Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δηλαδη Γιαννη πιστευεις πως τωρα εγινε ας πουμε ιδιο;
Χαχα,οχι ρε φιλε!

Αλλα οπως σου ειχα πει οτι δε μου ελειπε το μπασσο στη μουσικη που κυριως ακουω οταν ακουγαμε σπιτι σου,με το που ξανακουσα σε μενα νομιζω οτι χρειαζομουν 1-2 db εξτρα-αν λαβω την ενταση του δικου σου σαν αναφορα.

Και μιλαω για την ενταση και οχι την εκταση βεβαιως!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Σε ένταση σου λείπουν καμιά 45-αρια ντεσιμπέλ στα μπάσα.

Ξέρω, λίγα λέω, αλλά είμαι σε καλό μουντ...

Στο Γιαννάκη που πήγες, έπεσες στα "μαλακά", δε παίζει μεγάλες στάθμες αυτός, είναι ευγενικός άνθρωπος, διακριτικός, καλλιτέχνης. Καμιά φορά που πάω κει και σηκώνω γερά το βολιουμ, τρέχει να με σταματήσει, ασχέτως αν αντέχει το σετάπ.

Έχει όμως πολύ σοβαρά ηχεία για δορυφόρους, με 2 τεμάχια 8 ιντσών έκαστο, οπότε έχει άνεση στην απόσταση ακρόασης, είναι αρχηγός.

Εγώ όμως, δε παίζω εύκολα σε χαλαρές στάθμες. Κουνιέται το συκωτάκι, ανακατεύεται το σπληνάντερο, γίνεται πόλεμος κανονικά, βαράνε τα κανόνια, δε χαρίζονται τα κάστανα. Που να δεις στον τερματογκαζι τι γίνεται, μπορεί να σου βγει η μύτη από το σβέρκο άμα χώσει καμια αγριάδα...

Κι ο Μάρκου έχει μέγεθος στα μεγάφωνα, δε παίζει ψεύτικα ο άνθρωπος, έχει να δώσει όποτε χρειάζεται, υπάρχει διάμετρος κι εμβαδόν, βγαίνει ενέργεια.

Που το πάω: άμα ακούσεις 5-6 σοβαρά συστήματα, θα μπηξεις τα κλαματα.
Παλιοζωη, ξέρω, αλλά έτσι πάει.

Τώρα άκουσες στο μεγάλο χώρο στον Γιαννάκη, 2 σαμπ 10-αρια. Που παίζουν 2 οκτάβες και κάτι ψιλά.

Στο μισό χώρο από αυτόν, εγώ ας πούμε έχω 4 τεμάχια 12 ιντσών και 4 τεμάχια 10 ιντσών για τις 2 οκτάβες.

Κι έχω και 11 τεμάχια 8 ιντσών να σε σφυροβολανε από γύρω γύρω, ολόβερ ξύλο.

Ο τερματογκαζι, στο μισό χώρο από μένα έχει τα τετραπλασιας επιφάνειας σαμπ (ίσως να λέω λίγα)...
Κατάλαβες τίποτα;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε ένταση σου λείπουν καμιά 45-αρια ντεσιμπέλ στα μπάσα.

Ξέρω, λίγα λέω, αλλά είμαι σε καλό μουντ...

Στο Γιαννάκη που πήγες, έπεσες στα "μαλακά", δε παίζει μεγάλες στάθμες αυτός, είναι ευγενικός άνθρωπος, διακριτικός, καλλιτέχνης. Καμιά φορά που πάω κει και σηκώνω γερά το βολιουμ, τρέχει να με σταματήσει, ασχέτως αν αντέχει το σετάπ.

Εγώ όμως, δε παίζω εύκολα σε χαλαρές στάθμες. Κουνιέται το συκωτάκι, ανακατεύεται το σπληνάντερο, γίνεται πόλεμος κανονικά, βαράνε τα κανόνια, δε χαρίζονται τα κάστανα. Που να δεις στον τερματογκαζι τι γίνεται, μπορεί να σου βγει η μύτη από το σβέρκο άμα χώσει καμια αγριάδα...

Κι ο Μάρκου έχει μέγεθος στα μεγάφωνα, δε παίζει ψεύτικα ο άνθρωπος, έχει να δώσει όποτε χρειάζεται, υπάρχει διάμετρος κι εμβαδόν, βγαίνει ενέργεια.

Που το πάω: άμα ακούσεις 5-6 σοβαρά συστήματα, θα μπηξεις τα κλαματα.
Παλιοζωη, ξέρω, αλλά έτσι πάει.

