρύθμιση που θα κάνει τι ακριβως θα κάνει ? ( πάντα για δικαναλο μιλάμε )
Ο ψηφιακός επεξεργαστής αφού ακούσει τον χώρο σου με το μικρόφωνο του ,θα ξέρει ακριβως ποιες συχνοτητες έχουν προβλήματα.
Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι οποία συχνότητα ακούγεται προβληματικά ( ενισχύεται , μπουμαρει) θα μειωθεί σε ένταση ( όχι πολύ ....λιγάκι . Λιγάκι πιο χαμηλά από τις γειτονικές της . Αυτό είναι αρκετό για να εξαφανιστεί και να γίνει όμορφος ο ηχος .....

Ουσιαστικά ο τριννοβ αυτό κάνει . Κόβει τις ΑΣΧΗΜΕΣ συχνοτητες . Αυτές που ακούγονται άσχημα. Και λες .....φοβερός. ( κάνει κιαλλα πολλά ....είπαμε !)

Όλα αυτά δεν ξέρω φίλοι μου εσείς που τα προτείνεται ελαφρά τη καρδια....κοστίζουν και μάλιστα κοστίζουν πολλά!

Πάμε τώρα να δούμε τι μπορεί να κάνει κάποιος που έχει ενοχλητικές συχνοτητες στον χώρο του αλλά δεν θέλει να δώσει και 25000€.....( αν τα βάλεις κάτω είναι πιο πολλά ....και δεν λέω για τον αστροναύτη ! Αυτός θα το κάνει όλο αυτό τσάμπα. Για μας τους υπόλοιπους λέω που έχουμε δώσει και ακόμα δίνουμε .....)

ΚΑΛΩΔΙΑ !

Έχετε αναρωτηθεί τι προσπαθούν να κάνουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν καλωδια ?
Οι συχνοτητες του ακουστικού φάσματος έχουν αναλυθεί ! Ξέρουμε ακριβως που πρέπει να επέμβουμε για να έχουμε ακριβως το αποτέλεσμα που θελουμε.

View attachment 160803

Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες.
Η μεγάλη διαφορα είναι ότι δεν έχουμε δικαίωμα παραμετροποίησης . Είναι η άποψη του κατασκευαστή τους .
Το καλώδιο αυτό είναι , αυτό κάνει . Σου κάνει ? Καλως. Δεν σου κάνει ? .....πρέπει να βρεις αυτό που σου κάνει. ( είναι αυτό που λένε κάποιοι κυνήγι μαγισσών.)
Γιαυτο και τα περισσότερα καλωδια δίνονται με ΔΟΚΙΜΗ ( ειδικά τα ακριβά ) Και μόνο αν έχει σε εσένα το αποτέλεσμα που θες ....το κρατάς.


Ο σωστός τρόπος λοιπόν για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα είναι ο ακριβός τρόπος .
Αυτός που κάποιοι τυχεροί τον έχουμε ακολουθήσει και καμαρώνουμε κάθε στιγμή με κάθε ευκαιρία για αυτά που έχουμε κάνει ....που έχουμε αποκτήσει και ρυθμίσει .

Πρέπει να σεβαστούμε όμως και όλους αυτούς που δεν μπορούν η δεν θέλουν η έχουν άλλες υποχρεώσεις να καλύψουν και δεν ακολουθούν αυτόν τον δρόμο και προσπαθούν με άλλους τρόπους να φτάσουν στην Ιθάκη !

Ναι μπορεί ένα καλώδιο να σου διαμορφώσει τον ήχο .
Δεν λέω πως είναι το σωστό . Λέω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει τι θα κάνει ειδικά όταν δεν έχει να διαθέσει τα χρήματα που χρειάζονται .

Ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα ρώτησε για ένα ιντερκονεκτ. Λέτε να μην ξέρει τι ζήτησε ?
Ούτε πέντε σελίδες δεν αφορούν το θέμα του......και έχουμε ξεπεράσει τις 75....