Τώρα άκουσες στο μεγάλο χώρο στον Γιαννάκη, 2 σαμπ 10-αρια. Που παίζουν 2 οκτάβες και κάτι ψιλά.

Στο μισό χώρο από αυτόν, εγώ ας πούμε έχω 4 τεμάχια 12 ιντσών και 4 τεμάχια 10 ιντσών για τις 2 οκτάβες.

Ο τερματογκαζι, στο μισό χώρο από μένα έχει τα τετραπλασιας επιφάνειας σαμπ (ίσως να λέω λίγα)...
Κατάλαβες τίποτα;
Ναι.

Αλλα θα καταλαβω πολυ καλυτερα αν ερθω να ακουσω στο χωρο σου τη μουσικη που ακουω σε καθημερινη βαση και σε εντασεις που μπορεις με μετριο υψωμα της εντασης της φωνης να μιλας με τον διπλανο σου.

Και μετα θα ερθεις να ακουσεις την ιδια στο δικο μου και θα κρινεις ποσο πολυ χανω σε αυτον τον τομεα.Με τις εντασεις που ανεφερα ομως και φερε και Moby.

Συμφωνεις δασκαλε-εεεε Δοκτωρ;; :lolsign: :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Μπορούμε να μιλάμε ανέτως με στάθμες κορυφών στα 120 ντεσιμπέλ.
Και δε το νιώθεις καν ότι φτάνει τόσο ψηλά, αυτό έγινε και με το ζαπαντη, στο -5 ακούγαμε σερί, περίπου στα 20 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς.. δηλαδή αντί 85 μέση στάθμη και κορυφές 105, ήμασταν στα 105 μέση στάθμη και κορυφές 125.
Γουρλωσε τα μάτια όταν είδε στάθμη...
Δεν ενοχλεί, κι αναβάζεις, θες κι άλλο.
Αυτό γίνεται λόγω χαμηλών παραμορφώσεων, δεν ενοχλούν καθόλου.
Μόνο που κουνιούνται καναπέδες και νιώθεις χτύπημα στο πνευμόνι, σε σπρώχνει το μπάσο...

Άστο, μη το ψάχνεις...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μπορούμε να μιλάμε ανέτως με στάθμες κορυφών στα 120 ντεσιμπέλ.
Αυτό γίνεται λόγω χαμηλών παραμορφώσεων, δεν ενοχλούν καθόλου.

Άστο, μη το ψάχνεις...
Απο τη στιγμη που δε θα βουιζουν τα αυτια μας μετα...Συμφωνοι!

Το κανονιζουμε;
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τους όρους τους ξέρεις. ;)

Δεν επανέρχομαι.
Να αλλαξουμε το BD με κανα γαλακτομπουρεκο του Γαλυφιανακη;

Τη μουσικη που μπορω να κρινω πρεπει να την ακουσω οπωσδηποτε!Πως θα μπορεσω να εχω σημεια αναφορας αλλιως;

Μετα βαζεις Moby και οτι αλλη ηλεκτρονικη θελεις.Τετοια ακουγα και εγω παλια και εχω και πολλα CD Drum & Bass αν θες να φερω.Εκει να δεις χαμηλες!
 
  • Like
Reactions: PMC

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
βρε Γιαννη μου, στο πα κι απο κοντα, αυτα τα κομματια δεν ειναι κομματια που μπορεις να κρινεις κατιτις ιδιαιτερα, ασχετα αν τα εχεις συνηθισει και σ αρεσουν, δε μπορεις να βγαλεις συμπερασματα με κατι τετοιο.

Δες κατι πιο ουσιαστικο , με καλυτερο συχνοτικο η μη περιεχομενο, η με αλλες αρετες, η εστω, αλλα πραγματα απ το ιδιο ρεπερτοριο.

Δε σε βοηθουν σε κατι για να διακρινεις οτιδηποτε.

Σαν να πηγαινεις να κανεις test drive ενα αυτοκινητο στο ρελαντι, η σταματημενο ας πουμε και πατας να δεις πως ακουγονται τα φλας, κι αυτο να ναι σοβαρο πχ κριτηριο αγορας του...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
βρε Γιαννη μου, στο πα κι απο κοντα, αυτα τα κομματια δεν ειναι κομματια που μπορεις να κρινεις κατιτις ιδιαιτερα, ασχετα αν τα εχεις συνηθισει και σ αρεσουν, δε μπορεις να βγαλεις συμπερασματα με κατι τετοιο.

Δες κατι πιο ουσιαστικο , με καλυτερο συχνοτικο η μη περιεχομενο, η με αλλες αρετες, η εστω, αλλα πραγματα απ το ιδιο ρεπερτοριο.