Και κάτι τελευταίο για όλους αυτούς που παίρνουν το μέρος των ορθολογιστων( γιατρών )

Το να μην φτιάχνεις τον χώρο σου με ακουστικά πάνελ , να μην έχεις σαμπ σωστα ενσωματωμένα ,
να μην έχεις κάνει ισοσταθμιση, να μην έχεις φέρει ειδικό επαγγελματία στο σπίτι σου, να μην έχεις επαρκή ενίσχυση στα Ηχεια σου, να ακούς στα τρία μέτρα με 5.5 ιντζων γουφερακι, να μην έχεις σωστούς χρόνους αντηχησης....αλλά να παίρνεις το μέρος τους και να υποστηρίζεις αυτά που λένε ....δεν σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς κοροϊδευτικά και να ειρωνεύεσαι κάποιον και αγοράζει καλωδια.


Οι επιλογές μας είναι προσωπική μας υπόθεση.
Να μου επιτρέψεις τη διαφωνία.
Ένας οποιοδήποτε δικάναλος ενισχυτής ή επεξεργαστής με DIRAC μπορεί να κάνει αυτό που είπες. Αν δεν κάνω λάθος και το ARC Genesis.
Δεν χρειάζονται κοστολόγια κατηγορίας Trinnov.
Ένα σωστό καλώδιο δεν κάνει τίποτα στον ήχο. Ούτε βάζει ούτε βγάζει.

Τα υπόλοιπα, εφόσον στόχος είναι το σωστό αποτέλεσμα βάση των γνώσεων που υπάρχουν ήδη, είναι άχρηστα.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πολλοί άνθρωποι αποφεύγουν τις μετρήσεις όπως ο διάολος το λιβάνι. Δεν θέλουν να ξέρουν, ίσως γιατί κατά βάθος ξέρουν.
View attachment 160861

View attachment 160862


Η δεύτερη φώτο δεν έπρεπε να μπει, αυτό που απεικονίζει είναι απαίσιο. :geek:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
Αυτό θα είχε νόημα μόνο στην εξής περίσταση:

Ο "χριστιανός" να έχει ένα σύστημα-χώρο που να μετράει σωστά (με αποδείξεις, όχι με "το αυτί").
Επίσης ο "χριστιανός" θα πρέπει να γνωρίζει τα βασικά περί ακουστικής: χρόνους αντήχησης, σχέση ηχείου -χώρου, καμπύλες ακουστότητος κτλ. Εύκολα είναι, έχουν γραφτεί εδώ 1000 φορές.
Εάν δεν τα γνωρίζει αυτά δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει αυτά που ακούει, θα είναι σαν τον αρχαίο Έλληνα που νόμιζε (ήταν σίγουρος) πως τους κεραυνούς τους ρίχνει ο Δίας.

Μετά, θα μπορούσε η "εμπειρία" του να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τον αναγνώστη.
Πριν η εμπειρία του είναι σκουπίδι.

Αλλιώς αν ο "χριστιανός" στο σπίτι του ακούει με καμπύλη Kukuruku Α και ο αναγνώστης με καμπύλη Kukuruku B, τα συμπεράσματα του πρώτου δεν είναι εφαρμόσιμα στον δεύτερο, άρα του είναι παντελώς αδιάφορα.

Συμπέρασμα:
Φτιάξτε το σύστημα-χώρο για να έχετε άποψη επι του ακουστικού αποτελέσματος η οποία να εφαρμόζεται και στον επόμενο.
Φτιάξτε τα προαπαιτούμενα, και μετά αγοράστε όσα καλώδια γουστάρετε, και γράψτε και γνώμες να γίνει τζερτζελές.
Αγοράστε, αγοράστε πράμα. Κλέφτες θα γίνουν οι ντίλερς;
Ο σύγχρονος άνθρωπος είναι καταναλωτής. Και αγοράζει ότι «γυαλίζει» .

Αυτά που αναφέρεις είναι γνώση-μελέτη-χρόνος-μετρήσεις – γκρίνια (να φτιάξεις ένα χώρο ακρόασης όταν έχεις οικογένεια ) . Άυλα πράγματα –δύσκολα-δεν χορταίνει το μάτι.

Αγοράζεις την γυαλιστερή συσκευή ή το καλώδιο (το καλώδιο εμφανησιακά είναι πράγματι "δυναμη" -το βλεπεις και τρομάζεις ) , σε 1 ώρα τη συνδέεις και «απολαμβάνεις» ( και μετά από λίγο καιρό κάνεις τράμπα και life goes on).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Είναι λογικό να τα μετράς όλα έτσι.
Δεν είναι όμως.....έτσι.