Δε σε βοηθουν σε κατι για να διακρινεις οτιδηποτε.
:drinks: Συνονοματε,εχεις απολυτο δικιο!

Δεν ειμαι αντιθετος στο να ακουσω οτι μου προτεινετε-οπως και καναμε μαζι!!

Δεν πρεπει ομως να ακουσω και λιγο τη μουσικη που πρωτιστος μου αρεσει και ακουω συνεχεια στο χωρο μου;
 

A

AKARL

Guest
:drinks: Συνονοματε,εχεις απολυτο δικιο!

Δεν ειμαι αντιθετος στο να ακουσω οτι μου προτεινετε-οπως και καναμε μαζι!!

Δεν πρεπει ομως να ακουσω και λιγο τη μουσικη που πρωτιστος μου αρεσει και ακουω συνεχεια στο χωρο μου;
Με αυτούς που ήμπλεξες ικανοί είναι να σε πείσουν ότι ακούς τη λάθος μουσική. Μετά το να το γυρίσεις σε πολυκάναλο με έναν σκαζμό υποβαθύφωνα θα είναι a walk in the park.... :rofl::rofl::rofl:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με αυτούς που ήμπλεξες ικανοί είναι να σε πείσουν ότι ακούς τη λάθος μουσική. Μετά το να το γυρίσεις σε πολυκάναλο με έναν σκαζμό υποβαθύφωνα θα είναι a walk in the park.... :rofl::rofl::rofl:
Ο Γιάνννης δεν έχει δώσει στοιχεία...αδύναμου χαρακτήρα.
Δεν πιάνουν σε αυτόν τα διανοητικά κόλπα των...Jedi.Μονάχα ίσως των...Jadis. :A
 


A

amoustakas

Guest
Ε πέστο ρε Γιάνννη το κόλπο και μεις παιδευόμαστε με τα sub και τις αηδίες! Ξεκινάω "...ελαφρά μετακίνηση" !! :)

Για να μιλήσω αφήνοντας την πλάκα... λογικό το βλέπω μόλις γύρισες σπίτι να σου λείπει μπάσο...
2 τέρατα + 2 subs ήταν αυτά στου John...
Απλά νομίζω πως μετά από λίγο συνήθισες πάλι στον ήχο σου και σου φαίνεται να μην του λείπει μπάσο...
Αφήστε τις πολλές μετακινήσεις, γιατί την πάτησα. Είπε ο dimifoot να φέρω τον καναπέ μπροστά σιγά σιγά και αφού ήρθε αρκετά μου λέει η γυναίκα μου "αχ τι ωραία να φέρουμε και τον άλλον κοντά στο τραπεζάκι" και τώρα μου έκλεισε το ένα ηχείο. Ευτυχώς που η θέση ακρόασης είναι στην άλλη άκρη του καναπέ κοντά στη γωνία που έχει πιο πολύ μπάσο και έχω και το τραπεζάκι να ακουμπάω το φραπεδάκι μου. :roflmao:

Ευτυχώς το κάλυμμα του καναπέ προσομοιάζει με κουβερτούλα, οπότε μπορεί και να παίζει και καλύτερα. Ακρόαση ακόμη δεν έχω κάνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αφήστε τις πολλές μετακινήσεις, γιατί την πάτησα. Είπε ο dimifoot να φέρω τον καναπέ μπροστά σιγά σιγά και αφού ήρθε αρκετά μου λέει η γυναίκα μου "αχ τι ωραία να φέρουμε και τον άλλον κοντά στο τραπεζάκι" και τώρα μου έκλεισε το ένα ηχείο. Ευτυχώς που η θέση ακρόασης είναι στην άλλη άκρη του καναπέ κοντά στη γωνία που έχει πιο πολύ μπάσο και έχω και το τραπεζάκι να ακουμπάω το φραπεδάκι μου. :roflmao:

Ευτυχώς το κάλυμμα του καναπέ προσομοιάζει με κουβερτούλα, οπότε μπορεί και να παίζει και καλύτερα. Ακρόαση ακόμη δεν έχω κάνει.
Δύσκολο πράγμα οι απολαύσεις χωρίς...ενοχές. ;Α
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στριμωξα μια ακομα μπασσοπαγιδα 60*60*40 πανω σε μια αλλη,σε σημειο που να απορροφα τα μεγιστα τον ρυθμο των 62hz και μπορω να πω οτι πλεον με πολυ δυσκολια γινεται ακουστος!

Ειναι γ@ματη εμπειρια να απολαμβανεις τους καρπους των γνωσεων και εν συνεχεια των κοπων σου!
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top