Ξέρεις Χάρι ?
Μπορώ να καταλάβω και να εκνευριστω με τους μαστεραδες.......μήνυση θέλουν !

Δεν μπορείς να φανταστείς ποσό άρτιο αποτέλεσμα μπορούν να βγάλουν....
Έχουν τα μέσα και την τεχνολογια . Ξέρουν τον τρόπο και μπορούν .
Τον ήχο που φτιάχνουν στα στούντιο τους δεν τον έχεις ακούσει .....!

Θα έχεις σίγουρα και συ κάποιες στιγμές που θα έχεις μείνει φυτό, ανήμπορο να αντιδράσει μπροστά σε ένα όμορφο άκουσμα. Είναι οι στιγμές που λες ....πως παίζει έτσι ρε πούστη μου?
Κάποιες παραγωγές έχουν αυτή την χάρη.....Χάρι!

Όχι! Ολες την έχουν ! Ολες.
Απλά δεν μπορείς να την ακούσεις....

Θέλουν μήνυση οι κερατάδες σου λέω ! Μήνυση.
Το αποτέλεσμα μιας παραγωγής είναι απόλυτα συνδεδεμένο με την ποιότητα εγγραφής, την ποιότητα των μηχανημάτων επεξεργασίας και τον χρόνο που μπορεί να δαπανήσει ο παραγωγός για αυτή.
Όλα αυτά έχουν να κάνουν με χρήμα και το αποτέλεσμα που θα βγεί είναι ανάλογο των χρημάτων που έχουν συμφωνηθεί.
Ο sound engineer δεν φταίει σε τίποτα.
Αν πρέπει να κατηγορηθεί κάποιος αυτός είναι η δισκογραφική.

Plus
Όλοι αυτοί δεν δίνουν δεκάρα αν αυτός που έχει ηχοσύστημα των xxx.xxx θέλει να ακούει λες και η παραγωγή ξόδεψε 10 φορές παραπάνω.

That's life. Sucks.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θεωρείς ότι ο bryston ακούγεται χειρότερα από τον τριννοβ? ( σε stereo λειτουργία )
Μπορεί να κανείς και λάθος . Θέλει συζήτηση. Ο τριννοβ κόβει πολλά που στον bryston ακούγονται.
Τι είναι καλύτερο ? Να ακούγεται η πληροφορία η να κόβεται ?
Σε χαμηλές εντάσεις ο bryston είναι πολύ πιο ευχάριστος ......
υτά που “ακούγονται”, είναι αποτέλεσμα της μη ισοσταθμισης. Έιτε μπουμαρίσματα στο μπάσο, είτε τονισμοί αρκετών dB στα μεσαία/πρίμα πάνω απο την σωστή απόκριση, τα οποία ακούγονται πιο τονισμένα απο όσο θα έπρεπε να ακούγονται στην ηχογραφηση, πιο τονισμένα δηλαδή απο οτι θα τα άκουγες με ενα σωστό ζευγάρι ακουστικά.
Ο επεξεργαστής κόβει τις ενοχλητικές συχνοτητες !
Που όμως σε χαμηλές στάθμες όχι μόνο δεν είναι ενοχλητικές αλλά είναι πολύ ευχάριστες.
Στην στάθμη αναφοράς όμως που γίνεται η ισοσταθμιση ....πιθανών να ενοχλούν.
Μια ακρόαση θα σε πείσει . Είμαι Σίγουρος.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι. Διάβασε το βιβλίο
Αυτο που ακούς και σου αρέσει σε χαμηλή στάθμη χωρίς ισοσταθμιση (την όποια καμπύλη εχεις αυτήν την στιγμή, δεν ξέρω ποια είναι) είναι τονισμένες χαμηλές συχνότητες που λειτουργούν ως loudness. Τα έχουμε γραψει επανειλλημενως και εδώ, το αυτο μας σε χαμηλή στάθμη χρειάζεται σχετικά περισσότερο μπασο, δες και τις καμπύλες Fletcher Munson
Για να κλείσει το θέμα περί "πληροφορίας που χάνεται", ας δούμε τα δεδομένα, τι πραγματικά συμβαίνει στου Jio:

Εδώ βλέπουμε πως άκουγε ο Jio πριν και μετά την ισοστάθμιση που είχε γίνει τον Οκτώβριο, πριν αγοράσει τα treatments (τώρα έχει γίνει νέα ισοστάθμιση απο τον Μανώλη, δεν έχω στοιχεία):

Jio.jpg


Όπως βλέπουμε πριν την ισοστάθμιση είχε τονισμένα μπάσα και πρίμα, τα οποία σε στάθμη αναφοράς χρωμάτιζαν την ηχογράφηση κατα πολύ.
Σαν να βλέπεις προβολέα αρρύθμιστο, σαν να βλέπεις έναν πίνακα ζωγραφικής με κόκκινα γυαλιά.

Πχ στα πρίμα, έχει τόνωση έως και 9db, και αυτές οι συχνότητες ακούγονται σε διπλάσια ένταση στο αυτί του. Ετσι νομίζει πως εμφανίζεται πληροφορία που πριν "κρυβόταν", ενώ στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο: δημιουργείται ανισορροπία μεταξύ μεσαίων και πρίμων.

Αντιθέτως, όταν ακούμε σε χαμηλή στάθμη, το αυτί μας (σύμφωνα με τις καμπύλες Fletcher Munson) ζητάει περισσότερο μπάσο, και λίγο περισσότερα πρίμα για να ακούσει σωστά.
Δείτε εδώ (τα ίδια και τα ίδια, ξέρω, αλλά κάποτε θα τα καταλάβουν όλοι)

279630_f34a5cef29b203e247dc9dfd283bb3d6.png


Βλέπετε πως στα 60phon για να ακούσει σωστά το αυτί μας ζητάει εως και 10db περισσότερα μπάσα απο ότι στα 85phon που είναι η στάθμη αναφοράς.

Έτσι λοιπόν εξηγούνται και τα δυο που αναφέρει ο @jiovani75 .
Δεν είναι κουφός, περιγράφει σωστά αυτό που ακούει. :thumbsup:

Βλέπει τους κεραυνούς σωστά, αλλά νομίζει πως τους ρίχνει ο Δίας.:(
Και εκεί είναι που είμαι υποχρεωμένος να τον σταματήσω για να μην εκτίθεται και να εξηγήσω τι πραγματικά ακούει.

Η σωστή λύση φυσικά θα ήταν να φτιάξει άλλο ένα preset στον Trinnov για χαμηλές στάθμες το οποίο να λαμβάνει αυτά τα επιστημονικά δεδομένα υπόψιν.

Έτσι λοιπόν εξηγούνται αυτά που ακούμε στις "εμπειρίες"
Όλα εξηγούνται αν ξέρεις τα βασικά.
Όταν κάποιος πράττει όπως του υποδείξουμε σαν φίλοι που είμαστε είναι το καλύτερο παιδί και πρωτοπόρος. Αν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα και εκφράσει την άποψη του ( αφού ζήσει καιρό μαζί του όπως λέει και ο "δάσκαλος" ) τότε σίγουρα είναι μαύρη μαγεία:drinks:
Ήρθες στα ίσια σου τώρα;

:tongue::tongue::tongue:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αστροναύτη, έχω δυο λέιζερ και ηλεκτρονικό αλφάδι καθώς και ηλεκτρονικό γωνιό- μέτρο, έβαλα την γυναίκα στο καναπέ και της πέταγα το λέιζερ στα μούτρα, σε 10 δευτερόλεπτα σηκώθηκε και μου είπε είστε τρελός είχα προλάβει πάντως και πήρα μετρήσεις
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αστροναύτη, έχω δυο λέιζερ και ηλεκτρονικό αλφάδι καθώς και ηλεκτρονικό γωνιό- μέτρο, έβαλα την γυναίκα στο καναπέ και της πέταγα το λέιζερ στα μούτρα, σε 10 δευτερόλεπτα σηκώθηκε και μου είπε είστε τρελός είχα προλάβει πάντως και πήρα μετρήσεις
Σου μιλάει η γυναίκα σου στον πληθυντικό;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μπορώ να σας φτιάξω τον ήχο από μακριά, από απόσταση, από τον καναπέ του σπιτιού μου, να κάνετε ιου ιου και να πειράζω το σοφτγουερ, ή να σας λέω τι ακριβώς να κάνετε. Χωρίς να ακούσω τίποτα.

(Αυτό άλλωστε, το έχετε παρακολουθήσει πολλές φορές να γίνεται στο εδώ φόρουμ, με τα διαγράμματα. Χωρίς ακροάσεις.)

Και να φτιάξω ένα άριστο τελικό αποτέλεσμα, που θα ενθουσιάσει τον ιδιοκτήτη, αλλά και οποιονδήποτε άνθρωπο έχει αφτιά που δουλεύουν στα πλάγια του κεφαλιού του.

Τι θα κάνω; Απλώς θα φτιάξω την καμπύλη απόκρισης όπως πχ στον Τζιοβάνι, από την αρχική πράσινη, στην κόκκινη:

279647_080f83f39f9a34c7bea6518a0d3938fb.jpg


Και βεβαίως, αν θέλει λίγο παραπάνω μπάσο μπορώ πολύ εύκολα να το κάνω.



Ερώτηση Νο. 1: μπορείτε με καλώδια να φτιάξετε τον ήχο από απόσταση, χωρίς ακροάσεις;

Ερώτηση Νο. 2: αν αλλάξω μέσα στη μαύρη νύχτα το τάδε καλώδιο που βάλατε στο σιντιπλέιερ (και ήρθαν όλες οι χάρες του παραδείσου στο ηχοσύστημα), με ένα απλό ιντερκονεκτ, θα πάρετε χαμπάρι την επόμενη μέρα αν δε το δείτε;
Διότι αν βγάλω την ισοστάθμιση και γυρίσει όπως ήταν το πράμα, θα ζαλιστείτε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το κάθε μηχάνημα ή καλώδιο αν δεν μετράει flat προσθέτει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.
Αν όλα τα συμπράγκαλα που απαρτίζουν ένα σύστημα είναι flat το αποτέλεσμα είναι εκ των πραγμάτων εύκολα διαχειρίσιμο.
Αν κάθε μηχάνημα ή καλώδιο έχει και μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα (άποψη σχεδιαστή), τότε τα 10 μηχανήματα που έχουμε έχουν 10 διαφορετικες "απόψεις".
Το τελικό αποτέλεσμα έχει "περάσει" από 10 equalisers. Και ακόμα δεν είναι αυτό που θέλουμε. Αν είναι να παίξουμε tzoker.
Ο υποψήφιος πελάτης του κάθε συστήματος πρέπει να αποφασίσει τη θέλει να ακούσει ως τελικό αποτέλεσμα.
Αυτό που θέλει αυτός γιατί αυτό του αρέσει ή αυτό που φτιάχτηκε; Και τα δύο δεν γίνεται.
Αν θέλει το πρώτο μπορεί να πάρει όποιον δρόμο θέλει. Ο δεύτερος by the way είναι οικονομικότερος
Αν θέλει το δεύτερο ένας είναι δρόμος και είναι ο γνωστός των μετρήσεων.

Ειναι τόσο απλό το θέμα.

Γιατί το κάνουνε ιστορία;

Όλα τα παραπάνω είναι δύσκολα διαχειρίσιμα αν δεν υπάρχει γνώση. Την οποία γνώση 4-5 κατέχουν εδώ μέσα και είχαν διάθεση και χρόνο να μοιραστούν και σε μας τους άσχετους που ψάχναμε αέρα στα πρίμα από τη βίδα στη πρίζα.

Αυτά. :)

Με όση γνώση υπάρχει εδώ μέσα ακόμα συζητάμε τα ίδια και τα ίδια. Αυτό δείχνει ότι δεν διάβασε τίποτα ή αν διαβάσαμε δεν καταλάβαμε τίποτα
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αστροναύτη, έχω δυο λέιζερ και ηλεκτρονικό αλφάδι καθώς και ηλεκτρονικό γωνιό- μέτρο, έβαλα την γυναίκα στο καναπέ και της πέταγα το λέιζερ στα μούτρα, σε 10 δευτερόλεπτα σηκώθηκε και μου είπε είστε τρελός είχα προλάβει πάντως και πήρα μετρήσεις
Τέλεια! Επόμενη πίστα: mono test! Μετά, αν θέλεις, κάνεις και μια μέτρηση του χώρου να δεις που βαδίζεις πραγματικά. Να δεις που πραγματικά πάσχει το σύνολο ( γιατί δεν μπορεί, κάπου θα πάσχει ).
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η διαμάχη δεν είναι
αν κάνουν διαφορες τα καλωδια
η πως αυτές αιτιολογουνται.
Αυτά είναι λυμένα.

Είναι αν χρειάζονται τα καλωδια και τα παρελκόμενα σε αυτές τις τιμές.
Χρειάζεται η Φερράρι σε αυτή την τιμη;
Στους περισσότερους προφανώς όχι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η διαμάχη δεν είναι
αν κάνουν διαφορες τα καλωδια
η πως αυτές αιτιολογουνται.
Αυτά είναι λυμένα.
Έχει να κάνει και με το κατά πόσο είναι παρεξηγημένη όλη αυτή η κατάσταση με τα καλώδια. Κάτω απο ποιες συνθήκες μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα για τη συμβολή των καλωδίων στον ήχο που ακούει και κατά πόσο μπορεί κάποιος να έχει ένα παρόμοιο ( αν όχι καλύτερο ) αποτέλεσμα ακολουθώντας άλλη οδό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αγοράστε, αγοράστε πράμα. Κλέφτες θα γίνουν οι ντίλερς;
Έλα ντε;
Εδώ έχουν φτάσει οι άμοιροι να πουλάνε τα demo τους καλώδια, στις καλύτερες τιμές παγκοσμίως.. Και να τα δίνουν και για δοκιμές πρώτα..
Με κιελλ ντεκαντάνς μον ντιε!
 
Last edited:

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Η διαμάχη δεν είναι
αν κάνουν διαφορες τα καλωδια
η πως αυτές αιτιολογουνται.
Αυτά είναι λυμένα.

Είναι αν χρειάζονται τα καλωδια και τα παρελκόμενα σε αυτές τις τιμές.
Χρειάζεται η Φερράρι σε αυτή την τιμη;
Στους περισσότερους προφανώς όχι.
Δεν το παρακολουθείς το νήμα μου φαίνεται... :)

Η διαμάχη είναι γιατί τα ηχεία του αστροναύτη την πρώτη ανάκλαση την "κάνουν" πίσω απ΄την θέση ακρόασης
και εάν όντως συμβαίνει αυτό ποιός του το σφύριξε ?

Εδώ σε θέλω μάγκα μου ...
.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν το παρακολουθείς το νήμα μου φαίνεται... :)

Η διαμάχη είναι γιατί τα ηχεία του αστροναύτη την πρώτη ανάκλαση την "κάνουν" πίσω απ΄την θέση ακρόασης
και εάν όντως συμβαίνει αυτό ποιός του το σφύριξε ?

Εδώ σε θέλω μάγκα μου ...
.
XLO burn-in disc. Στο track voice mono out of face. Εκεί που έσκαγε η πρώτη ανάκλαση, η φωνή ακουγόταν εντός φάσης, με φυσικότητα λες και ο μεσιέ ήταν ακριβώς σε εκείνο το σημείο. Και ήταν ακριβώς το ίδιο σημείο απο το οποίο πήγαζαν οι τσιρίδες. Κανείς όμως πριν αγοράσω καλώδια δεν μου είπε ότι εφόσον ακουγόταν σκληρός ο ήχος, έπρεπε να κοιτάξω το δωμάτιο και όχι τα καλώδια.
Σε έπεισα;

Edit: Μου σφύριξαν το μυστικό οι δόκτωρες, ο μπούτιας, ο Γιάνννης, λίγο και η ανάγνωση που έκανα ( μη φανταστείς, πασπαλίσματα, όχι πολλά πράγματα ). Ότι δηλαδή, όσο μεγαλύτερη είναι η απόστασή μου απο τα ηχεία, τόσο μεγαλύτερες επιρροές του χώρου ακούω. Όσο πιο κοντά τους κάθομαι, τόσο πιο πολύ ακούω την άμεση πληροφορία του ηχείου.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τώρα θα μπει πάλι κάνας admin να μου σβήσει την ανάρτηση επειδή δεν είναι σχετική με το θέμα.
Αλλά μήπως είναι ; :) :)


Don't worry, ο καθένας λέει τον πόνο του σε αυτό το νήμα! :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top